בעד או נגד?

בעד או נגד?

ידידותי לסביבה?- הילחם בעישון ! מדריכים, תנו דוגמה אישית !!! האיסור הגורף על עישון ברחבי העולם (חוץ ממה שקרוי: העולם השלישי...) נובע מן ההכרה שהוא מזיק למעשן, אבל בעיקר לאלה שבקרבתו. מרגיז לראות שדוקא במחנות הקיץ חבר'ה מעשנים כדי להיראות cool, אלק. אחרת, איזה תירוץ יש להם? -עצבנים? מכורים? שייספרו לסבתא ! אף אחד בגילנו לא נולד מכור לסיגריות וה"צורך" היחיד שלהם הוא שיסתכלו עליהם ואולי יחשבו שהם "גדולים". אני מעדיף להתבלט בדברים אחרים. הצרה היא שחלק מהמדריכים מעשנים בעצמם ולא נעים להם להעלות את הנושא לדיון, שלא יירדו עליהם... תאמינו לי, כמו שיש לנו מודעות לשמירה על איכות הסביבה, למרות שהתוצאות אינן מיידיות אלא לטווח ארוך - כך צריכה להיות לנו מודעות לשמירה על עצמינו ועל הסובבים אותנו ולא לחשוב שזה סתם, שלנו זה לא יקרה ושלא אכפת לנו שאחרים יסבלו. הייתי שמח מאד אם ההנהגה היתה תופסת יוזמה ומעלה את הנושא לפורומים ולדיונים אפילו במחיר של התנגדות מצד המדריכים "המכורים". ואני כבר לא מדבר על סכנה הרבה יותר מיידית: חניכים שמעשנים בתוך הברדק של שקי-שינה ומעל שכבה של מחטי-אורן העלולים להידלק! הצילו !!!!! מישהו ענה לי בפורום אחר שזה בסדר "להתפרק" קצת במחנה. לדעתי זה קישקוש כי הסרטן לא מבדיל בין מעשן במחנה למעשן בבית ובין מעשן בחאקי או בלי. ואני מסכים עם מי שאמר שזה כמו ללכלך את הסביבה בטיולים לעומת ברחוב. מה יהיה?

לא מסכימה...

תראה, אל תתפוס את זה בצורה הלא-נכונה... אני לא מעשנת, לא אוהבת את הריח, הסכנות והסרטן. כן, זה מפריע, מלכלך ובאופן כללי הרגל לא נחוץ. א-ב-ל אתה ]פשוט לא יכול לכפות על בנאדם לא לעשות את זה, נקודה. בדיוק באותה מידה שאתה לא יכול לכפות על בנאדם למרוח מקדם-הגנה! נכון, אנחנו מחנכים כ-ן למרוח, אבל בפועל אי אפשר להכריח. זה אותו הקייס כאן. זה משהו אישי, ולא כל דבר צריך להיות מוחלט במסגרת תנועת הצופים, עם כל הכבוד. מי חמצן מזיקים לשיער, אז אולי נעלה להצבעה שאסור לחמצן? זה נראה לי פשוט חדירה לפרטיות. רוצים לעשן? סבבה. תזרקו את הבדלים ואל תעשו את זה ליד חניכים. זה הכל.

ממש לא הבנתי

מדוע נראה לך שאסור לעשן ליד חניכים ומותר לעשן ליד שכב"ג ?!!! מריחת קרם שיזוף כן או לא יכולה להזיק רק לאדם עצמו והעישון מזיק גם לסובבים את המעשן. לא בכדי יש גם חוק בנושא שדרך אגב נכנס היום לתוקף "אין לעשן במקומות ציבור". (לא שמעתי על החוק למריחת קרם שיזוף). וחוץ מה ! דמות לחיקוי צריכה לקחת בחשבון את האחריות שמוטלת על כתפיה. לא ניתן להקל ראש בנושא ובמסר שמדריך ו/או שכב"גניק משדר כדמות מול החניך הצעיר. האחריות מחייבת ואין סמכות בלי אחריות. (ומי לא רצה את הסמכות ?).

לא חשבתי על כפייה אלא על חינוך, על דוגמה אישית, על שיחות כמו בחינוך מיני. -זו כפייה?

פעם גם חינוך מיני היה טאבו. היום מלמדים ילדים על הטוב, הרע והמסוכן במין. התעלמות מנושא העישון והסכנות הקשורות בו היא כמו לטמון את הראש בחול. אנו משוחחים על הרבה נושאים בפעולות ויש בצופים ילדים מכיתות יחסית נמוכות. הם נחשפים לתופעה ובמקום לדחות אותה הם מצפים לרגע שגם הם יהיו "גדולים".וכל זה בגלל שאנו הבוגרים יותר הפכנו את הנושא לטאבו, כי זה לא כל-כך נוח לדבר על עישון כשאתה מעשן בעצמך. האבסורד הוא שנוצר לחץ חברתי עם מגמה הפוכה, יעני אם אתה מדבר על זה - אתה חנון... לדעתי העלאת הנושא בפעולות ודוגמה אישית יגרמו בסופו של דבר להיפוך המגמה. עובדה, בכל העולם זה עובד והחוקים נגד עישון נחקקו על מצע של לחץ מצד הציבור הבוגר, ולא ההיפך. אם תשימי לב באיזה מדינות יש חוק נגד עישוןובאיזה אין תגלי שבמדינות המפותחות יש ובמה שקרוי המתפתחות - אין. ואם תחשבי עוד יותר לעומק, במדינות המפותחות גרים אנשים מפותחים. זה חלק מהאבולוציה!

מי אמר שזה טאבו?

העובדה שאצלך בשבט לא מדברים על העישון, לא אומר שבשבטים אחרים לא מתעסקים בזה, לא מדברים על זה, ולא מנסים להתמודד עם הבעיה הזאת בצורה הכי טובה שיש. וחוצמזה, האמירה שלך ש"בגיל כזה אף אחד לא מכור" היא קצת מתנשאת. בתור לא מעשנת, אני יכולה להגיד לך שכן. יש אנשים גם בגיל 17 שמכורים לניקוטין. עצוב? כנראה שכן. נכון? עדיין.

ממש לא הבנתי

מדוע נראה לך שאסור לעשן ליד חניכים ומותר לעשן ליד שכב"ג ?!!! מריחת קרם שיזוף כן או לא יכולה להזיק רק לאדם עצמו והעישון מזיק גם לסובבים את המעשן. לא בכדי יש גם חוק בנושא שדרך אגב נכנס היום לתוקף "אין לעשן במקומות ציבור". (לא שמעתי על החוק למריחת קרם שיזוף). וחוץ מה ! דמות לחיקוי צריכה לקחת בחשבון את האחריות שמוטלת על כתפיה. לא ניתן להקל ראש בנושא ובמסר שמדריך ו/או שכב"גניק משדר כדמות מול החניך הצעיר. האחריות מחייבת ואין סמכות בלי אחריות. (ומי לא רצה את הסמכות ?).

כל הדברים כאן מה זה לא קשורים האחד לשני....

אז בתשובה, למרות שלא הבנתי בדיוק את הפואנטה שלך.... כן, יש הבדל בין שכב"ג לחניכים (בשבט שלי לפחות) ודברים שאסורים ליד חניכים (חלקם) מותרים בשכב"ג. אחת הדוגמאות היא עישון. האם מדריך שמעשן יכול להעביר פעולה נגד עישון? לדעתי כן. חוצמזה, אם מישהו בשכב"ג שלי מעשן ואני מבקשת ממנו לא לעשן לידי, הוא יכבד את זה. אני בכלל בכלל לא חושבת שהנושא הזה הוא בגדר טאבו, ודווקא מדברים על זה (לדעתי לפחות) הרבה. אולי לא מספיק, אבל טאבו זה לא. בכל אופן, צריך להגדיר בדיוק מה הבעיה ול להתפזר- עישון ליד חניכים? עישון "על חאקי"? פעולות על עישון?

תנסי להסתכל בעיניים של החניך

פה לא מדובר על מדריך או שכב"ג ניק שמעשן. נשאלת השאלה איפה הוא מעשן. כל זמן שהוא בפעילות צופית ו/או בשטח פעילות צופית הוא מודל לחיקוי וככזה אסור שיתן דוגמא רעה. מעבר לכך הזכרתי שלפני יומים נכנס חוק חדש שבמקומות ציבוריים אסור לעשן. אז תרצי שגם ניתן דוגמא לצפצוף על החוק אז ........
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
דרך המשך
בחר
בחר