הצורך באמונת יסוד

בס"ד כל תורה או פילוסופיה או שיטה מבוססת על מספר הנחות או חוקי יסוד בסיסים שהם עיקר התורה ואינם ניתנים להוכחה, אלא יש לקבלהם כמות שהם. לדוגמא בתורת המתמטיקה אחד מחוקי היסוד הוא 1+1=2 . לא ניתן להוכיח חוק יסוד זה, אלא יש לקבלו כפשוטו אחרת מי שלא מקבל חוק בסיסי זה לא יכול לקבל שום חוק הניגזר ממנו דהינו את כל תורת המתמטיקה הידועה לנו. דוגמא נוספת היא בתורת הפיזיקה שם חוק היסוד אומר שהעולם שלנו בנוי מכוחות פיזים הפועלים על גופים חומריים ואחד על השני. מתוך כך נובע כל השיטה של חישבו הפיזיקה המכנית על כוחותיה השנוים. שלילת גישה זו פירושו שלילת כל הגישה של הפיזיקה המכנית על כל הבטיה וראית עולם הבנוי ללא כוחת אלא על פי גישה של רצון אלוקי. עוד דוגמא היא תורת הפיכולוגיה אשר ביסודה הגישה הפורוידינית אשר אומרת שבני אדם הם בעלי דפוסי התנהגות דומים ומושפעים בעיקר בחוויות שעברו בילדותם והם שעצבו את דרכם הריגשית. שוב אי קבלת הנחת יסוד זו שוללת את כל הפסכולוגיה הפוריאנית כפי שהפסיכולוגיה היונגינת טענה שדברים באים מהשפעול של הלא נודע ומגלגולים קודמים. כך אנו רואים בכל תורה אותו בסיס, מספר אקסיומות שלא ניתנות להוכחה ויש צורך להאמין בהם כדי לקבל את כל התורה כולה המבוססת עליהם. בצורה דומה הדבר בתורת ישראל. גם כאן יש מספר חוקים בסיסים שאינם ניתנים להוכחה אבל אמונה בהם היא הבסיס לכל אמונה בדרך תורת ישראל ומצוותיה. ארבע הם החוקים האלו: 1. הקב"ה הוא אחד ויחיד בורא עולם, הוא היה, הוא הווה, והוא יהיה. 2. הקב"ה נתן את התורה לעם שיראל (למעשה את כל הפרד"ס) במעמד הר סיני, על ידי עבדו משה רבינו זי"ע. 3. בתורה נתן לנו הקב"ה את כל החוקים על פיהם על האדם לנהוג בעולם ועל פיהם חייב העם היהודי לנהוג עד סוף הדורות ואלו רצונו היחיד האמיתי והנכון של הקב"ה. 4. מהות הבריאה היא להביא לימות המשיח שם יהיה דירה בתחתונים ממש לקב"ה עצמות ומהות. רק מי שמקבל ארבע חוקים אלו באמונה שלמה ללא כל עוררין וללא כל נסיון לבזבז זמן על הוכחתם, רק הוא אכן מתחבר עם תורת ישראל ודרך האור של תורה זו. כל מי שאינו מוכן לקבל את ארבעת אקסיומות אלו כפשוטן לעולם יהיה מחוץ לתורת ישראל ודרכה וגם לא יבן כלל את מהותו ומהות העם היהודי כולו. יחי אדונינו מורינו ורבינו מלך המשיח לועלם ועד.

לאריאל - על אמונות יסוד באופן כללי במיסטיקה

שלום אריאל מססכימה עימך אבל לא באספקט שאתה מעלה פה, כי אתה רואה כאן תמונה מצומצמת, ואני רוצה להרחיב את התמונה. קודם כל אצטט קטעים מההודעה שלך ואני שמחה לציין שמערכת זאת ניתן לצטט ישירות וזה לא יוצא הפוך!!!! לפחות את זה הרווחנו!!!! ובכן אני מסכימה עימך בנושא של אכסיומות שכל תורה מכילה. נכון זה הנחות יסוד כמו שלכל מדינה יש חוקי יסוד, וזה מאוד חשוב. "------------ציטוט-------------" כך אנו רואים בכל תורה אותו בסיס, מספר אקסיומות שלא ניתנות להוכחה ויש צורך להאמין בהם כדי לקבל את כל התורה כולה המבוססת עליהם. בצורה דומה הדבר בתורת ישראל. גם כאן יש מספר חוקים בסיסים שאינם ניתנים להוכחה אבל אמונה בהם היא הבסיס לכל אמונה בדרך תורת ישראל ומצוותיה. ארבע הם החוקים האלו: 1. הקב"ה הוא אחד ויחיד בורא עולם, הוא היה, הוא הווה, והוא יהיה. 2. הקב"ה נתן את התורה לעם שיראל (למעשה את כל הפרד"ס) במעמד הר סיני, על ידי עבדו משה רבינו זי"ע. 3. בתורה נתן לנו הקב"ה את כל החוקים על פיהם על האדם לנהוג בעולם ועל פיהם חייב העם היהודי לנהוג עד סוף הדורות ואלו רצונו היחיד האמיתי והנכון של הקב"ה. 4. מהות הבריאה היא להביא לימות המשיח שם יהיה דירה בתחתונים ממש לקב"ה עצמות ומהות. רק מי שמקבל ארבע חוקים אלו באמונה שלמה ללא כל עוררין וללא כל נסיון לבזבז זמן על הוכחתם, רק הוא אכן מתחבר עם תורת ישראל ודרך האור של תורה זו. כל מי שאינו מוכן לקבל את ארבעת אקסיומות אלו כפשוטן לעולם יהיה מחוץ לתורת ישראל ודרכה וגם לא יבן כלל את מהותו ומהות העם היהודי כולו. "-----------------------------" אני הייתי אומרת שאני יותר מסכימה להנחת יסוד 1 ו-4 אשר כתבת. אני הייתה אומרת שיש אמונות יסוד מיסטיות כלליות: * יש בורא עולם, או אלוהים, או קב"ה, תקרא לזה ככה, כלומר האמונה באלוהים כמשהו אנויברסלי. * האמונה בהישארות הנפש, שיש קיום כל שהוא אחרי המוות. * שיש גורל שאנו כפופים לו אבל גם יכולים להצעוד עימו כמו חברים. * שמטרתנו היא גאולה אישית וגאולה כללית, להגיע ליותר הארה. * שאדם רוחני באופן טבעי הוא גם מוסרי או אתי, כי הוא חש אהבה אוניברסלית, ואז חש יותר אחדות במקום פירוד * שיש חשיבות לגוף הפיזי ולייים הפיזיים כאן, ובעצם האלוהות לומדת להכיר את עצמה דרכנו ואנו כמו התיקון של העולם הפיזי. לכן אני מציעה גאולה כפולה. גאולה שלנו, אבל גם העולם הרוחני חודש לפיזי ומבצע מה שנקרא "איסוף ניצוצות הקודש" דרכנו. מעניין שלא ציינת נקודה זו. אלה הם הנחות היסוד שלי!!!! אשמח לשמוע מהם הנחות היסוד שלכם, והאם אתם מסכימים למה שנאמר כאן. בברכה גילה "המונחת מאוד יסודית"

גילה בויום

אסטרולוגית, נומרולוגית, מתקשרת ופותחת בטארוט.

www.oryada.com/kartis.htm

הדגש על האמונה

בס"ד מה שרציתי להדגיש בהודעתי שכל תורה בסופו של דבר מבוססת על אמונה פנימית כל שהיא שאינה על בסיס לוגי. לכן כאשר אנו מבקרים אדם אחר בשל אמונתו חייבים לבין שהביקורת נובעת מהבדלי השקפה אמונתיים למרות שהטיעונים יכולים להיות מאוד מעשיים. ומכאן שזה בזבוז זמן לבקר אדם על אמונתו בשם אמונה אחר. ואסור לאדם להשלות את עצמו שהו פועל על דרך הלוגיקה בזמן שהשני פועל על דרך הרגש והאמונה כי לכל לוגיקה יש בסופו של דבר בסיס אמונטי אנטילוגי. יחי אדונינו מורינו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מיסטיקה ואסטרולוגיה
בחר
בחר