רפואת שיניים ללא כאב - כיצד מתבצעים טיפולים כירורגיים?כאשר מדברים על טיפולים כירורגיים בחלל הפה, נהוג לחלק אותם לשניים: טיפולים גדולים המבוצעים במחלקות פה ולסת בבתי חולים וטיפולים קטנים יותר הניתנים לטיפול במרפאות השיניים השונות. בסוג השני של הטיפולים, השימוש בלייזר מקל את המשימה. כיום, רפואת שיניים בלייזר מאפשרת לרופאים לבצע פעולות שלא היו מבוצעות לפני כן. כך, הופכות פעולות כירורגיות רבות להיות פשוטות לטיפול.

הפעולות הכירורגיות הן כל אותן פעולות שעושים תוך כדי נגיעה ברקמה, למשל עקירת שן, שתלים וניתוחי חניכיים. כמו כל טיפול שיניים בלייזר, גם בפעולות כירורגיות, השימוש בלייזר מקנה הקלה של הטיפול, קיצור משכו ומשך הריפוי. מדובר למעשה בחלומו של כל מטופל, ויתרה מזאת – הטכנולוגיה מקלה גם על רופא השיניים.

רפואת שיניים בלייזר בטיפולים כירורגיים

קיימות פעולות כירורגיות רבות בחלל הפה שהלייזר נותן עבורן מענה אופטימלי. בחרנו שלוש פעולות כאלה, שבהן נדגים כיצד השימוש בלייזר הופך אותן לפשוטות מאוד:

1. חיבור בין החניכיים לבין הלשון והשפה (פרנקטומי) – התופעה הזו ידועה בקרב ילדים ועלולה להפריע לדיבור, שכן הלשון מוגבלת בתנועתה. קלינאי תקשורת רבים מביטים קודם כל הל החיבור בין הלשון לחניכיים, ואם הם רואים רצועת חיבור, הם שולחים את המטופל לטיפול. הטיפול הקונבנציונלי מכיל שימוש בסכין ודורש אלחוש מקומי ותפרים. לעומת זאת בלייזר, אין הרדמה בדרך כלל והפעולה נמשכת כמה דקות, ללא צורך בתפרים.

2. שיני בינה מכוסות ע"י רקמת חניכיים (אופרקולקטומי) – כאשר שיני בינה נמצאות בזמן הבקיעה, חלק מהן מכוסות על ידי רקמת החניכיים. נוצר מרווח בין הרקמה ללשון, מעין מערה קטנה, שלתוכה נכנס מזון שנותר שם ואף נרקב. הדבר גורם לחיידקים ולדלקת. בטיפול הניתן בלייזר, מבוצעת הסרה של הרקמה מעל השן, המערה נעלמת וכמוה גם החיידקים, המושמדים תוך כדי הפעולה על ידי קרן הלייזר.

3. חשיפת שתלים – בדרך כלל, כשמכניסים שתלים לתוך החניכיים, ממתינים כמה חודשים עד שהם ייקלטו ולאחר מכן יש ליצור גישה אליהם שוב, כדי להתחיל את תהליך הרכבת השיניים. חשיפת השתלים מבוצעת על ידי הלייזר ללא בעיה – למעשה מבוצע חיתוך בחניכיים, ללא דימום ותפרים, ואף ללא הרדמה ברוב המקרים.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
רפואת שיניים ושיקום הפה