שאלונת..

שאלונת..

שלום רב, רציתי לדעת איך מענישים כלב? קורה שהגורה נושכת נושכת , אומרים לה "לא" מפסיקה ועוד פעם כאילו לא מקשיבה - כששמים אותה במקום סגור היא יכולה לנבוח שעות עד שאנו מוצאים אותה - אז איך מענישים כלב?. ועוד שאלה בבקשה - אני מלמדת אותה כל מיני פקודות , בבית היא מקשיבה אבל כשאנו יוצאים לבחוץ ואני אומרת לה "שבי" היא לא מקשיבה , . מה אפשר לעשות? תודה

לא מענישים כלב

כלבים לא יודעים לקשר עונש עם התנהגות. הם כן מבינים כשמתקנים אותם, ובעיקר כשמתקנים אותם בעקביות. ככה הם לומדים. תנסי להשתמש בנוסף ל"לא", גם בבקבוק מים (תרסיס), או פחית עם מטבעות בפנים, בשביל הרעש. שימוש עקבי בבקבוק/פחית כשהגורה נושכת יסייע. חוץ מזה, היא תנבח שעות כי היא רוצה להיות אתכם, ולא מבינה למה היא מנותקת מכם. פקודות צריך ללמד בכל מקום. כלבים לומדים לקשר התנהגות עם סיטואציה ואם את מלמדת אותה פקודה רק במטבח (לדוגמא) היא לא תבצע את הפקודה במקום אחר בבית, או בחוץ לצורך העניין. צריך המון תרגולים (קצרים) בכל מיני מקומות.

"לא מענישים - מתקנים"

אני מסכים עם האמירה ולא מבין את הדוגמה שלך. הרי עונש בהגדרה זה לעשות משהו לא נעים כדי שהכלב יפסיק להתנהג בצורה מסויימת. אז איפה את מתקנת ולא מענישה כשאת עושה רעש או משפריצה מים? חוצמזה - מסכים עם מה שאמרת לגבי התרגולים. צריך לתרגל בכול מקום ולעשות את זה קצר.

מצטערת, לא הייתי ברורה

ההבדל מבחינתי הוא שכלב לא יודעת לעשות את הקישור בין מעשה רע או לא מקובל שעשה לבין עונש שנותנים לו (נועלים אותו בחדר, כדוגמא מההודעה הראשונה) - אלא אם כן תופסים בשעת מעשה, ואז כשנוזפים ב"לא" הראשוני/משתמשים בפחית/בקבוק וכו' וגורמים לכלב להפסיק, וזה בעצם התיקון. בנוסף, הרבה יותר קל למנוע התנהגות לא רצויה של כלב, שלדעתי נובעת מתסכול וחוסר קביעות (INCONSISTENCY) על ידי הוצאת אנרגיה (ריצה, פעילות כלשהי עם הכלב כדי לעייף אותו טיפה). הכלב פורק תסכולים באופן הזה, ולא עושה דברים "דווקא". חוץ מזה, שאני לא מאמינה שיהיה מישהו שיתנגד לאמירה: "כלב עייף הוא כלב טוב".

שאלונת..

שלום רב, רציתי לדעת איך מענישים כלב? קורה שהגורה נושכת נושכת , אומרים לה "לא" מפסיקה ועוד פעם כאילו לא מקשיבה - כששמים אותה במקום סגור היא יכולה לנבוח שעות עד שאנו מוצאים אותה - אז איך מענישים כלב?. ועוד שאלה בבקשה - אני מלמדת אותה כל מיני פקודות , בבית היא מקשיבה אבל כשאנו יוצאים לבחוץ ואני אומרת לה "שבי" היא לא מקשיבה , . מה אפשר לעשות? תודה

תשובה לנטלי.....

היי נטלי מאד חשוב להבין את שלבי החינוך של הכלב על מנת ללמדו בצורה סבלנית ונינוחה ולא ע"י הלחצה ופחד. השלב הראשון בחינוך הכלב הוא שלב הלימוד. כיוון שאנחנו יוצאים מנקודת הנחה שהכלב מתנהג כיצור פראי ואינו מותנה להתנהגות הרצויה לנו, עדיין אנחנו לא מענישים אותו (ואני בהמשך דבריי אסביר לך מה הוא עונש ומהו "תיקון"). בשלב הלימוד הראשוני, אנחנו משתמשים בשתי צורות לימוד, התנייה קלאסית והתנייה אופרנטית. כשאנחנו עובדים בהתנייה קלאסית אנחנו גורמים או מובילים את הכלב לבצע פעולה מסויימת ואז אנחנו מחזקים אותו ע"י חיזוק חיובי (מזון, צעצוע מסויים או שבח קולי וליטופים), בהתנייה קלאסית אנחנו מפעילים את הכלב. דוגמא: אני מצמיד נקניק לאפו של הכלב ומרים את היד, הכלב רוצה את הנקניק, עוקב אחר היד וכשאני מרים אותה מעל ראשו, בתנועה אינסטנקטיבית הוא מתיישב, כאשר הישבן שלו נוגע ברצפה אני מייד נותן לו את הנקניק ומשבח אותו, אני חוזר על הפעולה מספר פעמים וממוסיף את המילה "שב" כדי שהכלב יקשר את התנועה למילה, שאחרי כן תהפך לפקודה. ניתן גם להשתמש בסימן מגשר לפקודה, למשל ב"קליקר". בהתנייה אופרנטית הכלב אקטיבי בעבודה, בעצם הכלב מפעיל את אותנו. הכלב מבצע פעולה מסויימת באופן טבעי לחלוטין ואנחנו מחזקים פעולה זו ע"י חיזוק חיובי, מה שגורם לו לקשר ולחזור על אותה פעולה כדי לקבל חיזוק זה. למשל, הכלב התיישב מבלי שהובלנו אותו לכך ומייד נתנו לונקניק על פעולה זו, נחכה שהוא יחזור על הפעולה ושוב נחזק ע"י האכלתו בנקניק ומתן שבח קולי וליטופים. לכאורה דרכי הלימוד נשמעים מאד פשוטים וקלים, ואכן הם כך כשמדובר בכלבים יציבים, נהיגים ומרוכזים המגלים רצון לעבוד, אך יש כלבים שכל רצונם הוא לרצות את עצמם, ואין להם עניין בכלל בעבודה, לשם כך יש להסתייע באיש מקצוע מיומן היודע כיצד להפעיל את הכלב ולגרום לו ריכוז מבלי שהחינוך יהיה טראומטי. השלב השני הוא שלב הדרישה. שלב בו הכלב יודע ומבין את ההתנייות והפקודות, משמע אם ההתנהגות שלו אינה רצויה לנו, כמו נשכנות, משיכה ברצועה, קופצנות, אי ציות לפקודה ועוד, עלינו ל"תקן" אותו לביצוע התנהגות רצויה. מהו "תיקון", תיקון הוא מושג באילוף של כלבים, שאיני יודע מה מקורו, אך מטרתו היא או להכחיד התנהגות לא רצויה של כלב (ענישה) או לחזק התנהגות רצויה ע"י גירוי לא נעים (חיזוק שלילי). בשלב הדרישה אנחנו נשתמש גם בענישה פרופורציונלית לסף הלחץ של הכלב, לדחף של הכלב ולעוד פרמטרים נוספים. חשוב לציין, שענישה או חיזוק שלילי, חשוב שלא יהיו טראומטיים לכלב או שעלולים לגרום לו לנזקים פיסיים ונפשיים. השלה השלישי הוא שלב ההטמעה, שלב שבו יש עקביות והתמדה בהטמעת הפקודות וההתניות להנהגויות רצויות, במטרה לחזק את ההתנהגויות הרצויוית של הכלב באינטראקציה בינו ובין בעליו וסביבת המחייה בה הוא חי ולהכחיד התנהגויות לא רצויות. כשיש התמדה ועקביות הכלב מותנה להרגלים רצויים. שאלתך היא שאלה קצרה, אך שאלה כללית מאד. אני אענה לך על החלק הראשון, אך לגבי החלק השני, לא אוכל להנחות אותך במסגרת פורום זה, כיוון שיש לאבחן את אופיו,מזגו, רמת הריכוז, תכונותיו ויצריו של כלבך, להכיר את סביבת המחייה שבו הוא חי ואתכם בעלי הכלב כדי להבין כיצד לחנך את הכלב בצורה נכונה ולא טראומטית, ולכן לאילוף לפקודות משמעת רצוי שתפני לאיש מקצוע מיומן. כמובן שיש לטפל כבר מעכשיו בתופעת הנשכנות של הכלב, גם אם היא מתוך משחק. כאשר הוא מגלה התנהגות זו, אין לשתף איתו פעולה, חשוב לא להירתע לאחור, יש ל"הקפיא" את היד או הרגל, ניתן גם לאמר לו "לא" בסמכותיות (לא בצעקות) ומיד להעביר אותו למשחק בעצם או בחבל. יש ליצור לו עניין ואטרקציה גדולים ומושכים יותר מהנשיכה את היד או הרגל. במידה והנשכנות היא אובססיבית ואתם מרגישים שאתם מאבדים שליטה ואינכם מצליחים להפסיק התנהגות זו, עליכם לפנות לאיש מקצוע. בהצלחה.

לא הבנתי

בפיסקה הראשונה אתה אומר שתסביר בין תיקון לעונש אבל כשאתה מסביר על התיקון אתה כותב בסוגריים עונש .לא הבנתי את זה . אתם מתארים אותו דבר אבל קוראים לו בשם שונה . דבר נוסף שלא הבנתי זה איך יודעים בדיוק מהו סף הלחץ של הכלב ומה קורה במידה ועוברים אותו,שכן לא כולנו מאלפים מקצועיים. מהם הסיכונים שאני אפשל עם הכלב שלי איפה שהמאלף שלי מצליח? האם יש שיטות בהם אין צורך בתיקון\עונש או שיטות בהם לא לא צריך להגיע לסף הלחץ שלהם? תודה דובי

" בהתנייה קלאסית אנחנו גורמים או מובילים את הכלב לבצע פעולה מסויימת ואז אנחנו מחזקים אותו ע"י חיזוק חיובי " - טעות רבותייי

אתה מבלבל בין התנייה קלאסית להתנייה אופרנטית. קצת פאדיחה מצד מישהו מקצוען לא? חוצמזה אני שמח לקרוא שאתה מבין ש"תיקון"זה בעצם עונש ולפעמים זה חיזוק שלילי. דובי אתה יכול לישון בשקט כי עונש ותיקון זה אותו דבר במילים אחרות. אני שמח לקרוא שאדון מנהל מתאמץ להראות שהוא חיובי בסוף הוא גם יבין מה זה אומר.

אוי לא אתה לא מתבלבל אתה סתם מבלבל תמוח

בושה איזה בלבולי מוח. אתה מסביר מה זה התניה אופרנטית וזה מעיד שאתה בעצם לא מבין מה ההבדל בין שתי ההתניות אז זה ממש לא בלבול אלא קשקוש של מישהו שלא מבין כלום. כל התניה שמבוססת על פעולה של החיה זאת התניה אופרנטית. התניה קלאסית היא התניה של אסוציאציה רגשית. וכמו שלימור היתה אומרת: "אני בשוק אני בהלם אני ה-מ-ו-מ-ה"

מי שמבלבל את המוח זה אתה.....

הסברתי את ההבדל בעבודה בין שתי ההתניות ולא את פירושן של ההתניות. מי שצריך להתבייש, זה אתה, בפחדנות שלך להזדהות ולתקוף סתם. אתה זה שלא החזיק מעמד בתחום ופרש, האם זו תבוסתנות, אולי? תקרא שוב את דבריי, אולי תבין?

מצטערת, לא הייתי ברורה

ההבדל מבחינתי הוא שכלב לא יודעת לעשות את הקישור בין מעשה רע או לא מקובל שעשה לבין עונש שנותנים לו (נועלים אותו בחדר, כדוגמא מההודעה הראשונה) - אלא אם כן תופסים בשעת מעשה, ואז כשנוזפים ב"לא" הראשוני/משתמשים בפחית/בקבוק וכו' וגורמים לכלב להפסיק, וזה בעצם התיקון. בנוסף, הרבה יותר קל למנוע התנהגות לא רצויה של כלב, שלדעתי נובעת מתסכול וחוסר קביעות (INCONSISTENCY) על ידי הוצאת אנרגיה (ריצה, פעילות כלשהי עם הכלב כדי לעייף אותו טיפה). הכלב פורק תסכולים באופן הזה, ולא עושה דברים "דווקא". חוץ מזה, שאני לא מאמינה שיהיה מישהו שיתנגד לאמירה: "כלב עייף הוא כלב טוב".

זה לא שלא היית ברורה לא היית מדויקת

- "ההבדל מבחינתי הוא שכלב לא יודעת לעשות את הקישור בין מעשה רע או לא מקובל שעשה לבין עונש שנותנים לו (נועלים אותו בחדר, כדוגמא מההודעה הראשונה) - אלא אם כן תופסים בשעת מעשה, ואז כשנוזפים ב"לא" הראשוני/משתמשים בפחית/בקבוק וכו' וגורמים לכלב להפסיק, וזה בעצם התיקון." - גברת יקרה, תיקון זה בידיוק עונש. אמצעי יעיל בצורה מאוד מוגבלת גם כשהוא קורה בזמן אמת ועונש או תיקון בלי תיזמון זאת סתם התעללות. אז אני מסכים איתך שאין מה להעניש בלי לתזמן אבל עוד יותר אין מה להעניש נקודה. יש להשגיח ולמנוע טעויות של הכלב. - "בנוסף, הרבה יותר קל למנוע התנהגות לא רצויה של כלב, שלדעתי נובעת מתסכול וחוסר קביעות (INCONSISTENCY) על ידי הוצאת אנרגיה (ריצה, פעילות כלשהי עם הכלב כדי לעייף אותו טיפה). הכלב פורק תסכולים באופן הזה, ולא עושה דברים "דווקא"." - גברת יקרה עוד פעם, אני מסכים עם כול מילה "חוץ מזה, שאני לא מאמינה שיהיה מישהו שיתנגד לאמירה: "כלב עייף הוא כלב טוב". -

מי שמבלבל את המוח זה אתה.....

הסברתי את ההבדל בעבודה בין שתי ההתניות ולא את פירושן של ההתניות. מי שצריך להתבייש, זה אתה, בפחדנות שלך להזדהות ולתקוף סתם. אתה זה שלא החזיק מעמד בתחום ופרש, האם זו תבוסתנות, אולי? תקרא שוב את דבריי, אולי תבין?

חחחחח כשאין מה לענות יורדים לפסים אישיים? חחחחחחחחחח

אני עזבתי תתחום כי יש לי עניינים אחרים שיותר מעניינים אותי ונמאס לי מלקוחות שלא מבינים שלהגיד לכלב "לא" לא יעשה את השינוי בהתנהגות של הכלב. אז כן הלכתי לי לעשות דברים אחלרים שאני אוהב. עכשיו לגבי השטויות שכתבת כול מה שאמרת על התניה קלאסית זה בולשיט אחד אחד גדול ומביך ותאמין לי שאני מבין מצויין. אני בטוח גם שמי שקורא את מה שכתבת מבין מצויין שאתה מבלבל תמוח שלא להגיד מ__ן תמוח. כול התיאור שלך הראשון זה ליגרום לכלב להתנהג בצורה מסוימת שזה אומר התניה אופרנטית. הדרך שבה עושים את זה יכולה ליהיות על ידי חיזוקים חיוביים ושליליים אבל בהתניה קלאסית לא מדובר על חיזוקים. התניה קלאסית כמו שכול תלמיד בתיכון לומד זאת התניה לא רצונית. כמו בניסוי המפורסם של פבלוב שבו הפעמון קיבל את הערך החיובי של הבשר. מה שאתה כתבת זה קישקוש מקושקש שמיתיימר להיות מבין אבל בפועל הוא חרטבונה בטעם מישמיש. קרעת אותי מיצחוק. לא נורא אורן בסוף תבין תהבדלים

לאורן השני........

א. עניתי לך לעניין. ב. למדתי היטב מהי התנייה קלאסית והתנייה אופרנטית וההבדלים בינהן, ובטח ובטח לא אתה תלמד אותי. ג. אם אתה לא הצלחת להדריך את לקוחותיך, הכשל הוא בך וברמת האילוף שלך, שכן אתה הוא זה שצריך להוביל אותם ולא הם אותך. יש לך עוד הרבה מה ללמוד בתחום. ד. לגבי ירידה לפסים אישיים.מי שמכנה עצמו אורן השני, משתמש בשמי שלי ומחפש טעויות שלי, ללא הצלחה עד עתה, הוא אתה. ה. עדיין אני חושב שאתה פחדן שפוחד להזדהות, ובטח ישנה סיבה טובה לכך.

לאורן מנור - אין צורך להגיב לו, זה נראה שזה רק נותן לו דלק להמשיך!!!

כנראה שהוא מנסה לעורר ויכוחי סרק, ולהוכיח אותך ברבים - אז תן לו להתבשל בעצמו ואל תגיב.....

נראה אם הבנתי

מה שהבנתי זה ששני האורנים הם אנשים בעלי אגו ענק ולא פתוחים הם דווקא מאוד דומים ומעניין שלא מסתדרים אחד עם השני . מה שלא הבנתי זה למה בכל התכתובת הזו לא ענו לי על השאלות. שוב תודה דובי

לאורן מנור - אין צורך להגיב לו, זה נראה שזה רק נותן לו דלק להמשיך!!!

כנראה שהוא מנסה לעורר ויכוחי סרק, ולהוכיח אותך ברבים - אז תן לו להתבשל בעצמו ואל תגיב.....

זה באמת מה שאני אעשה, ליעוז

עבור לעמוד
, , , ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
כלבים
בחר
בחר