גורם ההפתעה!אפשרות סבירה שאינה נלקחה בחשבון ודורשת התייחסות.

חלק גדול מנזקי מזג האויר הם מגורם ההפתעה,אותו גורם שאף אחד לא רצה לקחת אותו בחשבון ורוב האנשים לא דיברו עליו ואף התעלמו מהנתונים מפאת הסתברות אפסית למימוש התרחיש.

כך קרה לנו בסערת 2013,ובעוד מקרים לא מועטים.

כאן ננסה לקחת בחשבון תרחיש שאם יקרה יפתיע רבים,לדעתי יש את התנאים למימושו ואין לשלול אותו מכל וכל ותחילה לעובדות המבוססות על נתונים רלוונטיים כעת.

ברשותכם אתייחס לאזור ירושלים והסביבה כי שם גורם ההפתעה אם יהיה ,יהיה משפיע יותר על המציאות.

המשקעים בירושלים והסביבה אמורים להתחיל בשעה 12.00 לפני הצהריים.משקעים אלו אמורים להסתיים ב04.00 לפנות בוקר.הקור הקיצוני אמור להיכנס גם הוא סביב שעות לפני הצהריים עפ התרחיש הקיצוני יותר.

כמויות המשקעים בתוך 16שעות פעילות זו כ40-50ממ.

התרחישים נעים בין שלג שיערם קלות לבין שלג באויר.

ברמות קור כאלו ,ובהרשי לחצים המדוברים סטייה קלה לכאן או לשם עקרונית.המסלול של אותו אויר קררר הינו מסלול יבשתי ובעזרת(גם לטוב וגם לרע)זרמי הסילון המהירים מאוד המערכת תנודתית וזריזה,גם מגיעה מהר אך גם העלמותה מהירה מאוד.כאן נכנס גורם ההפתעה שאחר שקורה אנו שואלים עצמנו ,למה לא אמרנו,ומדוע התעלמנו.

זכרו שעל מנת שכביש יסגר די ב10 דקות של ירידת שלג בעוצמה בינונית(5ממ או 10,שהם שטיח בן7ס"מ שלג)ותרחיש כזה לא דמיוני.התנאים להיערמות אינם גדולים אך בהחלט אפשריים.

אם ניקח את המסלול הקיצוני יותר ,הרי שהטמפ נוחתת ל0 מעלות סביב הצהריים ואז יש גם משקעים.במקרה וישנה תזוזה של מס עשרות קמ דרומה של האויר הקר הרי שיש בנמצא 40 ממ של משקעים כאשר הטמפ אפסית.מה קורה במצב כזה?בקיצור ,בלגן והלם!

התנאים אינם רחוקים מכך ומדובר בכחצי מעלה במפלסים לכאן או לשם.הכוונה לא לקחתי כדוגמא את הצפון או הרי המרכז הגבוהים מכיוון ששם התרחיש המדובר והסביר הוא להיערמות.במצב בו תיארתי עשויים לרדת כ20 או 30 ממ משקעים בשעתיים או אף בפחות שהם כ20 או 30 סמ שלג.דמיוני?לא!סביר?אולי גם לא.אך לא בשמים היא.

המערכת קרה מאוד,שוב,מסלול יבשתי ומהיר מאוד,עננות מפותחת ומשקעים לא מועטים,טמפ גבולית ואם זו האחרונה תרד עוד רק במעט מהצפי הקיים בגלל שהאויר הקר הדרים טיפ טיפה יותר,אז זו לא תהיה הפתעה אלא תקלה גדולה שתסב הרבה מאוד נזק לא מתוכנן.

זוהי לא תחזית אלא תרחיש שאיננו תלוש מן המציאות וכדאי גם אותו לקחת בחשבון.תהנו חברים וערב טוב.

אני גם חשבתי על זה ! בעיקר בגלל המערכת האחרונה שהייתהששבוע שעבר שהטמפרטורה בה הייתה נמוכה ב 2 מעלות ממה שנחזה ! 

תודה רבה מרשמלו ..גם אני רואה תרחייש כזה שיקרה קראתי באתרים חיזוי מזג אוויר ירדנים ולבנונים שאכן המערכת הזאת קצרה אבל היא חזקה מאד וההפתעות בשטח בסבירות גדולה ..ירושלים לבנה בעזרת השם ביום חמישי 

אמל מה נשמע?מה הגובה בכפר היכן שאתה נמצא?

יש סיכוי לשלג בנצרת עילית (500 מטר)?

מרשמלו אני גר בכפר בית ג'אן בגובה 1000 מ מוזמן לבקר.. 

אני אישית חולק על דעתך...

אין ספק שירידה של חצי מעלה (שאפשרית) יכולה לשנות הכל..

אבל לדעתי המערכת עשויה להיות פחות קרה מהצפוי מאשר שכן בגלל בריחת האפיק והקור המהירה.

אין כאן מה לחלוק,הדגשתי שזו איננה תחזית אלא יכולת של תרחיש קיצוני לקרות.

אמל תודה.אז אתה בחלקו התחתון של הכפר.העליון 1260מ?

לא שמתי לב סלח לי,   בכל  מקרה אולם הסיכוים להתממשות תרחיש זה הם לא אפסיים אבל לא גבוהים כל כך ואף נמוכים יותר מאשר שלא ירד שלג בירושלים כלל.

ירושלים לבנה בעזרת השם יום חמישי דיווחים גם מאתרים ירדנים ולבנונים...

צודק קומולומינבוס.מאחר ואינם אפסיים הבאתים כאן.emo_01.png

מה אנחנו נראה במודיעין עילית?

ושאלה נוספת שנשאלתי מירושלים: יש למישהו אירוע במודיעין עילית בין השעות 20:00-23:30, האם קיים סיכון (אפילו קטן) לחסימות כבישים שימנעו חזרה לבירה? תודה לכולם

אני לא חושב שזו מערכת שבה צריך לקחת בחשבון אירוע קיצוני, בעיקר לא בהרי המרכז. כאמור היא מאוד מהירה ועד שתכה כבר תחלוף, גם אם תהיה מכת שלג היא תיגמר מהר ולא תשאיר זכר רציני, כמות הפעמים שבהרי המרכז וירושלים ראו שלג כזה היא הרבה  יותר גדולה מכמות הפעמים שהשלג הלבין את העיר..

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מזג אוויר - בארץ ובעולם
בחר
בחר