תרופות ליל"ד לאחר השתלת כליה

ד"ר שלום, לפני קצת יותר מחודש עברתי השתלת כליה מוצלחת לאחר 3.5 שנים בדיאליזה (בגלל מחלת PKD). לאחר ההשתלה החל להופיע יל"ד (בסביבות 140~150 על 90~108) וכן טכיקרדיה (בסביבות 90~110). לפני 4 ימים התחלתי לקחת (בעצת הרופא, כמובן) נורמיטן 25 מ"ג פעם ביום, אך בנתיים ללא כל הטבה. בנוסף נתקלתי בכתבה על תופעות לואי אפשריות של הנורמיטן (ע"פ הכתבה שבקישור) וקצת נבהלתי (כמושתל כליה שנמצא ממילא בסיכון גבוה לתופעות אלה). רציתי לשאול איזו מבין משפחות התרופות ליל"ד (חוסמי בטא, חוסמי תעלות סידן, מעכבי ACE וחוסמי אנגיוטנסין II) נחשבת למתאימה ביותר לטיפול ביתר לחץ דם אצל מושתלי כליה, כזו שהוכח במחקרים שהיא היעילה ביותר והבטוחה ביותר מבחינת שמירה על תפקוד הכליה לאורך זמן, וגם אינה מעלה הסיכון לשבץ ולסכרת (כמו למשל הנורמיטן). ומה קורה אם קיימת בנוסף ללחץ הדם גם בעיה של דופק מואץ? האם נורמיטן היא התרופה היחידה שעוזרת גם לבעיה זו בנוסף ללחץ הדם? תודה רבה מראש.

תרופות ליל"ד לאחר השתלת כליה

הטיפול תלוי בתיפקודי הכלייה לאחר ההשתלה וכן במחלות או הפרעות נוספות מהן אתה סובל. האיש המתאים ביותר להתאים לך את הטיפול הוא הנפרולוג שמטפל בך.

תודה על התשובה, אבל...

א) כתבתי שעברתי "השתלת כליה מוצלחת", חשבתי שניתן להבין מכך שהתפקוד תקין (קראטינין 1.0). בנוסף, אינני סובל ממחלות נוספות כלשהן. אגב, גילי הוא 42. ב) ברור שהנפרולוג המטפל הוא הכתובת הראשונה להתייעצות (וכך גם עשיתי - כאמור, הוא זה שנתן לי את הנורמיטן, אך כפי שציינתי, ללא כל הטבה בנתיים), אך נדמה לי שהפורומים נועדו בדיוק בשביל חוות דעת נוספת, ולשם כך פניתי גם אליך. ג) אני לא מבקש חוות דעת אישית או פרטנית. ברור לי שמבלי להכיר את החולה, אין אפשרות לקבל יעוץ פרטני. השאלה היתה כללית (מהן התרופות ליל"ד המומלצות למושתלי כליה, אשר כוללות גם אפקט מגן על הכליה ואיזו מבינהן מטפלת גם בבעיית טכיקרדיה) - מתוך מחקרים, שאליהם יש לך אולי גישה יותר ישירה מאשר לי. אם אין לך מושג בתחום זה, אבין. אם יש - אשמח לקבל תשובה כללית כלשהי. שוב תודה מראש.  

למשל

מצאתי בנתיים את המחקר הזה: Antihypertensives for kidney transplant recipients אשמח אם תוכל לעזור לי להבין אותו (אני מבין שהמסקנה הכללית היא שתרופות ממשפחת חוסמי תעלות סידן הן המומלצות כקו טיפול ראשוני ביל"ד אצל מושתלי כליה, אבל לא יותר מזה) או לחילופין אם תוכל להאיר את עיניי במידה מוכרים לך מחקרים מקיפים או עדכניים יותר בנושא.

מושתל כליה

שלום לך, אכן, נוגדי תעלות הסידן הן התרופות המומלצות לטיפול ביל"ד במושתלי כלייה. הטיפול במעכבי האנזים המהפך (ACEIs) אפשרי אבל יש צורך בפיקוח הדוק בעיקר על רמת האשלגן ושיעור פינוי הקראטינין. חוסמי בטה כמו נורמיטן אינן התרופות המומלצות אבל אני מבין שקיבלת תרופה זאת בגלל דופק מהיר. קיימות דעות מנוגדות על מידת ההצדקה של מתן חוסם בטה רק בגלל דופק מהיר (שאינו מפריע).
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יתר לחץ דם
בחר
בחר