בג'מייקה בדרך לשדה של ג'וזף

ואחרי הליכה ארוכה בהרים ...

בהופעה

בביתו מקשיב להקלטות

ואחרי הליכה ארוכה בהרים ...

בחזרות לפני הופעה

בהופעה

CULTURE במתחם האתיופי בירושלים

ג'וזף ...

בביתו מקשיב להקלטות

CULTURE בנווה שלום LIVE

CULTURE במתחם האתיופי בירושלים

כל כך עצוב ! כמה מילים על ג'וזף היל , זכרונות .....

את להקת CULTURE ראיתי פעם ראשונה בפאריז ביום ראשון 11 מרץ 1979 ! אני עדיין שומר את ההזמנה שקיבלתי להופעה כי עזרתי לאמרגן בהדבקה פיראטית של פוסטרים למופע בכל פאריז . השלישיה הווקאלית כללה אז את ג'וזף היל , אלברט וואלקר וקנאט דייז וליוו אותם ה-REVOLUTIONNARIES ! ( עם SLY AND ROBBIE ) . באותה שנה הוציאו את האלבום המעולה : CUMBOLO . היה יום מאוד גשום בפאריז , אפור מאוד , קר , מין יום פריזאי שמספק השראה לזמרי הדיכאון של השנסון הצרפתי , ופתאום כשצעדתי מתחנת המטרו אל האולם ראיתי את כל הלהקה יוצאת מהאוטובוס שלה . פתאום 12 ג'מייקנים , חלקם במדי צבא חאקי ומנומר , דרדלוקס ,צעיפים ירוק צהוב אדום , ירדו לרחוב האפור הזה והכול השתנה שם : נוצרה מעין נקודה צבעונית כמו קשת בענן . הרגשתי הזדהות טוטאלית עם הקבוצה של הראסטאפאריאנס . האם אלה היו המדים הצבאיים (רק לפני שנה השתחררתי מהצבא ...סתאאאם :) והנה מולי עמדה קבוצה של אנשי חופש , לוחמי חופש , מרדנים , מלכותיים , איתנים בתוך בבילון ! עמדתי וצפיתי בהם : ריחות הגנג'ה כבר בישמו את הרחוב . הם דיברו בקול , צחקו ...היה לי מעין פלאש ברחוב שם בפאריז , מעין הרגשה של דג'ה וו ... זה היה ממש חזק ! הבנתי שחיי הולכים להיות מאוד קשורים לאנשים האלה ולג'מייקה . ההופעה היתה כמובן לגמרי וטוטאלית מדהימה . הקהל ,האנשים שם פשוט התחברו למעין קבוצה של אחים ואחיות ללא הניכור האופייני בצרפת. להקת הליווי ניגנה בצורה המושלמת ביותר – כולם היו בהלם . וג'וזף כוכב אמיתי , אריה ! ג'וזף היל היה בן אדם מאוד מיוחד . הפעם הראשונה שפגשתי אותו אישית היתה בארץ ב-1987 . אמרגן ישראלי של הצגות ילדים ראה במקרה את ההופעה של CULTURE בלונדון , התלהב בטירוף וכשחזר לארץ התקשר אלי והודיע לי שלא מעניין אותו כלום הוא חייב להביא אותם לארץ ! מדהים , נס קטן . מיד התחלתי להוציא את ההפקה הזו לפועל . 1987 . נקבעו 2 הופעות באולם הסינרמה בתל אביב . הפוסטר של המופע היה ממש יפה , נשארו לי כמה . אחרי המופע הראשון שלו , ביום חמישי , מול אלפיים איש , פניתי לג'וזף היל וסיפרתי לו על אירוע מאוד מיוחד המתקיים ביום שבת בנווה שלום : הפסטיבל הראשון שם למען אחווה ושלום בין יהודים וערבים ! המארגנים שאלו אותי עם ג'וזף יסכים להופיע בהתנדבות , ו...הוא הסכים לאחר שהתייעץ עם להקתו ( ה- UNDIVIDED ROOTS ). ביום שבת בבוקר יצאנו כל הלהקה במיני בוס לנווה שלום . ג'וזף , אלברט וקנאט לבשו מדים צבאיים ייצוגיים עטורים בירוק צהוב אדום , סמלים ובדג'ים ושחררו את הדרדלוקס שלהם . כשהתהלכנו בשטח הפסטיבל מאות אנשים יהודים וערבים , הופתעו לראות את חיילי צבא הראסטה וטעו האם הגיעה משלחת רשמית צבאית מאפריקה ! לפני המופע של יהודה פוליקר ואהוד בנאי וטובים אחרים , עלו CULTURE ונתנו הופעה בלתי נשכחת שנחרטה בזיכרון של קהל האלפים . יש לי את אותה הופעה על קלטת וידאו . מרגש לראות שם ערבים ויהודים בשורות הראשונות , רוקדים ביחד . זכורה לי במיוחד צעירה ערביה שרקדה בחן רב ריקוד רגאיי אוריינטאלי יפהפה . ג'וזף המשיך לסייר בפסטיבל לאחר המופע ונהנה מהמון לחיצות יד והמולה סביבו . בערב , מוצ"ש , הוא נתן הופעה שנייה , סוחפת ובלתי נשכחת בסינרמה. בזמן שהותו בארץ , ג'וזף ואשתו פולין , שעייפו מן האוכל המהיר בסיבוב ההופעות שלהם באירופה , ביקשו לבשל בעצמם ארוחה ג'מייקנית עם דגי ים מישראל . יצאנו לקניות ביפו וסיימנו בשוק הכרמל . ג'וזף ופולין בישלו במטבחנו כמה שעות .הזמנו חברים וג'וזף הצחיק אותנו עד דמעות באותו לילה . גם אז גיליתי שהוא לא רק מוזיקאי מחונן , הוא גם צייר מדהים . באותו ערב הוא צייר לנו את שלבי ההרכבה של CHALICE וגם כתב כל מיני משחקי מילים בג'מייקנית. הוא היה בן אדם מבריק , עם ידע עצום ועם חוש הומור מתוחכם. לפני שעזב את הארץ (בה התאהב לחלוטין ואמר שזה הבית שלו ושבאף מקום בעולם לא הרגיש כמו פה ) הוא שאל אותי אם ארצה להפיק לו אלבום ! נדהמתי וכמובן שהסכמתי במקום . כעבור כמה חודשים נסעתי לג'מייקה עם תקציב קטן אבל כמובן בתיאום מלא עם ג'וזף שהבין טוב מאוד בתקציבי הפקה במושגים ג'מייקנים . וזה מה שקרה בדיוק. זו היתה הפקה ג'מייקנית לגמרי , ג'וזף תכנן אותה , כתב את השירים וניהל בצורה מקצועית ביותר את ההקלטות באולפן . תפקידי היה הפקה בפועל : קביעת שעות אולפן ,תשלומים לנגנים , בעצם לתת להפקה מן היבט רשמי ומקצועי בנוסף לזה שהייתי מ...ישראל וג'וזף כל הזמן התגאה בזה . אני קצת מאריך פה בדברים חברים אבל חייב לספר אותם : אני לא אשכח ממש את היום יום בהפקה הזו . אני לא שוכח את הפרטים הכי קטנים כי זו היתה חוויה כזו יוצאת מן הכלל ! סופת ההוריקאן הכי קטלנית של ה-50 שנה האחרונות בג'מייקה ( הוריקן גילברט ) הכריחה אותי לדחות בשבוע את ההגעה לג'מייקה , ובאמת הגעתי לאי הרוס . קינגסטון – לא יאומן : מאות עמודי חשמל וטלפון על הרצפה , כל כביש עמוס בכמויות שברים ועצים - וג'וזף לוקח אותי לביתו בהרים .שם שביל גישה לא קל כשיורדים מהכביש הראשי בגלל נזקי הסחף מהסופה והגשמים ! ירידה תלולה ביותר , מעבר כמעט בלתי אפשרי מעל ערוץ נחל על קרש רעוע , וטיפוס תלול לבית . היה לילה , כולם ישנו , ישבנו בבית המאוד צנוע , בבניה עדיין , טייח , בטון חשוף , ושם בחצות כשהוא מגיש לי מגש גנג'ה מהגינה שלו הוא השמיע לי את השירים של האלבום החדש על טייפ. למחרת הוא סידר חזרה עם הנגנים בכנסיה באיזור . הוא היה על התופים , הוא שר , זה היה לגמרי מצמרר מרוב נס מוזיקלי שמתרחש ב-LIVE . כל בוקר התעוררנו ב05:00 בבוקר ויצאנו להליכה בהרים לבקר ראסטות חברים של ג'וזף בפסגות די מרוחקות . לקחנו איתנו את הטייפ (עם באטריות כמובן , בבקתות לא היה חשמל ) והיינו מנגנים להם את מה שהוקלט . זכינו כל בוקר לאכול את הדייסה שהוכנה , ריחנית וטעימה ביותר. הם הקשיבו . בדרך כלל ראסטות ממש מבוגרים , בלי שיניים , עם דרדס עד הרצפה והיה כזה קטע של וויבס חזקים מאוד. היה מקסים לראות כמה אהבה הוא נתן לאנשים וכמה אנשים אהבו את ג'וזף . הוא הכיר בהרים את כולם והם אותו . תמיד היה לו מילה נעימה ומחמיאה לכל אחד שפגשנו בדרך , מילדים קטנים בדרך לבית הספר ועד מבוגרים או נשים שעסוקות בהכנות של הבוקר ושל היום . הוא היה ראסטה אהוב , בן אדם מקסים וחכם , צנוע , פשוט , לבבי מאוד. בערב כשהיינו חוזרים מההקלטות תמיד עצרנו לפני שירדנו בשביל המטורף ההוא , בבאר של חברים בכפר , משהו קטן , דלפק צעצוע , ושם נמזג הרום ... ועוד אחרי זה , הגיע הקטע של השביל יעני הכי תלול שיש , ואני עם הטייפ ביד כל הזמן ... קורע... כמובן שככל שאני כותב כך שוטפים אותי זיכרונות אין ספור : הצחוקים עם אשתו פולין , אישה מאוד מרשימה , ילדיו המקסימים , יאטה ואפרין (קראנו , אשתי ואני , לבתנו השנייה על שמה : אפרין . ג'וזף הסביר לי אז שהוא מצא את השם ושהפירוש הוא אפריקאן קווין ) . היה פשוט כייף לגור כשלושה שבועות עם ג'וזף ומשפחתו . אה , עוד קטע : לג'וזף היה משפט על ספליף אחד (!) והלכתי איתו לבית המשפט ! הזוי לגמרי : השופט צוחק כשעורך דינו של ג'וזף שואל את החייל – שטען שבסיור שגרתי בהרים ראה את ג'וזף זורק ג'וינט כשהחיילים התקרבו אליו – לאיזה כיוון ג'וזף העיף את הג'וינט ומוכיח שזה לא יכול להיות הכיוון הזה כי באותו צד יש תהום והחייל התבלבל וכולם צחקו ....וג'וזף נתן כמה הברקות שהצחיקו את השופט ואת הקהל . ועכשיו אני נזכר בעוד קטע ... אבל זהו אין סוף לסיפורים . נחזור להפקה של האלבום : ג'וזף מאוד רצה לפרוץ לשוק האמריקאי , אני רציתי יותר אלבום רוטס . אבל לאחר כשבועיים כשפגשתי את מנכ"ל ראס רקורדס בקינגסטון כי הוא בא לבדוק את נזקי הסופה בבית שלו שם , אז הסתבר שג'וזף קלע בול לטעמו של המנכ"ל : השמעתי לו את ההקלטות שעשינו בשבועיים והוא ממש התלהב , אמר שתמיד רצה את CULTURE בקטלוג של RAS REC ובמקום פחות או יותר נקבעה העסקה לשמחתו הגדולה של ג'וזף היות וראס רקורדס היתה החברה הגדולה ביותר לרגאיי בארה"ב ( לפני ש-VP נכנסו לתמונה ! ) שם האלבום : GOOD THINGS . נקבע שנעשה את המיקסים הסופיים בוושינגטון וגם מסטרינג וראס שלחו לג'וזף ולי כרטיסי טיסה . ג'וזף עשה שם שינויים בזמנים והסביר לי שקודם יש לו סיבוב הופעות בפלורידה והוא רוצה שאני יהיה איתו , כמוTOUR MANAGER . כמובן שהסכמתי וכך יצאתי לשבועיים הופעות עם CULTURE ממיאמי . היה כמובן שוב לגמרי מדהים . אני נהגתי באוטו השכור עם ג'וזף , אשתו ואלברט , עוקב אחרי המיניבוס עם הלהקה שמכיר את הדרך . הם הופיעו בכל מיני פאבים שהיפים ניהלו . היה תמיד מלא , היה יחס מעולה , פינוקים ברמות , ובסוף הסיבוב הזה נסענו לעשות את העבודה בוושינגטון . איך שהגענו לאולפן , PETER BROGGS בא לברך את ג'וזף עם "פרחים" גבוהים מאוד מאוד , עבדנו שם שבוע ובאיזה שהוא שלב כשסיפרתי לג'וזף שיש מוזיאון חלל בעיר ושהוא מציג שם אבנים מהירח , ג'וזף אמר שהוא רוצה לראות את זה . אז כן ביקרנו במוזיאון המדהים הזה . ג'וזף נהנה כמו ילד , אבל אבני הירח ...לא ממש הלהיבו אותו בסופו של דבר . וזהו . CULTURE גם הגיעו לפסטיבל הרגאיי הרביעי באכזיב ב-1996 ! הם הופיעו עם THIRD WORLD . הגיעו אלפים , ג'וזף היה ענק , דווקא הלהקה שליוותה אותו בסיבוב הופעות האירופאי אז , לא היתה משהו . אז יש עוד המון מה לספר על ג'וזף , על אישיותו , אולי בקרוב אכתוב עוד משהו , עוד זיכרונות , בשלב זה אני המום וכואב את הליכתו של ג'וזף : A TRUE RASTAMAN AN HUMBLE AFRICAN A SLICE OF MOUNT ZION (Joseph Hill) A slice of Mount Zion is for I A slice of Mount Zion is for I I pray to Jah honesty To please let me live honestly Love my brother that's all I need I need no riches just harmony I'm willing Jah to lay down At Zion doorway like a foot mat Even the saints of Zion Trod upon my back and enter in I pray every day to see The falling of the wicked men I know that wickedness will prevail But only for a little while Cannot got to Zion with your force Have manners and enter Jah house You cannot live here with your big gun All you got to di is help me pray Let's kneel on our knees and clasp our hands And say father please help me Children having children Poverty upon the door I've seen white squall Walking on the street With man under arrest Satan is around us like a roaring lion Seeking Jah children to devour all the days of our lives Like a hungry eagle Flying through the sky Seeking form and soul to devour But don't let him catch us Give me strength oh Jah I pray With thy manna up from Mount Zion And no one can give satisfaction But thee alone Sit up on thy throne and Pardon our transgression Stretch forth pity to thy children In the morning sun A slice of Mount Zion is for A slice of Mount Zion belong to A slice of Mount Zion is for …

culture אחת מלהקות הרגאיי הטובות בעולם

joseph hill -r.i.p

מעניין ומאוד מרגש היה לקרוא את זה! אם אפשר...

לרשום כאן כמה מהלהיטים הגדולים שלו בכל הזמנים... בשבילי ובשביל אחרים שלא מכירים לעומק את העבודה ואת המוסיקה של ג'וזף היל. תודה.

גיל - סיפורים מדהימים ותמונות מדהימות

מאוד מרגש לקרוא Bless

גוזף היל מקלצאר ניפטר

עוד אגדת רגאיי ענקית הלכה. דיברתי איתו בדיוק בשבוע שעבר והוא ניראה בריא לחלוטין וגם בהופעה הוא ניראה מאושר ואנרגטי. יכול להיות שהתמונות והוידיאו שצילמתי אותו(מקווה לעלות אותם בקרוב) הם האחרונות שלו...מצמרר תודה לגוזף היל "קלצאר" על כל מה שנתן לרגאיי במשך שנים! Joseph 'Culture' Hill Passes On

לכל מי שמרגיש צורך ..

דף מיוחד לזכרו כולל תמונות מישראל ותמונות נדירות אחרות קישור

מדהים ! אמבסדור של רגאיי

מכל פינה על הגלובוס כותבים שם לזכרו , R.I.P Joseph
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
רגאיי, דאב ורוטס
בחר
בחר