מתי האפיק הפרסי עוזב אותנו משיהו יודע במקרה

למה אני שואל כי אני רואה שמתחיל להיות יבש לחות נמוכה אז לכן מסקרן אותי לדעת אם הוא עזב או שעוד לא עזב ואם לא עזב אז מתי הוא יעזוב?

תודה רבה

האפיק הפרסי הוא שלוחה של השקע המונסוני וכמו המונסון הפרסי "נולד" מטמפרטורת היבשה שחמה יותר בקיץ מטמפרטורות האוקיאנוסים והימים וכך האוויר פחות מרוכז ויורד לחץ האוויר בהתאם.

בספטמבר שכבר שעות האור מתקצרות והיבשה מתקררת הפרשי הטמפרטורות בין הים ליבשה מצתמצם בהתאם המונסון והפרסי נחלשים בהדרגה.

במקביל עקב סיום עונת הגשמים בסודן והתבהרות השמיים האוויר מתחמם ולחץ האוויר יורד כך שהשלוחה שלו (אפיק ים סוף) מתחזקת ויכולה להיות יותר דומננטית,   תחילה היא "חוברת" לפרסי שעוד עדין "חי" ולצורה הזאת קוראים "אפיק פרסוף"  אז הרוחות מקבלות רכיב יותר צפון מערבי והן עוברות פחות מעל הים ולכן הלחות יורדת בעקר בשפלה והלילות נעשים נוחים יותר.

בשלב הסופי הפרסי "גוסס" בעוד אפיק ים סוף בשיא חייו וכך (זה לא ביום אחד) "מאבק השליטה" עובר בהדרגה להיות של אפיק ים סוף ולעתים של פרסוף עד שהפרסי "מת" ובדרך כלל אפיק ים סוף שולט עלינו ביד רמה בסתיו, דבר המקנה לנו רוחות צפון מזרחיות, צפוניות או צפון מערביות (תלוי בציר האפיק) ומזג אוויר יבש ונח בהרבה מהקיץ.

אנו כרגע כבר בשלב האחרון,  למשל אתמול והיום זו הפעם הראשונה בעונה שאנו מושפעים מאפיק ים סוף בקרקע בלבד,   מחר תחזור השליטה לפרסוף אך סביר להניח שבשבוע הזה או הבא נפרד סופית מהאפיק הפרסי לשנת 2016.

הסבר  מקצועי סיבי, אני רק יוסיף שגורם ציקלוגנטי נוסף של האי"ס הוא שרשרת ההרים לאורך חופי ים סוף.

שכן אפקט "רגלי ההר" והגברת הערבליות בירידתו עד כדי חיובית(ציקלונית) גם גורם להתהוות האי"ס.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: lia5000, רוננין, ,
עבור לפורום:
מזג אוויר - בארץ ובעולם
בחר
בחר