תקופת טרום הקיץ תחל השבוע.

מידי שנה ישנה תקופה בת שבוע ימים באמצע יוני שאני אוהב לכנות אותה "טרום הקיץ".

"טרום הקיץ" זו בעצם תקופת תפר סינופטית בין מאפיינים אביביים מובהקים לבין קייציים מובהקים שכמובן לקראת סוף התקופה אנו נכנסים חזק לתוך הקיץ הישראלי המשעמם והמגעיל שנמשך עד תקופת "טרום הסתיו" בספטמבר.

ועכשיו אסביר מה נראה בתקופה הקרבה:     כפי שאתם יודעים התחלנו שוב לעבור אירוע שרב נוסף אך להבדיל מהשרבים הקודמים בשרב זה כבר מתחילים לראות "ניצנים" של מאפיינים קייציים,   מה זאת אומרת?

זאת אומרת שאף על פי השקע השרבי הדרומי מאד (ביחס לישראלי) שבירת השרב לא תגרם בגללו ברביעי אלה כתוצאה מהתחזקות האפיק הפרסי ממזרח,  ונראה שהפרסי כאן כדי להישאר ולכן כנראה שהשרב הקרוב יהיה האחרון בו תושבי החוף "יהנו" מלחות נמוכה כי גם בין אם הפרסי יהיה עמוק הקיץ כמו שאנו אוהבים או רדוד כמו שאנו שונאים לא נראה עוד אירועי יובש לעוד הרבה זמן באזור החוף....

במקביל הערכי הטמפרטורה האביביים של הרום העליון מתחילים לעלות לערכים קייציים יותר ובמקביל גובה מפלס 500 מב הולך ועולה דבר המראה על כניסת הרמה הסובטרופית האימתנית בדרך.

מאחל לכולנו קיץ סביל ונוח ושנעבור אותו בשלום לקראת עונת משקעים טובה יותר מהשנה.

אישית לקיץ הקרב אני דיי פסימי וחושב שבעקר חלקו הראשון יהיה חם באופן יחסי מכוון שעוד ההשפעות של האל ניניו הקיצוני עוד לא תמו אף על פי שכבר באופן רישמי הוא נגמר.

תקופת טרום הגהינום**

ותודה על הסקירה הסינופטית!!

מה שנכון נכון הגיהנום בדרך,   נקווה שיהיה גיהנום נסבל.

אחרי שכל המזג האוויר הנפלא של שנה שעברה התהפך בחצי השני של יולי שנה שעברה למזג אוויר מזעזע העם דורש פיצוי!

שום פיצוי.. אנחנו נמצאים בתהליך של שינויי אקלים בכדור הארץ,מעכשיו הקייצים יהיו לוהטים יותר והחורפים מקפיאים יותר.. לדעתי נראה הפתעות הקיץ (גשם\אובך\ברד)

נכון שאנחנו בשינוי אקלימי אבל ברד בקיץ הזה? אני מניח ששינויים דרסטיים כאלה יורגשו עוד הרבה זמן (50 - 100 שנים נגיד)

ואגב אני מוכן לסבול קיץ חם יותר אם יהיה חורף קר יותר

שינויי אקלים זה לא אומר בהכרח קיץ חם יותר וחורף קר יותר, אין קשר בין השניים,  שינויי האקלים מתיחסים לזה שפשוט תופעות קיצוניות הופכות להיות שכיחות יותר ויותר עם השנים (בין עם חום\קור\גשם\יובש).

אכח לדוגמא את השנה שהייתה לנו (שבכל העולם ופרט אצלנו הייתה קיצונית בכמה מובנים),   חורף מקפיא לא היה לנו בדיוק,  רק ינואר התאפיין בסינופטיקה חורפית מתחילתו ועד סופו.

דצמבר ופברואר (אף על פי שדצמבר השנה היה קריר מהרגיל) התאפיינו בסינופטיקה של עונות מעבר.

לפי דעתי הקיץ הנוכחי הולך להיות חם מן הממוצעים השנתיים בעקר בחלקו הראשון עקב ההשפעות של האל ניניו השנה על המערכות הסינופטיות בעולם (אף על פי שכבר האל ניניו הסתיים בשבועות האחרונים ההשפעות לא מסתיימות בין רגע).

שינויי אקלים זה לא אומר בהכרח קיץ חם יותר וחורף קר יותר, אין קשר בין השניים,  שינויי האקלים מתיחסים לזה שפשוט תופעות קיצוניות הופכות להיות שכיחות יותר ויותר עם השנים (בין עם חום\קור\גשם\יובש).

אכח לדוגמא את השנה שהייתה לנו (שבכל העולם ופרט אצלנו הייתה קיצונית בכמה מובנים),   חורף מקפיא לא היה לנו בדיוק,  רק ינואר התאפיין בסינופטיקה חורפית מתחילתו ועד סופו.

דצמבר ופברואר (אף על פי שדצמבר השנה היה קריר מהרגיל) התאפיינו בסינופטיקה של עונות מעבר.

לפי דעתי הקיץ הנוכחי הולך להיות חם מן הממוצעים השנתיים בעקר בחלקו הראשון עקב ההשפעות של האל ניניו השנה על המערכות הסינופטיות בעולם (אף על פי שכבר האל ניניו הסתיים בשבועות האחרונים ההשפעות לא מסתיימות בין רגע).

אנחנו נמצאים בהתחלה של שינויי האקלים. זה מתחיל בכמה ימים ממש קרים וחריגים בחורף (מינוס 15 למשל ברמת הגולן) וככל שהשנים עוברות זה ילך ויהיה יותר ויותר קיצוני. שים לב כמה שרבים של 40 מעלות היו השנה,מתחילת 2016 היו לפחות 10-14 ימים שעברו את ה40 מעלות,ובשנים קודמות זה היה הרבה פחות אם בכלל. עד לא מזמן השרבים באביב היו לא יותר מ33-35 מקסימום,וכרגע זה רק הולך ונהיה יותר גרוע..

אנחנו נמצאים בהתחלה של שינויי האקלים. זה מתחיל בכמה ימים ממש קרים וחריגים בחורף (מינוס 15 למשל ברמת הגולן) וככל שהשנים עוברות זה ילך ויהיה יותר ויותר קיצוני. שים לב כמה שרבים של 40 מעלות היו השנה,מתחילת 2016 היו לפחות 10-14 ימים שעברו את ה40 מעלות,ובשנים קודמות זה היה הרבה פחות אם בכלל. עד לא מזמן השרבים באביב היו לא יותר מ33-35 מקסימום,וכרגע זה רק הולך ונהיה יותר גרוע..

רק בדצמבר 2013 וינואר 2015 הגענו לערכים כאלו ברמה"ג,  ועל סמך שנתיים בלבד לא ניתן לתת מגמה (לדוגמא השנה לא נמדדו טמפרטורות שקרובות לערכים הללו).

אני גם מזכיר שלאחר דצמבר 2013 קיבלנו ינואר ופברואר אביביים לגמרי,     וגם לאחר החצי הראשון שהיה קר מאד בינואר 2015 החצי השני היה הפוך ממנו לחלוטין.

אז אין מגמה בה החורפים נעשים קרים יותר אלה מקוצנים יותר (לקור\לחום\לגשם\ליובש).

בנוגע לאביב השנה בהחלט עצוב וחריג ששרבים כבדים וגלי חום נעשו חלק מהשגרה השנה (היו 10 ימי שרב למעל 35c בשפלה מתוכם 5 עם טמפרטורות סביב 40c),  אבל חשוב לציין כי שרבים מעל 35c בשפלה הם חלק מהשגרה האביבית ומתחרשים מידי שנה,  פשוט השנה התדירות גבוהה יותר.

תקופת טרום הקיץ בשלביה האחרונים (זה אומר שכבר כמעט כל המפאיינים הסינופטים כעת הם קייציים) והיא תגמר שבוע הבא כאשר אפיק הרום הרדוד שישהה מזרחה מאיתנו יעלם ואז נכנס חזק מאד לתוך הקיץ הישראלי הסיוטי ולצערי שאני מתכוון חזק אני מתכוון לחלק הפחות נעים שלו.

נראה שהחל ממחר נקבל טמפרטורות גבוהות מהרגיל "ומיני גל חום קייצי" ראשון בעונה יפקוד את כל אזורי הארץ וזה אומר חם ויבש בפנים הארץ והביל ומגעיל לאורך מישור החוף והשפלה.... תענוג גדול! emo_12.png

בנוגע לסופ"ש הבא עניין שדיי שנוי במחלוקת, חלק מהמודלים נותנים התחזקות של האפיק הפרסי מול כאלו שנותנים התרדדות שלו ובמקביל התחזקות הסובטרופית.

תודה סיבי, כבר אתמול התפתחו תנאי שרב באזורים הפנימיים והקלה משמעותית לא מופיעה עד קצה הטווח.

מחר, הטמפרטורות ירדו בעקבות התעמקות האפיק הפרסי והתחזקות הרוח האטזית.

הי ניר וברוך שובך לפורום emo_39.png

כן,  תתכן הקלה בחום מחר אך תהיה זניחה ולא משמעותית .

צריך לפתוח שרשור לגל חום.

אהלן סיבי תודה אבל תאמת שאני לא חדש בפורום, אלה פתחתי חשבון חדש כי שכחתי את הפרטים לחשבון הקודם.emo_01.png

בעדכון בוקר עושה רושם, ש-EC מיתן את ערכי הרום לגל חום הקרוב ויש הסכמה בין המודלים שבשיא הם יעמדו על 590 DM.

סימנים ראשוניים להקלה בשלישי שבוע הבא, אמנם לא משמעותית אך מספקת.

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מזג אוויר - בארץ ובעולם
בחר
בחר