חריגי קורס קצינים - דילמה מורכבת

אהלן חבר'ה, אפרט קצת על עצמי, אני חייל בסדיר פז"מ של 10 חודשיים,מפיק מולטימדיה להדרכה כמקצועי על תקן כותב לומדה(תוכנתן בשפת ActionScript ובסביבת ה WEB = כמה שפות תכנות) אני נמצא בדילמה מורכבת ולה רציתי לשמוע מספר הצעות לייעול/שיפור או אפילו לפתרונן. אני נמצא בחיל האויר בתפקיד שציינתי לעיל, אני נחשב לחריג מבחינת הנתונים האישיים ליציאה לקורס קצינים. הנתונים האישיים שלי : פרופיל 45 - רפואי בלבד. קב"א 53 דפ"ר 80 סימול עיברי 7 או 6 לא זכור לי(נדמה לי 7) צד"כ 23(איני יודע מהו הפרמטר הנ"ל אבל אציין) מתא"מ 0 הסיבה שהמתא"מ שלי הוא 0 ,בעקבות הפרמטר "סימול עיברי" , כך נאמר לי. אני מאוד מעוניין לצאת לקורס קצינים , אך הבנתי כי בעקבות הנתונים שלי אני מחוייב לעבור ועדה שמכונת "ועדת חריגים" הסיבה שציינתי את המקצוע שלי ,כיוון שמטבעי אני אוהב את סביבת תיכנות המחשבים ובכלל מחשבים. הבעיה הנוספת שהתבררה בפניי(והיא זאת שמחזקת את הבעיה והדילמה שלי) היא במידה ואני אעבור את "ועדת החריגים"(בע"ה אם אצא בכלל) היא שהייעוד של הקצונה הנ"ל היא מנהלה - תיכנון , ת"ש ,כוח אדם,שלישות וכו'.. תחומים שאני פחות מכיר , ואין לי לגביהם מידע על מהותן , פרט לעובדה שתחום העיניין הוא על הפן האדמניסטרטיבי - זה לא אומר לי הרבה. חשוב להעיר כי עוד מלפני גייוסי תמיד ראיתי בדמות הקצין דמות חיובית ודמות שארצה לחקות. איני יודע מה עליי לעשות האם לצאת לקורס קצינים - חריגים ,למרות שאני אוהב את המקצוע שאני עובד בו וארצה לעבוד וללמוד אותו עתידית(תיכנות) להבדיל מהתחום המנהלתי שאיני יודע עליו כלום? * ידוע לי שהת"ש של קצין לא ניתן להשוואה כלל ביחס לחייל סדיר שאינו קצין-גם שיקול שצריך לקחת(ואף נכון). דבר נוסף ואף הוא חשוב - "לפי השמועות" כקצין נפתחות עבורך העדפות במקומות עבודה באזרחות על פני אחרים שאינם. משהו שאיני יודע איך יכול להיות רלוונטי לאחד כמוני שבמידה ואצא לקורס קצינים אתמחה בתחום המנהלה , להבדיל מהאזרחות שארצה להיות תוכנתן?(נסו לענות לי על השאלה הנ"ל) מה מצריך תהליך ועדת החריגים? אני חושש רבות ממנו. האם אוכל "להתכונן" לכל התהליך הנ"ל מבעוד מועד?(לדוגמא בהערות/הארות רלוונטיות בקורות חיים שאתייחס אליהם וכו') תודה רבה לכל העוזרים! (הדבר המאמץ ואף הקשה הינו הדילמה, חישבו על זה מניסיון ;) ) ארבל

קצונה או לא קצונה, זאת השאלה!

היי ארבל, אני אתחיל קצת מהסוף. גם אני הייתי בצבא כחייל בתפקיד שמאוד אהבתי, נהנתי מהשירות בו, אהבתי את החברים ששירתו איתי וכשחשבתי על קצונה זה היה נראה לי כסיכון מסויים. אבל אז פתאום שאלתי את עצמי - האם כל פעם כשיהיה לי טוב במשהו אני לא ארצה להתקדם? לנסות ולהשיג עמדה טובה יותר? לתרום יותר? וככה פתרתי את הדילמה שלי. כן, יכול להיות שטוב לך, אבל באמת כל פעם כשטוב לך לא תנסה להתקדם רק "כי טוב"? ועדת חריגים בדר"כ זה אקט פורמאלי שלרוב לא מצריך נוכחותך למעט ביצוע ראיונות עם מפקדים/קציני שלישות. אין מה להתכונן לזה ואין לזה הכנה מיוחדת. באשר לתרומה של קצונה לעתיד: אני לא יודע עד כמה הפרמטר הזה משחק תפקיד מרכזי אצלך בהחלטה (אצלי הוא לא שיחק), אבל להיות קצין זה תמיד יתרון ולא משנה מה יהיה תפקידך. כקצין אתה רוכש יכולת פיקודית, הנעת אנשים ופקודים, הדרכה, חשיבה מבוקרת וביקורתית וכו'. בקיצור, אל תחשוש ואל תתחרט (גם אם בדיעבד יסתבר לך שטעית). תמיד עדיף להתחרט על דברים שעשינו מאשר על דברים שלא. בהצלחה ותעדכן!! *הערה: הכל כמובן על סמך דעתי האישית בלבד.

ארבל

כמוך- גמני אני הייתי לפני מס' חודשים ... הייתי חובשת ימית בבסיס הכי-הכי... חלום בהתגלמותו ... רציתי לצאת לקצונה- מאוד מאוד !!! ולא משנה שקצינה אחת עשתה לי חיים קשים , גמני עליתי לועדת חריגים, אומנם מסיבה אחרת - פז"מ הייתי חריגת פז"מ . ועדת חריגים זו מעין פגישה , שאתה מתראיין אצל קצין בכיר בחיל , בגלל המתא"ם הנמוך שלך, הוא רוצה לראותך ולראיין אותך, לראות מי עומד מולו , כי הרי אתה בנאדם, ולא מספר... בועדת חריגים ניתנת לך האפשרות לספר על עצמך להסביר למה אתה רוצה לצאת לקצונה ולמה לו (לקצין) להוציא אותך לקצונה. מה שתגיד שם- ישפיע על יציאתך לקצונה ! תגיד מה שאתה מרגיש.... הכי חשוב- שיהיה לך רעל בעיניים, תראה מוטיבציה שמבחינתך זה הדבר שהכי חשוב לך, שאתה רוצה את זה באמת. ידיד שלי- היה גם עם מתא"ם 0.... והייתה לו המטיבציה הכי גבוהה שראיתי , כיום הוא קצין... הוא היה מצטיין . למעלה יודעים שהמתאם זה "רק" מספר ומאחורי המספר יש בנאדם, עם ערכים, תחושות ורגשות . תוכיח להם מי אתה, קטן עליך . אני?! לא מתחרטת לשנייה שיצאתי, להיפך ! וכמה שהיה לי קשה לעשוב את הבסיס, את האנשים, את התפקיד- הכי הכי קשה בעולם עד היום לא עזבתי לגמרי... כל תהליך הקצונה נתן לי כ"כ הרבה ! כיום אני נמצאת בהשלמה... אומנם עדיין לא קיבלתי את השיבוץ ויש לי עוד מס' חודשים לארון , אבל אני לא מתחרטת לשנייה למרות הקבע הלא קצר שחתמתי.... אל תחשוב- מה זה יתרום לי, תחשוב גם על המעבר , על הכח שניתן לך לשנות, להועיל, לתת מעבר לתפקידך כחפ"ש... כמה אתה יכול להשפיע על אחרים .... לקצין יש המון ערך מוסף מעבר לערכים שהוא מייצג . איך אוהבים להגיד בבה"ד 1- להיות קצין, זה לכל החיים... אז תחשוב על זה טוב-טוב . לעניין הטכני, אם אתה כן יוצא לקצונה, תצטרך לעשות השלמה של חיל השלישות, זה העניין? לא תוכל לצאת לקצונה מטעם חיל תקשוב ולחזור למקצוע שלך? שיהיה לך בהצלחות !!!

קצונה או לא קצונה, זאת השאלה!

היי ארבל, אני אתחיל קצת מהסוף. גם אני הייתי בצבא כחייל בתפקיד שמאוד אהבתי, נהנתי מהשירות בו, אהבתי את החברים ששירתו איתי וכשחשבתי על קצונה זה היה נראה לי כסיכון מסויים. אבל אז פתאום שאלתי את עצמי - האם כל פעם כשיהיה לי טוב במשהו אני לא ארצה להתקדם? לנסות ולהשיג עמדה טובה יותר? לתרום יותר? וככה פתרתי את הדילמה שלי. כן, יכול להיות שטוב לך, אבל באמת כל פעם כשטוב לך לא תנסה להתקדם רק "כי טוב"? ועדת חריגים בדר"כ זה אקט פורמאלי שלרוב לא מצריך נוכחותך למעט ביצוע ראיונות עם מפקדים/קציני שלישות. אין מה להתכונן לזה ואין לזה הכנה מיוחדת. באשר לתרומה של קצונה לעתיד: אני לא יודע עד כמה הפרמטר הזה משחק תפקיד מרכזי אצלך בהחלטה (אצלי הוא לא שיחק), אבל להיות קצין זה תמיד יתרון ולא משנה מה יהיה תפקידך. כקצין אתה רוכש יכולת פיקודית, הנעת אנשים ופקודים, הדרכה, חשיבה מבוקרת וביקורתית וכו'. בקיצור, אל תחשוש ואל תתחרט (גם אם בדיעבד יסתבר לך שטעית). תמיד עדיף להתחרט על דברים שעשינו מאשר על דברים שלא. בהצלחה ותעדכן!! *הערה: הכל כמובן על סמך דעתי האישית בלבד.

לפי מה שאני יודע שהציעו לאחד אצלנו שהיה במצב שלך

לדחות את היציאה במחזור הקרוב(כי גם במחזור הקרוב זאת קצונה מנהלתית) ואז ישלחו לו קצונה יעודית(באותו תפקיד שהוא עושה ביום יום רק בתור מפקד מחלקה וכדומה).

כמה צריך בשביל קצונה ניתונים ומה הסיכויים עם הניתונים נמוכים לעלות אותם 

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
חיילים ומתגייסים
בחר
בחר