הרוג ושני פצועים באורח קשה וקל במהלך מרדף משטרתי בכפר סבא.

כותרת להודעה שנמסרה בכלי התקשורת ביום שישי בלילה ו/או בשבת בבוקר, כתמעמקים בהודעה זו מתברר כי שני מתנדבים איישו את הניידת שדלקה אחר רכב שנמלט ולא ציית להוראתם לעצור. אשמח לשמוע דעתכם שלכם, האם יש לנו המתנדבים צורך לדלוק אחר רכב שלא ציית להוראה לעצור (במקרה של עבירת תנועה), או למהר למקום ת.ד כמו 2 מתנדבים בניידת שמיהרו למקום לאחר שהוכוונו ע"י משלט מתנ"א חצו צומת במופע אדום ברמזור וגרמו לת.ד בעצמם, האם אנחנו ערים לעובדה שנהיגה בחוסר זהירות בניידת משטרה תוך כדי חוסר הייחסות לנוהל מטא"ר את"ן ? לצערי ומתוך ידיעה אישית בנושא, במקרים כגון אלו ימונה קצין בודק, ואולי ויימצא כי המתנדבים לא פעלו עפ"י הנחיות מטא"ר את"ן יש מצב כי יואשמו ויועמדו לדין פלילי/תעבורתי, יממנו מכיסם הגנה משפטית, יושעו מחברותם במשא"ז, ומשטרת ישראל תתנער מכל אחריות למקרה. הם בסה"כ יצאו לעוד משמרת, רצו לסייע למיגור הקטל בכבישי ישראל, והיכן תסתים הפרשיה אין איש יודע. אנא מתנדבים, פעלו עפ"י הנחיות והוראות, אל תקחו דין לעצמכם ואל תעשו יותר ממה שמצפים מכם....... בברכה אבשה.

כמתנדב- די מהר הגעתי למסקנה

ש"משחקי תופסת" (מה שמכונה "מרדף")- מיותרים לגמרי. הרי גם אם אשיג הרכב, אסור לי לבצע שום פעולה החלטית, שתאלץ אותו לעצור (ירי לצמיגים, נגיחה, חסימה). אז מה נשאר? להתחרות ב"מי יתהפך ראשון"? ותוך כדי כך, להכניס לסיכון את כל שאר המשתמשים בדרך, ובסביבתה? שונה הדבר, לגמרי, משמירה על קשר עין (באם ניתן), ודיווח מסודר, לצוותים אחרים (באם ישנם), אודות מסלול הרכב החשוד.

אבל (המשך)

אני דוחה באופן מוחלט (ורואה בכך חוצפה), את טענות המשפחות, במקרים בהם עבריין נמלט נפגע (או נהרג) בתאונה, בעת הבריחה. "המשטרה אשמה. אם לא היו רודפים אחריו, לא היה "נךלחחץ", ולא היה נקלע לתאונה". אני, כאזרח, (שהפעילות המשטרתית רק עושה אותי מודע למגבלות במסגרתן צריכים אנשי המשטרה לפעול), בא בטענות לגורמים הממונים (משטרתיים או פוליטיים), שבעבור ה"כסת"ח", או "פוליטיקלי-קורקט", שמים את שלום העבריין לפני שלום ציבור האזרחים שומרי החוק, ובכך מפקירים את שלום אותו ציבור! (אבל זאת דעתי- כאזרח. לא קשור לפעילות במסגרות משטרתיות).

כמתנדב- די מהר הגעתי למסקנה

ש"משחקי תופסת" (מה שמכונה "מרדף")- מיותרים לגמרי. הרי גם אם אשיג הרכב, אסור לי לבצע שום פעולה החלטית, שתאלץ אותו לעצור (ירי לצמיגים, נגיחה, חסימה). אז מה נשאר? להתחרות ב"מי יתהפך ראשון"? ותוך כדי כך, להכניס לסיכון את כל שאר המשתמשים בדרך, ובסביבתה? שונה הדבר, לגמרי, משמירה על קשר עין (באם ניתן), ודיווח מסודר, לצוותים אחרים (באם ישנם), אודות מסלול הרכב החשוד.

ומה אפשר לעשות עם טרקטורונים?

חוץ מ"ירי לצמיגים, נגיחה, חסימה" שנופלים מסיבות מובנות אין לי שום יכולת לבצע שום דבר אפקטיבי. אז רק בשביל למלא דוח כסת"ח ("סריקה ללא תוצאה") אני לא רואה כל סיבה לקחת אירועים כאילו. לוחיות זיהוי אין להם. לעצור הם לא מוכנים. אם יש כמה ניידות באזור שיכולות לסגור את כל היציאות, זה דבר אחר. ניידת אחת? גם משאית ויאגרה לא תעזור כאן :-( ובבקשה תתקנו אותי אם יש לכם איזה רעיון אפקטיבי. אישזהו.

טרקטורונים ורכב דו גלגלי

זהו סיפור אחר ואינו שווה לניידת סקודה, כאשר הכוחות אינם שקולים אין טעם להתייחס כלל לכלי רכב אלו היות ובשניה הוא נמצא מחוץ לכביש ואתה כשוטר נשארת עם המהש מו ביד. אסור לרדת מכביש סלול עם סקודה ואם עשית זאת הסתכנת בגרימת נזק, לכן , מפעם לפעם מרכזים פעילות נקודתית בעזרת סיירת אופנועים או טרקטורונים של מג"ב או טרקטורונים יחידת מתנדבים ואפילו מסוק היה איתנו פעם בפעילות כזו. אישית אינני מתייחס לכלי רכב אלו גם כשעוברים לידי ועושים "ווילי" על מנת לגרורו אותי למרדף מיותר. בברכה

הרוג ושני פצועים באורח קשה וקל במהלך מרדף משטרתי בכפר סבא.

כותרת להודעה שנמסרה בכלי התקשורת ביום שישי בלילה ו/או בשבת בבוקר, כתמעמקים בהודעה זו מתברר כי שני מתנדבים איישו את הניידת שדלקה אחר רכב שנמלט ולא ציית להוראתם לעצור. אשמח לשמוע דעתכם שלכם, האם יש לנו המתנדבים צורך לדלוק אחר רכב שלא ציית להוראה לעצור (במקרה של עבירת תנועה), או למהר למקום ת.ד כמו 2 מתנדבים בניידת שמיהרו למקום לאחר שהוכוונו ע"י משלט מתנ"א חצו צומת במופע אדום ברמזור וגרמו לת.ד בעצמם, האם אנחנו ערים לעובדה שנהיגה בחוסר זהירות בניידת משטרה תוך כדי חוסר הייחסות לנוהל מטא"ר את"ן ? לצערי ומתוך ידיעה אישית בנושא, במקרים כגון אלו ימונה קצין בודק, ואולי ויימצא כי המתנדבים לא פעלו עפ"י הנחיות מטא"ר את"ן יש מצב כי יואשמו ויועמדו לדין פלילי/תעבורתי, יממנו מכיסם הגנה משפטית, יושעו מחברותם במשא"ז, ומשטרת ישראל תתנער מכל אחריות למקרה. הם בסה"כ יצאו לעוד משמרת, רצו לסייע למיגור הקטל בכבישי ישראל, והיכן תסתים הפרשיה אין איש יודע. אנא מתנדבים, פעלו עפ"י הנחיות והוראות, אל תקחו דין לעצמכם ואל תעשו יותר ממה שמצפים מכם....... בברכה אבשה.

להביא לשתומת ליבם של המתנדבים

בגדול, רציתי להסב תשומת ליבכם לכך כי הינכם מתנדבים, וככאלה יש סיכון רב כאשר אתם לוקחים החלטה שהיא נוגדת את ההוראות והנהלים של מטא"ר, אז בסופו של דבר אנא הישמרו לנפשותיכם . בברכה

אבל (המשך)

אני דוחה באופן מוחלט (ורואה בכך חוצפה), את טענות המשפחות, במקרים בהם עבריין נמלט נפגע (או נהרג) בתאונה, בעת הבריחה. "המשטרה אשמה. אם לא היו רודפים אחריו, לא היה "נךלחחץ", ולא היה נקלע לתאונה". אני, כאזרח, (שהפעילות המשטרתית רק עושה אותי מודע למגבלות במסגרתן צריכים אנשי המשטרה לפעול), בא בטענות לגורמים הממונים (משטרתיים או פוליטיים), שבעבור ה"כסת"ח", או "פוליטיקלי-קורקט", שמים את שלום העבריין לפני שלום ציבור האזרחים שומרי החוק, ובכך מפקירים את שלום אותו ציבור! (אבל זאת דעתי- כאזרח. לא קשור לפעילות במסגרות משטרתיות).

נכונים דברייך

אך עדיין אנחנו בישראל ולא בארה"ב, נסיון לרחיצת כפיים מצידם של קציני משטרה בחירים אשר נוטים להגיע לגיל פרישה ללא זעזועים העלולים להביאם לעין הסערה וכאן נכנסת תסמונת ה-ש.ג לתמונה והאחרון בשרשת מקבל את כל הנתזים ולצערי גם צריך לעמוד לדין על כך. באתי ממקום טוב, באתי להתריע בפני המתנדבים כולם שלא להכנס לסיטואציות כאשר אינם יודעים איך יצאו מהם, לעיתים נסחפים עם הייצר ללא מתן תשומת לב מספקת לעצם המעשה, הקו בין חוקי ללא חוקי הינו מאד דק, יש וחייבים לתת את הדעת על מנת לא ליפול לצד הלא נכון, להעלות את הפולמוס כאן ברשת על מנת שכל אחד יוכל להעלות על הכתב את דעתו ולא בדיאבד לאחר שמי מהמתנדבים יישפם למאסר ו/או קנס כבד על כך שהסכים לצאת למשמרת..... בהערכה רבה.

טרקטורונים ורכב דו גלגלי

זהו סיפור אחר ואינו שווה לניידת סקודה, כאשר הכוחות אינם שקולים אין טעם להתייחס כלל לכלי רכב אלו היות ובשניה הוא נמצא מחוץ לכביש ואתה כשוטר נשארת עם המהש מו ביד. אסור לרדת מכביש סלול עם סקודה ואם עשית זאת הסתכנת בגרימת נזק, לכן , מפעם לפעם מרכזים פעילות נקודתית בעזרת סיירת אופנועים או טרקטורונים של מג"ב או טרקטורונים יחידת מתנדבים ואפילו מסוק היה איתנו פעם בפעילות כזו. אישית אינני מתייחס לכלי רכב אלו גם כשעוברים לידי ועושים "ווילי" על מנת לגרורו אותי למרדף מיותר. בברכה

גם על הכביש וגם בתוך העיר אין ממש מה לעשות. טרקטורון (או אופנוע) יכולים לבצע פרסה על שנקל ולהעלם.

(ורק מסוק המכוון להקת ניידות יוכל לאתר אותם). אני אישית מתוסכל

וואי וואי איזו מאמר .

אפתח שבכל יציאה אנו הרי מקבלים תדרוך וממלאים דו"ח עיסוק ובמפורש מכתיב ראש המשמרת "אין מרדפים", שהרי זה הכי נכון מה פתאום לרדוף? ואם חלילה תיהיה תאונה מי ישא בתוצאותיה? ואם הנהג נישאר בחים יגיד נבהלתי מהשוטרים וכו'וכו'. לא אחת כשאנו בסטטי במפגש שוטר/אזרח יוצא שנהג פתאום מקבל רגליים קרות לוחץ על דוושת הגז בורח ולא שם פס עלינו .כל שאני אומר שיהיה בריא כי אני לא אסכן ראשית את עצמי כאילו אני מקס הלוחם בדרכים. סיפור. ------- באחד הערבים כשאנו עומדים סטטי בצומת כברי על כביש 70 לכיוון דרום אנו מבחינים בשלושה טרקטורונים עומדים בצומת כברי על כביש 89 לפני פס עצירה משום האדום שהופיע ברמזור מפמפמים עם הגז דראם דראם שעושה רעש חזק ואיך שהופיע הירוק הם פנו שמאלה לכיוון כביש 70 דרום ואני עומד בצד מבחין בהם מסמן להם בתנועות הידיים כאילו בשפת אילמים בואו אלי אני רוצה לדבר איתכם או אז כאילו באחת שלושתם מבצעים הקפצת ווילי ושועטים על שני הגלגלים האחוריים ברעש מחריד וחולפים על פנינו כאילו לא שמים פס .כל שנותר היה להבחין בהם עד שיתרחקו וממש ללא שום טיפת חשק לרדוף אחרים כי במילא לא היה עוזר כי ברגע שהיו מבחינים שניידת דולקת אחריהם היו בטח יורדים לשדות . המשכנו בבידוק נהגים ולא חלפו להם 15 דקות אני מקבל הוראה בקשר לנסוע על כביש 70 דרומה כי יש תאונה בצומת קיבוץ בית העמק. כשהגענו למקום האירוע אנו מבחינים בשני טרקטורונים עומדים על השול הימני ואילו טרקטורון שלישי נמצא בשטח מפורק והנהג פצוע קשה שוכב על הסלעים ועוד טרם הגיע אמבולנס. כמובן טיפול בתאונה כמו שאנו יודעים לפי הנהלים .ותוך כדי אני שואל את אחד הנהגים שנשאר עומד בצד למה לא עצרתם לידינו? הרי סימנתי שאני רוצה בסך הכל לדבר איתכם .עונה לי הבחור וממש לא להאמין רצינו שתרדפו אחרינו ככה פשוט ולעינין . בסופו של יום (ערב) נהג הטרקטורון לעולם לא יסע על הכלי כי הוא בעצמו הפך להיות נכה קשה וכל זאת כתוצאה מנהיגה פזיזה ולא אחראית. רבותי בטוחני אם נאסוף את כל סיפורי המשמרות של כולנו נוכל למלא ספרית ענק בספרים שכל אחד מאיתנו יכול לכתוב. באשר לתאונה שבתחילת השרשור אני מרחם על המתנדבים שגרמו לתאונה אם וכאשר . עזרא

הוא שכתבתי בתחילת השרשור

ושוב מבקש מכל מתנדב/ת באשר הם, שמרו על עצמכם אל לכם להיכנס למצבים שאינם יודעים איך תצאו מהם, אתם לא אנשי משטרה, לגביכם אין דין משמעתי, עבירה שלכם תידון בבימ"ש ואתם תישאו בתוצאות, משטרת ישראל אינה מגבה מתנדבים ובטח כאלו שלא פעלו עפ"י הנחיות. והעיקר שנהיה בריאים. בברכה
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מתנדבי המשמר האזרחי
בחר
בחר