אריה היקר, אראלה או כל מי שעוסק בנושא הנח"ל

כשעוד התלבטתי אם לצאת לנח"ל זכור לי שנכנס מישהו לפורום זה בדיוק וקבל על התייחסות לנח"ל כעל שנת שירות סוג ג' בזמנו אמרת לו שהוא מתפרץ לדלת פתוחה. מאז כבר הספקתי לחתום לנח"ל ולסיים את פרק ההכנה הראשוני שלי ואני בהחלט מבין על מה אותו בחור דיבר אבל אני לא מצליח למצוא את הדלת הפתוחה עליה אתה דיברת. אם מנסים לקבוע את מסלול הנח"ל למה לא ללכת אל הנחלאים עצמם? למה לא לשאול את הקיבוצים בהם היו השנה גרעינים ולשמוע פידבקים ממקור ראשון במקום להניח שכל מה שאנחנו עושים זה לעשן סמים (אני לא סתם נדבק לדוגמת הסמים, פשוט הבנתי אריה שזאת אחת הדאגות שלך, ובתור בן גרעין לשעבר אני מקוה שאתה יודע שמשמעות השנה הזאת היא לא זאת. משיחות עם בני גרעין שלי אמרו אפילו כאלה שלא באו מהצופים שמה שהם רוצים זה להיות מעורבים במיונים כדי לדאוג שלנח"ל יצאו אנשים איכותיים שידעו מה לעשות עם עצמם, משיחות שלי עם אנשים בשבת השמיניות דוקא קלטתי התלהבות מהמסלול ורצון לצאת אליו אבל אני לא מבין למה המגזר היחידי שמציע משהו קצת שונה מבין כל סוגר הגרעינים שיש בצופים, למה דוקא אותו מנסים לשנות. נכון אנחנו לא גרעין כמו הנוע"ל או השמו"ץ לטוב או לרע אבל זה חלק מהייחוד של הגרעין ואנחנו צריכים למצוא אותו. להפסיק את נח"ל הקיבוצים מפני שהיו מספר בעיות עם קיבוצים השנה היא בריחה מעימות בלי להסתכל על הרע שיכול לצאת ממנו. חשנו בגרעין את כניסתה של שרון לתפקיד ואנחנו מברכים על זה אבל העובדה היא שבן גרעין שלי שנמצא בקרקל לא זוכה לאותם פריוויליגיות שלהם זוכים בני גרעין מהנוע"ל אף אחד לא הוזמן ליום מדריכים שלו, אפילו אם יש גורמים בתנועה שרוצים לסגור את נח"ל הקיבוצים אין שום סיבה לא להתייחס לגרעינים הקיימים. אני מניח שבתנועת הצופים עובדים עפ"י "תהליך נכון" והדרכה 2000, ואחד השלבים החשובים שם הוא משוב אני מקוה שאף אחד בתנועה לא לקח רעיון וננעל עליו ולא מוכן להקשיב לסביבה אפשר גם אחרת. דניאל דוכובני גרעין קאקו

על הנח"ל

אני מאד שמחה שאתה שואל ומעלה סוגיות חשובות תהליך הנח"ל והקיבוץ הוא נושא אחד בכל סוגיית הנח"ל המשמעות של נח"ל לקיבוץ היא היסטורית וערכית אבל כאשר כבר אינה מתקיימת יש לחשוב מה הם הערכים ולאן אנו רוצים להוביל. כיום המימד החזק של הקיבוץ הוא בעיקר ביחס לקבוצה ולגיבושה ולא למשימה. כבר אין אנו עוסקים במשימה ההתיישבותית,בהפרחת השממה ובהגנה על הגבולות באמצעות הקמת קיבוצים. כיום המשימה הלאומית שלנו מתרכזת בחברה הישראלית ובחוסנה החינוכי בקהילה. שם מקומנו כתנועה ממלכתית שלקחה על עצמה את תחום האחריות החברתית ואת העיסוק בסוגיות חברתיות בוערות. גיבוש הגרעין מאד חשוב אבל זה יכול להעשות גם בקהילה או בכל מקום בו נשלב עשייה. כל התהליך מתקיים בשיתוף עם נחלאים בהווה ובעבר,בשיתוף חלק מבקיבוצים שאנו עדיין בקשר איתם ובחשיבה ערכית וחינוכית רחבה על מהות ושליחות אני חושבת שחשוב מאד לשמוע את דעתכם ואת נסיונכם וביחד לצעוד קדימה לקחנו משימה בשנה זו-מצד אחד להגדיל את מעגל היוצאים למסלול הנח"ל אך מצד שני לא לצעוד במקום ולהתאים את המסלול לצרכים של החברה ועפ"י יעוד התנועה כל מי שרוצה לסייע בחשיבה, בתהליך מוזמן ליצור קשר עם שרון או איתי לילה טוב אריאלה

אריאלה נגעה ברוב הנקודות למטה......לי יש רק שאלה אחת :

מי הכניס לך לראש שכל דאגתי בנוגע לנח"ל קיבוצים היא עובדת העישון סמים או לא ? אנחנו תנועה שמתיימרת להיות תנועה ערכית וככזו צריכה להיות סיבה או ערך שמוביל כל דבר שאנחנו עושים. תחשוב ותן לי בבקשה, על איזה מטרה ממטרות התנועה עונה הצורך להתיישב בקיבוצים ? אמממממ.....שכחתי, לא להתיישב, אלא לחיות שנה או שלושה חודשים בקיבוץ. בלי כל קשר לזה שהקיבוצים עצמם כבר מתפרקים מזה כ-15 שנה ובלי קשר לזה שגרעינים מגיעים לסיטואציות בלתי אפשריות בפרק ההכנה שלהם. דלת פתוחה, שאלת מחד ומאידך אתה מברך על כניסתה של שרון לתחום. מה זה אם לא דלת פתוחה ?

ובכן:

כשאני הצטרפתי לנח"ל היו שני אחראים על הנח"ל (לפחות ככה אומר הכרטיס ביקור שברשותי) ולכן להצטרפותה של שרון אני קורא סתימת חורים שבאה באיחור מה. מה גם שעל תאריך הגיוס שלנו אנחנו צריכים ללמוד במקרה מחברה מחוגי סיור שבמקרה מתגייסים איתנו. ובקשר לשאלתך-הבנתי שהתבטאת ככה בעבר כשעלה נושא נחל הקיבוצים לדיון, אבל אם באמת אין נחל קיבוצים אז זאת היתה טעות להביא את הגרעין שלנו לשבת מגזרים לספר על המסלול שלנו, מה גם ששרון אומרת שזה עדין לא סופי ביטול נחל הקיבוצים אם כך יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה? דלת פתוחה אמרת?

אכזבה כבר אמרתי?

אני מאד מסכים עם דבריו של בנגעי דניאל ונראה שבעיקר לך אריה אין תשובות טובות, מדוייקות, מספקות ולפעמים גם לא נכונות (או לפחות לא תואמות את שאר אנשי המחלקה). יש תחושה שבמקום להודות שיש פאק ענק בהתייחסות לנחל בתנועה אתם מנסים בצורה מגוכחת להסתיר את זה. כמו שדניאל אמר כבר שנים היחס לנח"ל הוא כזה ממה שאנחנו שומעים וכנראה שמי שבנה את הבניין הזה שכח לשים משקוף לדלת והיא פתוחה כבר שנים... אני מקבל תחושה שלנו בקושי יש חדר בבית הזה וגג בטוח לא ואין מה לדבר על אבא ואמא שידאגו לנו... מגוכך שאף אחד לא טורח לעדכן אותי בתאריך גיוס שלנו ואנחנו צריכים לרדוף אחרי אנשים... מה חבל שהתרגלנו ליחס הזה כבר... ותקופה בקיבוץ זה חשוב, מאד חשוב! אולי לא שנה, אולי לא חשוב מבחינת תרומה לקהילה, אבל מבחינת הבני גרעינים ולגרעין עצמו זו חשיבות עליונה! אם אתם רוצים חברה מגובשים שיוצאים לפרק משימה כקבוצה עם כוח עצום ולא כבודדים, אז יש לזה חשיבות ענקית! ותשאלו הרבה ש"ש שיגידו שהשנת שירות תרמה להם המון אבל הם בקושי פיתחו את עצמם ולרוב גם פחות קיבלו מאשר נתנו... ועוד מטאפורה זולה: כשיש דלת פתוחה בדרך כלל אפשר לעבור בה... למה הצופים מנסים בכוח לטרוק אותה בפנינו?

לאלון ודניאל :

אני מבין את התסכול שלכם, אני גם מבין מאיפה הוא בא. אבל ופה האבל הגדול, חלק רציני מה"פאקים" כפי שאתם קוראים להם, בא מתוך התנועה הקיבוצית שאנחנו מנסים להפריד אתכם ממנה כעת. 2 האנשים עליהם דניאל דיבר, היו שכירי התק"מ והיום התנועה לקחה את האחריות והאנשים המטפלים בנח"ל הם מהתנועה....מאותה הסיבה שהדברים לא נעשו לשביעות רצוננו. כמה שתנסו להגיד שאנחנו לא רואים בכם חלק מאיתנו, תיטעו ותטעו. כל השינויים האחרונים במגזר הזה באו בדיוק מהכוונה לעשות משהו יותר נכון ויותר ישים. אין ספק שנושא תאריך הגיוס שלכם, הוא לא תקין ולא לעניין. אבל זה לא בא מהמקום שלתנועה לא אכפת מכם. זה יכל באותה המידה גם ליפול על גרעין ביחד או רעים. שלא תבינו שאני מצדיק את זה. הנושא יבדק והטעות תימצא ותתוקן. בנוגע לתקופה החשובה שלפני הגיוס, אין לי כל ויכוח איתך אלון. אבל אנחנו חושבים שבמסגרת אותה התקופה של גיבוש הגרעין, אפשר בין לבין גם לעשות דברים מועילים אשר נופלים בקנה אחד עם מטרות התנועה. מה שלמעשה לא קורה היום....( ואני לא רומז ולו במילה על עישון סמים - דניאל. אתה טועה בהתבטאויות שלי, אגב... ) הצעתי אליכם : יזמו פגישה עם שרון, כולכם - כל הנחל"אים ותצאו עם המלצות לביצוע. נושא נח"ל הקיבוצים כרגע סגור - אין יותר נח"ל לקיבוצים. ההחלטה התקבלה בתנועה. אני לא חושב ששרון טוענת אחרת. מה ששרון מדברת עליו זה שאנחנו כרגע עוד לא יודעים בדיוק איך יהיה המסלול החדש. גיוס נעים לכם.

תשובות לאריה דניאל ימשיך אותי בזמנו הפנוי

א. "חלק רציני מה"פאקים" כפי שאתם קוראים להם, בא מתוך התנועה הקיבוצית שאנחנו מנסים להפריד אתכם ממנה כעת. 2 האנשים עליהם דניאל דיבר, היו שכירי התק"מ והיום התנועה לקחה את האחריות והאנשים המטפלים בנח"ל הם מהתנועה....מאותה הסיבה שהדברים לא נעשו לשביעות רצוננו" שקר! שקר גדול ונוראי! תתבייש אם אתה אומר שאתם הפרדתם את יאיר מהתקם והעברתם אותו לצופים... במקרה אני מכיר את הסיפור הזה אז בקטע הזה אל תנסו להאכיל אותנו שטויות! כל הבעיות שלנו התחילו בתוך הצופים, נהפוכו הקיבוץ שלנו דרך התקם הם אלה שעזרו לנו ולא אף אחד מתוך המחלקה או התנועה בכלל! היה צריך להפעיל קשרים ורק בהתערבות גורמים מבחוץ וכשהסיפור הגיע כמעט לעיתונות אז דנקו יצא לעזרתנו! אפילו אתה לא הסכמת לעזור לנו כשפנינו אליך ודחית אותנו... ב. "הנושא יבדק והטעות תימצא ותתוקן" לצערי הגעתי לשלב שאני צריך לראות בשביל להאמין... ככה זה... אמון קל להרוס קשה לבנות... ולצערי זה נובע מאכזבה... ג. "בנוגע לתקופה החשובה שלפני הגיוס, אין לי כל ויכוח איתך אלון. אבל אנחנו חושבים שבמסגרת אותה התקופה של גיבוש הגרעין, אפשר בין לבין גם לעשות דברים מועילים אשר נופלים בקנה אחד עם מטרות התנועה. מה שלמעשה לא קורה היום..." אחלה אני מסכים איתך לגמרי השאלה היא מה במקום? ד. "הצעתי אליכם : יזמו פגישה עם שרון, כולכם - כל הנחל"אים ותצאו עם המלצות לביצוע" אנחנו? אז בשביל מה אתם שם? לא לכם יש את היכולת הזמן וההגדרות תפקיד לרכז אותנו ולעשות את זה? ותגיד לי, שאלה היפותטית: אם חוברת המלצות לביצוע הונחה על שולחן בבית פיליפס אבל אף אחד לא יתייחס אליה ב15 שנה הקרובות אז זה באמת המלצות לביצוע?

אלון, אני חושב שבזה תם הדיון ביננו.

אני אייחס את המילים הקשות שלך לזה שאתה עדיין צעיר וככזה אתה לא יודע כבוד מה הוא. אני לא אגיב לשום מילה שלך מכיוון שהדיון חרג מהיותו דיון תרבותי. גיוס נעים.

אמנם עמיתי אלון חרג קצת מנורמות הדיון המקובלות אני אנסה לעדן

הטון של אלון נבע מתסכול, לא מעצם היותו צעיר, הוא לא התכוון לפגוע בך או להביע חוסר כבוד כלפיך ואני מקוה ומניח שאתה מבין את זה ומבין את התסכול. הכעס שלנו נובע בעיקר מכיוון שאת כל המגעים ניהלנו דרך נציגי התנועה דוקא ולא דרך נציגי התק"מ, עובדתית בתחילת השנה אני הייתי משוחח עם מרכז המחלקה לדרך המשך דאז שהוא נציג הצופים מבחינתנו ולכן הרבה מהתסכול שלנו מופנה כנגד הצופים, בדיעבד משיחות עם יאיר הוא אמר שאולי אם היינו מנהלים את הדיונים דרכו הדברים היו מתבצעים באופן שונה אבל את זה לעולם לא נדע. בענין שני פעילי התק"מ מצוי בידי כרטיס ביקור שמציג אותם כ"רכזי הכשרות ונח"ל, ממח' דרך המשך", אם כך אמורה להיות לך ברורה הסיבה למה אנחנו רואים גם אותם חלק מתנועת הצופים יחד עם זאת שאחד הנציגים נשאר עדין. ודבר אחרון, אולי באמת אנחנו סתם באים בתלונות כי אנחנו צעירים או מגון סיבות אחרות אבל לבוא ולהפיל הכל על התק"מ מבלי לקחת אפילו אחריות קטנה על המחלקה נראה לי קצת מוגזם אבל מצד שני אולי אני עוד צעיר ולא מבין.

ואני חושב שבתור דרג מתנדב אתה ממשיך לבייש את המחלקה

אם אין לך תשובות טובות זה לא צורה להפיל את זה עליי ולהגיד שאני צעיר ולא מבין כלום! תנסה להתמודד עם האמת ועם הטענות של האנשים שבשבילם אתם נמצאים שם! כן הטון שלי נובע הרבה מכעס ומתסכול אבל לא מזלזול, אני מעריך בצורה מסויימת את תנועת הצופים ואת המחלקה לדרך המשך אבל בד בבד מאוכזב ממנה ברמות הכי גדולות שיש! אז אם אתה לא מסוגל לתת לזה פתרון טוב יותר מאשר נדבר בעוד כמה שנים כשתתבגר ואז זה לא ישנה כלום אז מי כן יתן פתרון? במקרה זה יוצא אליך כי אתה זה שמגיב לנו פה כל הזמן (וכבר נק לזכותך כי זה הרבה יותר מאשר אנשים אחרים), אבל אתה זה גם אותו אחד שתשובותיו מכעיסות אותי. אני אשמח אם אריאלה שהיא אמורה להיות הדמות הדומיננטית והמובילה במחלקה תתערב לפתרון הדיון, ולתת לנו תשובות מספקות.

הטון של אלון נבע מתסכול, לא מעצם היותו צעיר, הוא לא התכוון לפגוע בך או להביע חוסר כבוד כלפיך ואני מקוה ומניח שאתה מבין את זה ומבין את התסכול. הכעס שלנו נובע בעיקר מכיוון שאת כל המגעים ניהלנו דרך נציגי התנועה דוקא ולא דרך נציגי התק"מ, עובדתית בתחילת השנה אני הייתי משוחח עם מרכז המחלקה לדרך המשך דאז שהוא נציג הצופים מבחינתנו ולכן הרבה מהתסכול שלנו מופנה כנגד הצופים, בדיעבד משיחות עם יאיר הוא אמר שאולי אם היינו מנהלים את הדיונים דרכו הדברים היו מתבצעים באופן שונה אבל את זה לעולם לא נדע. בענין שני פעילי התק"מ מצוי בידי כרטיס ביקור שמציג אותם כ"רכזי הכשרות ונח"ל, ממח' דרך המשך", אם כך אמורה להיות לך ברורה הסיבה למה אנחנו רואים גם אותם חלק מתנועת הצופים יחד עם זאת שאחד הנציגים נשאר עדין. ודבר אחרון, אולי באמת אנחנו סתם באים בתלונות כי אנחנו צעירים או מגון סיבות אחרות אבל לבוא ולהפיל הכל על התק"מ מבלי לקחת אפילו אחריות קטנה על המחלקה נראה לי קצת מוגזם אבל מצד שני אולי אני עוד צעיר ולא מבין.

לא דניאל, קראתי שוב את תגובתי ואני עדן עומד מאחוריה, הכי הרבה לעדן קצת את היחס כלפי מבוגרים....

כי הם כנראה מבינים דברים שנעלים מבינתנו ולכן לא משתפים אותנו גם אם זה משפיע על עתידנו... לי אישית נראה שהעלתי נקודות חשובות שאריה מפחד להתעמת איתם ועל כן הוא לא מגיב ולא מכיוון שאין פה תרבות דיון.

ובכן:

כשאני הצטרפתי לנח"ל היו שני אחראים על הנח"ל (לפחות ככה אומר הכרטיס ביקור שברשותי) ולכן להצטרפותה של שרון אני קורא סתימת חורים שבאה באיחור מה. מה גם שעל תאריך הגיוס שלנו אנחנו צריכים ללמוד במקרה מחברה מחוגי סיור שבמקרה מתגייסים איתנו. ובקשר לשאלתך-הבנתי שהתבטאת ככה בעבר כשעלה נושא נחל הקיבוצים לדיון, אבל אם באמת אין נחל קיבוצים אז זאת היתה טעות להביא את הגרעין שלנו לשבת מגזרים לספר על המסלול שלנו, מה גם ששרון אומרת שזה עדין לא סופי ביטול נחל הקיבוצים אם כך יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה? דלת פתוחה אמרת?

נח"ל - לאן זורמים

חברים יקרים - דניאל וקובה אני חושבת שמיותר להתעכב על מה היה פעם, אני חושבת שלהשתלח באריה ובמחלקת דרך המשך גם לא יביא אותנו לשום מקום. תסכולים וכעסים מלווים אותנו במהלך החיים ויכולים רק להצמיח אותנו קדימה אם נתייחס אליהם כאל מנוף במקום אם נפרוק אותם כלפי מישהו. רוצה להבהיר את עצמי - התנועה החליטה לא לשלוח יותר נחלאים לקיבוצים. נקודה. הקיבוצים כבר לא תואמים היום לערכי תנועת הצופים שמתמקדים בחינוך וקהילה. בנוסף, פנו אלינו בני גרעינים ואמרו שתרומתם בקיבוץ היתה פחותה מהתרומה שהיו יכולים לתת בקהילה. יש הרבה דעות - תומכות ומתנגדות אבל הוחלט - אין קיבוצים. מה כן יש?? כרגע עדיין לא הוחלט. אני הייתי רוצה לראות את בני הגרעינים עושים עבודה משמעותית בקהילות, פנימיות, כפרי נוער וכד'(עוד רעיונות יתקבלו בברכה). אז זהו, כפי שהבנתם נלקחה החלטה. עכשיו בואו נעשה את הכי טוב שאנחנו יודעים. הרי גרעיני נח"ל יהיו נפלאים בקהילה כמו בקיבוץ אם לא יותר. אני אוהבת את האכפתיות שלכם ואת הרצון להביע את עצמיכם אבל בואו ותעשו את זה בדרך אחרת. אם אתם באמת רוצים לקחת חלק ולהשפיע , יש מועצת נח"ל. נקבעה פגישה לתאריך 10/12 ב-11:00 בבית פיליפס. במקום לצעוק באתר יש לכם הזדמנות לעשות... חברים, גיוס נעים, אני מאמינה שנתראה אם לא ביום רביעי אז ביום שלישי. שרון

כל האחריות היא על המחלקה. אם הבנת אחרת, אני חוזר ואומר : כ-ל האחריות היא על המחלקה.

עכשיו זה יותר ברור ?! אני ציינתי שחלק מהפאקים ( חלק ) שקרו לגרעינים בכלל ולשלכם בפרט, נגרמו מהקשר שלנו עם התנועה הקיבוצית שממנה אנחנו מתנתקים. עדיין.....שלא תתנפל שוב ותגיד שאני מפיל משהו על מישהו, האחריות היא כולה שלנו. קאפיש ? אגב, אף אחד, אבל אף אחד, לא אמר שאתם באים בתלונות סתם. התסכול שלכם גורם לכם כנראה לשמוע דברים שמעולם לא נאמרו........
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
דרך המשך
בחר
בחר