מה עוד ימציאו?

ידידי המתנדבים, נתקלתי היום בפרסום בעיתונות הכתובה אל "קורס עוזרי בוחני תנועה", שימו לב לקישור http://www.201.co.il/ תראו, אחרי 14 שנה של התנדבות ביחידות תנועה שונות בארץ, הסיסמא "מקצוענים התנועה" של אגף התנועה כבר מהדהדת בראשי עם תחילת כל משמרת, רוב הכותבים בפורום הזה משקפים בתאוריהם יכולת מקצועית גבוהה ברישום דוחות ב.מ או בטיפול בתאונות דרכים, ואולי יהיו עוד שיסכימו איתי שלא למדו זאת בקורס של 16 שעות במשטרה!! לא אספר לכם על החפיף שהיה בקורס הסמכת כתיבת דוחות שעברתי או במספר ההכשרות המקצועיות שאני עובר בשנה (אולי 2, במקרה הטוב), הכל נשאר למזל אם ישנו שוטר קבע מקצועי וסבלני ללמוד ממנו. אז לאחר ההקדמה, נכון באנו להתנדב ללא תמורה כספית ואני לא מחכה שיאמרו לי תודה על שאני עושה, גם ככה אני עובד רק במשמרות ערב לילה כרוב השוטרים לא בתחנה. המערכת קשה ולא מתגמלת אפילו ברמת הציוד האישי (מדים, חגור סייר, אבזור ניידת, גז פלפל...) ויש אלף סיבות "להעלב" מהיחס למתנדבים, אבל לא איבדנו אמונה (בדרכנו) ולכן נמשיך להתייצב, אבל לדעתי זה כבר עבר את גבול הטעם הטוב, אולי יקחו מתנדבים גם למערך החקירות? המודיעין? או למעבדות מז"פ? האתר יפה ומושקע, אבל האם אנחנו גם צריכים לרדוף אחרי האנשים ולממן מכיסנו את הפרסום, האם לפחות זה תפקיד של המשטרה? אני עדיין לא מרגיש פרייאר אבל מי יודע?...

ככה זה כשארגון אינו מוקיר את מתנדביו....

והייתי שולח את הממונים על מתנדבי משא"ז ללמוד קצת בארגונים אחרים איך מתנהגים אל מתנדבים ומה היחס אותו מקבלים מתנדבי המשמר האזרחי במשטרת ישראל, נכונים הדברים אותם כתבת, אני העליתי כאן בפורום יותר מפעם אחת את הנושא הכואב הזה, ולצערי אני רואה כי הדבר מופיע בחתך רחב מאד ברבות מהיחידות בהם ישנם מתנדבים. המערכת מנצלת את המורעלות של המתנדבים, העגל רוצה לינוק יותר ממה שהפרה מסוגלת להניק, ומכאן מתחילה הבעיה. למדתי במהלך 30 שנות התנדבות לא לפתח ציפיות ממערכת המונחיית סטטיסטית. בקיצור ידידיי לא טעה מי שהמציא את האימרה:- פראיירים לא מתים - הם מתחלפים.

כמה שעות שוטר בקורס שוטרים עובר ברישום דוחות.

מלמדים המה צריך להתמקד ברישום הדו"ח , לא מלמדים איך לרשום. לא מתמקצעים משום קורס , מתמקצעים מהעבודה בשטח.

ככה זה כשארגון אינו מוקיר את מתנדביו....

והייתי שולח את הממונים על מתנדבי משא"ז ללמוד קצת בארגונים אחרים איך מתנהגים אל מתנדבים ומה היחס אותו מקבלים מתנדבי המשמר האזרחי במשטרת ישראל, נכונים הדברים אותם כתבת, אני העליתי כאן בפורום יותר מפעם אחת את הנושא הכואב הזה, ולצערי אני רואה כי הדבר מופיע בחתך רחב מאד ברבות מהיחידות בהם ישנם מתנדבים. המערכת מנצלת את המורעלות של המתנדבים, העגל רוצה לינוק יותר ממה שהפרה מסוגלת להניק, ומכאן מתחילה הבעיה. למדתי במהלך 30 שנות התנדבות לא לפתח ציפיות ממערכת המונחיית סטטיסטית. בקיצור ידידיי לא טעה מי שהמציא את האימרה:- פראיירים לא מתים - הם מתחלפים.

יש צדק בדבריך

אני חייב להודות שיש שיפור ברמת ההדרכות אחרי שמדריכי אגף התנועה מגיעים להעביר את שלב ב', ולא מישהו מהתחנה, אבל החומר עדיין לקוני. נכון הדבר לגבי המורעלות. בעוונותי, רכשתי מצלמת וידאו, מתקן אחיזה לשמשה הקדמית והיא מחוברת למיקרופון אלחוטי כך שכל מפגש שלי עם נהגים מצולם ומתועד(לכל המעונין: לא, זו אינה הקלטת סתר כי אני אחד הצדדים, כל עוד אני לא מפרסם את החומר ברבים!). העברתי גם עותק ממגוון עבירות שצולמו למדריך מאגף התנועה כך שיעשה שימוש בהדרכותיו, ועדיין לא משעתי ממנו... אני נמצא בקשר עם מתנדב במשטרה באנגליה, ורמת ההכשרה וה"תחזוקה" של המתנדבים שם שווה לשוטרים! כך גם בארה"ב. ראיתם את הסרטון של המרדף בכביש 443 ב-21.12? שמתם לב שבניידת ה"מנגחת" היו שוטר ומתנדב? מי מכין את אלו לעבודה מהסוג הזה?

לינק לאתר

בהתייחס ל"דון קישוט" ובכלל

1. ראשית, אני מתנצלת- איני רואה הלינק וגם התקשיתי להבין את שרצית לומר, אבל אנחש מההקשר הכולל. 2. הכשרה/מקצועיות- אני אישית מעדיפה מתנדב עם פחות הכשרה פורמלית (הכשרה ומיומנות הינן נרכשות)ויותר ניסיון חיים , שטח וערכים(שאני מניחה שמביאים את מרבית המתנדבים להתנדב) משוטר צעיר שעובר חודשים ארוכים של הכשרה אבל עם חוסר הבגרות, הניסיון והיכולת להכיל ולהקשיב לאזרח,כדי לתת לו שירות טוב. 3. אין ספק שצריך לשמר ולטפח המתנדבים. איני בטוחה שהבעיה המרכזית הינה במטה המשמר האזרחי, אלא בחלק מהשוטרים/קצינים שבשטח ,שאיתם האינטראקציה היומיומית. בטוחני שמתנדבים יודעים למצוא הדרך להגיע לקצינים/שוטרים הללו ולהעמיד אותם על יחסם או מתעלמים מהם ,כי הם ממש לא חשובים(עד שיצטרכו מכם משהו). איני הסנגור של השוטרים, אך ברור לי שכמו שהמפקדים שלהם והמפקדים של המפקדים שלהם רואים את כולנו כברורים מאליהם, כך זה גם מגיע לראות את המתנדבים ככאלה- ורק כשמישהו עוזב,מרגישים בחסרונו(או לא, תלוי מה הותיר אחריו). 4. היתרון הכי גדול שלכם הינו שמשטרת ישראל אינו מקום העבודה והפרנסה שלכם ואתם יכולים לבחור להיות היכן שטוב לכם ברמה האישית, הבינאישית והמקצועית כאחד.
מנהל הפורום
1000+

לינק עובד-תשובה ליהודית

יהודית שלום, קודם כל תודה על התייחסותך. המצב הטוב היה שניהם ביחד, נסיון חיים והכשרה מעמיקה. לצערי אני נתקל במתנדבים איכותיים בעלי ערכים ומוטיבציה שלא מסוגלים לטפל היטב בטיפול בתאונת דרכים או בנהג שיכור ובסופו של דבר התיק נופל בבית המשפט, אמרו לפני "קשה באימונים, קל בקרב". במקרה הפרטי שלי, אני מגיע פעם בשבוע למשמרת של 4 שעות בערב ותמיד לוקח זמן "להכנס לראש" העבודה המשטרתית ועדיין, גם אחרי 12 שנה ישנם מקרים שלא כל הדברים ברורים לי(רק בגלל הכשרה מקצועית). אין שום בעיה להרים בזמן משמרת טלפון לשוטרי הקבע של משרד התנועה של התחנה, אבל יש שעות שאפילו הן ישנים... יש קצינים, שלא מטפלים בבעיות המתנדבים שעליהם הם אחראים כגון ציוד, מדים ועושים את המינימום הנדרש מתפקידם, חבל. נכונים דבריך על רצוננו החופשי להשקיע את זמננו החופשי במשטרה וזהו ה(ההה) הבדל כי אנו באים חדורי מוטיבציה לתרום ולעשות הבדל. לגבי האתר הנ"ל, התייחסותי חיוביות מאוד ליוזמה ואני מחזק את ידי מקים האתר, אבל בכל זאת, האם לדעתך זה לא אבסורד, שגם גיוס המתנדבים, בכלל פרסום באינטרנט ובעיתונות, שמגיע מכיסו הפרטי של המתנדב? אמר לי חבר שיש משטרת ישראל ו"משטרת מתנדבים", האם יש לכך עוד מקבילה במדינה אחרת בעולם? בקנה מידה זה? אולי הכל נובע ממדיניות הממשלה הנוכחית וכל קודמותיה שהמלחמה בתאונות הדרכים לא ממש מעניינת אותם?...

- איני מתפלאת שמתנדב שמשקיע

את המשאב הכי יקר שלו (זמן), גם משקיע משאב אחר=כסף. זה לא צריך להיות כך,גם לא צריך ל"עודד" את המערכת להבין שאתם מסתדרים ממקורותיכם. לעניין גיוס מתנדבים- אתר מ"י, שהינו אתר בעל אחוז כניסות וצפיות גבוה, יש בו פרסום למשמר האזרחי, פרטים על יחידות שונות וכן טופס הצטרפות להורדה ומילוי. כל מי שבנוסף לכך מבצע מהלכי גיוס אזוריים/יחידתיים- יבורך. אם משקיע בכך מכספו- חבל.
מנהל הפורום
1000+

בהתייחס ל"דון קישוט" ובכלל

1. ראשית, אני מתנצלת- איני רואה הלינק וגם התקשיתי להבין את שרצית לומר, אבל אנחש מההקשר הכולל. 2. הכשרה/מקצועיות- אני אישית מעדיפה מתנדב עם פחות הכשרה פורמלית (הכשרה ומיומנות הינן נרכשות)ויותר ניסיון חיים , שטח וערכים(שאני מניחה שמביאים את מרבית המתנדבים להתנדב) משוטר צעיר שעובר חודשים ארוכים של הכשרה אבל עם חוסר הבגרות, הניסיון והיכולת להכיל ולהקשיב לאזרח,כדי לתת לו שירות טוב. 3. אין ספק שצריך לשמר ולטפח המתנדבים. איני בטוחה שהבעיה המרכזית הינה במטה המשמר האזרחי, אלא בחלק מהשוטרים/קצינים שבשטח ,שאיתם האינטראקציה היומיומית. בטוחני שמתנדבים יודעים למצוא הדרך להגיע לקצינים/שוטרים הללו ולהעמיד אותם על יחסם או מתעלמים מהם ,כי הם ממש לא חשובים(עד שיצטרכו מכם משהו). איני הסנגור של השוטרים, אך ברור לי שכמו שהמפקדים שלהם והמפקדים של המפקדים שלהם רואים את כולנו כברורים מאליהם, כך זה גם מגיע לראות את המתנדבים ככאלה- ורק כשמישהו עוזב,מרגישים בחסרונו(או לא, תלוי מה הותיר אחריו). 4. היתרון הכי גדול שלכם הינו שמשטרת ישראל אינו מקום העבודה והפרנסה שלכם ואתם יכולים לבחור להיות היכן שטוב לכם ברמה האישית, הבינאישית והמקצועית כאחד.

בנושא ההכשרות אשמח להוסיף...

לדעתי מתנדבי משטרת ישראל (לפחות במשטרת התנועה) בכמות נכבדה אינם מוכשרים דיים, זהו פשע לתת בידם פנקסי דוחות ולשלח אותם לכביש, לא אחת עולה בקשר שאלה מפיו של מתנדב מעיקרה ניתן להבין שהבחור כלל אינו מחובר לנושא שנקרא תקנות וחוקים, העיקר שיש לו פנקס דוחות ביד, רבים מהמתנדבים אינם יודעים מה הסימוכין המקנים להם את הכח לרשום דו"ח תנועה, לא את התקנות ולא את הפקודה. אין ספק כי רמת ההכשרה של המתנדבים נמוכה מידי, יש וצריך להעלות את הידע, לחייב לעבור שיעורים תקופתיים לעדכונים וחידושים דבר שלא נעשה בצורה מסודרת (לפחות בשלוחה שלי) ובכך חוטאים המתנדבים וחוטאים אלו ששילחו אותם לכביש.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מתנדבי המשמר האזרחי
בחר
בחר