מתי לסובב את כסא הבטיחות?

בתי בת 13 חודשים ו 9.5 ק"ג. האם מוטב להמשיך להסיע אותה כנגד כיוון הנסיעה כל זמן שאפשר, או שמא יש לסובב את הכסא? מהוראות כסא הבטיחות (אבנפלו טריומף) קשה לי להבין האם חייבים להפוך או שזו רק אפשרות.

הסעת ילדה בת 13 ח' ו-9.5 ק"ג

שלום רב, אנו ממליצים להסיע תינוק נגד כיוון הנסיעה כמה שיותר זמן, כל עוד משקלו לא עובר את השמקל המותר לפי יצרני הכסא. היות ומדובר בכסא שניתן להתקינו גם נגד כיוון הנסיעה וגם עם כיוון הנסיעה, היצרן מגביל את השימוש במושב נגד כיוון הנסיעה עד למשקל מסוים. אנא בידקו בחוברת הוראות היצרן עד איזה משקל ניתן להושיב את הילדה נגד כיוון הנסיעה ופעלי בהתאם. זוהר צוות מומחי בטרם

שלום!

בתי בת שנה (8.6 ק"ג) והיא יושבת נגד כיוון הנסיעה. בחודש האחרון שמתי לב שהרגליים שלה מתקפלות יותר ונוגעות בגב המושב האחורי.

האם זה סימן / סיבה להפוך את הכיסא להיות עם כיוון הנסיעה.

תודה.

הי גלית,

הנחיית הבטיחות היא להמשיך להושיב נגד כיוון הנסיעה עד גיל שנתיים. ממחקרים שונים עולה כי ילדים בני שנה עד שנתיים היושבים נגד כיוון הנסיעה, בטוחים פי 5 ויותר מילדים בגילים אלו, היושבים עם כיוון הנסיעה. בתאונות דרכים חזיתות (שהן מרבית תאונות הדרכים) היושבים ברכב  "עפים" לכיוון הנסיעה, ראשם של ילדים (הגדול ביחס לגוף) נע קדימה במהירות וחוזקה  ויוצר עומס גדול על חוליות הצוואר המגנות על חוט השדרה. חוליות הצוואר אצל פעוטות נמצאות עדיין בתהליך התפתחות (כמו שאר גופם) וחלק גדול מהם מורכב מסחוס. עד גיל שנתיים, אף אחת משלושת חוליות הצוואר לא סיימה את תהליך ההתפתחות ובכך קיימת אפשרות לגמישות ומתיחה. בזמן תאונה כאשר נוצרת תנועה מהירה וחזקה של הראש והצוואר, מתיחה זו עלולה לגרום לפגיעה בחוט השדרה, דבר שעלול להוביל לשיתוק ואף מוות. בישיבה נגד כיוון הנסיעה תנועת הראש נמנעת ועוצמת "המכה" מתפזרת על כל המושב ומאפשרת הגנה לצוואר ועמוד השדרה

בנוגע לרגליים הכפופות:
ילדים, שלא כמו מרבית המבוגרים, הם גמישים. (גם כשיש מקום) לרוב רגליהם לא מונחות למטה, אלא לכל כיוון אפשרי (בד"כ בגב של הנהג). על כן, אכן ילדים מעל גיל שנה בעלי רגליים ארוכות אולי יקפלו את הרגליים, ירימו אותם למעלה או יפנו אותם לצדדים, אך זה לא אומר שיש בכך בעיה. בזמן תאונה לא נמצאו פגיעות יתר של הרגלים או היפגעויות שנגרמו עקב ישיבה נגד כיוון הנסיעה.

 אורלי לביד-ברזל.

 

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
בטיחות ילדים - "בטרם"
בחר
בחר