ילדים - עצמאות או גבולות...

יש לי ילדים בגילאי 5 , 6 מאוד עצמאיים ועקשנים. שניהם. אני מקפידה להציב גבולות לגבי מסגרת יומית (שינה, סדר וכד') אך לפעמים אני מרגישה שזו זכותם כבני אדם לא לרצות להסתפר למשל, או לא ללכת לחוג ואני תוהה אם זה נכון. האם מדובר בגבולות? האם אני לא ארמוס את הביטחון והעצמאות שלהם? אני רוצה לציין שכשהם מתנהגים לא כראוי בגן הם מסבירים לי ש "זכותי לשבת איך שאני רוצה / להגיד מה שאני מחליט ועוד" ואני מסבירה שבגן יש מסגרת שבה הגננת מחליטה ולא הם, וזה נשמע לי ממש רע. מה דעתכם?

איזון עדין

בין גבולות לעצמאות. זכותם לשבת איך שהם רוצים.. לא במפגש..במפגש יש צורת ישיבה מקובל תעל כולם שעוזרת לנהל את המפגש בצורה הטובה ביותר. אני בטוחה שישנם מצבים גם בגן שהגננת מאפשרת להם לשבת כרצונם כמו בזמן משחק. ומה זה לומר מה שהם רוצים? דברים טובים? דברים בונים? באמצע מפגש? בחצר? הם מתחכמים איתך.. מה שהופך אותם לנבונים מופלאים.. ועדין, את צריכה להשים לב לדברים הללו. תספורת כן היתי נותנת להם להחליט, שוב בגבולות שער מסודר.. חוגים למשל אם הם בחרו את החוג..ואוהבים אותו לרוב..אז לרוב לא היתי מוותרת על ההלכיה. אני מקווה שאת סוג החוג הם בחרו (זו העמצאות) פעם ב..לא ללכת כי ..לא חושב, גם מותר. באופן כללי חושב שהם יבינו שחלק מחשיבות החוג הוא ההתמדה בהליכה. לא נראה להם? שנה הבאה שיחליטו אחרת מתוך המגוון או שלא ירשמו בכלל.. בהצלחה.

עצמאות וגבולות - תשובה

אני בהחלט מסכימה עם התגובה שקיבלת. אני חושבת שאת עושה מאוד נכון כשאת מקפידה איתם על גבולות, בזכות זה שיש מישהו שמציב להם גבול העצמאות שלהם יכולה להבנות, יש מישהו שמולו הם יכולים לנסות "למרוד" או לפתח את העצמאות. כשאין גבולות לילדים אין במה למרוד ואז הם מקצינים מאוד את ההתנהגות שלהם ובוחרים בהתנהגויות שיעוררו תגובות חזקות – סיכון עצמי, אלימות, התנהגות בלתי מקובלת וכו'. עצם העובדה שאת שואלת את עצמך עד כמה הגבולות צריכים להיות קשוחים או גמישים, ובאילו תחומים לתת להם עצמאות היא החשובה ביותר והופכת אותך לאמא טובה. בוודאי שיש תחומים שבהם צריך לתת להם להחליט לבד כל עוד זה בגבול הנורמה כמו הדוגמה המצוינת של התגובה הקודמת – לאפשר להם לבחור תספורת אבל בגבול השיער המסודר. וגם בגדים, חוגים ופעילויות פנאי. אבל תני לעצמך את הקרדיט שאת אדם בוגר ויש לך ראייה טובה יותר של מה נכון ומה לא, יש לך ניסיון חיים, ושיפוט תקין יותר. בשביל זה הורים מגדלים ילדים ולא ילדים מגדלים את עצמם, עם השנים תוכלי לתת להם יותר בחירה ועצמאות. אבל אפילו בגילאים גדולים, ובגיל ההתבגרות הם עדיין צריכים הורים שיהיו סמכותיים ויציבו גבולות. בהצלחה, נתנאלה

בברכה,

נתנאלה קארו-סיגל

טיפול פסיכודינמי בילדים נוער ובוגרים

יעוץ והדרכת הורים

http://goo.gl/MI0RB

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
הורים לילדים
בחר
בחר