עץ לחריטה

עץ לחריטה

בוקר טוב , הציעו לי גזעים של עץ "מכנף" לחריטה , מי יכול לספר לי על עץ זה .

השם לא מוכר לי. קח אחד ובדוק תוך כדי עבודה.

אתה מתקון למכנף נאה?

באנגלית זה-Tipuana. לא יודע בקשר לחריטה, אבל אני מקיר אותו כעץ רך.

השם לא מוכר לי. קח אחד ובדוק תוך כדי עבודה.

עץ מכנף נאה זה שמו

הגזע מוצק מאוד כמו לסיסם אבל אין לו את המרקם הפנימי זהה , וכמובן, העץ טרי נכרת רק אתמול ,כך שלדעת איך הוא יהיה כאשר יתיבש , אוכל לראות רק עוד כמה חודשים,לכן שאלתי את שאלתי , בכדי לדעת אם לא חבל על הזמן להמתין.

בכל מקרה אין סיבה להמתין - ניתן לחרוט עץ שנכרת לפני 10 דקות

... רק יש לדעת כיצד לטפל בו מייד אחרי ובודאי לא להגיע למידות סופיות אם זהו עץ הידוע ביכולתו להעתוות.

לחרוט לאחר 10 דקות זה-

בעיה מכיוון שהעץ מפריש שרף, שיצא מכל דרך אפשרית ואינני רוצה להתלכלך עד כדי כך!!וגם ללכלך את המחרטה היפה שלי! אבל לאחר מספר ימים זו כשהשרף יתיבש ,לא תהיה בעיה , שאלתי מה קורה לעץ הזה: הוא מתעוות? הוא נסדק? אני לא מכיר עץ כזה לאחר חריטה .

אין עץ שלא מתעוות ולא נסדק

זה הולך לפי כללי אצבע. עיגול שלם בקוטר העולה על 10 ס"מ יסדק עץ יתעוות תלוי בהתכווצות שלו האורכית והראדיאלית בתלוי בסוג עץ אחוז העיוות וההתכווצות כמובן העיוות באל מהתכווצות לא אחידה ברדיאלי והאורכי ובאזורים שונים בעץ עצמו

עץ מכנף נאה זה שמו

הגזע מוצק מאוד כמו לסיסם אבל אין לו את המרקם הפנימי זהה , וכמובן, העץ טרי נכרת רק אתמול ,כך שלדעת איך הוא יהיה כאשר יתיבש , אוכל לראות רק עוד כמה חודשים,לכן שאלתי את שאלתי , בכדי לדעת אם לא חבל על הזמן להמתין.

אולי הפורום המצורף יעזור

באתרים שמפרטים את תכונות העץ מתואר כמתאים גם לבנית רהיטים.

אין עץ שלא מתעוות ולא נסדק

זה הולך לפי כללי אצבע. עיגול שלם בקוטר העולה על 10 ס"מ יסדק עץ יתעוות תלוי בהתכווצות שלו האורכית והראדיאלית בתלוי בסוג עץ אחוז העיוות וההתכווצות כמובן העיוות באל מהתכווצות לא אחידה ברדיאלי והאורכי ובאזורים שונים בעץ עצמו

בכל מקרה-

נשארה בעית השרף שחייב יבוש , מכיוון שאין לי חשק להתלכלך, בעיה נוספת , שמעץ שהחל להיסדק ניתן לכוון מה לחרוט מחוץ לטווח הסדק (בעץ גדול בפרט) ובעץ שעדיין לא החל להסדק מי יודע???? מה יקרה?ומה לחרוט

כמה תיקונים

א. ישנם עצים שכמעט אינם נסדקים ומתעוותים, גם בהיותם ירוקים יחסית. לא כל עץ ירוק נסדק בזמן ייבוש, אם לא זכה לטיפול מונע. ב. מאד לא מומלץ לחרוט "מחוץ לטווח הסדק". סדק קטן יש לאטום בדבק ולהמשיך בזהירות. סדק גדול יותר יש להסיר או לחלוטין להמנע מאותה חתיכה. אחרת, קיים חשש שהסדק יהפוך לטיל מעץ במהלך החריטה. גם סדקים זעירים שטופלו דורשים בקרה לאורך החריטה ולעיתים קרובות מילוי מחדש ככל שמתקדמת העבודה. דן, חכה כמה שבועות לייבוש השרף והתחל לחרוט. תפוס את העץ היטב (כולל זנב המחרטה לתמיכה ככל הניתן) והשאר את התוצר עבה, אך חלול. כלל האצבע הוא 10%. לדוגמה, קערה של 10 אינצ' משאירים בעובי אינצ'. הכנס את התוצר לשקית (עם או בלי שבבים) ופתח אותה כל כמה ימים לאוורור. לחלופין, אטום את העץ עם צבע או שעווה. כעבור זמן, חזור לכלי וסיים אותו. עדיין, תהיינה עבודות שתאבד לטובת סדק או פיצוץ וגם אותם ניתן לעיתים להדביק בצורה אומנותית (ערבוב הדבק עם קפה או אבקה צבעונית כלשהי). את הניסיון מקבלים אחרי עבודות רבות וגם מעץ לא מדהים וחשוף לסדקים זוכים לאימון. את יצירות האמנות תייצר בעוד שנה מעץ יבש אקזוטי שתרכוש ב-ebay.

מקס שלום ,כן ניסיון זה דבר חשוב-

ראשית תודה על התשובות , הן טובות, לידיעתך אני בשלב איסוף עצים איכותיים : סיסם, רוקריה , ברוש זית , אני עם מצבור שהולך וגדל , יצרתי קשר עם מספר כורתי עצים וה"תנובה" בדרך. בהתחלה השאלה שלי היתה :מי מכיר את העץ מכנף נאה, מכיוון שרציתי לדעת איזה מירקם יש לו כאשר הוא מתיבש, (על זה לא קבלתי מענה) , השיטה לחרוט ולהשאיר לעובי של 10% יותר מהמוצר הסופי זו שיטה שכתבת לי ואני היום היישם אותה.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
נגרות
בחר
בחר