נושא לדיון - מה זאת למעשה שרלטנות ?

אני מבקשת פה לפתוח נושא לדיון - ולשמוע את דעותיכם - מה זאת למעשה שרלטנות ? ומה ההבדל למעשה בין שרלטנית ללא שרלטנית (כוונתי אך ורק לתחום המיסטי)?? אבקש לשמוע כיצד מתבטאת השרלטנות לדעתכם ? ואחרי שנגיע למסקנות - אמשיך לשאול עוד שאלות. אודה לכם על השתתפותכם בדיון חג שמח ומועדים לשמחה מלי

לכל מי שרוצה להגיב אבקש פה רק בשביל הסדר הטוב

אז ככה..

כל מה שקשור למיסטיקה הפך להיות יותר מדי קל היום...ככה יוצא שכל מי שאין לו מה לעשות בחיים מחליט לעשות מזה מקצוע..הוא יכול ללמוד גם מיליון שנה לפי דעתי ועדיין לא לדעת כלום. ואני לא מכלילה את כולם חלילה, יש המון אנשים עם כשרון ולמידה בהחלט עוזרת להם...אבל יש כאלה שזה פשוט פתרון קל לכיס שלהם .. את ההבדל ביניהם אני עדיין לא יודעת, אני אהיה תמימה ואומר שאולי מי שלא שרלטן פשוט נולד עם זה והוא פשוט צריך לגלות את מה שחבוי בו.. בעצם לא יודעת, הסתבכתי עם עצמי

באמת קשה לדעת את הגבול בין שרלטניות לבורות

שלום מלי תודה שהעלית את הנושא לדיון. לדעתי שרלטן זה מי שמטעה אחרים ביודעין, כדי להשיג טובות הנאה, כמו פרסום וכסף... למשל: מתיימר ללמד או לטפל בדרך שאין הוא יודע עליה הרבה.. אבל יש כאן עוד נקודה. נניח מישהו לא אומר את כל האמת. נניח הוא מלמד טארוט, ולא מספר שהוא מלמד על דעת עצמו ולא לפי המקובל אז הוא שרלטן. מתיימר לקרוא אסטרולוגיה ובכלל לא למד כמו שצריך, והוא מודע לזה!!! אבל אם מישהו עושה את זה בתום לב או מתוך טמטום, הוא לא שרלטן. כי הוא מאמין בעצמו... רק שהתוצאה שלו עלולה להיות זהה לזה של השרלטן!!! שימי לב!!! למשל: נניח מורה שרלטן ילמד טארוט והוא לא יודע כלום. לא יודע כלום, זה לא הולך לפי המקובל, ממציא דברים, הופך יום ללילה.... אז המורה שרלטן. אבל אם התלמיד הולך לפתוח לפי מה שהוא למד, אז הוא לא שרלטן, הוא סתם בור!!! והתוצאה דומה!!! לכן לא סתם אמרו אבותינו. שטיפש, חירש וקטן פגיעתם רעה. אז כיצד מתגוננים מפני זה? זה שאלה. אולי כדאי לעיין, באתר לשירות הולם במיסטיקה שהוקם לאחרונה. בברכה גילה שירות הולם

גילה בויום

אסטרולוגית, נומרולוגית, מתקשרת ופותחת בטארוט.

www.oryada.com/kartis.htm

חחח מורן מורן, אבל יש הרבה במה שכתבת

נושא לדיון - מה זאת למעשה שרלטנות ?

אני מבקשת פה לפתוח נושא לדיון - ולשמוע את דעותיכם - מה זאת למעשה שרלטנות ? ומה ההבדל למעשה בין שרלטנית ללא שרלטנית (כוונתי אך ורק לתחום המיסטי)?? אבקש לשמוע כיצד מתבטאת השרלטנות לדעתכם ? ואחרי שנגיע למסקנות - אמשיך לשאול עוד שאלות. אודה לכם על השתתפותכם בדיון חג שמח ומועדים לשמחה מלי

שרלטנות

איזה יופי סוף סוף קצת דיונים פה. בכל מקרה שרלטן לפי דעתי זה אחד שמנצל את התמימות של האנשים ואת הצער שלהם על מנת לעשות מיזה כסף ובנוסף שמפזר הבטחות שווא בלי כיסוי, כלומר כל המכשפים למינהם שטוענים שיחזירו אהבות והדבר כרוך בקניית חומרים יקרים הם שרלטנים. בנוסף מי שמתעסק בתחום המיסיטי ללא הכשרה המתאימה או שפשוט לא טוב בתחום הזה אבל ממשיך לעסוק בו הוא רמאי. עכשיו אני רוצה להדגיש שלא כל מיסטקאי הוא רמאי ואני חושבת שהשוואה קטנה תעזור - מסטיקאי ורופא בד"כ הולכים לשניים כאשר יש לנו בעיה (שזה שווה לצער בחלק מהמקרים), מיסטקאי טוב כמו רופא טוב ידע לאבחן את הבעיה ואולי להציע פתרונות אפשרים, לא תמיד הוא יוכל לפתור את הבעיה כמו שלא תמיד הרופא ידע מה יש לנו, אולם רופא טוב שלא מצליח לפתור בעיה פונה למומחה אחר, או מפנה את החולה ועוקב אחר מצבו שכאן יש בעיה מהצד המיסיטי - אם אני חולה והתרופה לא עבדה אני חוזרת לרופא ואומרת לו הטיפול שנתת לי לא יעיל אולם מה קורה במקרה של מיסטיקאי - האם אני יכולה להגיד לו, מה שאמרת לא התגשם? או טעית בכלל באבחון הבעיה? פה זה קצת יותר מסובך ולכן יותר קשה לזהות רמאות בתחום זה וגם עובר קו דק מאוד בין מסטיקאי שהוא לא טוב לרמאי - אני מניחה שמי שלא טוב לפחות באמת למד את מה שהוא עוסק בו ובאמת מאמין שיש לו כוחות אלו ואחרים לעומת אחד שיודע שהוא סתם סוחט כסף ולא באמת מאמין במה שהוא עושה (כדוגמת מקרי כולבוטק למינהם)

באמת קשה לדעת את הגבול בין שרלטניות לבורות

שלום מלי תודה שהעלית את הנושא לדיון. לדעתי שרלטן זה מי שמטעה אחרים ביודעין, כדי להשיג טובות הנאה, כמו פרסום וכסף... למשל: מתיימר ללמד או לטפל בדרך שאין הוא יודע עליה הרבה.. אבל יש כאן עוד נקודה. נניח מישהו לא אומר את כל האמת. נניח הוא מלמד טארוט, ולא מספר שהוא מלמד על דעת עצמו ולא לפי המקובל אז הוא שרלטן. מתיימר לקרוא אסטרולוגיה ובכלל לא למד כמו שצריך, והוא מודע לזה!!! אבל אם מישהו עושה את זה בתום לב או מתוך טמטום, הוא לא שרלטן. כי הוא מאמין בעצמו... רק שהתוצאה שלו עלולה להיות זהה לזה של השרלטן!!! שימי לב!!! למשל: נניח מורה שרלטן ילמד טארוט והוא לא יודע כלום. לא יודע כלום, זה לא הולך לפי המקובל, ממציא דברים, הופך יום ללילה.... אז המורה שרלטן. אבל אם התלמיד הולך לפתוח לפי מה שהוא למד, אז הוא לא שרלטן, הוא סתם בור!!! והתוצאה דומה!!! לכן לא סתם אמרו אבותינו. שטיפש, חירש וקטן פגיעתם רעה. אז כיצד מתגוננים מפני זה? זה שאלה. אולי כדאי לעיין, באתר לשירות הולם במיסטיקה שהוקם לאחרונה. בברכה גילה שירות הולם

גילה תני לי להבין נכון

תני לי להבין אם הבנתי אותך בכלל, לפי דברייך מי שסוטה מהנורמה המקובעת של פירוש הטארוט הוא שרלטן ? לדברייך מי שנותן פרושים לטארוט כפי שבא לו הוא שרלטן ? וזאת גם אם הקלפים הם רק כלי התקשור שלו ? כלומר אם אני מחר אודה שלא למדתי טארוט ואתן להם את הפירוש שלי אז אני בסדר ולא שרלטנית ? לדברייך הכל מסתכם בעניין הלימוד בלבד ? ואם מודים בו או לא ? לא יודעת משהו פה חסר לי, כי אני ואת מכירות מיסטיקאיות שהמציאו קלפים משלהם, וכתבו שם מה שהם רצו, וזאת ללא כל תשתית - זה בסדר ? מחר אני אמציא קלפים משלי עם ציורים שונים ופרושים שונים - האם זה יהפוך אותי לשרלטנית או שזה בסדר ? בקיצור בלבלת אותי קצת לא נראה לי חביבתי שנגעת בנקודה. ואם מחר אני אמציא מפה אסטרולוגית חדשה ואתן לכוכבים פרושים שונים ממה שמוכר ומקובע עד כה, אבל הניתוח שלי לאנשים יהיה מדוייק יותר מהאסטרולוגיה הקיימת היום אז אני שרלטנית, למרות שאני מצליחה ? בקיצור לא הבנתי כלום ממה שאמרת - ותקני אותי אם אני טועה כל טוב מלי

למה לא הבנת?

ובכן ככה שרלטן זה מי שמרמה ביודעין!!! אם תמציאי טארוט, תפרשי מה שאת רוצה, אבל לא תטעי עם זה אחרים, את לא שרלטנית. אבל להתיימר במה שאת לא! זה שרלטניות! אבל שוב!!! אחד שהוא בור יותר מסוכן משרלטן. כי שרלטן יותר קל כנראה לתפוס... חשבי על זה. גילה

גילה בויום

אסטרולוגית, נומרולוגית, מתקשרת ופותחת בטארוט.

www.oryada.com/kartis.htm

סליחה שאני מציקה אבל אני עדיין לא מבינה

אם אני אפרש קלפים משלי ואני לא אטעה אז אני לא שרלטנית ואם אני אטעה אז אני כן ? ואם למדתי קורס קלפים ואני טועה אז אני לא ? אנחנו בפלונטר. נראה לי שאנחנו לא בכוון הנכון מה זאת אומרת אחד שמרמה ביודעין ? כלומר אני לא מתקשרת לא כלום לא יודעת טארוט או אסטרולוגיה....אבל אני מתיימרת להיות מיסטיקאית.... זכרי ואני חוזרת שוב.....אני לא מתקשרת , לא מבינה בטארוט או אסטרולוגיה, אבל אני רוצה מאד להיות מיסטיקאית, אז אני קונה חבילת קלפי טארוט, ומתחילה לקבל לקוחות, ורק בשביל הספורט אחוז ההצלחה שלי הוא חמישים אחוז, אז לפי התאוריה שלך אני שרלטנית נכון ? אבל אם אחוז ההצלחה שלי היה 90 אחוז אז אני לא . מה יהיה ??? אז אנחנו למעשה חוזרות על הפזמון שאחוזי ההצלחה קובעים ולא משנה אם למדתי או לא , אבל יכול להיות מצב שאני למדתי הכל, אבל אחוזי ההצלחה שלי שואפים לאפס וככה בגלל שלמדתי אז אין סיכוי שאני אהיה שרלטנית. ולו רק בגלל שלמדתי. בקיצור עוד לא הבנתי מה זה שרלטנות בתחום המיסטי. כל טוב מלי

גילה תני לי להבין נכון

תני לי להבין אם הבנתי אותך בכלל, לפי דברייך מי שסוטה מהנורמה המקובעת של פירוש הטארוט הוא שרלטן ? לדברייך מי שנותן פרושים לטארוט כפי שבא לו הוא שרלטן ? וזאת גם אם הקלפים הם רק כלי התקשור שלו ? כלומר אם אני מחר אודה שלא למדתי טארוט ואתן להם את הפירוש שלי אז אני בסדר ולא שרלטנית ? לדברייך הכל מסתכם בעניין הלימוד בלבד ? ואם מודים בו או לא ? לא יודעת משהו פה חסר לי, כי אני ואת מכירות מיסטיקאיות שהמציאו קלפים משלהם, וכתבו שם מה שהם רצו, וזאת ללא כל תשתית - זה בסדר ? מחר אני אמציא קלפים משלי עם ציורים שונים ופרושים שונים - האם זה יהפוך אותי לשרלטנית או שזה בסדר ? בקיצור בלבלת אותי קצת לא נראה לי חביבתי שנגעת בנקודה. ואם מחר אני אמציא מפה אסטרולוגית חדשה ואתן לכוכבים פרושים שונים ממה שמוכר ומקובע עד כה, אבל הניתוח שלי לאנשים יהיה מדוייק יותר מהאסטרולוגיה הקיימת היום אז אני שרלטנית, למרות שאני מצליחה ? בקיצור לא הבנתי כלום ממה שאמרת - ותקני אותי אם אני טועה כל טוב מלי

ועוד משהו...ראיתי את הלינק לשרות הולם.......

ומנין לי להיות בטוחה שלא יושבות שם חבורה של שרלטניות ?? לא שאני אומרת שהן כאלה, אבל מאיפה לי הבטחון שלא מדובר בשרלטניות ?? אני חושבת שההגדרה לשרלטנית צריכה להיות יותר חזקה. ואני חושבת שצריך הרבה אומץ להגיד את הדברים....כי אם נחזק את ההגדרה לשרלטנות, אז נגלה כי 90 אחוז מהמיסטיקאים הם שרלטנים - ואין למעשה תחום כזה שנקרא מיסטיקה. או לחילופין אין חיה כזאת או דבר כזה שנקרא שרלטנות. יש אולי מיסטיקאיות טובות יותר או טובות פחות אבל לא שרלטניות והכל אולי נמדד לפי אחוזי ההצלחה שלהן, ותחשבי על זה כל טוב מלי

לכל מי שרוצה להגיב אבקש פה רק בשביל הסדר הטוב

ובכן מלי וגילה

אני ממש לא מבינה את הויכוח,גילה אני חושבת שאת ממש אבל ממש לא צודקת מכיוון שכל מיסטיקאי יש לו כלים שונים לתקשור -ואת בתור מיסטיקאית אמורה לדעת שקריאה בקלפים אמורה לגרום לך לתקשר ולא לקרוא כמו בספר.. אגב,(אחוזי ההצלחה שלי הם בערך 90%) ואני לא אוהבת ללמוד על הקלפים בספרים כי קודם כל יש מליוני פרושים לכל קלף ,ודבר שני אני חושבת שמיסטיקאי טוב לא אמור "לתקשר" בטארות על ידי ידע שנקבע מראש על ידי מסטיקאים אחרים, לי קורה דבר מעניין עם הקלפים ברגע שאני עושה פתיחה פורסת את הקלפים לפתע בלי לשים לב (מאנשים שסיפרו לי) אני מעלה את העניים למעלה מתמקדת באיזו נקודה ונכנסת לתקשור ומתחילה לקבל שמות וארועים שחולפים לי כמו סרט,אז את רוצה להגיד לי שאני מקבלת את זה מהקלפים?????? ואת רוצה להגיד לי שאם היתי לומדת את הקלפים מהספרים זה היה עושה אותי מתקשרת עוד יותר טובה???? ובואי נאמר שיש מיסטיקאי שהוא לא מתקשר אבל יודע טוב ליקרוא את הקלפים כי למד אותם ממיסטיקאי אחר שהוא בקיא בקלפים את חושבת שללא האינטואיציה שלו(שזה הדבר הכי חשוב בקריאה) יצא לו לראות שמות וארועים??? תחשבי על זה.... יום טוב לכולם... Jos'

שרלטנות

איזה יופי סוף סוף קצת דיונים פה. בכל מקרה שרלטן לפי דעתי זה אחד שמנצל את התמימות של האנשים ואת הצער שלהם על מנת לעשות מיזה כסף ובנוסף שמפזר הבטחות שווא בלי כיסוי, כלומר כל המכשפים למינהם שטוענים שיחזירו אהבות והדבר כרוך בקניית חומרים יקרים הם שרלטנים. בנוסף מי שמתעסק בתחום המיסיטי ללא הכשרה המתאימה או שפשוט לא טוב בתחום הזה אבל ממשיך לעסוק בו הוא רמאי. עכשיו אני רוצה להדגיש שלא כל מיסטקאי הוא רמאי ואני חושבת שהשוואה קטנה תעזור - מסטיקאי ורופא בד"כ הולכים לשניים כאשר יש לנו בעיה (שזה שווה לצער בחלק מהמקרים), מיסטקאי טוב כמו רופא טוב ידע לאבחן את הבעיה ואולי להציע פתרונות אפשרים, לא תמיד הוא יוכל לפתור את הבעיה כמו שלא תמיד הרופא ידע מה יש לנו, אולם רופא טוב שלא מצליח לפתור בעיה פונה למומחה אחר, או מפנה את החולה ועוקב אחר מצבו שכאן יש בעיה מהצד המיסיטי - אם אני חולה והתרופה לא עבדה אני חוזרת לרופא ואומרת לו הטיפול שנתת לי לא יעיל אולם מה קורה במקרה של מיסטיקאי - האם אני יכולה להגיד לו, מה שאמרת לא התגשם? או טעית בכלל באבחון הבעיה? פה זה קצת יותר מסובך ולכן יותר קשה לזהות רמאות בתחום זה וגם עובר קו דק מאוד בין מסטיקאי שהוא לא טוב לרמאי - אני מניחה שמי שלא טוב לפחות באמת למד את מה שהוא עוסק בו ובאמת מאמין שיש לו כוחות אלו ואחרים לעומת אחד שיודע שהוא סתם סוחט כסף ולא באמת מאמין במה שהוא עושה (כדוגמת מקרי כולבוטק למינהם)

הילה היקרה -

אני רוצה להגיב ואני מצטטת אותך לדברייך שרלטן זה אחד "כלומר כל המכשפים למינהם שטוענים שיחזירו אהבות" השאלה היא אם הוא מאמין שהוא באמת יוכל להחזיר אהבה על פי שטותיו - האם גם אחד כזה שרלטן ? אם הוא חושב שהוא יכול לעזור לך בזה ? "שלא תמיד הרופא ידע מה יש לנו, אולם רופא טוב שלא מצליח לפתור בעיה פונה למומחה אחר, או מפנה את החולה ועוקב אחר מצבו שכאן יש בעיה מהצד המיסיטי " האם תמיד רופא מפנה לרופא אחר ? והאם עצם זה שהמיסטיקן לא מפנה למרות שיש כאלו שכן האם זה הופך אותם לשרלטנים ? . "בכל מקרה שרלטן לפי דעתי זה אחד שמנצל את התמימות של האנשים ואת הצער שלהם על מנת לעשות מיזה כסף ובנוסף שמפזר הבטחות שווא" חביבתי יש משפט שאומר שכמו שהפרה רוצה להניק העגל רוצה לינוק משמע למה אותם אנשים תמימים פונים למיסטיקאים, וכשהמיסטיקאי מפזר הבטחת שוא זה אולי לעודד את רוחו של התמים , וזה לא בהכרח דבר רע. חביבה אני בכוונה מקשה על מנת לעורר את הויכוח....יש הרבה במה שאת אומרת, אבל אני מנסה להגיע לקווים ברורים וחד משמעיים מה זה שרלטן. אל תתייאשי ממני כל טוב מלי

ובכן מלי וגילה

אני ממש לא מבינה את הויכוח,גילה אני חושבת שאת ממש אבל ממש לא צודקת מכיוון שכל מיסטיקאי יש לו כלים שונים לתקשור -ואת בתור מיסטיקאית אמורה לדעת שקריאה בקלפים אמורה לגרום לך לתקשר ולא לקרוא כמו בספר.. אגב,(אחוזי ההצלחה שלי הם בערך 90%) ואני לא אוהבת ללמוד על הקלפים בספרים כי קודם כל יש מליוני פרושים לכל קלף ,ודבר שני אני חושבת שמיסטיקאי טוב לא אמור "לתקשר" בטארות על ידי ידע שנקבע מראש על ידי מסטיקאים אחרים, לי קורה דבר מעניין עם הקלפים ברגע שאני עושה פתיחה פורסת את הקלפים לפתע בלי לשים לב (מאנשים שסיפרו לי) אני מעלה את העניים למעלה מתמקדת באיזו נקודה ונכנסת לתקשור ומתחילה לקבל שמות וארועים שחולפים לי כמו סרט,אז את רוצה להגיד לי שאני מקבלת את זה מהקלפים?????? ואת רוצה להגיד לי שאם היתי לומדת את הקלפים מהספרים זה היה עושה אותי מתקשרת עוד יותר טובה???? ובואי נאמר שיש מיסטיקאי שהוא לא מתקשר אבל יודע טוב ליקרוא את הקלפים כי למד אותם ממיסטיקאי אחר שהוא בקיא בקלפים את חושבת שללא האינטואיציה שלו(שזה הדבר הכי חשוב בקריאה) יצא לו לראות שמות וארועים??? תחשבי על זה.... יום טוב לכולם... Jos'

ג'וזפינה היקרה

ג'וזפינה אז מהו לדעתך שרלטן ? אני מנסה להבין את הסוגיה. נניח שאת היום פותחת למשהו ולא משנה איך את עושה את זה ואותו מישהו הולך למיסטיקאי אחר והשני אומר לו בדיוק את ההיפך = האם זה הופך מישהו מכם לשרלטן ? ותחשבי על זה אוהבת אותך מלי

הילה היקרה -

אני רוצה להגיב ואני מצטטת אותך לדברייך שרלטן זה אחד "כלומר כל המכשפים למינהם שטוענים שיחזירו אהבות" השאלה היא אם הוא מאמין שהוא באמת יוכל להחזיר אהבה על פי שטותיו - האם גם אחד כזה שרלטן ? אם הוא חושב שהוא יכול לעזור לך בזה ? "שלא תמיד הרופא ידע מה יש לנו, אולם רופא טוב שלא מצליח לפתור בעיה פונה למומחה אחר, או מפנה את החולה ועוקב אחר מצבו שכאן יש בעיה מהצד המיסיטי " האם תמיד רופא מפנה לרופא אחר ? והאם עצם זה שהמיסטיקן לא מפנה למרות שיש כאלו שכן האם זה הופך אותם לשרלטנים ? . "בכל מקרה שרלטן לפי דעתי זה אחד שמנצל את התמימות של האנשים ואת הצער שלהם על מנת לעשות מיזה כסף ובנוסף שמפזר הבטחות שווא" חביבתי יש משפט שאומר שכמו שהפרה רוצה להניק העגל רוצה לינוק משמע למה אותם אנשים תמימים פונים למיסטיקאים, וכשהמיסטיקאי מפזר הבטחת שוא זה אולי לעודד את רוחו של התמים , וזה לא בהכרח דבר רע. חביבה אני בכוונה מקשה על מנת לעורר את הויכוח....יש הרבה במה שאת אומרת, אבל אני מנסה להגיע לקווים ברורים וחד משמעיים מה זה שרלטן. אל תתייאשי ממני כל טוב מלי

למלי

אני ממש לא מתייאשת ואני גם לא חושבת שנצליח להגיע לקווים ברורים של מה זה שרלטן זה זאת הגדרה אישית של כל אחד. לגבי מחזירי האהבות - אדם שמאמין שהוא יכול להחזיר אהבות או כל הוקוס פוקוס אחר אמור להיות אחד שיש לו קבלות כלומר שהצליח לעשות זאת, אחרי הכל לא יכול להיות שאדם יגיד שיש לו מוניטין מכובד של הסרת עין הרע והחזרת אהבה במשך שנים בעוד שהוא לא הצליח אפילו פעם אחת - הוא צריך קבלות ולא מספיקה האמונה שהוא חושב שהוא יכול לעשות זאת - צריך הוכחות. מה לעשות בני אדם חומריים מטבעם וכאשר אדם משלם בעד משהו הוא צריך לראות תוצאה - אם אני נכנסת לקניון וקונה חולצה קיבלתי משהו תמורת הכסף שלי - אם אני הולכת לרופא ומשלמת לו כסף ובתמורה הוא בודק אותי אני מקבלת שירות תמורת הכסף שלי, אם הרופא לא בדק אותי טוב אז לא קיבלתי תמורה הולמת תמורת התשלום שלי עכשיו פה הדברים נהיים מעט פילוסופים - יכול להיות שהרופא יטען שהוא בדק אותי הכי טוב שיכל ואז זה לא הופך אותו לשרלטן כי מבחינתו הוא עשה את המקסימום ,אבל אם אני חושבת שהוא לא בדק אותי טוב או שהוא לא גילה משהו שהיה אמור לגלות בבדיקה פשוטה אז בתור לקוחה לא מעניין אותי מה שהוא חושב אלא העובדות שהן שאותו רופא לא בדק אותי טוב. אגב נכון שלא כל רופא מפנה לרופא אחר, אבל מצד שני לא כל הרופאים טובים וגם אצל רופאים לא חסרה שרלטנות (אבל זה כבר לדיון אחר).. אגב מסטיקאי שאומר ללקוח מה שהוא רוצה לשמוע הוא בדיוק כמו רופא שיגיד לפציינט הכל בסדר שלמעשה הדברים לא בסדר, אם אדם פונה למומחה ולא משנה מאיזה תחום הדבר ההגון ביותר יהיה להגיד לו את האמת, גם אם היא תהיה קשה, מה שהאדם יבחר לעשות אם המידע הזה זאת כבר החלטה שלו (וכמובן שיש דרכים לבשר בשורה קשה ואין צורך להטיח את הדברים בפרצוף אלא להגיד אותם בדרך עדינה). אגב את המשפט על הפרה אני מכירה בוורסיה קצת שונה שאומרת שיותר משהעגל רוצה לינוק הפרה רוצה להניק - כלומר נראה לי שבשוק הזה יש יותר - מיסטיקאים על סוגיהם מאשר אנשים באמת צריכים. ומספיק לפתוח כל עיתון ולהציץ במדור המיסטיקה כדי לראות כמה קוראות בקפה, שמן, מחזירי אהבות וכו' וכו' קיימים. למעשה השוק הזה כל כך מוצף שפשוט קשה לדעת למי ללכת ואני לא אומרת שכולם שרלטנים ייתכן שלחלקם באמת יש כוונות טובות והם באמת מאמינים שהם עוזרים לאחרים - אולם כמו שאומרים: "הדרך לגיהנום רצופה בכוונות טובות".....

הילה חביבה

קצת קשה לי כך כשאת משווה בין מיסטיקאי לרופא או למשהו אחר כי בנושא הרפואה - ברור שרופא חייב תעודה ואו אסמכתא ואם אין לו והוא מתחזה אז הוא שרלטן ופה אין ויכוח בכלל. אבל תחום המיסטיקה - זה תחום השנוי במחלוקת - ופה אין תעודות, כל התחום הזה מתעסק רק ואך ורק באמונה, פה אין הוכחות או קבלות. אם לדוגמא אני אגיד שאני מסירה ממישהי עין רעה כדי שהיא תתחתן תוך שנה והיא אכן מתחתנת, אני לעולם לא אוכל להוכיח שזה בזכותי. בקיצור בגלל שבתחום המיסטי אין הוכחות ואין קבלות, איך נוכל לאבחן את השרלטן ? איך נוכל לאבחן? ולכן העלתי את הסוגיה כדי לנסות פחות או יותר להגיע לקווים מסוימים על עצם הקיום של שרלטנות. אני חושבת שאיך שהמיסטיקאי אומר את הדברים , אם זה בדרך בוטה או עדינה , אינו רלוונטי לענייננו, כי אם למיסטיקאי אין טאקט זה בטוח לא הופך אותו לשרלטן. ברור לי ולכן העלתי את העניין שהשוק מוצף היום במלא מיסטיקאים - שאכן מבטיחים הבטחות שווא - וגם סובלים מבורות משוועת - הם כביכול חושבים שהם יודעים הכל והם למעשה לא יודעים מאומה - והבורות שלהם דופקת למעשה לאנשים את החיים. אבל איך נדע לזהות אותם, כי גם השרלטנים יכולים לפעמים לקלוע בינגו, ואז לחלק מהאנשים הם לא יהיו שרלטנים. אני חושבת שאני יודעת איך להגדיר את השרלטן - רק שאיני רוצה לעשות זאת בשלב זה. וחוץ מזה אם אעשה זאת כל המיסטיקאים יעשו עלי "עליהום" שרלטנות לפי ההגדרה שלי תכניס לקטגוריה 90 אחוז מהמיסטיקאים, ואז אני בבעיה, ופותחת לי פתח לצרות. אז אני התכוונתי לתת לגולשים להגיע לזה בכוחות עצמם באמצעות דיונים שננהל פה. אז נסי לחשוב שוב מה זה לדעתך שרלטן ? בינתיים רק טוב ואל תתייאשי מלי
עבור לעמוד
, , ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אריאל עדן
עבור לפורום:
מיסטיקה ואסטרולוגיה
בחר
בחר