גרפולוגיה משפטית

אני נשאלת לעיתים קרובות לגבי ההבדל בין גרפולוגיה משפטית לבין הגרפולוגיה האישיותית

 רבים טועים בהנחה שכל גרפולוג יכול להופיע כעד מומחה בבתי משפט. בתיאוריה, כל אחד יכול לכאורה להופיע כ"עד מומחה", אך השאלה היא כיצד תתקבל העדות שלו ומה יחשב על מומחיותו השופט. הבעיה העיקרית נוצרת בשל העובדה שחלק מהשופטים אינם בקיאים בהבדלים שבין מומחה להשוואת מסמכים וגרפולוג שבודק אישיות, כישורים, אופי ונטיות.

 גרפולוגיה משפטית, בניגוד לגרפולוגיה של האישיות, עוסקת אך ורק בפרטים הטכניים של כתב היד, ללא הניתוח הפסיכולוגי  או האישיותי  של סימני הכתב.  מומחים לכתב יד בודקים את לחץ הכתיבה, תנועה, את זווית הכתיבה, גודל, שינויים, כיון הכתב ועוד פרמטרים רבים אחרים.  נעזרים בזכוכיות מגדלת ובמקרוסקופיים אשר מגדילים פי 30,  מד מעלות, סרגלים, שולחן אור, אור אולטא סגול, ובדיקות כימיות  לשם גילוי זיופים.

בעוד שהגרפולוגיה האישיותית  עוסקת בפירוש  הפסיכולוגי של כתב היד -  הרי שגרפולוגיה המשפטית עוסקת בהשוואה טכנית של כתבי יד, חתימות ואפילו ספרות, כל זאת ללא כל פירוש. רק השוואה טכנית.

 בגרפולוגיה המשפטית משווים בין המסמכים ומשתדלים להגיע למסקנה באם יש התאמה בין כתב היד שבטיעון (בתיקים פליליים) מחלוקת (בתיקים האזרחיים) לבין הדוגמאות הוודאיות, בלתי מוכחשות של אותו כותב. 

 הגרפולוגיה המשפטית מבוססת על העובדה שלכל כתב יד תכונות כתב ייחודיות בדומה לטביעת אצבע, שהיא אישית כמו ה- DNA   של  האדם.  עם זאת, טביעת האצבע אחידה בדרך כלל ולכתב היד ולחתימות יש ואריאציות. על המומחה לבדוק אם טווח הווריאציה סביר אם לאו. אף אחד לא יכול לכתוב באותה צורה בדיוק פעמים ברציפות. כתב יד איננו פונט והאדם איננו מכונה... יתרה מזאת, כאשר אנו נתקלים בשתי חתימות זהות ב – מאה אחוז, אין מקום לספק כי נעשה כאן זיוף. זיוף יכול להיעשות בכל מיני צורות. הצורה הנפוצה היא "השתלה". לוקחים חתימה אותנטית, מדביקים על גבי מסמך אחר ומצלמים. אפילו החותם שיראה את החתימה ה"מושתלת" יחשוב שהיא שלו... 

 שופטים רבים ממנים גרפולוגים או מומחים לזיהוי מסמכים לבדוק את החתימות שבמחלוקת ולמסור לבית המשפט את חוות דעתם המקצועית. במקרים רבים יש והצדדים מסכימים מראש כי חוות דעתו של הגרפולוג – המומחה תהיה הקובעת.

חנה קורן, גרפולוגית ומומחית לבחינת מסמכים, זיופים והשוואות של חתימות וכתבי יד.


יועצת לקבלת עובדים וקידומם.


http://www.annakoren.co.il/


http://www.grapho-law-g.com/


הפרופיל בגוגל+
מנהל הפורום
1000+

מאד מעניין.

גם אני לא ידעתי שיש הבדל בין גרפולוגיה משפטית לבין גרפולוגיה אישיותית.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
גרפולוגיה
בחר
בחר