בני חורין בפסח? לאו דווקא...

קשה למצוא חג במסורת ישראל שכרוך בטירחה רבה כל כך כמו חג הפסח. עבור עקרות הבית, לא רק שאין זה חג חירות, אלא יש כאן השתעבדות למיגוון של מטלות כדי "להכין את החג": נקיונות, בישולים, סידור הבית ומה לא? אצל חרדוסים טקסי "בדיקת חמץ" ו"הגעלת כלים" גובלים בפגאניות לשמה. עבור בעלי מפעלי מזון, יש טירדה רבה בהכשרת קוי ייצור מיוחדים לפסח וסגירת קוים אחרים וכל זאת בשביל שבוע אחד בלבד!!! שימו לב שגם מוצרים שאינם חמץ, כמו מים מינרליים, כלי פלסטיק ונייר אלומיניום חד פעמיים צריכים לשאת חותמת הכשר לחג - יש כאן הרבה פוליטיקה שמשחקת די טוב לידיים של כוהני הדת ושאר "כלי קודש". ולמרות כל נסיונותיהם של המהדרים, כמעט בלתי אפשרי להימנע ממגע עם חמץ בפסח: משחות שיניים, סבונים ונוזלי רחצה לגוף, לרחיצת כלים, שלא לדבר על תרופות לסובלים מצרבות, גזים ושאר בעיות קיבה במהלך החג - כל אלה עשויים להכיל חומרים שהם בחזקת חמץ. למרבה האבסורד, דווקא אצל כל אלה שטסים לחו"ל יש אלמנטים של חירות - לצאת מכל ההשתעבדות הזו לטקסים כפייתיים שאבד עליהם הכלח.
19:58 28-03-2007|%%posterlink.10290700%%

תודה מלי, אני את שלי הסברתי

למרות שהדעה שלי לא ממש מתיישבת לך. נו...אני ממתין להפתעה יום נפלא

לאף אחד לא היה מה להגיב על התשובה שלי ?

התשובה לא קשורה לענייני דת זה פשוט ההסבר למונח בני חורין

וגם אם אדם חילוני קורא את ההסבר, הוא נשמע הגיוני ונכון. אנשים צריכים להבין שהשתעבדות לחומר, זה גם סוג של עבדות מסויימת. כי יש אנשים שבהחלט משתעבדים לרכוש, מילא רכוש, אבל רכוש מיותר. שבת שלום וחג שמח מלי

גבירותי ורבותי - הנה המשמעות לבן חורין - ותעשו עם זה מה שאתם רוצים

אז הפעם תשובתי רצינית ביותר ולמה הכוונה פה באמירה שבני ישראל יצאו מעבדות לחרות - והם נהיו, ואו עתידין להיות בני חורין, ובעצם היותם בני חורין הם למעשה עבדי השם ומה זה עבדי השם מלשון עבודה. אז ככהעבד, שעבוד, עבודה, למעשה אותו בנין. בני ישראל עבדו את המצרים מכורח השעבוד. אבל אם הם לא היו משועבדים האם אפשר יהיה לומר שהם חופשיים מכל שעבוד? מה קורה עם השעבוד לחומר, שבני אדם משתעבדים, ועובדים קשה בשביל לקנות רכב מפואר ואו שרשרת זהב (כזכור לכם הם יצאו ממצרים ברכוש כבד) אז המונח בני חורין לא בא להגיד לנו שהם יצאו לחופש, לזה יש את המילה חרות. המונח בני חורין בא להגיד שזו יציאה מעבדות גשמית לעבודה רוחנית שהרוח והרוחניות תשלוט על החומר ולא החומר על הרוח. אם למשל ניקח שולחן ונעשה בו באמצע חור (בהיפוך אותיות רוח) אז החומר השולחן ישלוט על הרוח והכוונה שאם אדם משועבד לרכוש, הנשמה שלו לא חופשיה לגמרי, הוא עדיין עבד של החומר. המילה חורין בהיפוך אותיות רוחני אומרת לנו שרק מתי שאדם מבין שהוא לא משועבד לחומר, והוא רוחני הוא ראוי להקרא בן חורין. ורק מתי שהוא רוחני בלבד הוא בן חורין. לכן כשהוא במצב של בן חורין הוא למעשה צריך להיות משוחרר לחלוטין מכל סוג של עבדות , כלומר בעצם זה שהוא עובד את השם, אז הוא בן חורין. כשבני ישראל יצאו ממצרים הם במדבר הם הבינו למעשה שלרכושם אין ערך, והם רק עבדים לו, ולכן בחטא העגל הם התפטרו מהרכוש - כדי להיות בני חורין, לא נכנס כרגע לסוגיה של חטא העגל, כי זו תשובה בפני עצמה, ואין פה שום סתירות של רוחניות עם חטא. אבל לא נכנס לזה. לאחר חטא העגל מה הם עשו במדבר, הם למדו תורה, ובזמן הזה שהם למדו תורה והיו רוחניים ובני חורין מכל החומר והזהב, הם הצליחו להרגיש את הרוחניות, בכך שכשהם אכלו את המן זה קיבל כל טעם שהם רצו. למרות שהם לבשו בגדים -הבגדים לא התלכלכו. ולא אמשיך בדוגמאות. בקיצור ולענין אחרי כל המגילה - בן חורין זה אדם שמשתחרר מעבדות החומר מהשעבוד לחומר, ונהיה רוחני - ולכן הוא יקרא בן חורין. אדם שמשתחרר מעבודה כפייתית - לא נחשב לבן חורין, אלא לאדם חופשי, אבל אדם שמשתחרר משעבוד החומר - נקרא בן חורין - הכוונה בן רוחני. עכשיו תעשו עם זה מה שאתם רוצים. חג שמח מלי

ואז הוא משועבד לרוח?

הרעיון הוא להיות מאוזן, מבלי להשתעבד לשום דבר

שבת שלום עדי

לכל הגולשים - לקראת פסח - יש לי שאלה

אז ככה....אנו בפסח אומרים שאנחנו יצאנו מעבדות לחרות - ואנחנו בני חורין . מה זה בני חורין ? למה הכוונה במשפט הזה ? מה זאת השאיפה להיות בן-חורין? נסו את כוחכם... חג שמח וכשר מלי

דעתי

חופש בחירה בלהחליט החלטות זה נראה לנו הכי רגיל בעולם , אבל יש מדינות שעד היום אפילו הזכות לבחור מה ללמוד או איזו מוסיקה לשמוע לא נתונה בידי האנשים

ואז הוא משועבד לרוח?

הרעיון הוא להיות מאוזן, מבלי להשתעבד לשום דבר

עז עצם היותו "משועבד" לרוחניות - הוא למעשה בן חורין

אבל "משועבד" לרוחניות זה לא מעופף, אלא זה אחד שמבין מה באמת חשוב בחיים. אחד שמבין שהדברים הכי טובים בחיים הם למעשה בחינם ולא קשורים לרכוש, כמו אהבה, בריאות, שמחת חיים, להנות מהדברים שאנחנו למעשה רואים אותם כמובן מאליו. שבת שלום וחג שמח מלי

לא

אבל נראה לי שאני אלמד איך לעשות במכללה

תודה

אני יהיה מהנדס רשת של מיקרוסופט

ולגבי השאלה....

אני לא ממש יודע איך לענות על התשובה כי אין לי ממש ניסיון בזה, אבל אני אענה מה שאני חושב... לדעתי להיות בן חורין זה להיות חופשי משיעבוד של פרעה...
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מיסטיקה ואסטרולוגיה
בחר
בחר