דירוג תכניות ה-MBA של "ביזנסוויק": הרווארד שוב בראש

 

הדירוג, המתבסס על סקר של בוגרים, סטודנטים ומעסיקים, כמו גם שכר ותעסוקה לאחר הלימודים, העלה כי פער השכר המגדרי מתרחב עם השנים

בית הספר למינהל עסקים של הרווארד ניצב השנה בראש דירוג תכניות התואר השני במינהל עסקים של מגזין "ביזנסוויק". אחריו נמצאים בדירוג בית הספר למינהל עסקים בות' באוניברסיטת שיקאגו, בית הספר קלוג של אוניברסיטת נורתווסטרן, בית הספר סלואן של MIT ובית הספר וורטון של אוניברסיטת פנסילבניה. את העשירייה הראשונה סוגרות אוניברסיטאות קולומביה, סטנפורד, דיוק, ברקלי, ומישיגן. התכנית של ייל מצאה את עצמה מחוץ לעשירייה הראשונה, במקום ה-11.

מגזין "ביזנסוויק" שינה השנה  את האופן שבו הוא מדרג את בתי הספר הטובים בעולם למינהל עסקים, בניסיון להתאים את הדירוגים לציפיות של סטודנטים מלימודי מינהל עסקים. "הדירוג השנתי שלנו של תכניות MBA במשרה מלאה מתמקד כעת על מה שאנשים מקווים להשיג לאחר הלימודים: עבודה מספקת בשכר גבוה".

הדירוג של "ביזנסוויק" מתבסס ברובו על סקר מקיף של אלפי סטודנטים, בוגרים, וציידי ראשים, וכולל 177 תכניות תואר שני למינהל עסקים. הוא כולל 5 מדדים עיקריים: דירוג בסקר מעסיקים הבוחן את הכישורים שהם מחפשים בעובדים אותם הם מגייסים, ובהערכתם לאוניברסיטאות שמלמדות כישורים אלה בצורה הטובה ביותר לדעתם; סקר בוגרים, הבוחן את הערכתם לתרומה של האוניברסיטה לקריירה שלהם; סקר סטודנטים, הבוחן את ההערכה של הסטודנטים הנוכחיים ללימודיהם; שכר, או ליתר דיוק, השיפור בשכר לפני ואחרי הלימודים; ושיעור מציאת העבודה תוך 3 חודשים מסיום הלימודים.

הרווארד אמנם לא זכתה במקום הראשון באף אחד מהמדדים, אך מקום שני בסקר הבוגרים, מקום שני בשיפור בשכר ומקום רביעי בסקר המעסיקים העניק לה את הדירוג הראשון בארה"ב, למרות דירוג נמוך יחסית במציאת עבודה. שיקאגו נהנתה מהמקום הראשון במדד זה, כמו גם בסקר המעסיקים, אך סבלה מדירוג נמוך יחסית בסקר הבוגרים. מקום ראשון בסקר הבוגרים ובשיפור בשכר לא הספיק לסטנפורד כדי להתברג בחמישייה הראשונה, ואף שבית הספר למינהל עסקים של אוניברסיטת מרילנד זכה בדירוג הראשון בסקר הסטודנטים, דירוגים נמוכים ביתר המדדים הציבו אותה במקום ה-33.

הסקר מעלה כי רק מיעוט מבוגרי תכניות ה-MBA פנו להקמת עסק עצמאי או סטארט-אפ – קצת יותר מ-4%. עוד מצא הסקר פער מגדרי שהולך ומתרחב עם הזמן: בעוד נשים וגברים מתחילים את הקריירה שלהם לאחר לימודי תואר שני במינהל עסקים בשכר דומה – 98 אלף דולר בשנה לנשים ו-105 אלף דולר לגברים, בשנים שלאחר סיום לימודיהם מתרחב פער זה. ב-2014, גברים שסיימו לימודים בשנים 2007-2009 נהנו משכר חציוני של 175 אלף דולר בשנה. השכר החציוני של נשים שסיימו לימודיהן באותה תקופה הגיע ל-140 אלף דולר בלבד.

 

פירוש הדבר הוא שמעסיקים משלמים לנשים בעלות אותה השכלה כגברים 80% פחות. בוגרות קולומביה למשל, נשים השתכרו פי 2.7 מהשכר שלהן לפני ה-MBA, ואילו בוגרי קולומביה השתכרו פי 4 יותר מהשכר שלהם לפני הלימודים, וכ-100 אלף יותר, כאשר עיקר הפער היה נעוץ בבונוסים, שגברים נוטים לקבל יותר. הפער ניכר בכל התחומים, ולא היה ספיציפי לענפים הנחשבים גבריים יותר, כמו בנקאות.

"ביזנסוויק" גם דירגו את תכניות ה-MBA המובילות מחוץ לארה"ב: המובילה היתה תכנית איווי באוניברסיטת וסטרן באונטריו שבקנדה, כאשר בית הספר למינהל עסקים של לונדון במקום השני ו-INSEAD במקום השלישי. את העשירייה הראשונה סוגרים בית הספר למינהל עסקים IE במדריד, IMD בלוזאן שבשווייץ, בית הספר למינהל עסקים סעיד של אוקספורד בבריטניה, בית הספר למינהל עסקים IESE של אוניברסיטת נווארה בספרד, בית הספר למינהל עסקים ג'אדג' של קיימברידג' בבריטניה, בית הספר למינהל עסקים של אוניברסיטת קווינס באונטריו ובית הספר למינהל עסקים של HEC בפריז.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יעוץ ללימודים וקריירה