דמי תיווך על עיסקה

היי לכולם ושנה טובה השאלה מופנית יותר למשפטנים או לבעלי ניסיון במקרה כמו שאציג. תיווכתי בין חברה על סף משבר בין השותפים לבין משקיע. סכום ההשקעה הינו בין חצי למיליון דולר. לא חתמתי שום חוזה על דמי תיווך כי אני מועסק כפרילנס בחברה וכן ישנה אמינות גבוהה ביני לבעל החברה, כך שישנה אי נעימות להחתים חוזה/זכרון דברים מה גם שאין לו שום צד בנושא הכספי של ההשקעה. עם המשקיע ההכירות שלי שטחית יותר אולם גם הוא איש אמין ואף ציין את העובדה בפני הבעלים שאני הוא המתווך בעיסקה הנ"ל. רציתי לשאול מס שאלות: 1. מה נהוג לקבל כדמי תיווך בעיסקאות מסוג זה? 2. במידה ולא ירצו לשלם לי האם ישנו תקדים משפטי למצב כזה? 3. מה לדעתכם האופטימום שיכול להיות מבחינתי (אולי אחוזים קטנים מהחברה- החברה הינה קטנה מאוד) אודה לכל מי שיתייחס לשאלתי בהקדם להת עופר

לעופר

היה עליכם לסכם על שכר טירחה/דמי תיווך בטרם עת, אפילו בע"פ...משלא עשיתם כן, יש "למשש את הדופק" של הצדדים ולראות עד כמה נושא דמי התיווך גמיש מבחינתם לעניות דעתי, ואם אתה חושב שהחברה תהפוך להיות ריווחית ביום מן הימים, עדיף דמי תיווך נמוכים יותר + זכות לדבידנדים או אחוז מסויים מהפדיון השנתי וכיו"ב בכל מקרה אני יכולה לספר לך מהפרקטיקה אצל עוה"ד: לשכת עוה"ד מליצה לקחת 1.5% בגין עסקאות נדל"ן. בפועל עוה"ד לוקחים 0.5% (כמובן שלא ה"כרישים" והידועים שבהם), כך שהכל עניין של פרקטיקה ומו"מ נכון חיה לזר-נוטקין, עו"ד lazarhaya@walla.com

חיה לזר נוטקין, משרד עו"ד וגישור

פלאוט 10, פארק המדע, רחובות

טל' 08-9453604, פקס 08-9453605

תחומי עיסוק:

דיני עבודה I דיני משפחה ן גירושין ן צוואות וירושות | הסכם יחסי ממון |

http://hayalaw.com/

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לו

לעו"ד חיה

-ראשית, תודה לך על התייחסותך המהירה. -האמת שבזמנו דיברתי עם הבעלים (בעל ה50%) על 3% מהעיסקה. עם המשקיע לא דיברתי על כלום..לא רציתי לרתום את העגלה לפני הסוסים... -לשניהם ברור ושניהם מודעים ואף המשקיע ציין את מעורבותי בשידוך כך שאני סבור שלא תהיה התחמקות ממני. -בפנייה שלי כאן רציתי לחדד מצב שבמקרה וכן תהיה התחמקות..אני חושב שלא מזמן (שנה-שנתיים) הייתה פסיקה תקדימית לטובת מתווך בעיסקה ללא זכרון דברים/הסכם. - לא מזמן קראתי על איש עסקים שקיבל 5% מעיסקת מליונים וללא שום הסכם מוקדם...אולי כך מקובל בעיסקאות שאינן נדל"ן? בכל מקרה תודה רבה לך וגמר חתימה טובה

דמי תיווך בגין איתור משקיע

גם אם אין הסכם כתוב בין הצדדים, אין כל מניעה כי ייכרת הסכם בע"פ. צורת ההתקשרות (בכתב או בע"פ) אינה מעלה או מורידה כהוא זה מהתנאים הנדרשים על פי דין לכריתת הסכם, היינו גמירת דעת ומסיימות, הצעה וקיבול. במידה ותתעורר בעיה בגביית שכר הטרחה, הרי שעליך להוכיח את קיומו של ההסכם (אם יש בידך תכתובות, אימיילים זה יכול לעזור - תשמור אותם). מה שעומד לזכותך, זו העובדה כי ה"תיווך" יצא לפועל. עליך להבין כי חובת ההוכחה היא עליך ולכן אל לך להמתין תקופה ארוכה בטרם תפנה לצדיים כדי לקבל את שכר טרחתך גמר חתימה טובה ויום טוב חיה לזר-נוטקין, עו"ד lazarhaya@walla.com

חיה לזר נוטקין, משרד עו"ד וגישור

פלאוט 10, פארק המדע, רחובות

טל' 08-9453604, פקס 08-9453605

תחומי עיסוק:

דיני עבודה I דיני משפחה ן גירושין ן צוואות וירושות | הסכם יחסי ממון |

http://hayalaw.com/

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לו

תודה רבה לך עו"ד חיה

מעריך מאוד את ההתיחסות העניינית שלך.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים