ניפוץ המיתוסים על רפואת שיניים בלייזר

רבים האנשים ששמעו על טיפולי שיניים בלייזר בכלל והשתלות שיניים בלייזר בפרט, וחלקם גם התנסו בטיפולים שכאלו. מכיוון שידיעותיו של הציבור בתחום הזה מערבבות מציאות ודמיון, חשוב להפריך כמה מיתוסים נפוצים על טיפולי שיניים באמצעות לייזר.

טיפול בלייזר הוא חדשני

המיתוס שטוען שטיפול בלייזר הוא חדשני איננו נכון. אמנם טיפול בלייזר נחשב לפיתוח מתקדם, אבל מכשירי לייזר נמצאים בשימוש ברפואת שיניים כבר מעל ל-25 שנה. לכאורה, ההנחה שמדובר בטיפול חדשני איננה מפריעה, אבל בפועל לא מעט מטופלים חוששים מטיפול מסוג זה מחשש שהרופאים לא צברו בו די ניסיון.

כאשר מבינים שאין מדובר בטיפול חדש כל כך, ושנצברו עד היום די ראיות מדעיות ליעילותו ולעליונותו, נמוג החשש מפני רפואת שיניים מתקדמת שכזאת. בנוסף, טיפול בלייזר הוא במידה רבה טיפול שיניים ללא כאב, מה שמפחית עוד יותר את החששות הקיימים.
הלייזר מסוכן בגלל הקרינה שנפלטת

אנשים רבים סבורים כי ביקור אצל רופא שיניים בלייזר מסוכן, מכיוון שקרן הלייזר מייצרת קרינה שעלולה להזיק. חשוב לציין כי לא מדובר בקרינה במובן המסוכן שלה והיא איננה מייננת, רדיואקטיבית או קרינת רנטגן. מכשיר הלייזר מייצר קרן אור שונה לגמרי מאור שנפלט מנורת ליבון רגילה. לכן, השימוש בלייזר ברפואת שיניים הוא בטוח ולא מסוכן כלל.

לייזר טוב, אבל לא אפקטיבי בטיפולי שיניים

רבים נוטים לחשוב שהלייזר הוא "פתרון קסם" לבעיות רבות, אבל לא יעיל כשהדבר מגיע לשיניים. רפואת שיניים בלייזר הפכה לפתרון אידיאלי עבור מטופלים רבים ובאמצעותה ניתן לבצע סוגי טיפולים מגוונים: ניקוי עששת, טיפול שורש, כירורגיה עדינה, עצירת דימום והסרת אבנית או נגעים בתוך הפה. יתרה מזו, רפואת שיניים בלייזר טובה בטיפול בגידולים שפירים בתוך הפה.

רק מומחה ילדים צריך לטפל בילדים

טיפול שיניים לילדים יכול להיות חוויה לא נעימה, בעיקר בשל הפחד של הילד מפני המכשירים הלא מוכרים והרעשים שהם מפיקים. לכן, ישנה חשיבות עליונה לגישה ולקשר שנוצר עם הילד. במקרה של רפואת שיניים בלייזר, מדובר בכלי שעוזר ליצור אינטראקציה חיובית עם המטופל הצעיר. הלייזר מבטיח ברוב המקרים רפואת שיניים ללא כאב – מה שקורץ להורים רבים. ב-90 אחוז מטיפולי השיניים אין כלל צורך בזריקת הרדמה מקומית.

אנשים רבים שזקוקים לטיפולי שיניים ולחניכיים פונים לעזרת רפואת השיניים המתקדמת ביותר בעולם. מדובר, כמובן, בטיפול שידוע בשם טיפול שיניים בלייזר. בישראל כמו במדינות רבות בעולם המערבי, ביצוע טיפולי שיניים וחניכיים תוך שימוש בלייזר, זוכים ליותר ויותר אוהדים מצד המטופלים. הסיבה לכך ברורה ופשוטה בתכלית – טיפול בלייזר הוא טיפול שיניים ללא כאב, ברוב המקרים.

מאת:ד"ר אמיל ליטבק - רופא שיניים בלייזר


טכנולוגיה מתקדמת

למרות מה שמקובל לחושב, טיפולי לייזר ברפואת שיניים אינם דבר חדש כל כך. טיפולי לייזר ניסיוניים היו בשימוש כבר לפני יותר מעשרים שנה. יחד עם זאת, רופא שיניים בלייזר של ימנו אלה שונה עד מאוד מאותו רופא של לפני יותר משני עשורים. מלבד העובדה שכיום נצבר ניסיון דנטלי רב יותר, גם מכשירי הלייזר השתכללו ומשתכללים ללא הפסק. כך למשל, במהלך 13 השנים האחרונות, החלפתי שלושה דורות של מערכות לייזר לרפואת שיניים.

רפואה ללא כאב


למען ההגינות, חשוב לומר שכל רפואת שיניים כרוכה באי נוחות כלשהי. חלק מן הטיפולים של רפואת שיניים בלייזר עשויים גם הם ליצור אי נוחות זמנית אצל המטופלים. אבל, וכאן טמון ההבדל המשמעותי בין רפואת שיניים בלייזר לרפואת השיניים הקונבנציונלית והמוכרת, אין כמו הטיפול בלייזר להפחתת הכאב.
בטיפול שיניים "רגיל" נוצר כאב באמצעות המקדח בגלל החום והוויברציה, שכן המקדח נוגע בשן. בלייזר לעומת זאת, אין מגע ואין ויברציה, בנוסף לחום שנמוך משמעותית בהשוואה למקדח. רפואת שיניים ללא כאב באמצעות לייזר היא הסיבה שבגללה אין צורך בהרדמה ברוב מוחלט של הטיפולים.

פחות כאב פסיכולוגי

הפחתת הכאב בטיפולי הלייזר מבוצעת גם בשל העובדה שהטיפול הזה שקט הרבה יותר מזה שמבוצע באמצעות מקדחה רועמת. מומחים רבים טוענים שהחרדה בקרב רבים מהמטופלים, שמתעוררת למשמע קולות הקידוח, מביאה להתגברות הכאב בשל מה שניתן לקרוא לו כאב פסיכולוגי או פסיכוסומאטי. השימוש בלייזר השקט יחסית, מונע מטבע הדברים את החרפת הכאב מתוך השפעות פסיכולוגיות כאלו.

 

מעיניין מאוד מה שאתה כותב. מה דעתך על המאמר הבא האם זה באמת כל כך טוב כמו שזה נשמע?

השתלות שיניים ביום אחד? היתכן...

כל כך חשוב לבחור את הרופא הנכון! רופא שיניים מקצועי ואמין יוכל לעזור לנו להחליט אילו פרוצדורות לעבור, יסיבר בדיוק את היתרונות והחסרונות של כל שיטה, אחוזי הצלחה, תופעות לוואי וכו'. אין ספק שכנולוגיה מתקדמת חשובה מאוד בתחום וכל מה שאפשר לעשות כדי למנוע אינוחות או כאב יש לעשות. אבל אני עדיין אעדיף לבחור בשיטות קונבציונאליות אם הרופא שלי חושב שזו הדרך הטובה ביותר. כמובן שאם יש רופא טוב ומקצועי שאפשר לסמוך עליו.

 

השתלות שיניים

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
רפואת שיניים ושיקום הפה
בחר
בחר