כל מה שרציתם לדעת על קריירה בשוק ההון

תנאים טובים למתאימים? // כל מה שרציתם לדעת על קריירה בשוק ההון

היציבות, היוקרה והשכר הגבוה יחסית מושכים רבים לעבודה בשוק ההון. מה צריך לדעת ובאילו כישורים יש להצטייד? בענף מסכימים שהדרך למשרה בכירה ומתגמלת לא תמיד עוברת בפקולטות לכלכלה

אם אתה אדם סולידי שמעדיף לעבוד באותו מקום במשך שנים ארוכות, אם את מחפשת מקום עבודה שמעריך מומחיות וניסיון, ובעיקר אם מעולם לא נרתעתם מהאותיות הקטנות שבפוליסות הביטוח, ייתכן שאתם עשויים מהחומר הנכון לקריירה בשוק ההון. אמנם למרות השם המבטיח, הון של ממש כנראה לא תעשו שם (אלא אם כן תגיעו לעמדות הבכירות ביותר), אבל המשכורות בתחום בהחלט גבוהות יחסית לענפים רבים אחרים, והעבודה מציעה לא רק יציבות אלא גם מידה נאה של ריגושים – אם מסיבות טובות, כמו החלטות מקצועיות שעלו יפה, או פחות טובות, כמו ידיעה פתאומית על כך שמקום העבודה שלכם החליף בוקר אחד בעלות או התמזג עם אחר.

שוק ההון הישראלי, המעסיק כמה עשרות אלפי עובדים בתפקידים שונים, עבר ב־15 השנים האחרונות לא מעט תהפוכות. כך למשל, ב־2005 הפרידה רפורמת בכר את קופות הגמל מהבנקים, ובכך העבירה חלק נכבד מפעילותם של הבנקים לידיהם של בתי ההשקעות. בתוך כך גם התהדקה מאוד הרגולציה על הענף, והדרישות החדשות שהביאו להרחבתן של מחלקות קיימות ולהקמת מחלקות חדשות (בעיקר בתחום הבקרה) יצרו תפקידים חדשים כמו בקרי השקעות, בקרי סיכונים ואחראי הלבנת הון.

השינויים הרבים הרחיבו את גבולות הענף אבל גם טשטשו אותם. "לפני עשור היו לי 50 עובדים ש־40 מתוכם יועצי השקעות", מספר בכיר בשוק ההון. "כיום אני מעסיק כמה מאות עובדים, אבל היחס הפוך: התחום כולו בנוי מכ־20% אנשי מקצוע שסביבם כ־80% עובדים במקצועות מעטפת – יועצים משפטיים, אנשי מחשב, מנהלי כוח אדם, אנשי כספים וכן הלאה. התחום כולו גדל ואפשר למצוא בו הרבה עבודה, אבל המושג 'שוק ההון', שהיה פעם ברור מאוד, התערפל. האם יועץ משפטי בחברת ביטוח הוא איש שוק ההון? תלוי את מי שואלים".

בעקבות צמיחתו המהירה של התחום אכן נשמעים בשנים האחרונות קולות הקוראים לראייה מצמצמת של המונח "שוק ההון", שלפיה רק בתי ההשקעות ועובדיהם הם חלק אינטגרלי מהענף. ואולם אין ספק שאפשרויות הקריירה בתחום זה אינן מוגבלות רק לאנליסטים ויועצי השקעות, וכוללים למעשה אפשרויות רבות נוספות בכל אחד משלושת המעגלים העיקריים המרכיבים אותו: בתי ההשקעות, הבנקים וחברות הביטוח.

 

לסולידים נועזים: בתי ההשקעות

האנליסטים ומנהלי ההשקעות בבתי ההשקעות, כ־500 עד 1,000 איש על פי הערכות מומחים בישראל, נחשבים לקצפת של התחום. משכורותיהם גבוהות יחסית - 20 אלף שקל ומעלה - ומסלול הקריירה שלהם ארוך ומפותל. עובדים חדשים בבתי השקעות מועסקים בדרך כלל במחלקת קשרי הלקוחות. משם ניתן לעבור לחדר המסחר לתפקיד בכיר יותר של מנהל תיקים או מנהל השקעות של לקוחות פרטיים, מוסדיים, מנהלי קרנות או קופות. תפקיד מנהל השקעות או אנליסט נמצאים בראש רשימת החלומות ולשם כך נדרשות לפחות חמש שנות ניסיון בשוק, ואילו סמנכ"ל בבית השקעות הוא בעל ניסיון של עשר שנים לפחות. בתחום קיימות גם משרות אם, וכ־50% מעובדי בתי ההשקעות הן נשים, אם כי רק מעטות מהן אכן מגיעות לדרגים הגבוהים ביותר.

"יש משהו פרדוסקלי בכוח האדם בתחום", אומר בכיר בענף. "מחד, העבודה בשוק ההון דורשת יכולת החלטה ואומץ - הרי אנליסטים או מנהלי השקעות יכולים לגרום להפסד גדול בהחלטה אחת שגויה; מאידך מדובר בדרך כלל באנשים סולידיים, שאינם בעלי אישיות אקסצנטרית. גם המשכורות לא בשמים כמו במקומות אחרים. מנהל בבית השקעות הוא לא מנהל בבנק".


השכר הממוצע בבתי השקעות

סמנכ"לית חטיבת KAפיננסים במנפאואר ישראל, אורית יחזקאל, אומרת שבתי ההשקעות מושכים אליהם בדרך כלל עובדים צעירים יותר מהבנקים ומחברות הביטוח. "גם ותק העובדים הממוצע בבנקאות וחברות ביטוח גבוה יותר", היא אומרת. "בבתי השקעות הוותק עשוי להיות מעט נמוך יותר כי שם יש הרבה צעירים עם 'דם חם' שאוהבים את הריגוש". עם זאת, היא מוסיפה, בבתי ההשקעות כמו בשאר המוסדות הפיננסיים העובדים מחפשים ומעריכים קודם כל יציבות, ושמאפיין זה נשמר גם כיום, למרות סימני ההתערערות שנראו בענף בשנים שלאחר המשבר. "אנשי שוק ההון שמרנים כיוון שלא נדרשת מהם הגמישות של אנשי ההיי טק", היא אומרת. "אבל דווקא היכולת לנוע בדרך אחת בלי לסטות ימינה ושמאלה היא זו שעוזרת להם להצליח".

"אצלנו יש מעט מאוד תחלופה", אומרת שרה ברייטמן, סמנכ"ל משאבי אנוש בקבוצת ההשקעות אלטושלר שחם, שבה מועסקים 350 עובדים. "אמנם בשנים האחרונות נוצרו תפקידים חדשים, אבל מבחינת תפיסת הקריירה מדובר בתחום מסורתי. בניגוד להיי טק, אצלנו אנשים עוזבים רק אחרי שנים ארוכות. הם גדלים ומתפתחים בתוך הבית, ונוטים לטפח קריירה ארוכת שנים. אם הם עוזבים זה בדרך כלל בגלל נסיבות חיצוניות, כמו מיזוג עם חברה אחרת".

מהם תנאי הסף לקבלה לעבודה בבית השקעות?

"אנשים שמבקשים לעבוד אצלנו נדרשים קודם כל לתואר אקדמי ראשון, עם יתרון לשני", אומרת ברייטמן. "באופן טבעי, מגיעים אלינו בעיקר בוגרי כלכלה ומנהל עסקים וראיית חשבון, כי אלה האנשים שרואים את עצמם בעתיד כאנשי שוק ההון. עם זאת, פונים אלינו גם בוגרי מדעי הרוח ומדעי החברה. רוב העובדים שלנו מתחיל מיד אחרי התואר ועושים כאן את ההתמחות. אנחנו אוהבים לגדל אותם במערכת".

האם ניתנת עדיפות לבוגרי אוניברסיטאות על פני בוגרי מכללות?

"עקרונית לא, אבל ייתכן שאם יהיו מועמדים זהים שאחד מהם בוגר אוניברסיטה והשני למד במכללה, נעדיף את בוגר האוניברסיטה. ברור שכולם רוצים את הטובים והמצטיינים וזה אכן יתרון, אבל מקרים כאלה כמעט לא מתרחשים".

כדי להתקדם בבתי ההשקעות מעבר לתפקידים הזוטרים, ולעבור לעבוד כמנהל תיקים או בשיווק השקעות, לא די בתואר אקדמי ויש צורך גם ברישיון מטעם רשות ניירות ערך. כדי לקבל את הרישיון יש לעבור בהצלחה שש בחינות שונות בתחומי ידע מגוונים, והלימודים לבחינות, בליווי צמוד של מנטור מטעם בית ההשקעות, מתבצעים בדרך כלל במהלך חודשי העבודה הראשונים. שיטה זו מאפשרת לבתי ההשקעות לערוך סלקציה פנימית, לסנן החוצה מועמדים טובים פחות או להעבירם לתפקידים שאינם דורשים רישיון, כמו מסחר בניירות ערך. לרוב מסתיים תהליך הפקת הרישיון בתוך כשנה מתחילת העבודה.

"מי שרוצה קריירה בשוק ההון כדאי שיתחיל לחשוב עליה מוקדם", אומרת ברייטמן. "סטודנטים אוהבים לעבוד כמלצרים, אבל עדיף לעבוד כמתמחה בבית השקעות או כטלר בבנק כבר במהלך הלימודים ולצבור ניסיון. אפילו מי שעובד בשירות לקוחות בבנק מקבל ניסיון רלוונטי ומשמעותי ומרוויח נקודות זכות גם בראיון הקבלה".

מה עוד תוכלי לייעץ לצעירים שרוצים לפתח קריירה בשוק ההון?

"תשקיעו בכל תחום שאתם לומדים, בין שמדובר בתחומים 'טבעיים' לשוק ההון או לא. במקביל, דעו מה יזכה אתכם בפטורים מבחינות הרישיון העתידיות (למשל, ציונים גבוהים בסטטיסטיקה או במיקרו כלכלה). עם זאת, יותר מהתואר והציונים חשובה התשוקה לשוק ההון. את זה קל לזהות, וזה מה שאנחנו מחפשים - אנשים שנושמים מניות וחולמים על אג"חים. נדרשת גם סקרנות, יכולת למידה גבוהה, יצירתיות, סדר וארגון, יכולת להישמע ולהפנים הוראות של הרשות, עבודת צוות והרבה סבלנות. לפעמים אתה יושב יום שלם מול המסך ולא קורה כלום. גם מידת ההשפעה שלך על התחום לא תמיד תלויה בך, וזה עלול להיות מתסכל. אבל עם זאת מדובר בעבודה דינמית, שנותנת שכר הוגן וביטחון תעסוקתי סביר".

הדרך הארוכה והמתפתלת: בנקים

הדרך למשכורות העתק של מנהלי הבנק מתחילה גם היא בצעד בנקאי ראשון, בדרך כלל כנציג טלפוני או בתפקידי מינהלה שאינם דורשים ניסיון. שיטת סינון המועמדים לעבודה בבנקים היא כיום תובענית יותר משהיתה בעבר, ודרישת הסף לכמעט כל תפקיד היא ארבע שנות עבודה זמנית שרק בסופן מתקבלת ההחלטה אם העובד אכן יתקבל לעבודה קבועה בבנק. כך קורה שאדם בעל השכלה אקדמית בתחום כלכלי וארבע שנות ניסיון בעבודה בבנק מוצא את עצמו בסוף התהליך הממושך ללא עבודה. בנוסף, המשכורות בתחילת הדרך אינן גבוהות, ונעות בין שכר מינימום ל־7,000 שקל בממוצע, תלוי בתפקיד.


השכר הממוצע בבנקים

בניגוד לתפיסה הרווחת, לא כל מי שרוצה להתקבל לבנק אכן מגיע מרקע כלכלי, אומרת יחזקאל. "חשוב לזכור שבבנק יש הרבה מאוד תפקידים כיום, ואם הצלחת להיכנס לתפקיד זוטר ולהתפתח, ההשכלה האקדמית שלך כבר לא תשנה. כשמדובר בתפקידים התחלתיים גם אין משמעות להבדל בין בוגרי אוניברסיטאות למכללות. עם זאת, בניגוד למיתוס, עדיף תואר ממוסד ישראלי על פני תואר ממוסד בינלאומי". לדבריה, הדרך הטובה ביותר להתקבל לעבודה בבנק היא לעבור באחת העתודות הבנקאיות שמפעילים הבנקים עצמם: "העתודות הן מעין 'שרשראות חיול' שנמשכות כחצי שנה, ושבמהלכן מכירים העתודאים את כלל תפקודי הבנק. כדי להתקבל לעתודה כזו דרוש תואר ראשון וגם ניסיון תעסוקתי מסוים. עדיף כמובן שהתואר יהיה בתחום כלכלי אבל זו לא חובה".

העתודה היא כלי חשוב הן עבור הבנק והן עבור העתודאי עצמו. "הכרתי לא מעט אנשים שהבינו במהלך העתודה שכל הנושא הזה לא בשבילם", מוסיפה יחזקאל. "מוטב להבין את זה מוקדם ככל האפשר. כיום, יחסית לשנים קודמות, קשה יותר לייצר קריירה בשוק ההון על כל גווניו. מספר המשרות אולי גדל, אבל יש פחות משרות ניהול ואנשים נתקעים בפוזיציות ראשונות ולעתים לא מצליחים אפילו להשתחל לשכבת הביניים. קל יותר להתקדם בתחום של שירות ומכירות מאשר בתחומים של ניהול השקעות ודומיהם, אבל כדי להתקדם צריך קודם כל לאהוב את התחום הזה".

 

צומחים מבפנים: חברות הביטוח

לעומת בתי ההשקעות והבנקים, האפשרויות לפיתוח קריירה בענף הביטוח מגוונות יותר. דפנה קליינר, סמנכ"ל משאבי אנוש בביטוח ישיר המעסיקה 1,200 עובדים, מספרת שרוב המועסקים בחברה אינם באים מרקע אקדמי אחיד. הייחוד של החברה, היא מסבירה, הוא ביכולתה ללמד מקצוע שנחשב גם לעיסוק מרכזי בתחום הביטוח, כמו חיתום או ניהול תיקי תביעה, תוך כדי עבודה.

"יש לנו עובדים שהגיעו אלינו היישר משירותם הצבאי או מהאוניברסיטה והשתלבו בעבודה בשלל מקצועות, בין שהם קשורים למה שלמדו או לא", אומרת קליינר. "אפילו אנשי בקרת איכות מגיעים לפחות אחרי שעבדו דווקא בשירות הלקוחות. מובן שאם יש לך השכלה רלוונטית שיש בה צורך נשמח לנצל אותה".


השכר הממוצע בחברות ביטוח

כמו ברייטמן גם קליינר מדגישה העדפה ברורה "לגדל את האנשים בתוך החברה": "בחציון הראשון של השנה נפתחו 120 מכרזים פנימיים שאוישו על ידי אנשי החברה וחצי מההנהלה שלנו גדלה כאן", היא אומרת. "התחלופה יחסית קטנה כי ניתן להתפתח בתוך החברה".

הדרך להפוך ביום מן הימים למנכ"ל של חברת ביטוח מתחילה לאו דווקא באוניברסיטה, אומרת קליינר: "לסטודנטים אני אומרת: לכו ללמוד את מה שאתם אוהבים, גם אם זה לא נחשב למקצוע הכי פרקטי. כיום לכולם יש תואר, וזה לא נותן יתרון יחסי. דווקא ניסיון בעבודה נותן למועמדים יותר נקודות, לכן במהלך הלימודים עבדו בתחום שאותו תרצו לבדוק גם בהמשך הקריירה. בסיום הלימודים אני ממליצה לבדוק את המסלול הפוטנציאלי שמעניין אתכם בחברה גדולה שיש בה מגוון אפשרויות. בעבר תחום הביטוח היה מסורתי ושמרני מאוד. כיום אפשר להשתלב בהרבה תפקידים שונים ומעניינים".

נשמע טוב, אני עברתי קורס ניתוח טכני של ניירות ערך, ככה להעשיר מעט את הידע, ואולי לבדוק את המים, אם זה מתאים לי. מנסה מעט להבין את העסק לפני שאחליט.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יעוץ ללימודים וקריירה
בחר
בחר