קומונת חולון, רגע לפני שבת

היום נפגשנו, מרכז ההנהגה(מוטי), ראש ההנהגה(אלי), יו"ר ועדת דרך המשך(אריה סרוגו), יו"ר ועדת בטיחות(גילי)ואני. העלנו את כל הבעיות ואת כל הדרכים לפתרון. יש הרבה מידע אותו העברנו בשיחה, לגבי הדירה, הבעיות שבה, התנהלות העירייה, התנועה והמעורבות שלכם, שינשינים. אני חושבת שאם הייתם מעורבים מההתחלה ניתן היה למנוע הרבה מתחושת התיסכול. סוכם כי מוטי יקבל ביום א' כמה תשובות מהעירייה ולפי זה נדע מה הלאה ואז נקיים מפגש ביום ג' או ד' בו תשתתפו גם אתם, נעלה את הכל ואת כל האתגרים והפתרונות וביחד נחליט מה עושים. נראה לי שיש הרבה מידע שחסר לכם ובהחלט היה מונע את חרושת השמועות והכעסים שהיתה כאן בימים האחרונים. בואו ננסה להיות יותר שותפים כי כולם רוצים להגיע לאותה מטרה. נהיה בקשר אחרי יום ראשון שבת שלום

אריאלה...

אני לא מבינה למי ממוענת ההודעה? זה לא כל כך מובן בהודעה.... כי אם זה אכשהו מכוון גם אליי ולחברי לקומונה היוצאת... אני חושבת שזה קצת נותן הרגשת זלזול בדברים שאנחנו מנסים לומר כבר כל כך הרבה זמן... כי לא יכול להיות שיש דברים שאנחנו לא יודעים וכעסים מיותרים - החוויות הלא נעימות האלו, לפני הכל, עברו עלינו(!!!) ולא על שום ראש הנהגה, מרכז הנהגה או מישהו אחר מהפורום המדובר...אז אין דבר כזה כעס מיותר... ולא יכול להיות שאתם מבינים את הנושא ואת הכאב שחווינו פה כל פריצה מחדש את הפחד והחוסר פרטיות אם אתם חושבים שכל מה שהולך כאן מיותר. ואם אתם חושבים שמה שאני או חברי הקומונה שלי ניסינו לבטא פה זה כעס... ועוד מיותר... אז אתם טועים...... אני ממש לא ביטאתי כעס... בטאתי תסכול? כן!... אכזבה? ענקית... התמימות שלי התנפצה בקומונה הזאת? בהחלט... אבל כעס?... בהודעות שלי... זה לא כעס מבחינתי... ממש ממש לא... אף פעם לא היה לי נעים להביע כעס כלפי אנשים מהפורום המדובר... למרות שעמוק בפנים יש לי הרבה... אבל אני לא אפתח את זה עכשיו, כי אם זה לא ממוען אלינו.... אז אין לי זכות להגיב...לפחות לא בפורום הזה בכל אופן, אני אשמח לדעת למי זה ממוען...

מצטערת שאני מציקה... חשוב לי להוסיף ...

אני לא מבינה.... איך אפשר לקרוא לדברים שכתובים פה שמועות? מה פה בדיוק שמועה? כולנו אנשים שחוו את הדברים האלה בעצמם. זה לא חבר שסיפר לחבר שהדבר הזה והזה קרה לבן דוד של אמא שלו מקומונת חולון. באמת!??! אני לא מבינה, זה פשוט זלזול. אני לאט לאט מרגישה שאין סיבה שאני אכתוב פה מה שאני חושבת ומרגישה... טוב, אני אפסיק כאן, אני מתחילה לאט לאט להתעצבן ואני בטעות עלולה להתחיל להביע כעס... שחס וחלילה כמו שאר הדברים כנראה ייכנס לקטגוריית "כעס מיותר"... אז עזבו... ואם אתם שוקלים לאיזה קטגוריה להכניס את ההודעה הזאת, אם לכעסים המיותרים, אולי לשמועות? אתם יכולים בכיף להרגע, אני כבר קטרגתי...כרגע, זה יותר קרוב לעלבון... תודה. שתהיה שבת שלום.

לימור אל תכעסי כ"כ

הכוונה היתה למידע שחסר לכם וכמו כן לי, למשל מהעירייה מרונית, מגילי לגבי מה ניתן היה לעשות בחוץ ועוד מידע אותו קיבלנו משמועות וכמו כן אתם, לא לגבי הבית אלא יותר לגבי מה ניתן לעשות.עד כה לא התקיימה פגישה עם כל הנוגעים בדבר ולכן חשוב שתתקיים ואת זה נעשה השבוע. בסדר? את כותבת דברים חשובים ואין לי ספק שללא המידע שלך לא הייתי מודעת לחומרת הבעייה אז אל תעלמי. שבת שלום בנתיים

אריאלה...

כשזה היה רלוונטי אלינו, לקומונה שלי... כל המידע הנחוץ היה בידנו. עם רונית היינו בקשר יומיומי.... שלא יישמע בקולי שאני לא מעריכה אותה חס וחלילה, אני מאוד מעריכה אותה אבל בנושא המסוים הזה... כשפנינו וביקשנו פגישה קיבלנו תגובה של "אין טעם להיפגש"... "אין מה לעשות"... אריאלה, זה לא היה נראה כאילו לאף אחד אכפת... גם ההנהגה שלמראית עין נראה שהתעסקה בנושא... שזה היה דרך שלומי בעצם... נתן לנו את ההרגשה שאנחנו ה"לא בסדר" בסיפור הזה... שזה לא בסדר שאנחנו לא נשארים בקומונה שלנו למרות הכל בפעם המאה שפורצים, שאם זה היה הוא והחבר'ה שלו .... וווווואי היו שם חיים.... ואנחנו שינשינים מפונקים לא מוכנים לגור במקום כזה... פשוט קיבלנו הרגשה מגעילה . כאילו חיפשו לנו דירות... כולנו יודעים שזה לא היה ממש מאמץ מטורף והוא דיי הסתכם ב.... טוב, התשובה מהעייריה על הדירה של עינת (שבטח גם את כבר שמעת עליה) היא ביינתים שלילית... אז מצטערים. אין מה לעשות. אריאלה! במועצת אזור, חיפשו לנו דירה יותר מבחולון... וזה היה דרך המרכזת באזור ולא דרך הנהגת הצופים... מרכזת במעגל מרכזים דאגה לנו יותר מההנהגה... ועשתה הכל כדיי שיהיה לנו איפה לגור, אזור שזה יחסית קרוב לחולון... היא כמעט עברה לגור איתנו כדיי שהראש מועצה שלה ייתן לנו דירה. בסוף זה לא הסתדר... וגרנו אצלי בבית שבוע וחצי, התארחנו בביתה של אימי... 4 אנשים... 4 אנשים שאוכלים, מתקלחים ושמים את כל חפציהם באותו הבית. זה היה הכי לא נוח בעולם. כשהבית שלך הופך לבית הארחה... תנסו את זה פעם... זו חוויה. ובקשר לדברים שאפשר היה לשים בקומונה... עוד פעם לשמוע את הפזמון החוזר על התאורה? (שכבר שמו, תודה לאל... אחרי שנתיים שגם אנחנו וגם הקומונה הקודמת מבקשים)... על הלחצן מצוקה? איפה הוא? על השער החזק יותר בכניסה למתחם??? על שיגזמו לנו את העשבים כדיי שלא יהיו שם אלפי חרקים?? על התריסים?? על הסורגים החדשים??? על זה שיתקנו את הגג שעל סף קריסה?? על זה שעוד שניייה הופכים את המקום למבצר כדיי שלא יוכלו להכנס בו? על מה לא שמענו? פשוט עד שמשהו זז שם... זה לוקח שנה..... ועובדה... אנחנו שנה אחרי.... אף אחד לא היה מוכן לשלם בעד הדברים האלה.... פתאום איזה חודש אחרי שעזבנו נזכרו להכניס את הקומונה לתוכנית של העייריה של החברות אחזקה... עזבי אני לא אפרט על זה.... בקיצור...עד שנזכרו לטפל בעניינים כבר לא היה מי שיחזור לקומונה...

לימור

הי לך טוב אז הנה קיבלתי ממך עוד מידע...כנראה שהגיע הזמן להצליב בין כל מה שיש. לפגישה אני אקח את כל המידע שאספתי בימים האחרונים מכל השיחות, הפגישות, מראה עיניים ובעיקר מהדברים שלך. בפגישה אנו נפרוש הכל כדי שניישר קו וביחד נגיע להחלטה, גם אם תהיה כואבת. גם אם בסופו של דבר עיריית חולון והנהגת מרכז תעשה סדר עדיפות ותחליט לוותר על שינשינים ולא להשכיר דירה, כי בסופו של דבר מדובר בהחלטה תקציבית. קשה לי להאמין שזה מה שיקרה כי זה יגרור החלטות נוספות של :מי ירכז את שני השבטים? מה השינשינים אומרים בעניין? מה התנועה(אגף להדרכה ומפעלים)שאחראי על הנהגות חינוכית ועוד ועוד... אני אדאג שיתקבלו תשובות, שאנשים יפגשו,שיביעו דעה, שיסתכלו על השינשינים מכל ההיבטים. זה המידע שחסר לכולם-החיבור וההצלבה וכולי תקווה, המטרה המשותפת שתביא לפתרון. שוב שבת שלום ונשתמע אריאלה

אני רק אגיד עוד כמה דברים...

אני מאוד מקווה שהעניינים כן יסתדרו על הצד הטוב ביותר ושיימצא פתרון לשינשינים האלה... מה שכן, אני חושבת שאם יוחלט בסוף "לוותר" על השינשינים... זה יהיה זלזול בעתצכם ובכל מה שאתם מחנכים אליו.... אני יכולה להתערב איתך גם ששלושת השינשינים האלה לא יעזבו את השבטים בגלל טעויות שלכם ויעשו כמונו וירכזו מהבתים... אבל עצם המחשבה על זה בכלל.... רק גורם לי לזלזל במחלקה..... לא יכול להיות שסדר העדיפויות יהיה שונה... אם דרך המשך והנהגת מרכז לקחו על עצמם החלטה שיש שינשינים בשבט עתיד חולון ובשבט רעם ראשון לציון... עכשיו זה מאוחר מידי לשנות את ההחטה... זה יהיה צעד חסר אחריות וזלזול בעבודה גם של השינשינים וגם בעבודה של עצמכם. אם תתקבל החלטה לוותר על השינשינים אני יודעת שאני בטח אתאכזב מהמחלקה במיוחד בלהתחשב בעובדה... שעזיבתם של השינשינים את השבט שלי (שבט עתיד חולון) זה להפיל את השבט בחזרה למקום שהם כבר היו בו.... פרישה של אחד או שניים מהמרכזים בשבט הזה תביא לנפילה. אני יודעת שאני נתתי הרבה שנה שלמה ודיי הכנתי את השטח בשבט שלי רק כדיי שלשינשינים הבאים יהיה יותר קל לעבוד... כמובן גם בשביל עצמי אבל השנה שאחרי הייתה המטרה העיקרית. ואני מאוד אודה לכם, אם לא תהרסו לי את המאמץ. כי אז לא רק שהשנה הזאת תלך לפח.... גם השנה שכבר עברה. אז אולי הגיע הזמן להגיד למחלקת דרך המשך ולהנהגת מרכז... : לקחת אחריות על המעשים שאתם בוחרים לעשות. ואם החלטתם ששני השבטים האלו ירוכזו ע"י שינשינים ואם החלטתם שהשינשינים יגורו בקומונה כמו כל הש"שינים בתנועה... תעמדו מאחורי זה... ותשאו בתוצאות..... זה שאף אחד לא הקשיב לנו והחזיר את הש"שינים לגור בדירה שנעזבה כל כך הרבה פעמים זו טעות.... ועצוב לי לומר שצפיתי את התוצאה.... גם הפעם תנועת הצופים לא טרחה להפתיע אותי לטובה.

אני מצטערת... מרוב שזה מרתיח אותי.... אני לא יכולה להפסיק לכתוב תגובות

אריאלה, זה נשמע קצת כאילו את מתייחסת לשינשינים כמו אל גושי בשר טרי שרק באו למלא לכם חורים. ותכלס אני לא מבינה איך אפשר להגיד דבר כזה.... אפשר לחשוב שלהנהגת מרכז יש איזה סטוק של מרכזים ספר, שהם שומרים לחורף... אפשר לחשוב שלכל השבטים בהנהגת מרכז יש מרכז! חסר שבטים למצוא להם מרכז? לי בראש יש כרגע לפחות 7 שבטים שכרגע או בעודחודש כבר אין להם מרכזים... ואתם רוצים עוד להכניס שני שבטים שלא מסוגלים לשלם לשכירים שירכזו אותם למעגל הזה? שבטים שלא יכולים להסתדר עדיין בלי מרכז... זה מה שיהיה טוב? זה מה שיפתור את הבעיה התקציבית של הנהגת מרכז והמחלקה? אחלה פתרון!

חבל...

אני חושב שבדברים האחרונים שנאמרו פה על ידי נציגי דרך המשך הובהר דבר אחד - דרך המשך וההנהגה, גם השנה כמו בשנים הקודמות, יסתתרו מאחורי בירוקרטיה ויפנו את גבם לשינשינים. אני מציע לעשות סמינר להנהגת התנועה ולמחלקות התנועה כדי להבהיר מחדש לכל חברי הנהגת התנועה מהו שינשין, מה ההקרבות של שינשין בצופים ואיזה יחס באמת מגיע לו. חבל שכל שנה ננטעת ציפייה לשיפור וכל שנה ציפייה זו משתנה במהרה לאכזבה. לא מדובר פה על ויתור על מרכזים בשני שבטים בהנהגה, מדובר פה להרוס עבודתם של שינשינים - שינישנים שתכננו את מהלך השנה שלהם, שיצרו קשרים עם השכב"ג, בנו תוכניות שנתיות ובנו ציפיות בחברי השכב"ג שלהם. אני מאמין שההנהגה ודרך המשך צריכים לשאול את עצמם - האם הם בכלל ראויים ששינשינים יתרמו מזמנם בשבילם...

חברים יקרים קצת נסחפנו

השינשינים לא משקיעים מזמנם בשביל המחלקה או ההנהגות. היציאה לשנת שרות היא בחירה שטומנת בחובה אחריות, חובות וזכויות. על מנת שנפיק את המיטב משנה זו ובעיקר קהל היעד אליו מכוונת התרומה וההחלטה לצאת לשנת שירות,חשוב שנשתפר, שנעמיק, שנלמד מטעויות ועוד ועוד. אני חוזרת ומדגישה ששנת השירות היא תרומה לחברה אליה כולנו שייכים ולכן לכולנו יש חלק בהצלחתה ערב טוב אריאלה

זה לא עניין של הסחפות

כל התגובות האלו שאולי מבחינתך לא במקום הן תוצאה לדיון שמתנהל כאן... זו פשוט תחושת זלזול... אנחנו פשוט מרגישים שקצת מזלזלים בנו ובעבודה שהשקענו פה שנה שלמה... וזה לא בקטע שאני מחפשת הערכה ממש ממש לא... אם אשכרה חושבים על לוותר על השינשינים בגלל טיעון תקציבי... את יודעת מה? אם הייתם טוענים את זה בסוף שנה שעברה... הייתי יותר ממקבלת את זה ובטח גם היה נמצא פתרון הולם בתקופה ההיא. אבל עכשיו לחשוב על זה? לוותר עכשיו מסיבה תקציבית? אמרתי כבר... שצריך לשאת בתוצאות של ההחלטות... ואני מצטרפת לשאלה של לי-אור... "האם התכוננתם?" אי אפשר לשים שינשינים במקום שלא מסוגל (לא משנה מאיזה סיבות) לקלוט אותם בצורה טובה... גם אם זה חולון וגם אם זה בית אריה. ואחר כך להתחרט... פשוט לא הגיוני מה שקורה כאן.

מהו תפקידה של מחלקת "דרך המשך"??

הייתי מאוד שמח אם תוכלי לומר לנו, אריאלה, מהו תפקידה של "דרך המשך". יכול להיות שכל הדיון הזה אינו רלוונטי ומדובר על שיח בין חירשים. יכול להיות שההבנה שלנו את תפקידה של דרך המשך שונה מהתפקיד במציאות. אני באמת חשבתי שמחלקת "דרך המשך" תפקידה לחשוב קודם כל, לפני הכל, על השינשינים. האם המחלקה חשבה על השינשינים שגרו בקומונת חולון בשנים שעברו שחפציהם נגנבו והושחטו? האם היא חושבת על התוצאות של הפסקת תפקידם של נערים בני 18 שדחו את חייהם בשנה, התחילו לעשות עבודה, להעביר תהליכים, יצרו קשרים עם השכב"ג ופועלים ימים ולילות למען הקהילה? ייתכן ועניינים אלו ועניינים דומים לאלו כמו מצוקתה של לי-אור, אינם תפקידה של "דרך המשך". אם כך הדבר, אשמח לדעת מהו כן תפקידה. בכל מקרה, אם הדברים שציינתי אינם נכללים בתפקיד המחלקה, אני מציע לתנועה לפתוח מחלקה שתדאג במיוחד לשינשינים, שתשמור על השינשינים, בעיקר על כבודם, ותעניק להם תחושה של בטחון וגב חזק. כיוון שלצערי, בינתיים מחלקת דרך המשך מהווה יותר "משענת קנה רצוץ" מאשר משענת שאפשר להיעזר בה. בכל מקרה, כפי שציינתי, אשמח לדעת מהו הגדרת התפקיד של המחלקה...

ועוד דבר...

אני באמת לא זקוק להגדרה של מהו תפקידו של שינשין ומה זה דורש ממנו.אני וחבריי עברנו דרך מספיק ארוכה כדי לדעת מה נדרש משינשין ומול מה הוא עומד, אבל בנוסף גם הבנתי מה היחס שמגיע לשינשין על ההקרבות והעבודה שלו וזה משהו שצריך לשים עליו דגש. ועכשיו בכנות אריאלה, עם יד על הלב, איך את חושבת שהשינשינים צריכים להרגיש? את באמת חושבת שהמחלקה גורמת להם הרגשה נוחה? גורמת להם תחושה של ביטחון ויציבות, תחושה שניתן לפנות אליה במקרה של בעיה ותקלה?

דווקא עניין שמעניין אותי:

"היציאה לשנת שרות היא בחירה שטומנת בחובה אחריות, חובות וזכויות. על מנת שנפיק את המיטב משנה זו ובעיקר קהל היעד אליו מכוונת התרומה וההחלטה לצאת לשנת שירות,חשוב שנשתפר, שנעמיק, שנלמד מטעויות ועוד ועוד. אני חוזרת ומדגישה ששנת השירות היא תרומה לחברה אליה כולנו שייכים ולכן לכולנו יש חלק בהצלחתה" אם כן, טענת שהיציאה לשנת שירות צורכת מכל המשתתפים בה אחריות חובות וזכויות. האם אין החובות פועלות גם על המחלקה? כמו לדוגמא החובה(או שמא זו רק זכות???) לתת דירה עם תנאים מינימליים לחברי קומונה? טענת שיש ללמוד מטעויות וכד', אך ניתן לראות מתגובותיה של לירון כי אין למידה מטעויות במשך שלוש שנים בקומונת חולון. כמה עוד יאלצו חברי הקומונה הזו, וקומונות אחרות בפוטנציה לחכות עד שהמחלקה תלמד מטעויות? ועכשיו לשאלה האמיתית שלא כוללת ביקורת: "לכולנו יש חלק בהצלחתה". אשמח לדעת מהו חלקה של מחלקת דרך המשך, כי ככל הידוע לי, המחלקה ממיינת ומכשירה את המלווים. האם לא ניתן לאסוף באוגדן אחד הנחיות למלווים חברתיים ומקצועיים, וביחד עם חפיפה ראוייה של המלווים מהשנה הקודמת, ומיונים על ידי צוותי הנהגה יהיה ניתן לבטל את המחלקה? מלבד זאת, חלקה של המחלקה כנראה כולל גם את כל העניין של תיאום מול גורמי צבא ו\או שירות לאומי. האם לא ניתן לסכם על טופס ידוע מראש אשר יישלח לבן אדם אחד שיעביר את הטפסים הלאה? בוודאי לא צריך מחלקה שלמה בשביל זה. אם כן, מהו תפקיד המחלקה(מרכזי מחלקות, מרכזי מרחבים, ומרכזי אגפים), מלבד הכשרה(שניתן לבטל בעזרת מעט מאמץ) ותיאום מול גורמים(שניתן להעביר למחלקות אחרות, או אפילו לאחראי מחלקות נוער בעירייות בהן קיימים ש"שים)?

טוב... אריאלה, דורון וכל מי שמעוניין

התכנון שלי היה לא לענות יותר להודעות בפורום הזה... כי גם ככה אני רק מתעצבנת מהתגובות. אבל רציתי להגיד כמה דברים... קודם כל לתקן אותך דורון, קוראים לי לימור לא לירון... אבל שטויות.... ואני מאוד מצטרפת לכל השאלות שלך... מעבר לזה שאני מצטרפת לשאלות שלך, אני יכולה לומר שלפי דעתי גם את התפקידים הקטנים שמנית לא ראינו מתבצעים בצורה כל כך טובה.... והעובדות בשטח. ואני מצטרפת לרועי בשאלתו על תפקידה של המחלקה... אני באמת לא יודעת מה הוא כבר. התפקיד היחיד שביינתים אני ראיתי אותם עושים זה מעצבנים אותי וגורמים לי לא להאמין בעוד חלק מתנועת הצופים שדווקא חשבתי שהוא קצת יותר אמין. מחלקת דרך המשך זה רק שם, באמת שאין לו משמעות ואל תשלו את עצמכם אחרת, כי רק תתאכזבו (כמוני). ושנגיע למצב שאני אגיד דבר כזה? אתם בכלל לא מבינים עד כמה זה לא הגיוני. רק שתדעי אריאלה, עד שהתחיל כל הויכוח הזה, ממש לא הייתי קטנונית כמו שאני מצטיירת כאן... אבל זה פשוט כל כך מעצבן אותי התחושת בוז הזאתי... אז לא נותר לי חוץ מלאחל לכם בהצלחה, אני מקווה שמתישהו ירד לכם האסימון ותבינו שלא יכול להיות שכל כך הרבה שינשינים "מתלוננים" ומביעים "כעס מיותר" ושיכול להיות שבין כל ה"מתלוננים הקטנוניים" האלה יכול להיות גם רק ש"ש אחד שצודק ולא סתם מתלונן... ושיכול להיות שאם יש כל כך הרבה ש"ש שאומרים מה דעתם - והיא שלילית אולי כדאי להפסיק להצטדק ולהתחיל לחשוב איפה אנחנו לא בסדר... את פשוט לא יכולה להבין ולתאר כמה אני מאוכזבת.
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
דרך המשך
בחר
בחר