איך מתמודדים עם חרדה דנטלית? טיפול שיניים ללא כאב!ביקור אצל רופא השיניים, נחשב בדרך כלל לאחד הדברים הפחות נעימים. רעש המקדח המאיים והרטט שלה במגע עם השיניים, ההרדמה, הדם שלעתים מלווה את הטיפול והטיפולים הפולשניים, הביאו אחוז מסוים מהאוכלוסייה לחרדה מפני רופא שיניים. בשפה המקצועית, פחד זה נקרא "חרדה דנטלית" או "דנטופוביה".

ההגדרה המדויקת ל"דנטופוביה" עדיין לא גובשה לגמרי, אך מדובר בפחד של הסובלים ממנה מפני פרוצדורות הקשורות בשיניים. במקרים רבים, הפחד נובע מפרוצדורות הנעשות באמצעות המקדח, בעל ראש לא נעים ורטט, שבמגע עם השיניים מועבר אף לראש. כבר נציין כי רפואת שיניים בלייזר מחליפה את המקדח ותורמת להפחתת החשש. החרדה הדנטלית מובילה אותם להימנעות מביקורים אצל רופא השיניים. לעתים, בקרב הסובלים מחרדה דנטלית, גם מחשבה על ביקור אצל רופא השיניים עלולה להביא לפגיעה בתפקוד היומיומי. הדבר כמובן מהווה הזנחה של השיניים, מצב לא אידאלי בכל מקרה.

איך מתמודדים עם חרדה דנטלית?

הטיפול בחרדה דנטלית בדרך כלל הוא התנהגותי ומשלב בתוכו גם מתן תרופות, כגון כדורים המפחיתים חרדה וגם גז צחוק. עם זאת, לא רק הטיפול האקטיבי למניעת חרדה דנטלית יכול לסייע. אחד הגורמים החשובים בהתמודדות עם חרדה דנטלית הוא חוויית המטופל אצל רופא השיניים. אדיבותו של הרופא תסייע בוודאי להפחית את החששות המלווים את הביקור במרפאה. אם רופא השיניים אדיב, דואג להרגיע אתכם ומסביר לכם על הטיפול בצורה ידידותית, הדבר יתרום להתגבר על הפחד.

ניתן להתגבר על הפחד מפני טיפולי שיניים במספר צעדים נוספים. הצעד הראשון מתחיל בהבאת המטופל למרפאת השיניים, למרות חוסר רצונו. כשהמטופל יגיע, תבוצע רק בדיקה של חלל הפה ולא יבוצע טיפול. לאחר ששלב זה עובר בהצלחה, ניתן להתקדם לשיחה על טיפולי השיניים המתאימים עבור המטופל. השיחה נועדה להפחית את החששות ולתת למטופל ידיעה על מה שעומד להתרחש. שימו לב כי רופאים שישוחחו איתכם על אפשרויות הטיפול השונות וישתפו אתכם בבחירת הטיפול, הם הרופאים עליהם יש לסמוך.

רגע המבחן האמיתי של הסובלים מחרדה דנטלית הוא טיפול השיניים עצמו. על הרופא לספק לכם מענה לכל השאלות לפני תחילת הטיפול, ולכן כדי להפיג את כל החששות, שאלו את כל השאלות הרלוונטיות שעולות בראשכם. אמצעי נוסף להתמודדות עם חרדה דנטלית הוא טיפול שיניים בלייזר. טכנולוגיית הלייזר מאפשרת ביצוע של כל הטיפולים שמבוצעים על ידי מקדח. הדבר נעשה ללא מגע בשן עצמה ועשוי להקל את חוויית הטיפול אצל המטופלים.

היום רופאים רבים יודעים כיצד לפעול עם מטופלים הסובלים מחרדה דנטלית! לכל אחד מגיע חיוך יפה. גם השתלת שיניים אפשר לעשות תחת הרדמה מלאה על מנת להימנע מהחרדה.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
רפואת שיניים ושיקום הפה
בחר
בחר