אורחים לשבת

הבן שלי נשוי עם תינוקת. הם גרים רחוק מאיתנו.אנחנו הורים שומרי שבת והבן חילוני .הוא לא מתלהב לבוא אלינו לשבתות כי קשה לו כל שמירת השבת,הקידוש,בית הכנסת למרות שלא אומרים לו ללכת להתפלל.הבעיה שאנחנו מאוד רוצים שיבוא אלינו בשבתות זהו הזמן היחיד הפנוי לכולם והוא דוחה אותנו כל הזמן בסיבות שונות ואני מניחה שהסיבה העיקרית היא הקושי לשמור שבת עימנו.לנו זה מאוד קשה במיוחד שאנו מתגעגעים לנכדה שלנו.אז אנחנו נוסעים לפעמים באמצע השבוע אבל זה לא פותר את הבעיה אנחנו רוצים שיבוא לשבת.כיצד עלינו לנהוג?

האפשרויות רבות.

לא יודע איפה אתם גרים, 

אם יש לידכם מלון אכסניה, אז הוא יכול להתארח שם, לקפוץ אליכם אל הארוחות, ולשיחות נפש בתום ארוחת ערב שבת.

יש חגים וחול מועד שניתן להיות ביחד,  חול מועד סוכות, פסח, חנוכה, טו בשבט, פורים, חופש הגדול.

מסכימה עם יהודה, יש חגים וחול המועד שהזמן בו הוא יותר גמיש ואז אפשר לנסוע, וגם תוכלו לעשות משהו כמו זמן משפחתי מרוכז יותר. אני יכולה לומר שאנחנו נסענו כל המשפחה ביחד בסוכות לחופשה משותפת (מלון פסטורל בכפר בלום) וזאת הייתה חוויה! מעבר לכך שמדובר באמת באחלה של מלון שגם המבוגרים וגם הילדים יכולים להינות בו, סוף סוף היינו כל המשפחה ביחד יותר מרק שעה שעתיים בארוחה וזה ממש עשה את ההבדל... תחשבו על זה שעכשיו עוד מעט חנוכה, אז אולי תסעו לאנשהוא לחופשה משותפת. 

ומעבר לכך, אין ממש ברירה... נראה לי שזאת דילמה שכל משפחה שיש בהם הבדלים במסורת ובשמירת מצוות...

אגב, האם זה ריאלי מבחינתכם שיבוא לשבת ואז יחזור אם מרגיש שקשה לו מדי להיות אצלכם בשבת? 

מסכימה עם יהודה, יש חגים וחול המועד שהזמן בו הוא יותר גמיש ואז אפשר לנסוע, וגם תוכלו לעשות משהו כמו זמן משפחתי מרוכז יותר. אני יכולה לומר שאנחנו נסענו כל המשפחה ביחד בסוכות לחופשה משותפת (מלון פסטורל בכפר בלום) וזאת הייתה חוויה! מעבר לכך שמדובר באמת באחלה של מלון שגם המבוגרים וגם הילדים יכולים להינות בו, סוף סוף היינו כל המשפחה ביחד יותר מרק שעה שעתיים בארוחה וזה ממש עשה את ההבדל... תחשבו על זה שעכשיו עוד מעט חנוכה, אז אולי תסעו לאנשהוא לחופשה משותפת. 

ומעבר לכך, אין ממש ברירה... נראה לי שזאת דילמה שכל משפחה שיש בהם הבדלים במסורת ובשמירת מצוות...

אגב, האם זה ריאלי מבחינתכם שיבוא לשבת ואז יחזור אם מרגיש שקשה לו מדי להיות אצלכם בשבת? 

בס"ד

הפיתרון הוא לפעול בלי כפייה, כי זה הדבר שדוחה אנשים מלקיים תורה ומצוות, ובמיוחד מה שקרוי דתיים לשעבר. לכן מכיוון שהבן החליט לא לקיים מצוות בנתיים לפחות, ולא לקיים מצוות אין זה אומר שהוא לא יכול לבוא לבקר בשבת, פשוט להבהיר לו שהוא יכול לעזוב מתי שירצה ולא מחוייב להשאר כל השבת אצלכם. רק כאשר הוא נכנס לבית צריך לכבד את מהות הבית, אבל ברגע שהוא רוצה לעזוב ולחזור לביתו, הוא יכול ללכת ואין טענות כלפיו, ולא מחייבים אותו להשאר כל השבת בניגוד לרצונו. כי הבן רוצה לבוא לשבת להורים, הוא לא רוצה שיכפו עליו לשמור שבת. אז בתוך בית ההורים הוא צריך לדעת שחייבים לכבד את רצון ההורים, אבל בתום ארוחת השבת, אם הוא רוצה לקום וללכת הביתה (גם אם זה אומר שהוא נוסע הביתה במכונית), אז הוא רשאי לעשות את זה בלי כל טינה או רוגז כלפיו. זה הדרך לקרב אותו אליכם. ולגבי הטענה שכאילו בהזמנה שלו לשבת אתם גורמים לו לחלל שאת השבת, זו טענה לא נכונה, כי הוא מחלל את השבת בכל מקרה, ובזה שאתם מזמנים אותו לשבת אליכם, זה אומר שלפחות כמה שעות הוא כן יקיים את השבת, שזה עדיף על כך שהוא לא יבוא אליכם בשבת כלל, ואז הוא יחלל את כל השבת כולה. אז תנסו קצת להתגמש, כי מעט אור דוחה הרבה חושך.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
דתיים-חילוניים
בחר
בחר