תותבת חלקית מביאה לתותבת שלמה?

אני בן 50 ויש לי תותבת חלקית מזה חמש שנים, המחליפה תשע שיניים אחוריות בלסת העליונה. מנסים לשכנע אותי לעבור לשתלים אע"פ שהתרגלתי היטב לתותבת. המחיר לשתלים הוא גבוה מאד ואני מעדיף להישאר עם תותבת. נאמר לי שהשימוש בתותבת חלקית מחלישה את השיניים הטבעיות ותמיד מביאה לאובדן שאר השיניים באותה לסת. האם הדעה הזו אכן מקובלת בתחום? אם כן, תוך כמה זמן אוכל לצפות להזדקק לתותבת שלמה? באיזה שלב (איזה מספר של שיניים נותרות) מקובל לעקור את השיניים האחרונות ולעבור לתותבת שלמה? האם עדיף ללכת על תותבת-על, ואם כן, באיזה שלב עדיף לבצע את ההתקנה? האם התקנת תותבת-על מצריכה עקירת חלק מהשיניים הנותרות? כפי שציינתי, התרגלתי היטב לתותבת חלקית, ואני מעונין לדעת אם עלול להיות הרבה יותר קשה להתרגל לתותבת עליונה שלמה?

זה המוזיקה או רק השם..?

הרעיון הוא לפתור אותך מהתותבת כדי שלא תהיה בפה כדי שלא תוציא בלילה לכוס וכו' אך מעבר לזה. תותבת הנשענת על שיניים מפעילה עליהם כוחות (וכל מקרה שונה ממשנהו..) והשיניים הנושאות מתערערות ויש סיכוי שתעקרנה עם הזמן, מה שבהחלט קורה ויתכן שהרופא צופה את זה על פי הממצאים. אין כל חוקים ספציפיים ואין מקרה הדומה למשנהו, יש אך ורק דפוסים של מקרים שמהם מבקשים להזהר. אם יהיו שתלים באיזורים אחוריים, תתבצע נשיאה בעומס והשיניים הקדמיות יספגו פחות כוחות והן צפויות להחזיק מעמד שנים רבות יותר. לתותבת יש ערך פסיכולוגי של זקנה וגם את זה רוצים למנוע ממך תותבת אינה יציבה ומול שיניים טבעיות יש סכנה של אבדן עצם מזורז ואז יציבות התותבת נפגעת ועימה איכות חייך ויעילות הלעיסה יורדת פלאים ולעיתים ההדרדרות כה מהירה שקשה להציל את המצב עם שתלים

רק השם...

לדר' שמירט, אני מאד מודה לך על התשובה. אין לי בעיה פסיכולוגית וכבר השלמתי עם תותבת ועם האפשרות שאגיע לתותבת שלמה. ביקרתי כעת אצל רופא שיניים אחר לקבלת דעה שנייה. ביצעתי צילום פנורמי והרופא טוען כך: מסכים שתותבת חלקית היא שלב בדרך לתותבת מלאה. במקרה שלי זה יקח עוד זמן. ממליץ נגד שתלים באזור זה של הפה (אזור אחורי בלסת עליונה) ללא קשר עם המחיר, מאחר ואין לי בעיות עם התותבת. תותבת שלמה עליונה איננה בעיתית בד"כ ואם התרגלתי לחלקית, אתרגל גם לשלמה. יש לשמור על הלסת התחתונה היטב כי תותבת תחתונה בעיתית. שוחחתי שוב עם הרופא הראשון שהמליץ על שתלים והוא מסכים שלא קשה להתרגל לתותבת שלמה עליונה ושלא צפויה בעיה אצלי. בכל זאת, הוא עדיין היה מעדיף שתלים. לגבי זמן המעבר עד לתותבת שלמה, מצב השיניים העליונות הטבעיות הנותרות טוב כמו גם החניכיים, ואוכל לצפות למשהו כמו 5 עד 8 שנים - מכסימום 10. המילים שלך על תותבת בלתי-יציבה מטרידות אותי מאד ואני רוצה לדעת במה מדובר. מה צפויה להיות השפעת תותבת שלמה על הדיבור והאכילה? האם אצטרך להימנע מסוגי אוכל מסויימים, ואיזה הם? האם התותבת עלולה להתחלק מדי פעם ולגרום בושות? האם ייגרם כאב משיפשופים? כמו-כן, האם תקופה של 5 עד 8 שנים לירידה מ-7 שיניים עליונות לאפס היא באמת טווח זמן סביר ומקובל אם השיניים הנותרות והחניכיים במצב טוב?

הכל תלוי כמה עצם נותרת לאחר עקירת השיניים

כנגד שיניים טבעיות העצם מחוסרת השיניים עלולה להעלם מהר יותר מהרגיל ואז התותבת תהיה פחות יציבה ולעיתים בעייתית. כדאי לחזק תותבת שלמה עם אחיזה של שתלים למנוע תזוזה, להגביר יעילות לעיסה ולמנוע השפעת שיניים טבעיות תחתונות על אבדן העצם של לסת עליונה מחוסרת השיניים. שתלים הומצאו בעיקר לבעלי תותבות, לאילו המסתגלים רע למצב הנ"ל.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
רפואת שיניים ושיקום הפה
בחר
בחר