אשמח לעזרתכם

אשמח לעזרתכם

שלום רב, ברצוני לשאול לגבי כמה דברים חשובים לי מאוד על כלבי האהוב. הוא בן 3 שנים, מעורב, מקסים אך מפונק מאוד. גידלתי אותו מהיום הראשון שנולד. כמה בעיות שלא נפתרות איתו בחודשים האחרונים: הוא בורח מהבית כל פעם שיש לו הזדמנות. כל ילד שפותח את הדלת הוא בורח החוצה ויש כביש מולנו, זה בלוק ולא דירה פרטית. לאחר בריחתו אנו רצים בריצת אמוק לתפוס אותו אך הוא בשלו, מתייחס לזה כאל משחק ובורח יותר רחוק. אין לו פחד מכבישים כי הוא לא יודע פחד מהם מהו. אני לא יודעת אם מותר להעניש כלב על בריחה שכן זו תופעה שחוזרת כמה פעמים בחודש. שנית, רצועה משתחררת מאליה של 5 מטר ועדיין לא מספיק לו והוא מושך בלי סוף, הוא כלב די כבד של 30 ק"ג ומאוד קשה להלחם בו שהוא משתולל. בראותו כלב אחר הוא רץ כמו משוגע עם הרצועה ואני מוצאת עצמי נגררת ממש על הריצפה איתו, אף כלב לא מתיחס לנביחותיו אבל הוא מראה שהוא הגבר ועד אשר הכלב האחר לא נעלם משדה ראייתו הוא לא מפסיק לנבוח. דבר נוסף, הרגל מגונה, הוא שוכב בחופשיות על הספות אך מדי פעם "חופר"בהם כאילו היו חול בחוץ. למה הוא עושה זאת? קורה גם שבבוקר אני במקלחת ושומעת אותו בוכה בכי תן עם ראשו כלפי מעלה בבכי ארוך וכמו סירנה לא מפסיק את היללת תן המפחידה הזאת. אין לי לזה תשובות מדוע הוא נוהג כך. סך הכל כלב מקסים אך הרבה דברים לא ברורים לי איתו עד היום. גם מלונה גדולה קניתי לו לפרגולה שיש ואינו מסכים להשאר שם, הוא רוצה רק את הסלון והחדרים משוחררים לו כל היום והלילה. רציתי להעביר אותו ללון במרפסת ששם יש חדר מסודר עם מלונה ושמיכה ואוכל ומקום יחסית גדול מחובר למרפסת אך הוא בוכה שם בלי סוף. מה עושים איתו? לפעמים אני מתיאשת ממנו שיש לו כל כך הרבה פאקים בהתנהגות מה גם שאף ילד שלי לא מוכן להוציא אותו בחוץ כי הוא מושך את הילדים בכוח עם הרצועה והם לא משתלטים עליו והוא בורח. מה לעשות?......

תשובה

היי מרב לצערי, אין באפשרותנו לסייע לך בפתרון הבעיה במסגרת תשובה מילולית בפורום זה. מובן מדברייך שהחיים במחיצת כלבכם הם לנטל ולמאבקים, נדמה שהתקשורת בינכם לקוי ואין הבנה מינימלית בינכם ובין הכלב ולהיפך. לפי התיאור, אתם חייבים להזמין איש מקצוע (מאלף כלבים) שידריך אתכם לתקשורת ולשליטה טובה יותר עם ועל כלבכם. יש לחנך את הכלב הן חינוך להתנהגות רצויה בתוך הבית והן להתנהגות רצויה מחוץ לבית. מאלף הכלבים ילמד את הכלב פקודות משמעת והתניות נכונות להליכה בחוץ והתניות נכונות להתנהגות בבית. הכוונה והדרכה נכונים יהפכו את התוהו ובוהו הנוכחי לאיכות חיים עם הכלב. לשאלות נוספות אשמח לענות.

תודה אורן

אנסה לחשוב על אילוף. צריך לשאול מאלפים אם זה מאוחר מדי כי בכל זאת הכלב כבר גיל 3 ויש לו את התשתית והבסיס שקיבל בבית אולי כברירת מחדל אצלו בראש. תודה לך על ההיענות המהירה.

אילוף למשמעת משמעותו

קביעת סט התנהגויות מותרות והאיסורים הברורים. אילוף למשמעת פירושו שגם בני הבית יהיו חלק מן התהליך לשינוי הגישה היסודית שלכם ומחוייבות מלאה כלפי התהליך. אילוף למשמעת בגיל שלוש שנים איננו מאוחר מדי כלל ועיקר. אילוף למשמעת ניתן ללמד כל כלב בכל גיל ובתנאי שהוא במצב בריאותי תקין.

מצטרף לדעתה של דרורה צחור.....

אכן, ניתן לחנך כלב גם בגיל מתקדם, אם הליך הדורש עקביות, התמדה וסבלנות.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
כלבים
בחר
בחר