בו נעשה קצת סדר בבלאגן וניתן תחזית 1.10.2020

ראשית ראוי לציין שנכנסתי לפורום והעציב אותי שהביקורת כאן הפכה להיות משהו אישי ולא מקצועי (וכשיש ביקורת מקצועית ראוי להגיד אותה ולעורר דיון,   אך בוודאי שלא באופן התנצחותי).

מקווה שנתעורר,  כי בנתיים אנחנו עושים את העבודה של הטרולים.

 

 

עברנו תקופה לא קלה מבחינת מזג אוויר,  וספטמבר 2020 שובר שיאי חום של כל הזמנים ואגב מדורג בין החודש הרביעי לשלישי החם ביותר בהיסטוריה!

 

אלו חודשים היו דומים או חמים יותר,  כולם באופן לא מפתיע בעשור האחרון?....  יולי 2017, אוגוסט 2015, יולי 2012 ואיך לא כמובן אוגוסט 2010 הבלתי נשכח.

לפני העשור האחרון אולי ניתן להשוות רק את יולי 2000 שהיה חם יותר מספטמבר השנה באזורי ההרים וזהו,  מדובר בתקופה חסרת תקדים מבחינת החום! 

 

אז כל מי שזלזל בצפי שניתן כאן לגיהנום רצוף.... הרי לצערי זה התממש emo_03.png

 

האם זה חלק משינויי האקלים?... בהחלט!

 

 

ולתחזית:

כאמור לאחר הספטמבר הקשה ביותר מתחילת המדידות,  לפנינו כמה ימי חסד שהתחלנו אותם היום (חמישי) בהשראת שקע רום שמתמקם מצפון ואפיק פרסוף שמביא זרימות מהים.

 

שימו לב במהלך יום ראשון אותו שקע רום שולח אפיק רדוד שצירו יעבור במהלך שעות הבוקר-צהריים.

 

המודלים לא מנתחים שהרבה יצא מזה כנראה בגלל חוסר זרימה סדירה וארוכה מהים בקרקע,  האומנם ניתן לזהות בעדכונים האחרונים כאפשרות להתפתחות של קונבקציות אלטואים בשעות הצהריים מעל לבנון,  ואף בחלק מהמודלים המעדכונים האלטואים עשויים להוריד גשם בשכנה הצפונית שלנו.

האומנם,  כמעט תמיד בתחזיות של עננות בינונית יש פספוס ולכן אולי נראה זליגה לצפון מזרח הארץ של עננות בינונית שמעט טיפה מפותחת מהרגיל?......  את זה נדע ברגע האמת אך לבנתיים זה האירוע הכי מעניין שיקרה כאן בטווח הראלי.

 

לאחר מכן בשני התחממות ניכרת לקראת פרק חם חדש שמושכו יעמוד כנראה על לפחות 6-5 ימים (כנראה שיותר) בהשראת רכס רום עיקש שישתלט על אזורנו ומזרח אירופה ביד רמה.

לשכנינו במרכז ומערב אירופה צפויות סערות תכופות בתקופה הקרובה עם לא מעט תופעות מעניינות.

 

 

בכל מקרה,  זה בסדר גמור חודש אוקטובר הוא גם חודש חם יחסית ושרבים וגלי חום נפוצים בו (שנה שעברה נמדדו קרוב 40 מעלות במהלך אוקטובר במקומות רבים בארץ),  ככה זה במזרח התיכון.

 

אך בכל מקרה אסיים את הפוסט בנימה אופטימית,  שכרגע הסינופטיקה בפרק החם הצפוי מסתמנת כסתווית יותר.

 

מדוע?....

שעות השמש מתקצרות משמעותית והמונסון גוסס מאד,  ובשל כך הפרסי מתחיל להתנהג כמצופה ממנו לתקופה ושבוע הבא נראה כי הפרסי "ימות" ולא יחזור עד יוני הקרוב ומכאן נכנסים לשליטה של אפיק ים סוף\פרסוף.

 

בתחילת הפרק החם לא מסתמן שמרבית תושבי הארץ ירגישו בכלל בשינוי מכוון שחצי האי ערב עוד עדין לוהט-  משמע לחץ האוויר שם נמוך מהים התיכון וגורם לאפיק ים סוף לקבל תצורה עם ציר מזרחי\ אפיק פרסוף ולכן זרימות צפוניות המאפיינות את שלהי הקיץ-תחילת הסתיו  עדין יביאו אוויר לח לחופים.

 

בחלק מהתרחישים לטווח הארוך מסתמנת היווצרות מוקדים אנטיציקלונים מעל חצי האי ערב ומעבר ציר הים סוף למערב מאיתנו שיביא את היובש שכבר ממש לא מאפיין את הקיץ לחופים,  בכל מקרה הטווח רחוק וזה משתנה מעדכון לעדכון.

 

אך בכל מקרה לרוב אוקטובר ימשיך להיות מאופיין אם כי במידה פחותה במזג האוויר הלח בחופים ורק לקראת נובמבר שחצי האי ערב ממש מתקרר מתחילים לקבל את הזרימה המזרחית שאופיינית לסתיו.

 

לסיכום:

ימים נוחים עם טמפרטורות נמוכות מהרגיל לפנינו,  בראשון אף על פי שהמודלים לא דוגלים בכך אולי נקבל הפתעה מקומית בצפון (מוטב להנמיך ציפיות).

 

מיום שני פרק חם חדש שסופו עדין טרם ברור,  אך מושכו יקח לפחות בין 6-5 ימים כאשר אולי לקראת חלקו השני תושבי החוף יתחילו לקבל אוויר יבש יותר בעקר בלילות.

 

אנחנו עוד בתחילת אוקטובר,  נדיר מאד שיש אירועי גשם משמעותיים בתקופה הזו ולכן אין טעם להספיד את הסתיו או להפך להגיד שאנו לקראת עונה גשומה במיוחד.

תודה על התחזית המפורטת!

האם לדעתך אוקטובר יהיה ממוצע בכמות הגשם?

תחזית עניינית מאדם רציני ושקול.

תודה רבה קומולונימבוס.

תענוג לקרוא תודה.

יישר כוח על הסקירה קומולנימבוס!

"מוסיקה היא לא הצלילים או התווים, מוסיקה היא הרווח שאנחנו לוקחים ביניהם" (ארתור רובינשטיין)

כל הכבוד איזו תחזית תותח על

מנהל הפורום
1000+

כיף לקרוא כל הכבוד

האם לדעתך אוקטובר יהיה ממוצע בכמות הגשם?

אין לי דעה בנושא,   CB בודד שממטיר במשך כמה דקות על נקודה כל שהיא יגרום לה בסיכויים גבוהים לעבור את הממוצע החודשי שגם ככה לא גבוה.

 

לרוב אוקטובר לא "גשום" או "יבש" מהרגיל,  כי חודש זה מתאפיין בפיתוחים מקומיים של עננות ממטירה ולא גשמים מרחביים ולרוב באוקטובר עשויים להיות מצבים שנקודה אחת מקבלת עשרות מ"מ,  לעתים בזמן קצר מאד בעוד נקודה סמוכה לא רואה טיפה אחת של גשם.

אם נוציא את המערכת הטרופית החריגה שהיתה בסוף החודש,   אוקטובר שנה שעברה הוא דוגמה קלאסית לזה.

אמת,וזאת בגלל עניין של השתלטות האפיק ים סוף או גשמים בקירבת החוף.מבחינת התחזית ,עפ הנראה לי רוב האזורים עם ממוצעים עקב שתי מערכות ולא אחת.הכל יכול לקרות,זו תחזית,אך רמת סבירותה מבחינתי גבוהה אחרת לא הייתי מפרסמה.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה:
עבור לפורום:
מזג אוויר - בארץ ובעולם
בחר
בחר