מהן הסמכויות של מאבטחים מחברות שמירה פרטיות?

1. לא מזמן נתקלתי במאבטח שמכוון את התנועה על כביש ציבורי ליד קניון בו עבד (קניון לב המפרץ). 2. באזור השרון ישנו גן אירועים שבו כביש הגישה מוביל ליישוב בדרך עפר. כאשר המועדון פעיל, שומרי גן האירועים עוצרים רכבים ועורכים בהם חיפושים. זהו כביש ציבורי. 3. ליד התחנה המרכזית בירושלים, שומרת החמושה במגלה מתכות דרשה ממני לא לעמוד על המדרכה הציבורית מחוץ לתחנה (אזור מיועד לעצירת אוטובוסים על כביש ציבורי). השאלה המתבקשת היא: האם הדבר חוקי? האם שומרים אלו מוסמכים לקבל סמכויות השמורות בד"כ לשוטרים? אם לא, האם ניתן לערער, להתלונן או למחות מבלי לפגוע בביטחון המדינה? הערותיכם תתקבלנה בברכה. אשמח למסור יותר פרטים במידת הצורך. ורן בן-צבי, אל תיפגע מהאשכול הזה.

שאלה במקומה-מדובר בתופעה

חברות השמירה הולכות ונכנסות לתחומים נוספים, כמובן שהכל תחת איצטלה של אילוצים, והן מבצעות מטלות שלמשטרה יש קושי מובן לבצע. נכון יהיה לבדוק בראייה פרקטית כיצד ניתן לרתום את כל העוסקים בבטחון ואבטחה לעגלה, תוך הכשרה מינימלית נדרשת, הקפדה על ענייני אתיקה, וכמובן שגם ציות לחוק. מי שיתעלם מהן - יקבל אותם בכל צומת, קניון ומועדון, ובסופו של דבר תיווצר חבורת ויג'ילנטים או מיליציה עממית, הלבושים במדים שונים ומשונים,מצוידים באביזרים ובציוד זיהוי שונים ומשונים, ופועלים בראיה צרה של מנהלים כאלה ואחרים. ולשאלתך: אני הייתי משתף פעולה עם כל מאבטח, אם הוא עושה את עבודתו ובכך מספק גם לי שירות, אך עם זאת מקפיד גם על הגבולות. לדוגמה: אני מכיר מקרה שבו מאבטחים מוצבים בהוראת המנהלים כמובן, בשטח ציבורי ומונעים כניסה חופשית, כדי לאלץ את הנכנסים לשלם עבור חנייה. על דבר כזה אסור להבליג.

סיפור שהיה

הנה סיפור שיכול להוסיף: באחת המשמרות שלנו עמדנו סטטית בכניסה לתחנה המרכזית בירושלים, ניגש אלנו אחד המאבטחים ואמר שיש אדם שמוכן להזדהות רק בפני שוטר, ניגשנו אליו והתברר שהאזרח כנראה נעלב מהעובדה שהמאבטחת בכניסה (שלא נדפה אינטיליגנציה) זיהתה אותו בטעות כבן מיעוטים, וביקשה ממנו תעודת זהות. הוא סירב להראות לה תעודת זהות בטענה שאין לה סמכות לבקש ממנו להזדהות, ולכן הוא דרש ממנה לבדוק אותו ואת כליו ולתת לו להכנס, היא סרבה. התפתח ויכוח שבסופו הגיע אחראי הגיזרה של המאבטחים, שטען שאין בסמכותה לבקש ממנו תעודת זהות (כמו שהיא חשבה שיש לה) אך הם מונעים ממנו להכנס לתחנה המרכזית עד שיזדהה. הוא היה מוכן להזדהות רק בפני שוטר ואז קראו לנו, בדקנו אותו והכל היה תקין כדת וכדין ואמרנו למאבטחים לתת לנו להיכנס. האזרח ביקש את פרטיי מכיוון שרצה לגשת ולהגיש תלונה כנגד המאבטחים, לאחר מספר ימים הוא שלח לי מכתב שקיבל מהאגודה לזכויות האזרח עם רשימה של אנשים שזכותם לבקש מאזרח להזדהות: 1. שוטר 2. חייל (לפי תקנות שעת חרום) 3. שוטר צבאי 4. אדם שהואצלה לו ע"י קצין משטרה הסמכות לבקש להזדהות והוא נושא בידיו תעודה מתאימה (לפי חוק שמירת הביטחון בגופים ציבוריים) - מאבטחים במשרדי הממשלה, אנשי שרותי הביטחון השונים, מאבטחי התחבורה הציבורית וכו' 5. אזרח שראה אזרח אחר מבצע עבירת תנועה והוא יכול להעיד עד כך (לפי תקנות התעבורה) כמו כן היה כתוב במכתב שאין באפשרותו של מאבטח למנוע כניסה של אדם לשטח ציבורי מכיוון שסירב להזדהות, ויש בכך פגיעה בחופש התנועה. יש לציין שלא הייתה התייחסות לשטחים פרטיים (כגון קניונים וכו'). לאחר מכן יצא לי לראות את הפקודה שחתום עליה ממ"ז ירושלים מיקי לוי ובה כתוב שהכניסה לתחנה המרכזית בירושלים מותנה בחיפוש בכליו ועל גופו של אדם (לא היה מוזכר בשם מקום חובת הזדהות). לסיכום: אני בטוח שחלקכם חושבים שאותו אזרח סתם חיפש להתווכח והיה יכול להראות למאבטחת תעודת זהות ולהיכנס מייד לתחנה המרכזית, ששאלתי אותו למה בכל זאת התווכח עימה הוא ענה לי שלמרות המצב הביטחוני המתוח, הוא מאמין שלא כל שומר / מאבטח נהייה מייד "אבו עלי" ומקבל סמכויות של שוטר בלי שעבר הכשרה מתאימה ונבדק הרקע שלו, ואחרי הכל זוהי מדינת חוק והוא אזרח שומר חוק ורצה רק "להוציא להם את האוויר מהמפרשים".

יש לי שאלה אליך.......(. D.O.A)

נניח והאדם הספציפי שנבדק אכן היה בן מיעוטים אשר נכנס לקניון (או לכל מבנה הומה אדם אחר) ללא מטען נפץ אלא רק כדי ללמוד את השטח אתה היית מסתכן בכך ולוקח את האחריות על עצמך??? תנסה לחשוב מהצד השני (של המאבטחים) איזו אחריות כבדה יש עליהם!!! הרי הם עושים עבודה מקודשת (מלבד המקרים האחרים שפורטו קודם לכן) במטרה לסייע לשמירת בטחון המדינה בדיוק כמונו!!! תחשבו על זה.....

נניח והאדם הספציפי שנבדק אכן היה בן מיעוטים אשר נכנס לקניון (או לכל מבנה הומה אדם אחר) ללא מטען נפץ אלא רק כדי ללמוד את השטח אתה היית מסתכן בכך ולוקח את האחריות על עצמך??? תנסה לחשוב מהצד השני (של המאבטחים) איזו אחריות כבדה יש עליהם!!! הרי הם עושים עבודה מקודשת (מלבד המקרים האחרים שפורטו קודם לכן) במטרה לסייע לשמירת בטחון המדינה בדיוק כמונו!!! תחשבו על זה.....

הדר, האם לפי גרסתך צריך להכין שלט "הכניסה לבני מיעוטים אסורה"?

הרי ביטחון זה אף פעם לא הרמטי. יותר קל לעצבן את הציבור מאשר לספק לו ביטחון, וזה מה שקורה לרוב. במדינת ישראל חוסר אפליה על רקע ולאום קודם לזכות לפרטיות. לצערנו, זה לגיטימי שמישהו ייכנס למקום מאובטח על מנת ללמוד את השטח, מהבחינה שלא צריכה להיות מניעה חוקית לכך.

תשובה להדר

הדר, למרות שאני בהחלט לא רוצה להכנס לויכוח הזה, לצערי אני מוצא בדבריך נימה שלא נעימה לי, ולמה? אל תשכח שיש יותר ממליון בני מיעוטים במדינה שהם אזרחים שווי זכויות לכל דבר ועניין בדיוק כמוך. אז מה אתה בעצם אומר? לבדוק כל אחד מהם מכיוון שיכול להיות שהוא זומם משהו? כמובן שמתעורר חשד טיבעי, ולכן צריך לדעת איך לטפל בו בכפפות משי ולא ליצור מתחים ושנאה מיותרת. ומה יעזור למאבטח בכניסה לראות את תעודת הזהות שלו ולראות אם קוראים לו אחמד או ג'מאל או מוסטפה וכו'? נגיד שבן אדם זה מבוקש לחקירה האם יש באפשרותו של המאבטח לבדוק זאת במסוף המשטרתי???? האם הוא יכול ויודע לחקור אותו ולברר מה הוא זומם? זה רק מחזק את הטענה שעדיף שהמאבטחים יתעסקו במה שהוסמכו, ואם מתעורר חשד יוצא דופן שיקראו למשטרה.

הדר, האם לפי גרסתך צריך להכין שלט "הכניסה לבני מיעוטים אסורה"?

הרי ביטחון זה אף פעם לא הרמטי. יותר קל לעצבן את הציבור מאשר לספק לו ביטחון, וזה מה שקורה לרוב. במדינת ישראל חוסר אפליה על רקע ולאום קודם לזכות לפרטיות. לצערנו, זה לגיטימי שמישהו ייכנס למקום מאובטח על מנת ללמוד את השטח, מהבחינה שלא צריכה להיות מניעה חוקית לכך.

ציפיתי לתשובה יותר אינטליגנטית......

לא כל בן מיעוטים הוא אדם חשוד או אדם רע או מחבל או טרוריסט!!! אבל פעולה זו נועדה לממש את הביטוי "למען יראו ויראו" כמו התכלית של בדיקת אוטובוסים או הפצת אור כחול!!!

תשובה להדר

הדר, למרות שאני בהחלט לא רוצה להכנס לויכוח הזה, לצערי אני מוצא בדבריך נימה שלא נעימה לי, ולמה? אל תשכח שיש יותר ממליון בני מיעוטים במדינה שהם אזרחים שווי זכויות לכל דבר ועניין בדיוק כמוך. אז מה אתה בעצם אומר? לבדוק כל אחד מהם מכיוון שיכול להיות שהוא זומם משהו? כמובן שמתעורר חשד טיבעי, ולכן צריך לדעת איך לטפל בו בכפפות משי ולא ליצור מתחים ושנאה מיותרת. ומה יעזור למאבטח בכניסה לראות את תעודת הזהות שלו ולראות אם קוראים לו אחמד או ג'מאל או מוסטפה וכו'? נגיד שבן אדם זה מבוקש לחקירה האם יש באפשרותו של המאבטח לבדוק זאת במסוף המשטרתי???? האם הוא יכול ויודע לחקור אותו ולברר מה הוא זומם? זה רק מחזק את הטענה שעדיף שהמאבטחים יתעסקו במה שהוסמכו, ואם מתעורר חשד יוצא דופן שיקראו למשטרה.

עיכוב אזרחי / מעצר אזרחי

אולי צריך היה לתת למאבטחים לדעת מי מבוקש לחקירה אבל זה לא הנושא. יכול להיות שקוראים לו משה או חיים ולאו דווקא ג'מיל או חמיל. לכל אדם יש את הזכות לחיות בשלווה ובלא הטרדות מיותרות!!! אבל אם האדם מעורר חשד אצל המאבטחים אין שום סיבה שלא יעכבו אותו ואף ידרשו ממנו תעודת זיהוי. אי אפשר להתווכח על כך צריך לשפוט כל מקרה לגופו. אני בטוח שלחברת אבטחה יש דרישות מינימליות כלפי המאבטחים שלהם כמו תעודת יושר וצילום תעודה מזהה ולא כל פושע יכול להיות שומר / מאבטח.

הדר

אין טעם בהצגת תעודה מזהה למאבטח, כי אין לו שום סמכות לנהוג לפי מה שהוא יראה שם.

יש לו סמכות לבצע מעצר אזרחי עד לבוא המשטרה...

על סמך מה ?

נניח וראה ת.ז, והאדם ערבי תושב טייבה. אין לו שום גישה למסוף משטרתי או לאיזשהו מאגר נתונים שיתן לו טיפת אינדיקציה לגבי אותו בן אדם. ולפי הנתונים שיש לו ברגע הבדיקה אין לו שום עילה למעצר \ עיכוב

אין כזאת חיה "מעצר אזרחי"!

אזרח רשאי לעכב!!! בלבד. אין מושג כזה "מעצר אזרחי"! לא היה לי זמן לבדוק בחסד"פ אבל מהזיכרון אני יכול לאמר שלאזרח מותר לבצע עיכוב חשוד בביצוע עבירה מסוג "פשע" ומעלה בלבד (אם אני ועה אנא תקנו אותי) בכל מיקרה בערב יהיה לי זמן לבדוק ולכתוב תשובה מלאה ומדוייקת.

עיכוב ע"י אדם פרטי (אזרח)

כמו שהבטחתי להלן פרק ‎14.01.34 -עיכוב, מעצר ושחרור מתוך פקודות מטא"ר: עיכוב על ידי אדם פרטי ‎1) סמכויות אדם פרטי א) כל אדם רשאי לעכב אדם אחר, עד לבואו של איש משטרה, אם נתקיים אחד מאלה; והכל אם יש חשש שהחשוד יימלט או שזהותו אינו ידועה: (‎1) האדם חשוד כי ביצע בפניו עבירת אלימות, פשע, גניבה או עבירה שגרמה נזק של ממש לרכוש. (‎2) אדם אחר הקורא לעזרה, מצביע על אדם החשוד שביצע בפניו עבירה, כאמור בסעיף (‎1) לעיל. ב) חשוד שעוכב לפי סעיף ‎3. ד. ‎1) א) לעיל, יימסר לאיש המשטרה ללא דיחוי, ובלבד שמשך העיכוב לא יעלה על ‎3 שעות. ג) אדם המעכב לפי סעיף ‎3. ד. ‎1) א) לעיל, רשאי להשתמש בכוח סביר, אם החשוד סירב להיעתר לבקשת העיכוב, ובלבד שלא יהיה בשימוש בכוח כדי לגרום חבלה לחשוד. ‎2) נודע לאיש משטרה כי אדם פרטי עיכב אדם, תינתן, ככל אפשר, עדיפות לטיפול באירוע זה.

על סמך מה ?

נניח וראה ת.ז, והאדם ערבי תושב טייבה. אין לו שום גישה למסוף משטרתי או לאיזשהו מאגר נתונים שיתן לו טיפת אינדיקציה לגבי אותו בן אדם. ולפי הנתונים שיש לו ברגע הבדיקה אין לו שום עילה למעצר \ עיכוב

מה לגבי חשד סביר שהאדם הולך לפגוע בעצמו או באדם אחר??? - מה תשובתה של יודית???

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מתנדבי המשמר האזרחי
בחר
בחר