גם אורט אביב -סנונית נכנסו לחגיגת הכסף

זהו.. אורט אביב-סנונית סגרו את אתר האקולוגיה לנרשמים בלבד. סתם תהייה, האם גופים כמו אורט אביב המומנים מתקציבי מדינה רשאים לגבות כספים על פיתוח שעשו מתקציבים שממילא נועדו לרווחת תלמידים??? את אותה שאלה אני שואלת גם לגבי מט"ח ? אסנת

חגיגה? כסף?

אני חושבת שיש כאן מספר טעויות בסיסיות הנובעות בוודאי מאי ידיעה. אני אנסה להבהיר - עד כמה שידוע משרד החינוך אינו תומך מממן חלק מן הגופים שהזכרת לפחות לגבי מטח אני בטוחה. ישנם אמנם פעילויות שהמשרד מעוניין בהם והוא משתתף בהם ופעילויות אלה אכן מסובסדות - כלומר העלות למשתתף הן לא אחת סמליות . לדוגמא אציין מיזם של האו"פ המשרד ומטח - המיזם נקרא תמי"ד מרכז מתוקשב לפיתוח מקצועי של מטח. במסגרת המיזם מתקיימים קורסים בעלות יחסית נמוכה מאד - ניתן לומר סמלית ובצדן מוקם אתר קהילות פתוח שהינו ברוח האינטרנט חופשי לחלוטין. בנוסף ועוד דוגמא ממטח הוקמה ספרייה ווירטואלית למורים ולתלמידים לא אכנס לעלויות אבל ברור לכל בר דעת שנעשית פה עבודה עצומה בהיקפה ובוודאי יקרה מאד - גם פה השרות ניתן חינם. נכון שישנם פעילויות שהן אינן חופשיות אבל אי אפשר לחשוב שגוף גם אם הוא מלכ"ר לא צריך להתקיים.

חזון ?????

שלום יהודית - אן חולק על כך שהחומרים המפותחים במט"ח נעשים בצורה מקצועית, תוך השקעה כספית גדולה. הבעיה היא שלאחר שלב הבניה, הנעשית גם על דעתך בהשקעות גדולות של המדינה, חלק מהחומרים נסגר לשימוש של קהלים מוגדרים (אלה שיש להם כסף??). ומה עם החזון האינטרנטי המדבר על נגישות בלתי מוגבלת למידע? לרגע ניתן לחשוב שעברה כבר התקופה שדיברו במושגים אלה. כבר היום חברות מסחריות רבות העוסקות בלמידה באינטרנט מגבילות את הגישה אל החומרים שלהן רק למנויים בתשלום. חברות שלא היה להן קשר לחינוך בעבר מזהות כאן מקור מבטיח להכנסות, והן מפתחות מאגרים וקורסים, וכל, כמובן, בתשלום. אוניברסיטאות רבות התחילו לפתוח קורסים לסטודנטים לא מן המנין אם אלה יהיו מוכנים לשלם. המגמה נראתה כמגמה שאין ממנה חזרה. אבל אז, בתחילת אפריל, MIT, אחת האוניברסיטאות היוקרתיות ביותר בארה"ב, הכריזה שבכוונתה לבנות אתרי WWW לכמעט כל 2,000 הקורסים שלה, כאשר באתרים האלה אפשר יהיה למצוא תוכניות הלימודים של הקורסים, תקצירי ההרצאות, תרגילים, מבחנים, סימולציות ועוד. המבקרים באתרים לא ישתתפו בקורסים באופן פעיל, ולא יזכו בקרדיט, אבל הם יוכלו להעזר בחומרי הלמידה בלימוד עצמי, ולהשתמש בחומרים האלה בהתאם לצרכים שלהם. התוכנית הזאת זכתה לכיסוי נרחב בעיתונות, במידה רבה מפני שראו בה איתות ברור מצד MIT שיש עדיין תוקף לאמירה ש-"המידע רוצה להיות חופשי". ראו זה פלא - הפרוייקט שהשכיל להגדיר חזון עם שאר רוח זכה במענקים של מליוני דולר להמשך פעילותו. אולי נלמד גם אנחנו? אלישע

ועוד דוגמאות לקניין רוחני וחופש המידע

אלישע שלום , עוד דוגמאות המעידות מה המרחק ביננו ובין ארה"ב ( לא המרחק הגיאוגרפי , כמובן ) . שני מאגרי המידע החשובים והמוערכים ביותר בעולם: מאגר ERIC ומאגר MEDLINE , אשר חלק מפיתוחם ממומן ע"י משלם המיסים האמריקאי , פתוחים באופן חופשי לכל הציבור ברחבי העולם ומביאים תועלת רבה מאד למאות אלפי גולשים במרחב האינטרנט .

תודה עמיקם....

אגב, תציץ לפורום של הדס. קורה שם דבר מעניין (לדעתי דוגמא מעניינת ללכידות קבוצה וירטואלית). אלישע
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מידענות - מחפשים עבורך באינטרנט
בחר
בחר