בת 3 עם קשיי הירדמות

בתי בת 3 ובימים האחרונים היא לא מסכימה להרדם בלילה. יש לציין כי היא ילדה חכמה מאוד עם דמיון מפותח ובטחון עצמי גבוה. יש לה אחות קטנה בת 8 חודשים ועברנו לבית חדש לפני כחודשיים, אם כי היא נשארה באותו הגן. יש טקס קבוע מגיל 0 של אמבטיה-סיפור-שינה וכעת היא רצה לסלון אחרי שבעלי או אני עוזבים אותה במיטה, ונעמדת לידנו בחיוך. לשאלתי מה קרה - היא עונה (גם בחיוך) כל מיני תשובות שונות, כגון: אני לא עייפה/אני רוצה אוכל/מים/לשחק/בא אלי אריה/נמר וכו'. שאלתי אם היא מפחדת אבל היא לא בוכה ולא מיללת אלא פשוט לא רוצה לישון. ניסינו במיטה שלנו אבל היא ממשיכה לרוץ אלינו לסלון. ניסינו להישאר איתה בחדרה אבל היא משחקת במיטה ולא מנסה בכלל לישון. ניסינו הכל - שדובי ישמור עליה, להשכיב את הבובה יחד איתה לישון, שאנחנו נישן לידה וכלום לא עוזר. בעודי כותבת שורות אלו (9 בערב) היא הגיעה לסלון ומשלא התייחסתי היא פרסה לעצמה מזרן לידי ונשכבה אבל היא משחקת ולא נרדמת.. נמאס לי לכעוס עליה (גם את זה ניסיתי...) ואנחנו חסרי אונים.

צריך זמן

להבין, לתת לה להיסתגל. סך הכול ישנם הרבה שינוים בחודשים האחרונים,טובים(כנראה) ועדין. והיא כולה בת 3. מכמה סיבות שלא שייך לפרט כאן: רק אמליץ לחבר אותה לשינה משותפת עם הקטנה. או אפילו בחדרכם לתקופה. הרדמות כמו תמיד-בשיטה הקבוע,בשעה הקבוע אבל מזרון, כן אפילו בסלון שאחר כך מעבירים אותה לחדר המשותף. את רוצה לשמור עליה? ושהיה לה יחסית קל.. ושתלך לישון בזמן (חשוב מאוד בשבילה) חברי את החדרים לעת עתה. אגב..היא ישנה צוהורים? בגלל שהיא גודלת, ואם היא כן ישנה.. יתכן שאפשר כבר "להוריד" את שינת הצוהורים. * אם ואם..יתכן שכאן מסתכמת "הבעיה". בהצלחה.

קשיי הירדמות

כדי שאוכל לנסות לעזור, אצטרך לשאול אותך כמה שאלות ( טוב, קצת יותר מכמה): 1.האם היא חולקת את החדר עם אחותה או ישנה לבד? 2. באיזה שלב של הלילה היא בסוף נרדמת? האם יש שעה מסוימת שבה היא כן עייפה? איך היא נרדמת בסוף (מול הטלוויזיה, במיטה שלה, במיטה שלכם)? 3. איך היא מתעוררת בבוקר (בקלות או בקושי רב)? 4. האם היא ישנה בצהריים? ומספר שאלות לגבי תזונה: * באיזו שעה היא אוכלת את ארוחת הערב? * האם היא אוכלת מוצרי מזון המכילים חומרים מעוררים כמו שוקולד (וגם שוקו, מעדן חלב שוקו וכו'), קולה, תה או קפה? כדאי להסתכל ברשימת המרכיבים של המזונות שהיא אוהבת לאכול בשעות אחר הצהרים והערב ולראות האם מופיע בהם אחד המרכיבים הללו. הייתי ממליצה במקרה שלה לנסות להימנע בשעות אחר הצהרים והערב, ממוצרי מזון שמכילים חומרים מעוררים. ישנם ילדים שגם מוצרי מזון אחרים גורמים להם לעוררות או לקשיי שינה, למשל חטיפים המכילים מונוסודיום גלוטמט (MSG) המופיע גם באבקות מרק ומוצרי מזון אינסטנט, ולעיתים רשום כ"חומר מחזק טעם". לעיתים מזון עתיר סוכר (מאוד מתוק) יכול לגרום לכך. אם תוכלי לענות על השאלות אולי תהיה לנו תמונה בהירה יותר. בברכה, נתנאלה קארו-סיגל, מנהלת הפורום.

בברכה,

נתנאלה קארו-סיגל

טיפול פסיכודינמי בילדים נוער ובוגרים

יעוץ והדרכת הורים

http://goo.gl/MI0RB

קשיי הירדמות - תשובות והמשך

נתנאלה שלום תודה על התגובה. אנחנו יום אחרי וגם היום כמובן שאנחנו במריבה בלתי פוסקת... חזרנו מהבריכה (חשבתי שזה יעייף אותה) והשכבתי את שתיהן (ישנות באותו החדר לשאלתך) - הנקתי את התינוקת בעודי מספרת לגדולה סיפור על עצמה (כל יום יש סיפור על פילונת שמגולל את מעשיה מבוקר עד שינה. בסוף היא תמיד שואלת: "פילונת זו אני?" ואני עונה - מה את חושבת? והיא אומרת כן...) ואז השכבתי את הקטנה במיטה, נשכבתי ליד הגדולה והיא התחילה לזוז שוב ולשחק במיטה. שידלתי לשינה ועשיתי כאילו אני נרדמת לידה וכלום. בסוף קמתי, נתתי נשיקה וסיכמנו שהיום היא לא קמה מהמיטה כדי שמחר בבוקר תוכל לאכול ממתק שלא הסכמתי שתאכל לפני השינה (ארטיק). והלכתי. כמובן שתוך שניה היא היתה שוב בסלון. הזכרתי את הארטיק והיא רצה לחדר ואחרי שניה שמעתי את אחותה בוכה. באתי והיא אמרה: "נגעתי בה" בחיוך גדול. כעסתי ממש ולקחתי את הקטנטונת להרדם בחדרי. היה בכי וגירשתי אותה בכעס (אני ממש שונאת את עצמי) וגם בכיתי בעצמי. לשאלותייך: נושא: קשיי הירדמות 1. כן ישנות באותו החדר מאז שעברנו לבית החדש 2. נרדמת - לא קבוע. מאוחר ובסוף במיטתה לאחר ריב או כעס או בכי או התשה הדדית של להחזיר למיטה ולא לדבר... לא מול הטלויזיה. ואם התחלנו במיטה שלנו אז שם. 3. בבוקר היא קמה לבד ומגיעה למיטה שלנו להתכרבל קצת. בשלב הזה בד"כ גם התינוקת איתנו בהאכלה או התעוררות אחרי האכלה 4. כן ישנה בצהריים תזונה: ארוחת ערב בסביבות 7 קלה מאוד כי אוכלת טוב בגן. קורנפלקס עם חלב או יוגורט עם דבש או גמבה עם קוטג' ובסוף קינוח קטן (מטבע שוקולד או שלוקית וכד') היא לאחרונה התחילה מאוד לרצות כל הזמן רק מתוקים. אנחנו מתנים את זה באכילת משהו בריא אבל היא מקבלת קינוחון אם אוכלת יפה. לא אוכלת מעדנים אבל כן יוגורטים. לא קולה (לפעמים אבל רבע כוס מהולה במים כמו תרכיז) ולא קפה ולא תה. היא מאוד אוהבת קטשופ ולפעמים אוכלת לפני השינה משהו עם קטשופ סליחה על האורך אבל אני נסערת ומתוסכלת...

תשובה - קשיי הרדמות

שלום לך, אני מסכימה עם ההמלצה לנסות שלא לתת לה לישון בצהרים, כמו כן הייתי ממליצה שלא לתת לה קולה בערב (גם לא רבע כוס מהולה) אלא משקה אחר כמו מיץ, ובמקום מטבע שוקולד לנסות מטבע משוקולד חרובים. נשמע שהמעבר שלה לחדר אחד עם אחותה החדשה - קשור מאוד להתנהגות שהיא מפגינה. אני חושבת שאנחנו יכולים להבין למה זה קשה לה ומטריד אותה. במקרים שהילד אינו מסוגל להירדם אפשר להשאיר לו או לה אור ולתת לה לשחק בחדר משחקים שקטים, אפשר לתת לה להקשיב ל CD או קלטת עם סיפורים (לא וידאו, או טלוויזיה). יש כאלו קלטות שבהם מקריאים סיפורים לילדים. ההמלצה הזאת הרבה יותר קשה ליישום כשאחותה נמצאת איתה בחדר. האם בבית החדש ישנה אפשרות לתת לה חדר בנפרד? במידה ולא אפשרי, צריך לעשות אדפטציה (שינוי) יצירתי ולהתאים את ההמלצה לתעסוקה שקטה למצב הנוכחי. אולי אור קטן יותר? סביר להניח שCD עם סיפורים לא יפריע לקטנטונת. אם בבוקר היא לא קמה עייפה ובקלות יחסית, יכול להיות שהיא צריכה פחות שעות שינה ואפשר לקבוע איתה שעת שינה מאוחרת יותר מזאת של אחותה הקטנה. (אפילו בחצי שעה או שעה) הפריבילגיה הזאת תוצג כזכות בגלל שהיא גדולה יותר, ועשויה לטפל גם במקור הפיזיולוגי וגם במקור הרגשי של ההתנהגות . יש כאן כמה המלצות כדאי שתבחרי אחת או שתיים ותתחילי איתן. דבר נוסף שחשוב לי לרשום - לשיטתי לא מומלץ לתת לילדים לישון במיטת ההורים גם לא כשיש קשיי שינה, חרדות או סיוטים, במיוחד בגילאים האלו (גיל שנתיים ומעלה). יש לכך השפעות רבות על יחסי הורים ילדים בהמשך ועל התפתחות הילד בכלל. אין הכוונה לילד שבא להתפנק עם ההורים בבוקר כשכבר צריך להתעורר (קורה הרבה בחופשות ושבתות (: ). קראתי שוב את התשובה שלך ושמתי לב שרשמת שאת הסיפור סיפרת לה תוך כדי הנקה. נראה לי שיהיה כדאי לספר לה את הסיפור אחרי ההשכבה של האחות לישון כדי שהזמן הזה יוקדש לגמרי לה לבד בלי אחותה, ולא "תוך כדי" ו"על הדרך". ובמיוחד שזה מאוד מעורר קנאה לראות את אמא מניקה מישהי אחרת... יצירת הזמן לפני השינה שמוקדש רק לה נראה לי חשוב ליישום בכל מקרה באופן קבוע. וגם יצירת זמנים קבועים (פעם ביום או פעם בשבוע) שיהיו שלכן לבד לגמרי בלי אחותה. תעדכני אותנו איך הולך (תני לזה זמן, בלי לחץ) נתנאלה, מנהלת הפורום

בברכה,

נתנאלה קארו-סיגל

טיפול פסיכודינמי בילדים נוער ובוגרים

יעוץ והדרכת הורים

http://goo.gl/MI0RB

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
הורים לילדים
בחר
בחר