מבולבלת..

היי, אני מאוד מבולבל בקשר לבחירת לימודים לתואר ראשון, אני מאוד רוצה לעסוק עם נוער, התקבלתי ללמודי הוראה במתמטיקה באונ' בר אילן, אבל אני לא בטוחה שזה הכיוון שלי אני רוצה יותר בכיוון של חוקרת נוער או נוער בסיכון, אני לא יודעת מה לעשות? ומה לומדים בשביל זה...תודה מראש.

עו"ס

לימודי עבודה סוציאלית הם הכשרה הולמת לתפקיד חוקרת נוער או עבודה עם נוער בסיכון.

חוקרת נוער

שלום,אני נורא רוצה ללמוד להיות חוקרת נוער אבל אני לא יודעת מה בדיוק צריך ללמוד בכדי להיות חוקרת נוער..

עו"ס

לימודי עבודה סוציאלית הם הכשרה הולמת לתפקיד חוקרת נוער או עבודה עם נוער בסיכון.

ומה עם קרמינולוגיה?

בסופ של דבר יש שם יכולת ממשית לעבודה עם נוער בסיכון..לפי מה שאני בדקתי <גמאני רוצה ללמוד שנה הבאה לתואר ראשון וגם אני מתלבטת> זה דווקא מקצוע שיענה לך על הצרכים ..לפי מה שכתבת פה לפחות...

האם יש הבדל בין עבודה סוציאלית לסוציולוגיה?

שמתי לב שבאונ' מסוימת ישנו קורס סוציו' ואנתרפולוגיה לתואר ראשון ולעומת זאת בעבודה סוציאלית לא ראיתי כל תואר. האם יש הבדל בין השניים? אשמח לתגובה...

ומה עם קרמינולוגיה?

בסופ של דבר יש שם יכולת ממשית לעבודה עם נוער בסיכון..לפי מה שאני בדקתי <גמאני רוצה ללמוד שנה הבאה לתואר ראשון וגם אני מתלבטת> זה דווקא מקצוע שיענה לך על הצרכים ..לפי מה שכתבת פה לפחות...

עבודה סוציאלית זה התחום לכולכם ,לדעתי

האם יש הבדל בין עבודה סוציאלית לסוציולוגיה?

שמתי לב שבאונ' מסוימת ישנו קורס סוציו' ואנתרפולוגיה לתואר ראשון ולעומת זאת בעבודה סוציאלית לא ראיתי כל תואר. האם יש הבדל בין השניים? אשמח לתגובה...

סוציולוגיה

הסוציולוגיה חותרת לגלות ולהבין סיבתיות וחוקיות בהתנהגותם של בני אדם. מבחר התחומים המשמשים נושא למחקר סוציולוגי הוא מגוון ביותר. הסוציולוגיה עוסקת בחקר של תהליכים חברתיים רחבים ושל קבוצות חברתיות והתנהגותן. הסוציולוגיה תורמת בראש ובראשונה להבנה טובה יותר של ההתנהגות, ועוזרת להבנה מעמיקה יותר ולהתמצאות טובה יותר בתהליכים החברתיים המורכבים של תקופתנו. השוואת נוהגי החיים והאמונות של מספר רב של חברות - כולל זו שבה אנו חיים - נותנת משמעות חדשה לרבים מהרגלי חיינו אשר ראינום כנתונים וכמובנים מאליהם ואף מאפשרת להבין תופעות ותגובות של אנשים אשר נראות במבט ראשון כבילתי הגיוניות. תרומה נוספת וחשובה של הסוציולוגיה היא יכולת ניתוח וחיזוי התוצאות הבלתי צפויות של סדרים חברתיים ופעולות אנושיות. הבנת הסיבות לפעולותיהם ולהתנהגותם של אנשים, וניתוח וחיזוי ההשלכות של ההסדרים החברתיים השונים, מאפשרת נקיטת מדיניות המצמצמת את תופעות הלוואי הבלתי רצויות, והופכת את הסוציולוג לשותף הכרחי בכל פעולות התחיקה והתכנון החברתי. הסוציולוג עוסק בתכנון, במחקר ובאיסוף נתונים, עיבוד החומר בשיטות סטטיסטיות והסקת מסקנות. איסוף הנתונים יכול להעשות על ידי סקרים או על ידי שאלונים אישיים וראיון, או על ידי ניתוח תוכן של חומר היסטורי, סיפרותי ותיעודי. דרך נוספת מעניינת לאיסוף מידע הוא שיטת התצפית תוך השתתפות. שיטה זו דורשת מן החוקר לחיות תקופה ממושכת בקרב החברה או הקבוצה שהוא חוקר, להשתלב בחיי הנחקרים ולערוך את תצפיותיו תוך כדי חייו ופעילותו באותה קבוצה. המדענים החוקרים בשיטה זו קרויים אנתרופולוגים חברתיים. יצויין כי ההכשרה הבסיסית של הסוציולוגים רחבה מאוד ולכן משמשת רקע טוב להמשך לימודים לקראת רכישת מקצוע באחד התחומים של מדעי החברה או הרוח. מערכי העבודה בפני מסיימי החוג לסוציולוגיה פתוחות אפשרויות תעסוקה שונות: עיסוק בנושאי כח אדם, משאבי אנוש, השמה וארגון במסגרת הסקטור הציבורי והפרטי. השתלבות במערכת המחקר של האוניברסיטאות. עיסוק במחקר במסגרת פרוייקטים מחקריים ויישומיים במסגרות ממשלתיות וציבוריות (צבא, משטרה, משרדים ממשלתיים כמו משרד החינוך וכד') והשתלבות במערכי מחקר פרטיים (מכוני סקרים, משרדי פרסום, משרדים המתמחים בתכנון כוח אדם וכד'). הוראת המקצוע בבתי ספר תיכוניים ובמכללות. רבים מבוגרי החוג לסוציולוגיה משתלבים בתחומי עיסוק שונים ובעמדות ניהול בבנקים, בחברות ביטוח בארגונים כלכליים וחברתיים שונים, במערכות הסיעוד והבריאות, במפעלי תעשיה, בחברות העוסקות בחקר שווקים וכד'). עבודת הסוציולוגים כרוכה במגע עם אנשים מתרבויות שונות ומשכבות אוכלוסיה שונות. סוציולוג העוסק במחקר יכול לעבוד לבד, בחברת עמיתים למקצוע ובצוות המורכב מבעלי מקצועות שונים. הדרישות האישיות הבסיסיות

ומה עם קרמינולוגיה?

קרמינולוגיה

בחלק מן המוסדות הלימודים הם עיוניים בלבד, ומיועדים להכשיר את התלמיד לעסוק במחקר והוראה, וחלקם מאפשרים לבחור בין מסלול מחקרי לבין מסלול יישומי המכין את התלמיד לעבודה מעשית בשטח - לתפקידי מניעה, חקירה, טיפול ושיקום. המוסדות הפועלים בתחומים אלה בארץ ומעסיקים קרימינולוגים הם: משטרת ישראל, משרד הרווחה, בתי משפט, שרות בתי הסוהר, ושרותי הרווחה במסגרות העירוניות. (יש לדעת שהמעסיקים מעדיפים, בדרך כלל, את בוגרי בי"ס לעבודה סוציאלית).

סוציולוגיה

הסוציולוגיה חותרת לגלות ולהבין סיבתיות וחוקיות בהתנהגותם של בני אדם. מבחר התחומים המשמשים נושא למחקר סוציולוגי הוא מגוון ביותר. הסוציולוגיה עוסקת בחקר של תהליכים חברתיים רחבים ושל קבוצות חברתיות והתנהגותן. הסוציולוגיה תורמת בראש ובראשונה להבנה טובה יותר של ההתנהגות, ועוזרת להבנה מעמיקה יותר ולהתמצאות טובה יותר בתהליכים החברתיים המורכבים של תקופתנו. השוואת נוהגי החיים והאמונות של מספר רב של חברות - כולל זו שבה אנו חיים - נותנת משמעות חדשה לרבים מהרגלי חיינו אשר ראינום כנתונים וכמובנים מאליהם ואף מאפשרת להבין תופעות ותגובות של אנשים אשר נראות במבט ראשון כבילתי הגיוניות. תרומה נוספת וחשובה של הסוציולוגיה היא יכולת ניתוח וחיזוי התוצאות הבלתי צפויות של סדרים חברתיים ופעולות אנושיות. הבנת הסיבות לפעולותיהם ולהתנהגותם של אנשים, וניתוח וחיזוי ההשלכות של ההסדרים החברתיים השונים, מאפשרת נקיטת מדיניות המצמצמת את תופעות הלוואי הבלתי רצויות, והופכת את הסוציולוג לשותף הכרחי בכל פעולות התחיקה והתכנון החברתי. הסוציולוג עוסק בתכנון, במחקר ובאיסוף נתונים, עיבוד החומר בשיטות סטטיסטיות והסקת מסקנות. איסוף הנתונים יכול להעשות על ידי סקרים או על ידי שאלונים אישיים וראיון, או על ידי ניתוח תוכן של חומר היסטורי, סיפרותי ותיעודי. דרך נוספת מעניינת לאיסוף מידע הוא שיטת התצפית תוך השתתפות. שיטה זו דורשת מן החוקר לחיות תקופה ממושכת בקרב החברה או הקבוצה שהוא חוקר, להשתלב בחיי הנחקרים ולערוך את תצפיותיו תוך כדי חייו ופעילותו באותה קבוצה. המדענים החוקרים בשיטה זו קרויים אנתרופולוגים חברתיים. יצויין כי ההכשרה הבסיסית של הסוציולוגים רחבה מאוד ולכן משמשת רקע טוב להמשך לימודים לקראת רכישת מקצוע באחד התחומים של מדעי החברה או הרוח. מערכי העבודה בפני מסיימי החוג לסוציולוגיה פתוחות אפשרויות תעסוקה שונות: עיסוק בנושאי כח אדם, משאבי אנוש, השמה וארגון במסגרת הסקטור הציבורי והפרטי. השתלבות במערכת המחקר של האוניברסיטאות. עיסוק במחקר במסגרת פרוייקטים מחקריים ויישומיים במסגרות ממשלתיות וציבוריות (צבא, משטרה, משרדים ממשלתיים כמו משרד החינוך וכד') והשתלבות במערכי מחקר פרטיים (מכוני סקרים, משרדי פרסום, משרדים המתמחים בתכנון כוח אדם וכד'). הוראת המקצוע בבתי ספר תיכוניים ובמכללות. רבים מבוגרי החוג לסוציולוגיה משתלבים בתחומי עיסוק שונים ובעמדות ניהול בבנקים, בחברות ביטוח בארגונים כלכליים וחברתיים שונים, במערכות הסיעוד והבריאות, במפעלי תעשיה, בחברות העוסקות בחקר שווקים וכד'). עבודת הסוציולוגים כרוכה במגע עם אנשים מתרבויות שונות ומשכבות אוכלוסיה שונות. סוציולוג העוסק במחקר יכול לעבוד לבד, בחברת עמיתים למקצוע ובצוות המורכב מבעלי מקצועות שונים. הדרישות האישיות הבסיסיות

עו"ס

העבודה הסוציאלית עוסקת ברווחתם ובקידומם של הפרט, החברה והקהילה. תנאי החיים בחברה המודרנית, השינויים המהירים בה והפערים בין השכבות השונות באוכלוסיה הולידו מודעות לבעיות חברתיות, לבעיות של צדק חברתי ולהכרה באחריות החברה כלפי האוכלוסיה החלשה בתוכה. מגמה זו של הרחבת תחומי האחריות של החברה כלפי חבריה קיימת גם בארץ. תוך תקופה קצרה יחסית הוכפל מספר העובדים הסוציאליים בישראל וקמו מוסדות מוסדרים האחראים על קביעת סטנדרטים של העבודה הסוציאלית ומנגנוני פיקוח על העוסקים במקצוע. המאפיין את מקצוע העבודה הסוציאלית הוא הדיפרנציאציה. המקצוע מגוון מאד והעובדים הסוציאליים פעילים בתחומים רבים ורחבים ביניהם נזכיר: טיפול ברווחת המשפחה - הטיפול במשפחה מהווה את מוקד התפיסה של העבודה הסוציאלית ומטרתו לעזור למשפחה הנזקקת להגיע לתפקוד תקין. תחום זה הורחב מאד בשנים האחרונות עקב מודעות גדלה והולכת לבעיות שבמסגרת המשפחה ובצורך לטפל בהן, ונוגע גם בבעיות נישואין, ייעוץ בבעיות שונות, טיפול באלימות בתוך המשפחה ועוד. טיפול בבעיות ילדים ונוער - התחום מקיף נושאים רבים כמו טיפול בילד במסגרת המשפחה, קשר בין הילד למוסדות חוץ-משפחתיים ( כמו בית הספר), טיפול בילד כאשר נדרשת הוצאתו מן המשפחה וסידורו במסגרות שונות כמו פנימיות, מוסדות נוער, משפחות אומנה, מסירת הילד לאימוץ ועוד. עובדים סוציאליים רבים עובדים במסגרות המטפלות בנוער במצוקה - פנימיות, חבורות רחוב ועוד. טיפול בפשיעה ועבריינות - עובדים סוציאליים עובדים כקציני מבחן למבוגרים ולנוער, מטפלים באסירים ובמשפחותיהם ובאסירים משוחררים ובשיקומם. יש עובדים סוציאליים המשמשים כחוקרי נוער במשטרה. עבודה סוציאלית במוסדות רפואיים - בכל בית חולים קיימות היום מרפאות קהילתיות. העובדים הסוציאליים מטפלים בבעיות של חולים מאושפזים ובמשפחותיהם ועוזרים בשיקום החולה, אם במסגרת המשפחה ואם במסגרת מוסדית, לאחר שחרורו מבית החולים. עבודה סוציאלית בתחום בריאות הנפש - עובדים סוציאליים עוסקים באיסוף אינפורמציה על החולה ובקשר שבינו לבין המשפחה והסביבה. עובדים סוציאליים פסיכיאטריים עוסקים גם בטיפול בחולה (עובדים סוציאליים בעלי תואר שני ובעלי נסיון בטיפול מתקבלים ללימודים בבתי הספר לפסיכותרפיה). תחום הגריאטריה - הארכת תוחלת החיים וגורמים נוספים הביאה להרחבתה של אוכלוסית הקשישים בישראל ונדרשת התמחות הולכת וגדלה בתחום הגריאטרי. העובדים הסוציאליים מטפלים בקשישים עצמאיים הזקוקים לעזרה, בבתי אבות ובמוסדות גריאטריים. טיפול באוכלוסיה מתקשה - במסגרת המשפחה ובמסגרות מוסדיות. בתחומים של עליה וקליטה - תחום שהתרחב בשנים האחרונות עקב העליה ההמונית מחבר העמים ומאתיופיה. אוכלוסית העולים מאופינת בבעיות מגוונות והעובד הסוציאלי אחראי למתן עזרה לעולה משלבי קליטתו הראשונים ולמעקב אחרי שלבי קליטתו. בתחום השיקום - בצוות שיקומי יש לעובד הסוציאלי תפקיד נכבד בין שמדובר בנפגעים פיזית (נפגעי תאונות דרכים, נפגעי תאונות עבודה וכיו"ב) בין שמדובר בתחומי שיקום אחרים (אלמנות, יתומים, קשישים, חסרי בית וכיו"ב). בתחומי החינוך - במוסדות, פנימיות ובתי ספר. שרותי רווחה במסגרת הקהילה - תחנות לאם ולילד, מתנ"סים, שיקום שכונות, מפעלים ומקומות עבודה (תחום שעדיין אינו זוכה, בארץ, להכרה מספקת). תחומים של התמכרויות - טיפול במכורים לסמים, מכורי אלכוהול ועוד. מערכי עבודה עובדים סוציאליים מועסקים במסגרות שונות. בשל ריבוי מסגרות אלה נוכל לציין רק חלק מהן: משרדי ממשלה (בריאות, חינוך, עבודה ורווחה, עליה וקליטה, משטרה, בטחון ועוד), בתי חולים, בתי סוהר, שירותי המבחן, מוסדות ופנימיות לנוער במצוקה, מוסדות לאוכלוסיות חריגות (נכים, מפגרים, חולי נפש ועוד) ברשויות מקומיות, בביטוח הלאומי, בתחנות לבריאות הנפש, במוסדות לקשישים, בסוכנות, בארגונים גדולים ובמפעלים תעשיתיים, בקופות חולים, בצה"ל, בחברות דיור ציבוריות, בארגוני מתנדבים, ובמסגרות רבות נוספות. העובד הסוציאלי עוסק באיתור הצרכים, באבחון הבעיות, בתכנון תוכנית טיפולית, בביצועה (אם לבד ואם בעזרת אנשים וגופים נוספים), במעקב ובהערכת הטיפול. העבודה הסוציאלית מתמקדת בעקר בעבודה פרטנית, אך לרשות העובד הסוציאלי עומדות מסגרות עבודה נוספות, בהתאם לשיקולו ולמיומנותו, כמו טיפול קבוצתי כשהמטרה לעזור למשתתפים בקבוצה לפעול במשותף ולהיעזר זה בזה בקשייהם ובפתרון בעיותיהם. יש עובדים סוציאליים העוסקים בעבודה קהילתית - דהיינו עבודה עם ציבור גדול - קהילה, שכונה. מטרת העבודה לעזור לקהילה להתארגן בכוחות עצמה לפתרון בעיותיה, הקמה ושיפור השירותים השונים בקהילה, ארגון והפעלה של מסגרות מתנדבים, ארגון וניהול מתנ"סים וכד'.

קרמינולוגיה

בחלק מן המוסדות הלימודים הם עיוניים בלבד, ומיועדים להכשיר את התלמיד לעסוק במחקר והוראה, וחלקם מאפשרים לבחור בין מסלול מחקרי לבין מסלול יישומי המכין את התלמיד לעבודה מעשית בשטח - לתפקידי מניעה, חקירה, טיפול ושיקום. המוסדות הפועלים בתחומים אלה בארץ ומעסיקים קרימינולוגים הם: משטרת ישראל, משרד הרווחה, בתי משפט, שרות בתי הסוהר, ושרותי הרווחה במסגרות העירוניות. (יש לדעת שהמעסיקים מעדיפים, בדרך כלל, את בוגרי בי"ס לעבודה סוציאלית).

רק קרימינולוגיה!

כמסיימת תואר שני בקרימינולוגיה אני אומרת לכם שהמקצוע המתאים לתחום שאת מעוניינת הוא קרימינולוגיה!!!!! יסלחו לי כל העובדים הסוציאליים אבל הם לא מקבלים הכשרה מספקת בתחום הקרימינולוגיה כלומר, פשע!!!! ואיך אפשר לעבוד במוסדות אכיפת חוק כשלא לומדים את הבסיסי של חוק ופשע?!
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יעוץ ללימודים וקריירה
בחר
בחר