האחות שמרוויחה כ-15 אלף שקל בחודש

מודל העסקה חדש: אחות עצמאית, המתוגמלת לפי מספר הטיפולים שהיא מעניקה

עד ינואר 2015, התפתחה הקריירה של שרה דזבסרוב, במסלול הרגיל של מקצוע האחות. התחנה הראשונה היתה בבית חולים שיבא בתל השומר, לאחר מכן היא עברה לעבוד בתחום המחקר של אי־ספיקת לב במכון גרטנר, ולפני 3.5 שנים עברה לקופת חולים מכבי. מאז דזבסרוב עובדת כמנהלת תחום הסכרת במוקד הטלפוני לחולים כרוניים של מכבי. אך לפני שמונה חודשים חל שינוי דרמטי באופן העסקתה של דזבסרוב, שינוי שהוא פיילוט תקדימי בעבודת האחיות בקופות החולים בישראל - מעמד האחות העצמאית.

"במוקד הטלפוני אני מועסקת ב–70% משרה, בעוד שבמרפאה - שם אני במעמד של עצמאית - אני עובדת בהיקף של 15 שעות שבועיות, שהן כ-35% משרה. כך שבסך הכל, אני עובדת מעל משרה מלאה", אומרת דזבסרוב. המעניין הוא שלמרות שהחלק ה"עצמאי" בעבודתה הוא בהיקף של משרה חלקית בלבד, התגמול הכספי עבור חלק זה גבוה משמעותית מהמשכורת המשולמת לה כשכירה. דזבסרוב אינה מוכנה לפרט לגבי שכרה, אך מבדיקה שערכנו עולה כי בעוד ששכרן של אחיות שכירות במכבי הוא כ–10,000 שקל, התגמול הכספי החודשי שמקבלות אחיות עבור אותה עבודה כאשר הן נמצאות במעמד של עצמאיות - מגיע לכ–15 אלף שקל.

התגמול הכספי הגבוה בהחלט מושך את האחיות השכירות במכבי לעבר העיסוק העצמאי, שאף הוא נעשה במסגרת הקופה. "לקראת הכניסה לחלק ה'עצמאי' של עבודתי, עברתי קורס של מומחית במעקב הריון - ומכיוון שחלק גדול מאוכלוסיית המטופלים הם צעירים, אני מתמקדת בעבודתי במעקב אחר הריון בסיכון, אך לא רק בזה. סידור העבודה, שבו חלק מהזמן אני במוקד וחלק עובדת עצמאית במרפאה מתאים לי, כי במוקד אין לי מגע פיזי עם מטופלים, בעוד שבמרפאה אני מנהלת את עצמי ביד רמה, בלי להיות כפופה לאיש. כעצמאית, פתחתי תיק במס הכנסה ואני זאת שמחליטה אם וכמה להפריש לעצמי עבור תנאים סוציאליים, לקרן השתלמות ולפנסיה", מסבירה דזבסרוב.

מבחינה מקצועית, מה זה משנה אם את אחות שכירה או עצמאית?

"רק כעצמאית אני יכולה, יחד עם צוות הרופאים במרפאה שגם הוא במעמד עצמאי, לקחת את המרפאה לכל מקום ולעשות שינוי בהתנהלותה. פעם בחודש אנו מחליטים לשים דגש על תחום רפואה אחר. למשל, זימנו להדרכה מטופלים שפרופיל השומנים שלהם לא תקין. בחודש אחר החלטנו לשים דגש על חולים סוכרתיים או כאלה שסובלים מיתר לחץ דם או תפקוד ריאה, חולים מורכבים שמרותקים למיטה, או ילדים. במרפאה אחרת, האחות העצמאית החליטה להזמין את ההורים כדי לתת להם הדרכה על מתן עזרה ראשונה לילדיהם. מעמד העצמאי מאפשר לאחות חופש מחשבה, יצירתיות יכולה למנף תחומים שלא טופלו מספיק, לדעתנו. עם זאת, אין לי חופש מוחלט, הכל חייב להיעשות בתיאום עם המטה של מכבי".

אם התגמול כעצמאית גבוה יותר, לא שווה לך לעבוד רק במעמד זה, בלי החלק שבו את שכירה?

"הייתי רוצה להגדיל החלק העצמאי בעבודתי. השאיפה שלי היא שבעוד חמש שנים אהיה רק עצמאית. אבל בהנהלת מכבי מקפידים, לפחות בשלב זה, שלא נוותר על החלק השכיר בעבודה".

מה מרוויחים המטופלים מכך שאת נותנת להם שירות כאחות עצמאית?

"הם נהנים מרמה גבוהה של שירותיות. אחות עצמאית משתדלת יותר, לא ממהרת לעזוב את המרפאה כשמסתיימת העבודה ויש לה מספר רב יותר של מטופלים מרוצים. עם כל הצניעות, בשכונה שבה נמצאת המרפאה שלי, כולם מכירים אותי".

"עבודה עצמאית טובה לעובד וגם לארגון"

אפרת בטט, 47, שהחלה את דרכה המקצועית כאחות בטיפת חלב, עובדת אף היא חלק מהמשרה כאחות שכירה במרפאת מכבי בראשון לציון, ובחלק מהזמן היא עובדת כאחות עצמאית (עבור מכבי) במרפאה במודיעין. "בחלק שבו אני שכירה, אני אחות מרפאה 'רגילה' ועובדת לפי הפרוטוקול: מטפלת בפצעים, מנהלת מעקבים רפואיים אחר חולים כרוניים וסיעודיים, ומטפלת בילדים. בחלק שבו אני עצמאית, אני עושה בסך הכל את אותה עבודה - אבל יש לי חופש לשים דגשים על תחומים, כמו למשל הדרכה בתחום תזונה נכונה".

גם בטט משתכרת הרבה יותר עבור החלק העצמאי של עבודתה, לעומת החלק השכיר שלה כאחות, זאת אף שהיא עובדת יותר שעות כאחות שכירה. גם תנאי העבודה של בטט שונים: החדר שבו היא נותנת את שירותיה לחולים ממוקם בבית הרופאים ביישוב, שמספק לה ארונות, מיטת טיפול ומחשב. זאת בעוד שקופת חולים מכבי מספקת לה את שאר אביזרי הטיפול. מכבי משלמת את רוב דמי השכירות של החדר בו בטט עובדת, ואת היתר היא משלמת מכיסה.

"כעצמאית, אני מרגישה שהסידור הזה תורם להתפתחות המקצועית שלי ולקשר האישי שלי עם המטופלים. אני מקבלת פידבקים רבים יותר מהמטופלים, מהרופאים וגם ממכבי", אומרת בטט. קרה לא פעם שבשעה שמונה בערב, אחרי שנעלתי את החדר ופניתי במסדרון ללכת הביתה, הגיע חולה עם בעיה דחופה - למשל פצע ביד. אז חזרתי לחדר וטיפלתי בו".

אופן הגמול הכספי שמקבלות בטט ויתר האחיות העצמאיות, יכול להסביר את הסיבה לשביעות רצונן משיטת העסקה זו, כמו גם ל"קשר המיוחד" שהן פיתחו עם המטופלים: שלא כמו בהעסקתה כאחות שכירה, כאשר אז בטט מקבלת משכורת חודשית ודי אחידה לאורך השנה (למעט תוספות שכר מעת לעת), כאחות עצמאית היא משתכרת לפי מספר הטיפולים שהיא מעניקה. אורך הטיפול אינו משפיע על גובה התגמול, אלא מידת המורכבות שלו.

כך למשל, מקרה בו חולה זקוק לתרופה אותה יש להזריק לווריד - דבר המצריך השגחה על המטופל, וגם נוכחות של רופא - נחשב לטיפול מורכב שהגמול עבורו גבוה. זאת לעומת טיפול פשוט יחסית כמו ניקוי, שטיפה וחבישה של פצע.

ד"ר גלית קאופמן - מנהלת אגף סיעוד ומוקדים רפואיים במכבי שירותי בריאות, שיזמה את הפיילוט של אחיות עצמאיות שמתקיים זו השנה השנייה - אומרת כי הרעיון להעסיק אחיות עצמאיות מאפשר למכבי לתת שירות ביישובים שבהם אין לקופה מספיק סניפים, או בכאלה שאין לה סניפים בכלל, וכן להבטיח שירותי אחיות גם אחרי שעות העבודה הרגילות. זאת מכיוון שאחיות עצמאיות עובדות לעתים דווקא בשעות הערב המאוחרות.

"המודל המסורתי - שהיה עד כה המנצח ולא רק במקצוע האחות, אלא גם ברוב המקצועות האחרים - הוא העובד השכיר: מדפיסים שעון בכניסה לעבודה וביציאה הביתה, יש תחושה של יציבות, המשכורת דומה אחת לשנייה והחיים נוחים וטובים", מסבירה קאופמן. ואולם לדבריה, קשה לעובד לצמוח מתוך אותה יציבות ונוחות. "אם רוצים לייצר יותר עבודה מקצועית ולגרום לכך שהעובד יתפתח וגם ייתן שירות טוב יותר, יש לדאוג שהוא יהיה עצמאי, לפחות בחלק מעבודתו. עבודה במתכונת עצמאית טובה לעובד וגם לארגון".

"לא ממהרים לאשר העסקה עצמאית"

קאופמן מגדירה את המודל החדש כ"מסלול קריירה חדשני", שבו האחות מתוגמלת בהתאם למספר הטיפולים שהעניקה, מורכבותם ואיכותם: "האחות העצמאית אינה פורצת את מסגרת הארגון. זה לא שהיא מגיעה למרפאה ועושה כל שעולה על דעתה. יש בקרה ואפשר לעקוב אחר ביצועיה, כדי להבטיח שהיא לא תעשה פעולות שאינן דרושות. האחיות העצמאיות אינן עובדות לבד, אלא במרפאות שבהן יש גם רופאים, שאגב, 80% מהם עצמאים, ומתוגמלים לפי מספר החולים שהם מטפלים.

"אז עכשיו צירפנו למודל העצמאי, שבו מועסקים מרבית הרופאים, גם חלק מהאחיות. המטרה היא לעודד חשיבה של האחיות מחוץ לקופסה, לשפר את השירות לחולים ולהבטיח כי השירות יינתן גם בשעות שבהן הסניפים הרגילים של הקופה סגורים - מה שמגדיל את התפוקות של האחיות. אנו יוזמים פתיחה של המרפאות לא בכל מקום, אלא בעיקר היכן שאין לנו פריסה טובה של סניפים, כמו למשל בבני ברק, ביישובי הפריפריה ובמגזר הערבי".

אחות עצמאית עשויה להתפתות לעשות פעולות טיפוליות מיותרות, כך שייראו מורכבות, ובדרך זו להגדיל את הרווח שלה.

"אפשר מיד לראות אם האחות פעלה כך, מכיוון שהיא לא עובדת בוואקום, ויש לידה רופא ומזכירה. גם החולים לא טיפשים. גם הבקרה שאנו מפעילים יכולה תמיד לגלות מקרים של טיפולים לא נחוצים".

יש אחיות שרוצות לעבוד רק כעצמאיות, ולא כשכירות?

"התחלנו את הפרויקט לפני שנתיים עם 11 אחיות עצמאיות, וכיום יש בו 50 אחיות. אנחנו לא ממהרים לאשר העסקה של אחיות במסגרת העצמאית בלבד, אלא מעדיפים בשלב זה שהאחיות יעבדו בשתי צורות ההעסקה. אבל, אנחנו מתכוונים להרחיב את המודל החדש לתחומים נוספים - כמו למשל בריאות הנפש, טיפות חלב, עולם הילד וטיפולי בית לקשישים ולאנשים עם מוגבלות. בעתיד, אם אחות תרצה להיות רק עצמאית - נשקול את פנייתה. הארגון מרוויח פה המון גמישות בניהול כוח האדם ויכולת להעסיק אחיות מחוץ לתקן".

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, רואה בעין רעה את המוסד החדש של אחיות עצמאיות. "נכון שהתגמול הכספי לאחיות העצמאיות במכבי גבוה משמעותית לעומת התגמול לשכירות, אבל המודל הזה הוא מתכון עתידי להעסקה פוגענית ולהעסקה זמנית, כי היום צריכים את האחיות האלה - ומחר יזרקו אותן. זה בעצם סוג של העסקה קבלנית. אילו מכבי העסיקה רק פנסיונריות כאחיות עצמאיות, הייתי מקבלת את זה. אבל הצורה הנוכחית היא סיבה לדאגה. היא מזכירה עבודה בבתי חרושת או עבודה של מנהלי מכירות".

עו"ד נעמי לנדאו, יו"ר האגודה הישראלית לחקר יחסי עבודה, מסויגת אף היא מהיוזמה. "הגיע הזמן שאחיות מכבי יתארגנו במסגרת הסתדרות האחיות, כדי לקבל הגנה מפני הליכים ביזאריים אלה. אם ההליך יצבור תאוצה, יום אחד עלולים להעמיד חולים בשורה והאחות העצמאית תיתן לכל אחד מהם זריקה, עם סטופר, כדי לעמוד במכסה. האם כאחיות עצמאיות הן יסכימו לממן מכיסן השתלמויות מקצועיות? ואני תמהה מה מכבי מרוויחה מהמודל החדש. היא כנראה רוצה להעסיק כמה שפחות עובדים על פי תקן - ועל רקע גלי ההתארגנויות של עובדים, היא רוצה להרחיק את האפשרות שגם אצלה זה יקרה".

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יעוץ ללימודים וקריירה