לחץ דם משתנה

לחץ דם משתנה

שלום רב, בתקופה אחרונה לחץ דם שלי עולה בערבים, לרוב כשאני בשכיבה. זה התחיל פעם בכמה ימים, וכעת זה כמעט כל יום. הערכים הם בדרך כלל בין 140/85 ועד 160/110. אני מטופלת בנורמיטןמזה כשנתיים, אך הוא ניתן לי בגלל דופק גבוה שהיה לי פעם ולא בגלל לחץ דם. אני מתאממת בפעילות אירובית כבר שנה וחצי, והדופק לרוב בסדר, עקב כך התחלתי לפני כחצי שנה לקחת חצי כדור והרגשתי עם זה בסדר. עוד דבר ששמתי לב אליו, הוא שבמהלך היום לחץ דם שלי מאוד נמוך (מגיע גם עד 105/65). אגב את הנורמיטן הייתי לוקחת בבוקר (מאתמול אני לא לוקחת אותו ולחץ דם שלי בסדר). שאלה שלי היא האם נורמיטן עלול לגרום לי ליד\רידה גדולה מדי בלחץ דם במהלך היום וכך לגרום לי לחולשה ובמקביל לזה, אולי כמו איזה תגובה טבעית של הגוף, בגלל זה לחץ דם עולה בערב? שאלה נוספת היא, האם ערכים גבוהים מאוד של פרולקטין יכולים לגרום לתנודות בלחץ דם? עד לפני כחודשיים הייתי מטופלת בפארילק ובהתייעצות עם רופא הפסקתי כדי לבדוק האם אולי פרולקטין נשאר נמוך גם בלי התרופה. כעת גיליתי שהוא חזר להיות גבוה. האם זו יכולה להיות סיבה לתנודות בלחץ הדם?

לחץ דם משתנה

למאיה שלום, בחלק גדול מהמקרים מדידת לחץ הדם אינה מבוצעת לפי ההנחיות ובנוסף, חלק מהמכשירים אינם אמינים. איני יודע איזה מכשיר יש לך אבל לגבי מדידת לחץ הדם יש לבצע 2-3 מדידות אחת אחרי השנייה עם הקימה בבוקר וכנ"ל לפני השינה, למדוד את לחץ הדם במשך 4 ימים רצופים, להשמיט את המדידה הראשונה ולחשב את הממוצע של כל המדידות. יתר לחץ דם נקבע רק אם הממוצע גבוה מ - 135/85. פרולקטין יכול להעלות במקצת את לחץ הדם.

המשך לחץ דם משתנה

את המדידות אני עושה כבר שבועיים, בוקר צהריים, ערב. בשעות הבוקר בד"כ נמוך ורק בשעות הערב עולה. האם נורמיטן עלול לעשות פעולה הפוכה- ביום להוריד יותר מדי ואז בערב לעלות? מאתמול הפסקתי לקחת אותו ולחץ דם בערב היה בסדר (130/89). האם להמשיך לא לקחת, או שאולי עדיף לחזור לקחת אבל בערב? ואם זה מפרולקטין, האם זה יכול לגרום לעלייה גם של 160/110 ואם כן האם זה מסוכן?

תשובה

למאיה שלום, יתר לחץ דם גם בערכים הגבוהים שמדדת אינו מסוכן. אנו מטפלים ביל"ד בעיקר למניעת מחלות לב ושבץ מוחי. תמדדי לחץ דם רק בישיבה כאשר היד מונחת על השולחן בגובה הלב. לא כתבת לי מה גילך והאם יש לך בעיות נוספות מלבד הפרולקטין כמו סוכרת או הפרעות בשומני הדם. לפני חידוש הטיפול ביל"ד אני מציע שתטפלי בפרולקטין הגבוה שלא מסרת לי מהי הסיבה לרמה הגבוהה. אם רמת הפרולקטין תחזור לתקין ולחץ הדם יישאר גבוה (בתנאי שאינך שמנה ואת פעילה מבחינה גופנית) תצטרכי כנראה לקבל טיפול. נורמיטן כתרופה ראשונה כבר אינה מקובלת כ"כ כיום אם כי היא תרופה טובה.

המשך לחץ דם משתנה

שוב שלום וקודם כל תודה רבה על ההתייחסות המעמיקה. הפרולקטין עלה לא ידוע מאיזה סיבה, לפחות לא בגלל גידול כי MRI היה תקין. בעבר הייתי מעשנת, אך הפסקתי לפני למעלה משנתיים. עם השיבוש ההורמונלי גם העלתי במשקל (85 קילו), הורדתי ל-70, העלתי שוב ל-78 ועכשיו שוב בדרך למטה- כעת אני 75. אומנם אינני מומחית, אך נדמה לי שזו לא הסיבה להופעה פתאומית של ל"ד גבוה. אני מתאמנת באופן קבוע, הליכה מהירה/ריצה 4 או 5 פעמים בשבוע למשך 40 דקות עד שעה. לגבי המדידות, אני מקפידה למדוד את זה בישיבה בגובה הלב.הוא עולה לי לרוב בשכיבה וברגע שאני קמה הוא מתאזן.הוא בדרך כלל מתאזן די מהר. מה יכולה להיות הסיבה לזה שהוא מופיע דווקא בשכיבה, או במנוחה?

המשך לחץ דם משתנה

סליחה, לא עניתי לך על הכל. גילי 27, כולסטרול תקין, תפקוד כלייתי תקין ובאופן כללי בדיקות דם מלפני שבוע תקינות.

המשך לחץ דם משתנה

למאיהשלום, אל תתייחסי למדידת לחץ הדם בשכיבה ואל תמדדי במצב זה. תבקשי לחדש את הטיפול ביתר הפרולקטין ורק לאחר הירידה לתקין תחזרי למדוד את לחץ הדם.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יתר לחץ דם
בחר
בחר