קבלת רשיון לנשק אישי.

האם התנדבות במשטרה (כסק"מ) מאפשרת לקבל רשיון לנשק אישי בקצת פחות קשיים מאשר לאזרח רגיל?

אין יותר רשיונות למתנדבים.

-רשיון לנשק פרטי

עילת ההתנדבות למשא"ז כאחת העילות למתן רשיון לנשק פרטי באמצעות משרד הפנים- אינה קיימת יותר. יש 10-11 עילות המפורטות בטופס הבקשה לרשיון. התנדבות למש"אז אינה מקנה "נקודות זכות" בנושא
מנהל הפורום
1000+

זה מקומם קצת, הרי אנשים איתם אנחנו מתעמתים\עוצרים היום יכולים להתקל בהם מחר

מצד אחד המשטרה רוצה אותנו שנבוא לעבוד איתה אבל מצד שני כאשר אנחנו רוצים את ההגנה יש התנערות בנושא. אוקי, אני מבין שמה שפעם לא היה פרופורצינאלי, אבל למה לא למשל להחליט שפעם בשנתיים לכל בסיס תהיה זכות להמליץ על 5% מהסד"כ, ככה בד"כ יקבלו הטובים ביותר ואלו שבאים לפעילויות.

ככה זה בחיים...

ומתנדב במשטרת ישראל אמור להיות מודע לנושא חקיקה במדינת ישראל. החליט שר הפנים לשנות את הקריטריונים למתן רשיונות לנשיאת נשק אישי במדינת ישראל וחתם על תקנה בנושא, למגינת ליבם של רבים אשר הגיעו למשא"ז רק גלל הקלות בה חולקו רשיונות לנשק כאמור, לכן החריגו את מתנדבי משא"ז מהרשימת הזכאים לקבלת רשיון כאמור וראה זה פלא, מצבת המתנדבים הצטמצמה.(משמע- יש כאלו אשר נהיו מתנדבים רק על מנת להיכנס לקריטריון לקבלת רשיון לנשק אישי ומשנוכחו לדעת שהחוק שונה הם הפסיקו להיות מתנדבים) (קצת חומר למחשבה) מהלך נכון ונבון. בברכה.

הערות

1. החלטות אלה היו של ועדות ברינקר ואור ולא של אף שר פנים. התלבשו על מקרים של שימוש פסול בכלי ירייה שהונפקו באישור של המדינה והתחילו לצמצם. לדעתי ההחלטה אינה מונעת מפושעים להתחמש ואינה מונעת מבעלי כוונות רצחניות לבצע את זמם. היום בישראל הנושא של רישוי כלי ירייה ארגוני ויישובי הוא יותר מתירני מאשר רישוי פרטי, מפאת הקלות היחסית בפיקוח ואכיפה. 2. לא צריך לחפש יותר מדי את המניעים האישיים של אזרחים לבוא להתנדב - מי שבא, ברוך הבא. עם כל הכבוד לנו, הגיוס למשא"ז מושתת יותר על כמות מאשר איכות. 3. התייחסות גורפת לכלי ירייה בידיים ציבוריות כאל מגיפה לאומית אותה למגר אינה מתאימה למדינה מאויימת רבתית בה כוחות הביטחון אינם מסוגלים להבטיח את הביטחון של כל אזרח מפני פשיעה חמורה וטרור. המילה "סביר" במונח "פיקוח סביר" נתונה לפרשנות מקלה או מחמירה, והיום הכיוון הוא ל"מחמירה". לדעתי תנאי רישוי שמבוססים על אופי ומיומנות של בעל כלי ירייה ולא שיוך לקטרוגיות גורפות (התבחינים דהיום) היו מאפשרים למי שמבקש רשיון וראוי לו יקבל במקום להיענות בשלילה. 4. בתור מתנדב סיור ואדם שפוגש מתאמני ירי רבים במטווחים שונים, אני כן נתקל ב"משמעת לקויה" של בעלי כלי ירייה רבים. לא עבירות על החוק של ממש, אלא דברים קטנים כגון אחסון לא הולם של אקדחים בבית, אי נשיאת כלי ירייה ביומיום ואי הקפדה על אימון מעבר לאימוני חידוש רשיון, דברים שלדעתי אינם תורמים לשלום הציבור. חלק גדול בעלי כלי הירייה אותם אני פוגש הם אנשי קבע או אנשי קבע לשעבר שבשלב מסוים בקריירה חויבו לשאת כלי ירייה וכיום אינם מעוניינים בכך. 5. לדעתי האקדח שהאק"מ מנפק למתנדבים, ברטה 71 בקוטר 0.22LR, אינו ראוי לשימוש מבצעי. משטרת ישראל בעצמה דורשת מחברות שמירה להשתמש בקוטר 9 מ"מ אך הולכת יחפה כשעסקינן באנשיה שלה. אם מחשבים סיכונים לפי ההסתברות להתממשות וחומרת ההתממשות, אם מתנדב (או אדם אחר הפועל כדין) צריך להיות חמוש, כלי הירייה הנדון צריך להיות מספיק חזק על מנת לעצור תוקף בנסיבות שמצדיקות פתיחה באש. כדור בקוטר 0.22LR טוב אולי נגד ארנבות, אבל נגד בני אדם נדרשת מיומנות של קלע אולימפי על מנת לעצור מיידית תוקף אנושי ברמת ודאות כלשהי. בהיעדר רשיונות חדשים בעילת מתנדב משא"ז, לדעתי האק"מ צריך משקיע יותר בהצטיידות בכלי ירייה ראויים והכשרה למתנדבים הנושאים אותם, במקום להסתמך על אקדח שמתאים יותר להשכרת בני נוער בירי מאשר שימוש מבצעי או הגנה עצמית. 6. כמו שכתבה יודית, על אף ביטול העילה מתנדב משא"ז, מי שחפץ לשאת כלי ירייה בישראל ומוכן להתמסר למטרה זו עדיין יכול למצוא עילה אחרת ולעמוד בה.

אכן יש לך בקיאות בנושא אך לצערי........

עדיין ועדה אינה מחוקק והיא מביאה בפני השר המלצות לטוב או לרע, השר הוא זה שמתקן תקנות (חקיקה משנית) אם הדבר לא הובא לחקיקה ראשית. בכל מקרה עצם היות האזרח מתנדב משא"ז אינו מעניקה לו את העילה לאחוז בנשק אישי ולא אכנס איתך לוויכוח מי שומר על החוק ומאחסן את הנשק כראוי ומי לא. לצערי רבים מהאזרחים התנדבו ליח"מ אך ורק על מנת לעמוד בקריטריון של קבלת רשיון לנשק אישי, דבר הבא לידי ביטוי בצפון הארץ יותר ממרכזה והמבין יבין. טוב עשה הממונה על כלי היריה במשרד הפנים שדאג לשינוי הקריטריונים ובכך גרם לאזרחים שהגיעו להתנדב שלא מסיבה אמיתית לפרוש מהתנדבותם בארגון. בברכה.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מתנדבי המשמר האזרחי
בחר
בחר