האוצר למכללות הטכנולוגיות:

 נסייע בתקציבים בתמורה לרפורמה

ועדת העבודה דנה בנושא המצוקה הכספית של המכללות; יו"ר הוועדה אלאלוף: "יש לשקול להעביר את המכללות לאחריות משרד החינוך, ייתכן כי נצטרך לצמצם את מספרן"

המתווה לתשלום המקדמות במסגרת הסיוע למכללות הטכנולוגיות סוכם היום (ב') בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת. המכללות הטכנולוגיות נאבקות כבר כמה שנים מול משרד האוצר ומשרד הכלכלה ומוחות נגד אופן התקצוב שמיושם החל משנת הלימודים תשע"ב, ולפיו רק התלמידים שעברו את מבחני המדינה וקיבלו את התעודה וההכרה הסופית מתוקצבים - זאת לאחר שחשף דו"ח מבקר המדינה משנת 2008 כי רק 40% מתלמידי המכללות עוברים את המבחנים. כרגע הן דורשות לתקן את נוסחת התקצוב, ולהאריך את רשת הביטחון.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר היום בדיון כי משרד האוצר יקצה סיוע על מנת לסייע למכללות, והוסיף: "זהו רק חלקו הראשון של הסיוע. נוצרו פערים, והמכללות הטכנולוגיות נותרו מאחור. התחייבנו בפני המכללות שבחודשים הקרובים נבצע רפורמה מקיפה. צריך לבצע רביזיה ולמשוך סטודנטים לאפיקים האלה. בכוונת משרד האוצר להביא לאישור הכנסת את הרפורמה במסגרת חוק ההסדרים הקרוב".


על פי המתווה, יועבר סיוע תקציבי מיידי למכללות, ותגובש תכנית ארוכת טווח לרפורמה במערכת ההשכלה הטכנולוגית ולשפר את רמתה. התכנית תגובש על ידי משרדי האוצר  והכלכלה בהתייעצות עם נציגי המכללות וצפויה לצאת לפועל במסגרת התקציב לשנת 2017. במקביל, וכדי לפתור את קשיי המכללות בטווח הקצר, תוארך בשנה רשת הביטחון הניתנת למכללות. בנוסף, סוכם על הגדלה תקציבית והקדמת ההעברה של עשרות מיליוני שקלים בגין התחייבויות עבר של הממשלה.

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף אמר בדיון: "משרד הכלכלה כושל בטיפולו במכללות הטכנולוגיות, ויש לשקול להעבירן לאחריות משרד החינוך. המכללות עומדות בפני קריסה, והמשק כולו עלול להיפגע כתוצאה ממחסור בידיים עובדות ומקצועיות. המכללות לא אחת מצילות אוכלוסיות שלמות מעוני. גם למכללות עצמן חלק במצב הנורא שנוצר. ייתכן שצריך לצמצם את מספרן. נקיים מפגשים חודשיים על מנת לעקוב אחר הטיפול בנושא".

מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, אמר כי על אף המפנה החיובי בתקציב ההכשרה המקצועית לשנת 2016, לעומת הקיצוץ המתמשך בעשור האחרון, ללא הקצאת תקציבים משמעותיים ע״י משרד האוצר להכשרה בכלל, והשוואת תקציבי הסטודנטים במכללות לעומת מקביליהם בהשכלה הגבוהה בפרט, לא ניתן יהיה להביא את מערכת ההכשרה הטכנולוגית לקידום המערכת ולשיפור הנדרש. כאשר סטודנט במכללה טכנולוגית מתוקצב ב-8,000 שקל לעומת עמיתו בהשכלה הגבוהה המתוקצב ב-40,000, לא ניתן לסגור פערים.

ד״ר יוכבד פנחסי-אדיב, יו״ר פורום המכללות הטכנולוגיות: ״הסיטואציה שבה המכללות נמצאות היום אינה פשוטה. קיבלנו פלסטר מהממשלה לשנה הקרובה עם התחייבות לרפורמה במכללות שתאושר בתקציב לשנת 2017. עכשיו צריך להרים את הראש מעל המים. בואו נצא לדרך חדשה, בואו נקדם יחד את הרפורמה. הידע נמצא אצלנו, תנו לנו לעזור לכם לייצר את הפריון שהמדינה צריכה. אני מכבדת את הבטחתו של שי באבד מנכ״ל משרד האוצר שהתחייב לקדם הרפורמה, מודה לשר כחלון על בחירתו להוביל את הנושא ומבקשת מהוועדה לפקח על התהליך הזה. חשוב לייצר תכנית מוסכמת בהקדם, ודאי במציאות הפוליטית השבירה בישראל בה ממשלות קמות ונופלות חדשות לבקרים. נאחל לממשלה זו שתצליח להוציא ימיה ולהוביל הרפורמה החשובה".

לאחרונה הזהירו המכללות לקיים שביתה ליום אחד, השביתה בוטלה והמכללות החלו בשיחות מול משרד הכלכלה ומשרד האוצר.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יעוץ ללימודים וקריירה