היום ( יום שישי ) התקיים סמינר מחלקת/וועדת "דרך המשך" בקבוץ נען.

הסמינר עסק בנושאים השונים העומדים לדיון בנוגע לטיפול התנועה ב"דרך המשך". נכח לאורכו ותרם הרבה להפוך אותו למשהו מאד רלוונטי - ליאור כרמל - מזכ"ל התנועה ותודתי לו על כך. לאורך כל היום, עברה כחוט השני התחושה ש"דרך המשך" זקוקה לחפירה מעמיקה ודיון בערכים וב"דגלים" שתנועת הצופים רוצה להרים כאשר היא שולחת את בוגריה לשנת שרות. נדונו מס' "דגלים" כאלו : - הדגל החברתי העוסק בשוויון ההזדמנויות, הכרת וקבלת השונה והתגיסות לטיפול במצוקות חברתיות הנובעות מכך. - הדגל ההתיישבותי העוסק בישוב והתיישבות על כל גווניה בארץ, מתוך הכרה בצורכי המדינה וההתיישבויות השונות. - הדגל העוסק בהמשכיות ( או תנועות הבוגרים על כל גווניה השונים ) אשר עוסק ברעיון ש"פעם צופה תמיד צופה" מתוך הכרה בכך שתהליך ההשפעה של הצופה בחברה ובקהילה לא מסתיים בסוף שנת השרות או השרות בצבא. - הדגל של פיתוח הפרט תוך מתן תשובה הולמת על הנושאים המופיעים למעלה. בכוונת "דרך המשך" להוות את "עמוד האש" אשר יתווה לתנועה את הדרך ויהווה גם זרועה אסטרטגית לביצוע חלק נכבד מהם. ועל כך נאמר "ממשיכים לדרך המשך" !!!! חזרנו עייפים אך מרוצים......

ובמילים פשוטות יותר, מה זה אומר?

הסמינר באמת היה מוצלח מאוד ומעניין מאוד

היה דיון ממצה, באוירה טובה מאוד.... הועלו רעיונות ומחשבות, הן בפן הערכי (שכנראה נדון בפעם הראשונה בשיתוף הדרג המתנדב), והן בפן המעשי. חבל שלא הגיעו ש"ש ומרכזים... אבל אם היו באים היינו ישנים בנען...:-))) נצטרך לעשות עוד מפגשים שכאלה.... אולי בפעם הבאה במצפה רמון.....

ובמילים פשוטות יותר, מה זה אומר?

במילים פשוטות יותר זה אומר שסוף סוף יש מישהו/הם שמתחיל לחשוב על

למה, כמה איך ומתי בנוגע ל"דרך המשך" בתנועה. פשוט מאד.....

באמת הגיע הזמן להתחיל לחשוב...

ובאמת חבל שלא הגיעו ש.ש ומרכזים אבל אותי לא הזמינו ובתור מרכז בגרעין רעים (כמעט לשעבר) הייתי מאד רוצה להיות שותף למהלך הענינים בהמשך. האם הגעתם למסקנות? כמה נוכחים היו? האם יש תכנית עבודה להמשך המחשבה ומציאת תשובות? חוץ מזה מענין להעלות פה את השאלה מה יותר חשוב? פיתוח הפרט שעושה שנת שירות או ההצלחה במקומות שאנחנו רוצים להגיע אליהם???

הסמינר באמת היה מוצלח מאוד ומעניין מאוד

היה דיון ממצה, באוירה טובה מאוד.... הועלו רעיונות ומחשבות, הן בפן הערכי (שכנראה נדון בפעם הראשונה בשיתוף הדרג המתנדב), והן בפן המעשי. חבל שלא הגיעו ש"ש ומרכזים... אבל אם היו באים היינו ישנים בנען...:-))) נצטרך לעשות עוד מפגשים שכאלה.... אולי בפעם הבאה במצפה רמון.....

1

1

באמת הגיע הזמן להתחיל לחשוב...

ובאמת חבל שלא הגיעו ש.ש ומרכזים אבל אותי לא הזמינו ובתור מרכז בגרעין רעים (כמעט לשעבר) הייתי מאד רוצה להיות שותף למהלך הענינים בהמשך. האם הגעתם למסקנות? כמה נוכחים היו? האם יש תכנית עבודה להמשך המחשבה ומציאת תשובות? חוץ מזה מענין להעלות פה את השאלה מה יותר חשוב? פיתוח הפרט שעושה שנת שירות או ההצלחה במקומות שאנחנו רוצים להגיע אליהם???

אורי, באמת ! הוזמנו כמעט 15 אורחים שונים. גם פורסם בפורום פעמיים שמי שרוצה

להביע את דעתו - מוזמן. אני מאד כועס על זה שכל ה"צעירים" פתאום מצאו סיבות ונעלמו. חוץ מזיו שמטפל בנושא הנח"ל, לא היה ייצוג לאף אחד מכם - וממש ממש חבל. מק. מלאכי היתה צריכה להגיע הבת של אפי, אבל גם היא ביטלה ברגע האחרון. היו כ-20 איש, כמעט כל הוועדה החדשה, כל המחלקה וליאור כרמל. יש תוכנית להמשך כי המחלקה והוועדה ימשיכו את עבודתן. ולשאלתך, זה באמת עלה בדיון. מה אתה אומר ??

מה יותר חשוב הש.ש או תוצאותיו???

טוב אריה אני התחבטתי בשאלה כל השנה מכיון שהיו לנו פערים בתוך הקומונה לגבי הסיפור וזה אף פגע לדעתי בעבודה. אני מאמין שברגע שאנחנו שמים את מטרת פיתוח הפרט של הש.ש כחשובה יותר אנחנו יוצרים למעשה משחק מלאכותי והרי פיתוח הפרט של הש.ש אמור להיווצר בעיקר מהתמודדויות עם הקשיים והלחצים שנפגשים בהם בשנת שירות... חוץ מזה לצערי מכיון שאנחנו ילדים ומכיון שהשנה היא כל כך קשה, הרבה פעמים אנחנו משתמשים בהכל כתירוץ לחוסר עבודה או לויתורים עצמיים בכל מיני תחומים. לצערי שהעלתי את זה בקומונה לא קיבלתי תמיכה גם מהמלוות גרעין כך שלא הצלחתי לשנות כלום בכיוון. כל זה כמובן מנקודת הסתכלות של הש.ש, אני מאמין שמנקודת הסתכלות של מרכז ההנהגה, מרכזי הגרעין, והמנחים צריך להיות יותר איזון בין האפשרויות ופיתוח הפרט צריך להיות חלק מתפקידם. דרך אגב אריה אני זה FU_8238 לא יודע למה זה רשם ת'שם הזה בקיצור מה יהיה עם גרעין רעים.

שאלה טובה ואני שמח שהעלת אותה.

הרשה לי גם להחמיא לך ולהגיד שאתה מתחיל להשמע כמו בוגר שנת שרות ולא כמו שין שין מתחיל. אתה צודק בעקרון, פיתוח הפרט צריך להיות תוצאת הלוואי של כל שאר הדברים שאמרנו, כמו : יישוב הארץ, טיפול בבעיות החברתיות של המדינה וטיפול בנושא קבלת השונה. מכיוון שבעשורים האחרונים ( לדאבוני הרב ), לא ניתן "למכור" שום נושא, שיהיה בעל החשיבות הלאומית העליונה ביותר שיהיה, ללא הוכחה חד משמעית ל"לקוח" של - "מה יוצא לי מזה" ? שים לב, אפילו נושא בעל קונצנסוס כל כך רחב ( בעבר ), כמו שרות מילואים, מתחיל לגלוש לכוון הנ"ל. זה כבר לא לעשות מילואים כי זאת חובתי הלאומית והמוסרית, בעיקר בגלל שיש מספיק כאלו שלא עומדים בחובה זו, אלה איך המדינה מפצה אותי על כך ? לצערי זה גולש לכל חלקה טובה של התנדבות נטו לשמה. מעטים הם המתנדבים שעושים את מה שעושים "לשם שמיים" ( ועל כך נברך שהתנועה שלנו היא עוף מוזר ). תמיד עולה השאלה, לפעמים בלחישה ולפעמים בזעקה - מה יוצא לי מזה ????? ובאיזה שהוא מקום התנועה ודרך המשך נשאבו לתוך האווירה הזו. ואז, מה תגיד למישהו ששואל אותך : רגע, למה ל"בזבז" שנה מחיי, לצאת אחרי כל החברים שלי לצבא, לנסוע לחו"ל אחריהם, ולצאת רחמנה ליצלן לחיים אחריהם ?או על האמרה הידועה של כל המשקיע שוקע ! אז אתה עונה לו "אבל אתה תרוויח מזה באופן אישי גם !" מה תגיד ? להתנדב זה חשוב ? טוב למות בעד ארצינו ? עכשיו כשאתה אומר דבר כזה, אתה בעצם מתחייב לכך שזה יקרה ופה בעצם מתחילה הבעיה. כי אז כל שלב ושלב, יש מישהו שעושה את מאזן הרווח וההפסד הפרטי שלו ובא לדרוש את התשלום. אם הבנת את הנאום הארוך שלי, אני מתכוון לשני דברים עקריים : 1. זה נכון שהפיתוח האישי הוא "תוצר לוואי" של תהליך ההתנדבות ואחד מהעיקריים שבו. 2. ערך ההתנדבות צריך להיות מקודש, ללא כל קשר למה שמופיע בסעיף 1 כי אנחנו פה כדי לעשות את ההבדל. עכשיו, תחזור להודעה שלך ותראה איך הכל מתקשר ומי עשה טעות ולמה. דרך אגב אורי, FU_8238 , אני הבנתי את זה במשמעות אחרת לגמרי....
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
דרך המשך
בחר
בחר