נשירת שיער

ישנן סיבות רבות לנשירת שיער אצל נשים, אך יחד עם זאת, נשירת שיער אצל נשים נפוצה פחות מאשר אצל גברים.

סיבות לנשירת שיער אצל נשים

סיבה ראשונה היא גנטית הורמונלית בדומה אצל גברים. אך אצל נשים ישנה נטייה לנשירת השיער להיות יותר מפוזרת ובדרך כלל הדבר אינו מוביל לאיבוד מלא של השיער (קרחת) כמו בנשירת שיער אצל גברים. נשירת שיער אצל נשים מתחיל בסביבות גיל המעבר, כאשר יש ירידה בהורמון הנשי אסטרגן הידוע כמנטרל את הורמון הטסטוסטרון והדיהוטסטוסטרון (DHT). עקב כך, כמויות הטסטוסטרון והדיהוטסטוסטרון אצל נשים טרם גיל המעבר נמוכות משמעותית מאשר אצל נשים הנמצאות בגיל המעבר. בגיל המעבר רמת האסטרוגן יורדת באופן משמעותי ועקב כך זקיקי השיער של הנשים נחשפים להשפעה ההרסנית של הDHT.

סיבה שנייה היא מזג האוויר. בעיקר בעונת הסתיו והחורף השיער נושר יותר מכיוון שאלו הן בעונות המעבר. בעונות אלו יש שינויי מזג האוויר רבים וכמות הלחות באוויר משתנה, כמו כן ישנם מעברי חום וקור קיצוניים ותכופים יותר אשר גורמים לעור הקרקפת להיות יבש יותר בדומה לתחושת היובש בשפתיים ובידיים. עקב כך השיער נחלש ונוטה לנשור יותר. בעונות אלו קיימת נשירת שיער אצל נשים בתדירות גבוהה יותר, אך יש לזכור כי הדבר טבעי בעונות אלו, ואם לא מדובר בנשירה חריגה (בין 50 ל100 שיערות ליום) זה תקין.

סיבה שלישית היא תזונה לקויה. בעיקר בקרב צמחוניות או טבעוניות. תזונה מסוגים אלו מאופיינת בחוסר או יתר פעילות של בלוטת המגן, וחוסר בצריכת חלבונים דרך מזון העלולים לגרום לשערות לעבור לשלב “המנוחה”, וזאת במטרה לשמור על החלבונים שקיימים בגוף. במצב זה השיער נושר במהירות ובקלות. יש לציין כי גם דיאטה לא מבוקרת עלולה לגרום לחוסר בברזל ובעקבות זאת לגרום לנשירת שיער אצל נשים.

סיבה רביעית היא תרופות. ישנם מקרים בהם התרופות מתערבות במחזור הצמיחה הנורמלי של שיער הקרקפת הכולל שלושה שלבים:

  • אנאגן (Anagen) זהו שלב הגדילה של השיערה, הוא נמשך כשלוש שנים בממוצע ובשלב זה השערות צומחות מדי יום בכ-0.3 מ”מ אצל גברים וב-0.4 מ”מ אצל נשים. שלב זה הוא שקובע את האורך המקסימלי של השערה, והוא שונה בין אזורים שונים בגוף. לאחר שהזקיק מסיים את שלב הצמיחה הוא עובר לשלב ה”התנוונות”.
  •  קטאגן (Catagen) זהו שלב ה”התנוונות” שבו זקיק השערה מתחיל להתנתק משורש השיערה שמחובר לבלוטת החלב ובשלב זה השיער אינו גדל. כלומר השורש מצטמק והשערה מתרחקת מכלי הדם המספק לה את חומצות האמינו, החלב והמינרלים שהם חומרי הבסיס ליצירת קריאטין ומלנין. לכן לשיערה לא נותר הרבה ברירות, אלא להחליק החוצה מן הזקיק. שלב זה נמשך בין מספר ימים לשבועיים.
  • טאלוגן (telogen) זהו שלב ה”מנוחה / צמיחה מחדש”.  זהו שלב של מנוחת השערה טרם נשירתה. הוא נמשך כחודשיים ובסיומו השערה נושרת והזקיק חוזר לשורש השיערה לצמיחה של שערה חדשה.

כמו כן, התקרחות אצל נשים כתוצאה של נטילת תרופות כימותרפיות היא ברוב המקרים מופיעה תוך כמה ימים עד שבועות מתחילת הטיפול הכימי.אך נשירת שיער כתוצאה של נטילת תרופות שאינן כימותרפית היא ברוב המקרים מופיעה תוך 2-4 חודשים מתחילת נטילת התרופה. תרופות ידועות שעלולות לגרום לנשירת שיער אצל נשים הינן תרופות נגד קרישת דם, תרופות נגד דלקות, תרופות נגד דיכאון, תרופות נגד יתר לחץ דם, תרופות להורדת כולסטרול, תרופות לטיפול בפצעי בגרות, גלולות למניעת הריון, תרופות נגד אפילפסיה ועוד. (מומלץ לעיין בתופעות הלוואי הנפוצות שנמצאות בעלון התרופה שנוטלים).

סיבה חמישית היא שינויים באיזון ההורמונלי. ישנם שינויים במאזן ההורמונלי בגוף האישה שעשויים להוביל לנשירת שיער אצל נשים, כגון גיל המעבר, נטילה או הפסקת שימוש בגלולות למניעת הריון, ניתוחי כריתת רחם או שחלות.

סיבה שישית היא הריון. בתקופת ההריון ישנה עלייה ברמות ההורמונים בגוף האישה. עלייה זו גורמת לעיתים להתקרחות אצל נשים בתקופה שלאחר הלידה. גברים ונשים מאבדים בממוצע כ 50-150 שיערות ביום כחלק מהתהליך הטבעי של הגוף, אך בתקופת ההריון מתרחש תהליך שונה בגוף האישה כך ששיער שהיה אמור לנשור באופן טבעי אינו נושר ונשמר במקומו. לאחר הלידה, רמות ההורמונים בגוף חוזרות לרמות התקינות ובעקבות כך כמות גדולה מהרגיל של זקיקים נכנסת ל”שלב המנוחה” והנשירה, לכן בתקופה זאת חלה עלייה בנשירת השיער. משך התופעה הוא כמספר חודשים.

סיבה שביעית הינה נפשית. הגוף ובייחוד זקיקי השיער מגיבים למתחים, לחצים, חרדות ופחדים הגורמים באופן ישיר לשינוי המאזן ההורמונלי של הגוף ומכך לנשירת שיער אצל נשים.

לעוד מידע אודות נשירת שיער היכנסו אל האתר מופאסה וקבלו את כל המידע!

אני חייב להראות את זה לאישתי!
היא רק רואה 10 שיערות על הכרית בבוקר היא חושבת שסוף העולם הגיע ושיש לה נשירת שיער קיצונית emo_05.png

 

תודה.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
רפואת עור (דרמטולוגיה)
בחר
בחר