כלבה עם כשל כלייתי

ד"ר שלום רב

יש לנו כלבת לברדור בת 9 בערך. כבר כמה זמן שאינה אוכלת כמו בעבר ונחלשה מאוד חולשתה מלווה גם בירידה במשקל וניראה כאילו היא קצת הצטמקה.

 היינו היום אצל הוטרינר שקבע על פי בדיקת דם כשל כלייתי ואמר שהכליותשלה מתכווצות..מה שמעיד שאין מה לעשות לדבריו אפשר לתת עירווים ולשמור על תזונה אבל זה לא יחלים והיא תמות מזה בסופו של דבר. או להרדים.

הכלבה חיונית לבעליה רצה לא מקיאה לא משלשלת לא בורח שתן בבית. היא פשוט תשושה מאוד וניראה שהלשון חיוורת ורב היום היא ישנה. אבל כשלא היא עירנית ומגיבה והאף לח וקריר רב הזמן.. מידי פעם גם טורפת מזונות אהובים עליה..

אנחנו אובדי עצות ובוכים כל הזמן מאז בשורת הרופא. מה לדעתך מצופה לנו? רק הידרדרות? האם כדאי להרדים? האם היא סובלת כל עוד אינה מטופלת? אין לנו משאבים כלכליים לטיפול אינטנסיבי זה אלפי שקלים...בבקשה עצתך נורא קשה לנו ולא רוצים שתסבול.

עדי שלום,

אינני בדקתי את הכלבה אך אם הוטרינר איבחן כשל כליות כרוני ("כליות מתכווצות")...אזי באמת מדובר במחלה ללא החלמה אך ניתן להאט את ההיתדרדרות ולהשאיר אותה במצב יציב קלינית ולא סובלת ע"י מזון רפואי , עירויי נוזלים וטיפולים סימפטומטים באם יש כאלו...

אכן צפויה היתדרדרת אך קצב ההיתדרדרות יכול להיות איטי ולווא דווקא מאד מהיר.

לדעתי יש לטפל עד שבאמת היא מראה סבל שהרדמת חסד אכן תעשה חסד עימה (ועמכם)

בברכת רפואה שלמה,

ד"ר גלית רובין

בברכת רפואה שלמה,


ד"ר גלית רובין - וטרינרית


מרכז רפואי וטרינרי - הכי בבית בגן יבנה

תודה על התשובה. יש לי שאלות נוספות:

האם נורוקארפ (הכלבה נטלה במשך חודש עד ליום בדיקת הדם) יכול לשבש תוצאת הבדיקה? אחרי שנאמר לנו האיבחון בדיוק סיימנו לטפל בה עם הנורוקארפ והיא ממש חזרה לעצמה ולחיוניות. בנוסף היא איננה שותה או משתנת באופן מוגזם האף לח וקריר ויש לה תיאבון בריא רב הזמן. חוץ מירידה במשקל אנחנו לא רואים סימנים אחרים שיכולים לרמוז על הבעיה. האם יש מקום לפקפק באיבחון? האיבחון נעשה ע"י בדיקת דם ובדיקה גופנית (מישוש הגב והבטן) אולם לא נעשתה בדיקת שתן.

האם איבחון כזה הוא ודאי?

זקוקה לתשובתך במהרה בכדי שנוכל לדעת כיצד לפעול.

בברכה

האם חומר נגד פרעושים advocate יכול לגרום לכשל כלייתי אם יש רגישות לאחד החומרים בו?

האם חומר נגד פרעושים advocate יכול לגרום לכשל כלייתי אם יש רגישות לאחד החומרים בו?

ברמת העקרון כשל כליות או מחלת כליות כרונית נראה בבדיקות הדם שונה ממחלת כליות אקוטית.

מחלה כרונית לא תנבע לרב כתוצאה מתרופות או חומרים / תכשירים שונים ואילו לעומתה מחלה אקוטית - עלולה להיגרם מתרופות או תכשירים.

אי לכך - אולי שוה לקחת את בדיקות הדם ולקבל חוו"ד נוספת מורטרינר נוסף. יכול להיות שמדובר במחלה כרונית וכרגע היא ב"רמיסיה" אך עלולה לשוב בכל רגע, יכול להיות שהיה מדובר במחלה אקוטית אשר טופלה ועכשיו הכל בסדר. ויכול להיות גם מצב של מחלה אקוטית על כרונית (מדובר במצב קליני המתואר בספרות ובקליניקה) ..הכי טוב - לחזור על בדיקות הדם ולדעת מה המצב כרגע בהשוואה כמובן לבדיקות הקודמות

 

בברכת רפואה שלמה,

ד"ר גלית רובין

בברכת רפואה שלמה,


ד"ר גלית רובין - וטרינרית


מרכז רפואי וטרינרי - הכי בבית בגן יבנה

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
וטרינריה
בחר
בחר