חתול קנאי (?)

חתול קנאי (?)

אז ככה, להוריי יש חתול, לפני כשנה הבאתי להם את כלבתי וחתולי (שמסתדרים מצויין ביניהם) לקח זמן והשלישיה הפכה קרובה וידידות, ממש אגדה. אבל.... לפני כמה זמן חתולי היקר נפל (קומה ראשונה, לא נורא) וחזר אחרי יומיים. ביום הראשון להעלמותו מצאתי חתולה בת כשבועיים והיתי חייבת לטפל בה כי לא יכולתי לתת לה כך להיות ברחוב ללא אמא וללא טיפול. אחרי יומיים, חתולי חזר וכמובן לא אהב לראות שיש חתולה חדשה, שמקבלת ה-מון תשומת לב.... שבוע לאחר מכן בערך נולד לי אחיין (כל זה קרה בשלושת השבועות האחרונים). ביום שישי האחרון חתולי היקר בהתקף של טירוף שרט את האחיין שלי בראשו (הרבה פחות נורא ממה שזה נשמע), אנחנו כולנו נותנים לו (לחתול) הרבה חום ואהבה, תשומת לב ויחס כי אנחנו לא רוצים שייקנא. אתמול, חזרנו הביתה וראינו שהחתולה הקטנה פצועה. אני נוטה להניח שזה הוא שוב מאחר והחתול השני והכלבה מאוד מגוננים עליה (על החתולה הקטנה והחדשה בחבורה). אני לא יודעת מה לעשות מול "חתול קנאי".... יש לו לאחרונה התקפי זעם או קינאה או מה שזה לא יהיה ויש לו קשיים להתסגל בחזרה לחבורה שהיתה ונוצרה. היחידה שהוא משחק איתה זו הכלבה אולם הוא ישן ביחד עם החתול השני אך ללא ריבים, כבר גילה לא פעם את סלידתו מהחתולה הקטנה.... לא יודעת מהלעשות, אנא עיזרו לי... ילדת הירח.

טוב, מה שנתפס אצלך כקנאה אולי אינו ממש "קנאה" במובן הרגיל

ישנה נטיה לעשות השלכה מהתנהגות אנושית להתנהגות חתולית או בכלל של בעלי חיים, וזה יוצר לפעמים בלבול ואי הבנות. לחתולים יש התנהגות חברתית ידועה ואופיינית, "קנאה" במובן האנושי אני מניח שקיימת במידה זו או אחרת בחתולים, אבל לרוב מדובר בטריטוריאליות. בייחוד אצל זכרים. החתול בטבע אינו בעל חיים שחי בלהקות (למעט אריות) ולכן הוא בעל חיים מאד טריטוריאלי. כל פולש, בייחוד מאותו המין (חתול אחר) מהווה איום על הטריטוריה ולכן זוכה לתגובה אגרסיבית. חתול שגדל בבית ללא חתולים אחרים בהחלט עשוי להיות אלים כלפי חתול אחר שמאומץ. לכן יש להרגיל את החתולים אחד לשני בהדרגתיות ולפקח על המפגשים ביניהם עד שהחתול מתרגל. אם נוצרים קרבות פיזיים להפריד את הניצים. בסופו של עניין ובהדרגה החתול מתרגל. ייתכן ושני החתולים לעולם לא יהיו חברים טובים. אבל הם עשויים "לסבול" אחד את השני בסוף התהליך. כך גם עם תינוק חדש בבית. מבחינת החתול מדובר בבעל חיים חדש שהוא פולש והוא עשוי להיות חשדן לגביו. תינוקות מצידם הם סקרנים ויכולים בתנועות לא זהירות לאיים על החתול, למשוך לו בזנב וכו'. לכן גם מפגשים בין חתולים ותינוקות מומלץ שייעשו בפיקוח מלא. גם אם התינוק לא עשה דבר שכוונתו להציק, סביר להניח שהחתול בשל תנועה מסויימת הרגיש מאויים. בייחוד חתול שממילא נמצא בסטרס בשל חתול חדש בטריטוריה שלו. הפיתרון היחיד הוא פשוט סובלנות עם החתול שלכם, ופיקוח. וכמובן המוווון תשומת לב! גם לו מגיע לא? אלון

תשומת לב ואהבה

כולנו דואגים לחלק את תשומת הלב שלנו בין כל החיות ולא "לקפח" אף אחד. לגבי החתולה, בינתיים היא רק בת כחודש-חודש וקצת וקשה לתת להם "להכיר" או לתפוס עמדה בטריטוריה שלהם, מאחר ויחסי הכחות בין השניים אבודים מראש (לדעתי). לגבי התינוק, הוא בן שבועיים, אין לי כל דרך לערוך "הכרות" עם כל הכבוד לחתולי האהוב (והוא אכן אהוב) אחייני חשוב לי יותר... והחתול השני והכלבה היו סקרנים לגבי החיה החדשה (האחיין) אך רק הריחו, הסתכלו (קפצו לערסל, לעגלה וכו) אך לא תקפו אותו כמו שעשה חתולי. בכל אופן, לפעמים, כשאנו ניגשים לתת לו חום ואהבה הוא נרתע. רק לכלבתי ולי הוא "נותן את עצמו" וברוב המקרים לא מסתייג מאיתנו. החתול גדל (בחודשיו הראשונים, בערך עד גיל שנה) עם כלבתי ואיתי בבית על הקרקע והיה מסתובב חופשי בחצר בה היו בעיקר כלבים (וכולם הסתדרו מצויין, אגב). עוד דבר אחד אחרון שחשוב לי לציין הוא שהתקפי האלימות שלו באו רק לאחר שנפל וחזר (כמובן שאי אפשר להתעלם מבואה של החתולה ובואו של האחיין) אשמח לטיפים נוספים... ילדת ירח האוהבת את כל חיות משפחתה... :-)

זו אני שכתבתי את התגובה "חום ואהבה" רק לא מהיוזר שלי...

צר לי אם בילבלתי... ילדת ירח.

שאלה לגבי קנאה

היי אלון סוקט ממש מציק לפיקסל אם פיקסל באה לקבל ממני פינוקים מה שגורם לכך שהיא מגיעה אלי פחות פחות כל פעם, הם ממש מתעצבן, לא נותן לי לגוע בו ותוקף את פיקסל, לא חזק אבל כדי להעביר לה את המסר שהיא לא רצויה.. האם גם זה סוג של טריטוריאליות או קנאה של ממש ואיך או מה לעזזל אני עושה עם זה? (חשוב לציין שסוקט מעולם לא הוציא או יוציא עלי ציפורניים או שיניים אבל הוא בהחלט לא נחמד אם אני מעיזה ללטף את פיקסל ולא אותו)
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
חתולים
בחר
בחר