חברים הביעו את דעתכם בעניין!

חבר שלי מתקשר אלי אתמול ומספר לי סיפור שקרה לו השבוע במסגרת המשא"ז. אמרתי אעלה זאת לפניכם את סיפורו. הבחור מתנדב תקופה ארוכה במחוז ת"א לא משנה באיזה יחידה ונקודה. הוא התנדב יום שלישי השבוע ובערך בשעה 00:50 הבחור החליט שהוא סיים את ההתנדבות שלו. הוא עבד יחד עם מתנדב נוסף כך ששניהם יורדים יחד מהמשמרת. תוך כדי חזרתם לנקודה שלהם ארע הפיגוע הנורא בטיילת. בהתחלה לא היה ברור מה קורה שם, צעקו בקשר להגיע לטיילת אך אף אחד לא ידע מה קורה, אןלי תקיפת שוטרים אולי פיגוע. בקיצור הבחור נסע במהירות לאזור והגיע בין הניידות הראשונות לפני מד"א וכוחות ההצלה. הבחור עזר קצת להרחיק קהל ולקשור סרטים של משטרת ישראל.תוך כדי הוא הבחין באשה קטועה רגל וצורחת מכאבים ושוטר שמחזיק לה ביד וצועק חובש חובש. הבחור שזה הפיגוע הראשון שלו נטרפה עליו דעתו ומיד הוא ושותפו תפסו רגליים והלכו הביתה, גם בגלל מה שראו, וגם בגלל שלמחרת יש להם עבודה עם כל הכבוד למשטרת ישראל אבל בטוח שיסתדרו גם בלעדיהם. לסיכום התקשרו אליו למחרת מהמשא"ז עם צעקות שזה לא בסדר ולא יפה , והוא ניסה להסביר את שלו אך ללא הועיל. עדיין לא ברור מה יסגר איתו, אולי ישעו אותו?1 אולי ישעו אותו לצמיתות?! מי יודע?! אז מה הוא אומר לי , שהוא עובד במקום ממשלתי ביטחוני וגם תורם ביום יום ובמשא"ז שהוא בא לתרום ללא תמורה ובהתנדבות זה מה שהוא מקבל. עכשיו הוא הוא חושב לעזוב את המשא"ז כדי שיוכל לשבת ולצפות בטלוויזיה או לטייל עם חברה שלו או כל דבר אחר בקום לחטוף צעקות על תרומתו למדינת ישראל. מה אני צריך לומר לו על כזה דבר???? האם באמת הוא אשם? האם מגיע לו הצעקות? האם צריכים להשעות אותו? אציין שהוא מתנדב מצויין שהוכיח את עצמו וקיבל פעמיים תעודות הוקרה מהממ"ר! אשמח לשמוע את דעתכם! שבת שלום. איציק

משא"ז זה לא צבא

הבחור לא צריך להתרגש. אם חס ושלום הוא יהיה מעורב באירוע דומה בעתיד, הוא יהיה פחות בשוק. אם הוא בקלאסי, אין לו תפקיד של חבלן, פראמדיק, צלף, או יתר בעלי המקצוע, אלא עליו לעשות בדיוק את מה שהוא עשה - הרחקת קהל וסגירת האירוע. גם הוא היה לקראת סוף המשמרת, והוא הגיע לאירוע לפנים משורת הדין. הוא לא ערק - זה לא צבא והמשמרת אינה עמדת ברזל. לדעתי לא יעשו לו כלום, וכדאי שהוא יקרא הודעה זו. הכותב הנו מתנדב במחוז ת"א.

אל תהיה כל כך בטוח.

כשבאים להתנדב למשטרה לוקחים בחשבון שיש לזה כמה משמעויות נגזרות. יש בזה סיכון אישי מסויים (אולי אפילו רב). אצל רבים מאיתנו הסיכון הוא תיאורטי ברובו והמקום היחיד שהם נתקלים בו זה בתדריך היציאה. אצל חלק קטן יותר הסיכון הוא מאד ממשי. אבל נא לא לשכוח שאם אנחנו (ואנחנו אומרים את זה כל הזמן) כמו כל שוטר גם אם הוא מקבל שכר ואנחנו לא, עלינו להתנהג כמו כל שוטר. לא יכול להיות שברגע האמת דוקא כשצריכים אותנו יותר מכל, נגיד 'פוס - אנחנו רוצים הביתה. זה לא מתאים לנו'. זה לא מכובד. אז נכון שזה לא צבא ואי אפשר להכריח אותם. אבל לדעתי לא צריך להגיע למצב שבכלל יגידו להם. זה צריך לבוא לבד. החברים והממונים עלינו מצפים למשהו מאיתנו ובצדק. אחרת מה הצורך בנו? אני לא רוצה לשפוט את האנשים. מעולם לא עמדתי במצב זהה. שלחו אותי למקומות קצת רגישים אבל לא הייתי צריך לעמוד במבחן אמיתי כזה. אבל אני מאד מקווה שהייתי נוהג בצורה שונה. אחרת אין בי צורך. לא אתפלא אם יגידו להם שלום ותודה. אפילו לא הייתי מגנה את זה. שבת שלום לכולכם. דיויד

פיגוע בטיילת

כאשר הנני בתפקיד ומגיע לזירת ארוע ,אנני עוזב עד לשיחרורי ע"י מפקדי או המפקד הבכיר הנמצא בשטח,למי שזה לא ברור שיתכונן לקבל את מה שמגיע ובמקרה זה כנראה "נזיפה" בתיק אישי ,בכל מקרה מפקדו של המתנדב צריך לחקור את המקרה עד לתומו ולקבל החלטה כיצד לפעול למול המתנדבים ש"נטשו" ארוע בטרם נסתיים .

חבר שלי מתקשר אלי אתמול ומספר לי סיפור שקרה לו השבוע במסגרת המשא"ז. אמרתי אעלה זאת לפניכם את סיפורו. הבחור מתנדב תקופה ארוכה במחוז ת"א לא משנה באיזה יחידה ונקודה. הוא התנדב יום שלישי השבוע ובערך בשעה 00:50 הבחור החליט שהוא סיים את ההתנדבות שלו. הוא עבד יחד עם מתנדב נוסף כך ששניהם יורדים יחד מהמשמרת. תוך כדי חזרתם לנקודה שלהם ארע הפיגוע הנורא בטיילת. בהתחלה לא היה ברור מה קורה שם, צעקו בקשר להגיע לטיילת אך אף אחד לא ידע מה קורה, אןלי תקיפת שוטרים אולי פיגוע. בקיצור הבחור נסע במהירות לאזור והגיע בין הניידות הראשונות לפני מד"א וכוחות ההצלה. הבחור עזר קצת להרחיק קהל ולקשור סרטים של משטרת ישראל.תוך כדי הוא הבחין באשה קטועה רגל וצורחת מכאבים ושוטר שמחזיק לה ביד וצועק חובש חובש. הבחור שזה הפיגוע הראשון שלו נטרפה עליו דעתו ומיד הוא ושותפו תפסו רגליים והלכו הביתה, גם בגלל מה שראו, וגם בגלל שלמחרת יש להם עבודה עם כל הכבוד למשטרת ישראל אבל בטוח שיסתדרו גם בלעדיהם. לסיכום התקשרו אליו למחרת מהמשא"ז עם צעקות שזה לא בסדר ולא יפה , והוא ניסה להסביר את שלו אך ללא הועיל. עדיין לא ברור מה יסגר איתו, אולי ישעו אותו?1 אולי ישעו אותו לצמיתות?! מי יודע?! אז מה הוא אומר לי , שהוא עובד במקום ממשלתי ביטחוני וגם תורם ביום יום ובמשא"ז שהוא בא לתרום ללא תמורה ובהתנדבות זה מה שהוא מקבל. עכשיו הוא הוא חושב לעזוב את המשא"ז כדי שיוכל לשבת ולצפות בטלוויזיה או לטייל עם חברה שלו או כל דבר אחר בקום לחטוף צעקות על תרומתו למדינת ישראל. מה אני צריך לומר לו על כזה דבר???? האם באמת הוא אשם? האם מגיע לו הצעקות? האם צריכים להשעות אותו? אציין שהוא מתנדב מצויין שהוכיח את עצמו וקיבל פעמיים תעודות הוקרה מהממ"ר! אשמח לשמוע את דעתכם! שבת שלום. איציק

שיקול הדעת.

שלום. עם כל הצער והכאב, הבחור נכשל בתפקידו. אנחנו מתנדבים, זה נכון, אבל מרגע שלקחנו על עצמנו להתנדב, יש לנו מחויבות. הבחור צריך לברר לעצמו מה היה המניע לעזיבתו, אם הזוועה היתה גדולה מדי ליכולתו לראות, מן הדין היה להודיע למי ששלח אותו לשם כי אינו יכול לעמוד במראות, ולקבל תפקיד מרוחק מהזירה הקרובה. אני מסרב להתייחס בכלל לתירוץ העלוב ש- "מחר יש לי עבודה", אם לא היה מגיע לאירוע כלל, ניחא, אבל משנענה לקריאת המוקד והגיע, הרי תירוץ קלוש זה לא ראוי כלל לעלות. אם חשב הבחור שאין לו מה לעשות שם (ואני בהחלט יכול לקבל כי בשלבים מסויימים אכן ניתן ורצוי לדדל את כוח האדם), הרי היה עליו לעזוב את הזירה בתיאום עם מי ששלח אותו לשם. כולנו מודעים כי לעיתים אנו עלולים להידרש ל-"שעות נוספות" בעטיו של אירוע, וככל שהאירוע חריג יותר, כך ההבנה, והסבלנות שנידרש לה גדולים יותר. בשום אופן לא עולה על דעתי לעזוב זירת אירוע אך ורק משום שתם זמן המשמרת שלי, אני אמתין לבואם של מחליפים, ואם בוששו לבוא, לא נותר לי אלה להמתין. ע"פ תאורך, הבחור נטש את משמרתו, ואת חשבון הנפש הוא צריך לעשות לעצמו, נזיפה כזאת או אחרת ממפקדיו לא קשורה לטעמי, עליו להחליט לבד אם מקומו בין השורות או לא. אם הבחור לאחר הטראומה חושב שנהג נכון, הרי מקומו לא איתנו, ואם חושב כי טעה, הרי ברוך בואו המחודש. אם הוא חושב כי לא יוכל להתמודד עם סיטואציות כאלה בעתיד, עליו למצא מקום אחר לתרום את חלקו. יום טוב.

רק תוספת לענין 'יש לי עבודה מחר'. לא קונה את התירוץ למרות שאין לי מקורות מידע. בטוח ישב לראות טלויזיה ולא הלך לישון.

ממש בושה!

התביישתי, ממש התביישתי לקרוא את הסיפור הזה. ההתנדבות טומנת בחובה חובות מסוימות, אפשר לומר אפילו אלמנטריות. ומה יקרה אם בסוף המשמרת שלהם, השניים יוזעקו לאירוע פחות חמור, שאינו פיגוע, אבל שזקוקים להם שם? גם אז יגידו סליחה, אבל אנחנו סיימנו? מתנדב שיוצא למשמרת, חייב תמיד להביא בחשבון שעלול להיווצר מצב שבשל אירוע מסוים, הוא לא יסיים את המשמרת בזמן המתוכנן מראש, וייתכן שהעיכוב ייארך אפילו שעות אחדות. התירוץ "יש לי עבודה מחר" - נשמע ממש מעליב. טוב שהם לא ניגשו לאחת הפצועות ואמרו לה - היינו עוזרים לך, אבל יש לנו עבודה מחר. תמתיני, מישהו בטח יגיע לעזור לך"... להרגשתי, המעשה של שני המתנדבים גובל בנטישת שדה הקרב נוכח פני האויב. אני סבור, שמרוב בושה הם צריכים ביוזמתם לעזוב את המשמר.

מחויבות של מתנדב

1.ברגע שהתנדבת אתה מחויב כמו כל בעל תפקיד במשכורת, למרות שאתה לא מקבל . 2.עזיבת תפקיד ללא תאום וללא רשות פוגעת (א) בעצם הטיפול בארוע, ולא עליו להחליט האם הוא מיותר או לא, ו(ב) באמון הניתן בנו כמתנדבים. היה עליו לקבל רשות לעזוב. התרוץ "יש לי עבודה מחר" ילדותי ומטופש. אם תהיה תאונת דרכים ויבקשו ממך למנוע תנועת מכוניות תעזוב באמצע? ואגב, אצלי משום מה כל הארועים זוללי הזמן כמו חפץ חשוד או תאונה קורים בדיוק כאשר אני בדרך לבסיס לסגור משמרת. 3.הבחור צריך להחליט: אם הוא לא יכול לעמוד בהתחייבות הוא לא חייב להתנדב. ברגע שהתנדב - שיעמוד בכל ההתחייבויות הנובעות מכך. יחיאל

ממש בושה!

התביישתי, ממש התביישתי לקרוא את הסיפור הזה. ההתנדבות טומנת בחובה חובות מסוימות, אפשר לומר אפילו אלמנטריות. ומה יקרה אם בסוף המשמרת שלהם, השניים יוזעקו לאירוע פחות חמור, שאינו פיגוע, אבל שזקוקים להם שם? גם אז יגידו סליחה, אבל אנחנו סיימנו? מתנדב שיוצא למשמרת, חייב תמיד להביא בחשבון שעלול להיווצר מצב שבשל אירוע מסוים, הוא לא יסיים את המשמרת בזמן המתוכנן מראש, וייתכן שהעיכוב ייארך אפילו שעות אחדות. התירוץ "יש לי עבודה מחר" - נשמע ממש מעליב. טוב שהם לא ניגשו לאחת הפצועות ואמרו לה - היינו עוזרים לך, אבל יש לנו עבודה מחר. תמתיני, מישהו בטח יגיע לעזור לך"... להרגשתי, המעשה של שני המתנדבים גובל בנטישת שדה הקרב נוכח פני האויב. אני סבור, שמרוב בושה הם צריכים ביוזמתם לעזוב את המשמר.

ממש חצופים!

כולכם ממש חצופים, אין לכם שום זכות לשפוט אדם עד שלא הייתם במקומו!!!! אולי הם לא היו בסדר אבל להעיף אותם מהמשא"ז????? מישהו פה השתגע? אנחנו באים בשביל לשמור על בטחון ולא על מנת לחלץ פצועים ולראות את הזוועות הללו ומי שמעוניין שיצטרף למד"א!!!! נכון שהוא לא היה אמור לעזוב את המקום בלי רשות אך אם אינו עומד בלחץ הוא לא חייב לסבול את הנזק הנפשי שיגרם לו....

מפקדים צריכים לתת למתנדב קרדיט והרגשה טובה גם אם שגה

כתבת: "התקשרו אליו מהמשא"ז עם צעקות שזה לא בסדר ולא יפה" חשוב לפרש צעקות ולפרש את האימרות, מה אמרו לו במדויק ומה הוא השיב? אולי הוא עזב מבי לדווח לסיים ביומן ועוד כמה חובות כן למרות היותו מתנדב ישנם כללי התנהגות אני חושב שמפקדים צריכים לתת למתנדב קרדיט והרגשה טובה גם אם שגה לדעתי תציע לו שיקיים שיחת הבהרה עם הצד השני באופן הישיר ביותר לפעמים הבעיה נעוצה בתקשורת לקויה

הצד השלישי של המטבע

אני מסכים איתכם שהמתנדבים לא היו צריכים לעזוב את השטח דווקא בזמן הקריטי ביותר, אך בואו ולא נשכח שלא כל אחד יודע-מסוגל-יכול ורוצה להגיש עזרה ראשונה, מניסיון אישי-יצא לי לטפל בנפגעים קשים במסגרות צבאיות ואזרחיות המראה של נפגע טרי קשה ולפעמים מפחיד ומגעיל ולא כל אחד מסוגל לכך, המתנדבים אינם חייבים להגיש סיוע רפואי אך סיוע בבידוד הזירה או כל סיוע אחר שנדרש ומתבקש מהמצב רצוי וחובה גם אם זמן המשמרת נגמר ולמחרת יש יום עבודה.

מחויבות של מתנדב

1.ברגע שהתנדבת אתה מחויב כמו כל בעל תפקיד במשכורת, למרות שאתה לא מקבל . 2.עזיבת תפקיד ללא תאום וללא רשות פוגעת (א) בעצם הטיפול בארוע, ולא עליו להחליט האם הוא מיותר או לא, ו(ב) באמון הניתן בנו כמתנדבים. היה עליו לקבל רשות לעזוב. התרוץ "יש לי עבודה מחר" ילדותי ומטופש. אם תהיה תאונת דרכים ויבקשו ממך למנוע תנועת מכוניות תעזוב באמצע? ואגב, אצלי משום מה כל הארועים זוללי הזמן כמו חפץ חשוד או תאונה קורים בדיוק כאשר אני בדרך לבסיס לסגור משמרת. 3.הבחור צריך להחליט: אם הוא לא יכול לעמוד בהתחייבות הוא לא חייב להתנדב. ברגע שהתנדב - שיעמוד בכל ההתחייבויות הנובעות מכך. יחיאל

חברים הוא עזב את הארוע בגלל מה שהוא ראה ולא בגלל העבודה שיש לו למחרת.

לא פעם הוא נשאר עד שעות ממש מאוחרות בגלל כל מיני ארועים . אך פה בגלל המראות הקשים הוא לא יכל להיות נוכח שם. היום דיברתי איתו והוא אמר שלאחר כמה ימים של מחשבה הוא מחליט לעזוב את המשא"ז. ולטעתנו הוא מסכן את עצמו ביום יום למען המדינה גם ללא המשא"ז.(הוא איש קבע בחטמ"ר שומרון למי שמכיר!) סוף שבוע קסום.

ממש חצופים!

כולכם ממש חצופים, אין לכם שום זכות לשפוט אדם עד שלא הייתם במקומו!!!! אולי הם לא היו בסדר אבל להעיף אותם מהמשא"ז????? מישהו פה השתגע? אנחנו באים בשביל לשמור על בטחון ולא על מנת לחלץ פצועים ולראות את הזוועות הללו ומי שמעוניין שיצטרף למד"א!!!! נכון שהוא לא היה אמור לעזוב את המקום בלי רשות אך אם אינו עומד בלחץ הוא לא חייב לסבול את הנזק הנפשי שיגרם לו....

הדר סוף סוף מישהו מנסה להבין מה עבר עליו.

חבל שכולם כך דנים אדם! אני כבר מסתכל היום על כל המערכת בצורה שונה וגם עלתה לי מחשבה כלשהי תוך כדי קריאת התגובות של החברים. חברים מישהו שלא שייך למערכת ויקרא תגובות אלו ממש יבהל ובחיים לא ירצה להתנדב. בתכלס הוא בא לתרום ולא להפגע!

פיגוע בטיילת

כאשר הנני בתפקיד ומגיע לזירת ארוע ,אנני עוזב עד לשיחרורי ע"י מפקדי או המפקד הבכיר הנמצא בשטח,למי שזה לא ברור שיתכונן לקבל את מה שמגיע ובמקרה זה כנראה "נזיפה" בתיק אישי ,בכל מקרה מפקדו של המתנדב צריך לחקור את המקרה עד לתומו ולקבל החלטה כיצד לפעול למול המתנדבים ש"נטשו" ארוע בטרם נסתיים .

חברים משהו שאני מרגיש צורך לשתף אותכם.

כל מתנדב משא"ז הוא לתרום למערכת. ובוודאי אנשים כמוני וכמו חברי שאנו לא ילדים ויש לנו עבודה ביום יום וחיים מחוץ למערכת של המשא"ז , ועם כל זה אנו באים לתרום כי אנו מרגישים את הצורך לתרום! ואין לנו שום רווח מהמערכת בכלום ואולי רק הוצאות של דלק ושל ציוד שהמערכת אינה מספקת לנו. האם באמת נראה לכם זה מה שהוא צריך לקבל על רצונו לתרום?! האם העניין שהוא לא מסוגל לראות מצב של אנשים פצועים זה אומר שהוא צריך להענש?! כמה שוטרים נפגעו נפשית מארועים מסוג זה?! האם גם הוא אמור להפגע כך?! חברים משום מה לא נראה לי כל התגובות שלכם. אולי אני טועה יוכל להיות! אשמח לשמוע את דעתם של יודית ושל עודד על הסיפור הזה.

הדר סוף סוף מישהו מנסה להבין מה עבר עליו.

חבל שכולם כך דנים אדם! אני כבר מסתכל היום על כל המערכת בצורה שונה וגם עלתה לי מחשבה כלשהי תוך כדי קריאת התגובות של החברים. חברים מישהו שלא שייך למערכת ויקרא תגובות אלו ממש יבהל ובחיים לא ירצה להתנדב. בתכלס הוא בא לתרום ולא להפגע!

אין משטרה דה-לוקס.

מה זה לתרום ולא להפגע? הוא עלול להפגע בתאונת דרכים - אז למה הוא נוהג בניידת? כשעוסקים בנשק עלולה לקרות תאונה - מדוע הוא אוחז בנשק ומסתובב עם אנשים שאוחזים נשק? אזרח חמום מוח עלול לתקוף אותו (וזה קורה) - אז למה הוא בא למשטרה? התרומה היא להשתתף עם השוטרים בכל היבטי עבודתם. אם אנחנו טוענים (בצדק ועל פי החוק) שאנו שוטרים לכל דבר - מדוע המוסר הכפול שפתאום מתנדב עוזב את המשימה שנפלה עליו? הוא שוטר או לא? ודוקא בזמן בו הוא מאד נחוץ. מי שבא לתרום בלי לקחת סיכון בכלל - מצטער, אבל מקומו לא איתנו. שילך ליד שרה לתקן ציוד לנכים. זה חשוב. שיתנדב לסייע לילדים בעייתיים או לקשישים. גם חשוב. אי אפשר לבוא רק בשביל הצימוקים (תעודה, רושם, ניחוח השררה, נשק, מדים, אזיקים, מכשיר קשר וכו'). צריך לאכול את כל העוגה. ומי שלא רוצה - בלי לכעוס, בלי להתאכזב, בלי להעליב - שיחפש מקום יותר מתאים לו. במשטרה - זה מה יש. שבוע טוב לכולם. דיויד
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מתנדבי המשמר האזרחי
בחר
בחר