שאלה קצת מוזרה: איך אתם מקשיבים למוסיקה?

סיפרתי כאן בהודעה מוקדם יותר, שראיתי במרום ספר שנקרא "how to listen to music". וחשבתי, בטח כל אחד מאיתנו שומע מוסיקה בדרך אחרת. כל אחד מאיתנו מתייחס למשו אחר - כל אחד מאיתנו מתרקגש ממנה בגלל דברים שונים, כל אחד מאיתנו יש לו אסוציאציות אחרות שעולות כשהוא שומע מוסיקה. כרגע לצערי אין לי זמן לענות על השאלה שאני עצמי העליתי - אז אני אתן לכם להתחיל. אז איך אתם מקשיבים למוסיקה? P: - רונן.

תשובה

אני חושב שמוסיקה זה קודם כל תהליך רגשי ורק לאחר מכן שיכלי. אחרי הכל אהבתי ג'ז הרבה לפני שהבנתי אותו. העמקה, האזנה חכמה ובעיקר התנסות עצמית (גם אם לא ברמה טכנית גבוהה) גורמים בהמשך להבנה יותר טובה. בכל מקרה אני אוהב את מה שנשמע לי טוב ולא לפי מורכבות, וירטואוזיות, סאונד וכו'.

as for me

לי, נראה לי, יש שני מצבים עיקריים של הקשבה למוזיקה שאני ממש מקשיב ה'רגיעה', אני נרגע, נשכב ועוצם ת'עיניים, ומנסה להתחבר למוזיקה ו'לנוע' יחד אתה, ככה בעצם אני יכול לפעמים להתחבר לכל דבר... והדרך השנייה היא להקשיב טוב טוב להכל בלי לראות את זה רגשני או לנסות להתחבר, פשוט להבין הכל הכל, וככה לפעמים אני מפתח תיאוריות ביקורתיות שלמות על כל תיבה... אבל שתי הדרכים מהנות מאד וזה תלוי במצב רוח איזה דרך אני בוחר... חוץ מזה, לפעמים סתם אני שם מוזיקה כשאני עושה משהו ועסוק בו, אבל אני לא רואה את זה כ'להקשיב' למוזיקה, כשמקשיבים למוזיקה באמת צריך להיות עסוק (או לפחות להשתדל*) רק בה. אני גם לא רואה את רוב אלה שמסתובבים בחצר בצפר או בשיעורים עם דיסקמן כ'מקשיבים' למוזיקה, הם שמים לעצמם מוזיקת רקע, אי אפשר ככה בדרך כלל לבחון דיסק חדש, כל עוד הוא לא קליט במיוחד... *בקשר לזה, לפעמים אני (וזה קורה לכולם, אל תכחישו!!! [דיברתי על זה עם אנשים והם אמרו לי שגם להם זה קורה]) בקיצור, לפעמים מקשיבים למוזיקה, ואם זה משהו חדש, יכול לקחת זמן להתרגל, בייחוד כשזו לא מוזיקה קליטה ונעימה. ואז אני מוצא את עצמי לפעמים מנסה לשמוע איזה דיסק שרק קניתי, הזמן עובר ופתאום אני מוצא את עצמי חושב על הדלעות שאני מגדל בעדנית או משהו בסגנון... למרות, שאני חייב לציין שבזמן האחרון נראה לי שהצלחתי להתגבר על זה, זה מדיטטיבי !!!!!! הידד!

שאלה קצת מוזרה: איך אתם מקשיבים למוסיקה?

סיפרתי כאן בהודעה מוקדם יותר, שראיתי במרום ספר שנקרא "how to listen to music". וחשבתי, בטח כל אחד מאיתנו שומע מוסיקה בדרך אחרת. כל אחד מאיתנו מתייחס למשו אחר - כל אחד מאיתנו מתרקגש ממנה בגלל דברים שונים, כל אחד מאיתנו יש לו אסוציאציות אחרות שעולות כשהוא שומע מוסיקה. כרגע לצערי אין לי זמן לענות על השאלה שאני עצמי העליתי - אז אני אתן לכם להתחיל. אז איך אתם מקשיבים למוסיקה? P: - רונן.

לגביי

שומע מספר פעמים לפני שבכלל חושב להתחיל ולהתעמק לאחר מכן קורא את ה LINER NOTES בדיסק, מאוד חשוב לי לדעת את ההסטוריה של ההקלטה, איפה הוקלטה, מי נכח שם ובאיזה חלק של חייו וכדומה רק לאחר מכן כשכל הנ"ל יושב לי בראש (המוזיקה וההסטוריה) רק אז מתחיל לנסות ולבחון זאת לעומק
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
ג'אז ובלוז
בחר
בחר