לכל בעלי הבלוגים..

גם אני רוצה!!! איפה הכי כדאי לעשות ???

שאלה טובה

ואני לא חושב שיש עליה תשובה חד משמעית. לי אישית אין סבלנות להתעסק בפרטים טכניים בבלוג. מעניין אותי התוכן, ומעט הזמן שיש לי להשקיע בתחביב שלי אני מעדיף שיושקע במה שאני כותב ולא בעיצוב של העמוד, בפיצ'רים או בגאדג'טים. אני חושב שבהקשר הזה ב-וורדפרס הכי טוב. אתה פשוט נרשם ויכול להתחיל לכתוב. כל המסביב, עיצובים ופרטים טכניים אתה יכול להוסיף as you go, ולא צריך להיות ספץ במחשבים בשביל להבין בזה. חסרונות של וורדפרס זה שהתמיכה בעברית עדיין לא מושלמת, אם כי יש שיפורים מידי פעם, וברוב מה שאני עושה בבלוג זה לא מפריע או משפיע. בלוגלי גם נראה לי בסדר, אם כי אני חושב שהאמינות שלו נופלת מזו של וורדפרס, היו כמה אירועים של נפילות אצלהם. היתרון שלו אני חושב הוא בתמיכה קצת יותר טובה בעברית. הממשק אמור להיות דומה מאוד, אם כי לא בדקתי בעצמי. בנענע/ישראבלוג הבלוג שלי התחיל (ועבר אחרי שני פוסטים לוורדפרס). לא אהבתי לא את מראה העמוד ולא את הממשק. גם בתפוז אני לא אוהב את מראה העמוד. עוד נקודה למחשבה - בלוגים באנגלית מושכים הרבה יותר קוראים ודיונים, תוכל לקבל דעות מכל קצוות תבל. notes.co.il נראה נחמד מבחוץ, לא יודע איך הממשק שלו. כנס לקישור הזה ותראה דוגמאות לבלוגים שונים: "וידויים של מוח מסובב" של אור, "אוכל שתיה גבר" של יאיר ו-"על אלכוהול ושאר ירקות" יושבים על וורדפרס. "בלוג הויסקי" יושב בנענע. "המשתה" של אייל ו"הטיפה האחרונה" של יובל יושבים ב-notes. אין לי שם דוגמה לבלוגלי, צ'טערת. בהצלחה, והיזהר, זה ממכר :)

הערה

(א) התעלם מהקישור הראשון (הזה), הוא היה אמור להופיע רק במקום השני בו הוא מופיע, מצטער. (ב) מצאתי את הבלוג הראשון, תוכל להשוות לנוכחי מבחינת מראה העמוד. כאן

לכל בעלי הבלוגים..

גם אני רוצה!!! איפה הכי כדאי לעשות ???

כמו ששכני אמר...

אני מאוד מרוצה בוורדפרס. אמינות, חסימת ספאם בתגובות והכל בעקרון סבבה. גם עם העברית מסתדרים יופי. בעקרון הפונקציה הכי מסובכת שיש אצלי בבלוג זה הקישור לפליקר שלי אז הוא לא הבלוג הכי מתוחכם שיש. אם אתה רוצה את כל הפונקציות אז עדיף לפתוח בוורדפרס עצמאי ולא בוורדפרס מבוסס רשת. גם אני התחלתי עם ישראבלוג, מחקתי אותו עוד לפני שכתבתי את הפוסט הראשון. ממש מעפן ונראה רע. תפתח, תכתוב, תראה מה העיניינים. לוקח קצת זמן לבנות קהל קוראים אבל ברגע שיש קהל, זה שווה וממכר מאוד. בהצלחה!

סקירה "קלה" מנקודת המבט שלי:

בלוג הוויסקי שלי קיים פחות או יותר 4 שנים. הוא נמצא בישראבלוג פשוט בגלל שבזמנו זו היתה הפלטפורמה היחידה הקיימת לבלוגים. למרות הבאסה המסויימת מהעיצוב, אני חושבת שהצלחתי להביא אותו למצב לא רע ויזואלית (כבר שמעתי דעות לכאן ולכאן, חלק אומרים שהעיצוב של ישראבלוג מחריד ולא משנה מה אני אעשה איתו, חלק אומרים שהעיצוב נחמד). האפשרויות שעומדות בפניך: ישראבלוג - ממשק קצת מסורבל אבל פשוט להבנה והפעלה. אפשר להוסיף פוסטים בסדר כרונולוגי בלבד (אין אפשרות להוסיף דפים כמו "אודות", "קישורים" ואחרים שעומדים בפני עצמם, רק להוסיף אותם כפוסטים רגילים ואח"כ מקסימום לקשר אליהם מהטור בצד). אין אפשרות לשלב סקריפטים, ווידג'טים או תוספות חיצוניות אחרות שאינן נתמכות ע"י המערכת. יש אפשרות פשוטה וידידותית להוסיף אנליטיקס (מערכת הסטטיסטיקות הטובה ביותר שיש). לא ניתן לשלב פרסומות אדסנס, לשלב קישורי affiliate או כל מודל מכניס כסף אחר (מאותה סיבה שאי אפשר לשלב סקריפטים ווידג'טים - המערכת פשוט לא מאפשרת את זה ככלל, לא כי יש להם התנגדות לזה). אולי תהיה אפשרות כזו בעתיד. נענע אוהבים את הבלוגרים שכותבים בנושאים מקצועיים (בשונה מבלוגים של "קמתי בבוקר, צחצחתי שיניים") ונותנים להם חשיפה באתר. לדוגמה, יש קישור לבלוג שלי מכל עמוד במדור אוכל בנענע. מביא קצת תנועה קבועה ונחמדה. בעתיד, בלוגים מישראבלוג יקבלו חשיפה בעמוד הבית של נענע, גם עבור פוסטים ספציפיים וגם ברשימת "מומלצים" (לא כולם, כמובן). מנוי "פרו" פוטר אותך מפרסומות ומאפשר הרשאות ניהול מלאות, אלא שכרגע, בגלל שינויים בישראבלוג, לא ניתן לקנות מנוי "פרו". התגובות משורשרות, כלומר אפשר להגיב לתגובה ספציפית, במקום טור ארוך ובלתי מובן עם בליל של תגובות. זה מאפשר התפתחות דיון של ממש בתגובות. תפוז - ממשק מסורבל ביותר. מרוב עצים לא רואים את היער, ומרוב אפשרויות קשה להבין מה זה מה. ברחתי אחרי פוסט אחד. יש פרסומת תקועה במקום בולט למעלה, ואין שום דבר שאתה יכול לעשות בקשר לזה (מקסימום לבחור אם למקם אותה באמצע או מימין). וורדפרס עצמאי - דורש מקום אחסון על שרת ודומיין משלך. מצד אחד זה מגניב, מצד שני זה עולה כסף, מה גם שאם האחסון נופל, אתה צריך לטפל בזה בעצמך מול ספק השירות שלך, אין פה גוף שדואג בשבילך שזה יסתדר. דורש התקנות והתעסקות טכנית. מצד אחד זה נותן לך חופש פעולה מוחלט לעשות עם זה מה שאתה רוצה (כולל לכתוב לעצמך תוספים שאתה צריך, אם אתה יודע לתכנת, או להתאים לעצמך קיימים), ממש כמו אתר פרטי. מצד שני, זה דורש התעסקות טכנית שלא לכל אחד בא להיכנס אליה, וכמובן, אם יש תקלות, אתה צריך לטפל בהן בעצמך. אני, למשל, מתלבטת כבר כמה זמן אם לעבור לוורדפרס עצמאי, ובינתיים נמנעת כי אין לי כוח להתעסקות הטכנית (למרות שיש לי את הרקע הטכני הדרוש). יש לבלוגרים עצמאיים לגמרי תדמית יותר רצינית, אין מה לעשות. אתה "אתר" לכל דבר, ולא עוד בלוג במערכת גדולה של בלוגים. גוגל "אוהב" את וורדפרס, ואחרי צבירת ותק מסויים, מגיעים יחסית בקלות גבוה בתוצאות החיפוש. אתה לא חלק משום קהילה או פלטפורמה, אין לך חשיפה טבעית בשום מקום. יש כמה נסיונות ליצור תחליף לקהילה באתרים שמרכזים בלוגים עצמאיים, אבל בינתיים החשיפה לא משמעותית ולא קל להשיג קהל קוראים. אם אתה מעוניין, אפשר לשלב פרסומות אדסנס, קישורי affiliate או כל מודל מכניס כסף אחר. וורדפרס לא עצמאי (על פלטפורמת wordpress.com) נהנה גם כן מה"חיבה" של גוגל לוורדפרס. דומה לוורדפרס העצמאי אבל עם אפשרויות מוגבלות. מצד אחד יש פחות התעסקות הטכנית כי יש ממשק ניהול, מצד שני, עדיין יש התעסקות טכנית (אתה צריך לדאוג ל-RSS, לסטטיסטיקות) אבל אתה לא יכול לעשות *כל* דבר אלא רק חלק. תמיכה מחפירה בעברית, או יותר נכון, דורש התעסקות מסויימת כדי להתאים את זה לעברית, וגם אז זה לא תמיד עובד כי יש תבניות עיצוב מסויימות שלא מאפשרות את זה, יש ווידג'טים שמתנגשים עם זה וכו' וכו'. בקיצור, דורש התעסקות שלא קיימת בפלטורמות המקומיות. התגובות לא משורשרות אלא מופיעות כגוש רציף. מאוד יתכן שאפשר להוסיף ווידג'ט שמשרשר, אבל אני לא לגמרי בטוחה שזה אפשרי על הפלטפורמה הזאת. גם כאן אתה לא חלק משום קהילה או פלטפורמה. בלוגלי - אותם יתרונות כמו של וורדפרס לא עצמאי, בתוספת תמיכה מצויינת ומלאה בעברית. אי אפשר להטמיע אנליטיקס (מערכת הסטטיסטיקה הטובה ביותר) מכיוון שמפעילי בלוגלי מריצים בעצמם אנליטיקס על כל המערכת, וזה מתנגש. לפכך אפשר לקבל סטטיסטיקות מוגבלות ביותר. תרגום הממשק לוקה קצת, ולפעמים קשה להבין למה הכוונה. אני הצלחתי, בדרך כלשהי, להעלים את הבלוג באופן שלא מאפשר גישה או שחזור רבע שעה אחרי שפתחתי אותו. ולהזכירכם, אני ממש לא שוקיסטית בעניינים טכניים, ובכל זאת. זה אומר משהו, לא? המערכת הוקמה בהתנדבות ע"י כמה אנשים טובים שעושים הכל בהתנדבות (עכשיו נראה לי שמתחלים כמה שתופי פעולה שיביאו להם קצת כסף), כך שלפעמים הטיפול בבעיות/תקלות יכול להתעכב. יש נפילות של האחסון מדי פעם. יש השתייכות לקהילה, וזה מביא קצת תנועה התחלתית. לסיכום, נראה לי שאם הייתי פותחת בלוג היום, היתי עושה את זה בבלוגלי או בוורדפרס עצמאי (עם אחסון פרטי ודומיין והכל), תלוי אם הייתי רוצה להתעסק בעניינים טכניים או לא (למרות שהייתי מתבאסת מהמחסור באנלטיקס בבלוגלי).
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
אלכוהול
בחר
בחר