חסימות -או עצירות גשמים- בעונות גשומות

בבדיקת רישומי גשם שלי בישוב קציר בו הממוצע השנתי עומד על 621 מ"מ, מצאתי חסימות לעיתים די ארוכות בתוך עונות גשומות, להלן מספר דוגמאות:

*14-24 דצמבר 2019 המאוד גשום: 11 ימים יבשים ברצף 

*18-27 ינואר 2019, 10 ימים ברצף

*8-23 דצמבר 2018, 16 ימים, (אמנם נחשבה לעונה שחונה אך בקציר ירדו 627 מ"מ)

*17.01 עד 10.02 2015, 25 (!!!) ימים יבשים ברצף מתוך חודשיים גשומים מהממוצע וכן עונה כולה מעל הממוצע

*11-26 ינואר 2013,  16 ימים יבשים ברצף מתוך חודש שבו ירדו כאן 318 מ"מ, ובעונה כולה 850 מ"מ

ויש עוד כאלה אחורה בזמן...

אני מקווה שנתוני העבר  הקרוב האלה ירגיעו קצת את המודאגים מהחסימה הנכחית, כל חורף ממש יש אותן

מצחיק אותי שאנשים מנסים להיות פסימיים בכוח ולצייר כאילו המצב חמור. בכל עונת גשמים בישראל לאורך ההיסטוריה ללא יוצא מן הכלל יש עצירת גשמים למשך תקופה של שבועיים, שלושה ואפילו יותר, גם בשנים גשומות מאוד וגם בשנים לא גשומות. אפילו בחורף 1992 האגדי, בחורף 2003 הגשום במיוחד ובחורפים של השנתיים האחרונות היה נראה לתקופה מסוימת כאילו לא יגיע הגשם לעולם והמצב חמור. הציפיות של אנשים לא ריאליות. עצם זה שיש עצירה לא אומר כלום על המשך החורף או על המצב בכללי.  יכול להיות שנסיים עם חורף גשום במיוחד, ויכול להיות שיהיו תרחישי ביניים. בינתיים השנה הזאת מעולה לרוב התחנות, זה המציאות, המשך החורף אינו ידוע ויכול ללכת להרבה כיוונים זאת עובדה, המודלים טועים באופן עקבי בתחזיותיהם החודשיות והעונתיות זאת עובדה, מאפייני החורף הישראלי שכוללים עצירות גשמים לתקופה של שבועים  גם בשנים גשומות זאת עובדה.

הכל נכון

והגשם יחזור ובגדול

בהחלט יש לקוות לכך. אם כי בינתיים המפות מראות עצירת גשמים עד סוף הטווח שלהם. שזה אומר שמודל gfs הערב לא נותן גשם עד 13 בינואר (!!).
ניתן לקוות לצפות ולהתנחם במקרים מהעבר, אבל לעת עתה החסימה היא חסימה קשה, בזמן העיקרי של החורף. זה קורה לפעמים, אבל זה לא עושה את זה קל וטוב.

על אף שברוך השם ירדו עד עתה משקעים לא מעטים, בכל זאת תצורת הגשם עד כה לא היתה ממש בריאה לצערנו. ללא פיזור ואיזון. הרבה הצפות ומאידך מקומות שכבר מתחת לממוצע במידה ניכרת. הכינרת לא התחילה לעלות בצורה משמעותית, וככל הנראה זה לא יקרה בזמן הקרוב, ואנחנו כבר מגיעים לשליש הראשון של ינואר ויותר.

כך שאופטימיות זה טוב, אבל את המציאות צריך לראות נכוחה.
המודלים חזו עונה יבשה וצדקו לגבי אוקטובר, טעו לגבי נובמבר, ובינתיים הם צודקים לגבי דצמבר וההמשך הנראה לעין. בגדול לא נוכל לומר שהם טעו. בוודאי לא טעו לגמרי.

כדאי להתפלל שההמשך יהיה טוב יותר ממה שנראה.

בבדיקת רישומי גשם שלי בישוב קציר בו הממוצע השנתי עומד על 621 מ"מ, מצאתי חסימות לעיתים די ארוכות בתוך עונות גשומות, להלן מספר דוגמאות:

*17.01 עד 10.02 2015, 25 (!!!) ימים יבשים ברצף מתוך חודשיים גשומים מהממוצע וכן עונה כולה מעל הממוצע

*11-26 ינואר 2013,  16 ימים יבשים ברצף מתוך חודש שבו ירדו כאן 318 מ"מ, ובעונה כולה 850 מ"מ

אני מקווה שנתוני העבר  הקרוב האלה ירגיעו קצת את המודאגים מהחסימה הנכחית, כל חורף ממש יש אותן

תודה על הסטטיסטיקה!

התכוונת לדצמבר 2017?   כי דצמבר 2018 היה חודש גשום במיוחד (מעל 20 ימי גשם בצפון).

וכן לכל חורף יש את המינוסים והפלוסים שלו,    אין להספיד את החורף ימים חורפיים,  גשומים, סוערים ואולי גם מושלגים עוד יהיו  אבל ייתכן שאנו לקראת חורף לא גשום, אין לדעת.

באו נשאר אם תיקוה לחורף ממוצע לפחות 

עדיין יש סיכוי.

תודה על הסטטיסטיקה!

התכוונת לדצמבר 2017?   כי דצמבר 2018 היה חודש גשום במיוחד (מעל 20 ימי גשם בצפון).

וכן לכל חורף יש את המינוסים והפלוסים שלו,    אין להספיד את החורף ימים חורפיים,  גשומים, סוערים ואולי גם מושלגים עוד יהיו  אבל ייתכן שאנו לקראת חורף לא גשום, אין לדעת.

קומולונימבוס סוער צודק! 

לגבי 12.2018, טעות שלי, כן זה קרה בדצמבר 2017

האמת אני עוד ממתין לתפר בין דצמבר לינואר גשמיים ואולי הפתעות.... מה שלא בדיוק נראה.... לפי המפות יש חסימה לפחות עד 10 לינואר. אני מאוד מקווה שאני טועה

אינך טועה כנראה. כולנו בני אדם, והמחשבים מחשבים וטעות לעולם חוזר. איו מודל על. כרגע הכיוון מאוד לא מבשר טובות.

אגב  מרשמלו כבר הודה שמה שהוא התכוון (שיגיע ב2 לחודש) לא הצליח להגיע. לאלוקים פתרונים. תתפללו.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אביתר כהן, igorkutz
עבור לפורום:
מזג אוויר - בארץ ובעולם
בחר
בחר