אוסובוקו טלה עם ארטישוק בניחוח זעפרן והדרים

שלום לכולם, באתי לגיחה קצרצרה בגלל שיש לי חצי שעה להרוג מול מחשב. מתנצלת על היעדרות ארוכה ועל המשכה, ומבטיחה לחזור לכתוב בקביעות כשיהיה זמן. בכלל אני לא בטוחה שזוכרים אותי, מהשמות הכרתי רק אחד או שניים. בכל מקרה להלן סיפור אמיתי. קיבלתי ליום הולדתי סיר ברזל כמו שתמיד רציתי. של קרוסט, הכי גדול. החסרון היחידי הוא שהביאו לי כחול ולא כתום (הצבע האהוב עליי). כיוון שיום הולדתי חל בפסח היה לי גם קצת חופש והחלטתי לנצל את ההזדמנות ולהזמין לארוחת ערב ידיד קרוב. חשבתי הרבה זמן איזה תבשיל אני אכין. כיוון שהיה פסח, מיד חשבתי על טלה ועל ארטישוק. התקשרתי לקצב הירושלמי הנורמלי האחרון (איוו במרכז העיר) לוודא שיש להם טלה באלדי (הטלה המקורי שגדל בארץ ויש לו טעם חזק ואופייני) ואמרו לי שיש. למחרת בבוקר, שמחה וטובת לב נסעתי לאיוו. כשהגעתי ביקשתי טלה באלדי לתבשיל (צוואר או כתף) ואמרו לי טלה באלדי? דברים כאלו צריך להזמין מראש, יש לנו רק אוסובוקו. ואני הוצאתי את החלק העצבני שבי ואמרתי "אבל אני התקשרתי ואמרתם שיש, לא אמרתם יש רק אוסובוקו. אני לא יכולה להרשות לעצמי אוסובוקו". וכך יצא שקיבלתי את החלק המשובח ביותר של הטלה במחיר של חלקים רגילים. אומנם זה עדיין יוצא יותר יקר, כי יש גם עצם באוסובוקו אבל זה היה בהחלט משתלם. משם המשכתי למחנה יהודה. השוק בעונה זו הוא הכי מדהים שיש. הכל היה מלא הדרים, ארטישוקים ועוד ירוקים. קניתי המון הדרים מכל הסוגים, 10 ארטישוקים, זעפרן ועוד כמה דברים ונהניתי מכל רגע. כשחזרתי הביתה הכנתי את התבשיל ויצא לי הרבה יותר טעים ממה שאני יודעת להכין! חוץ מהתבשיל הכנתי גם שרימפס בהדרים והמנה האחרונה היתה זאביונה פטל. הנה המתכון של התבשיל: 1 ק"ג אוסובוקו טלה או קוביות טלה שמן זית לטיגון מלח פלפל מעט קמח – רק אם זה אוסובוקו 3 בצלים חתוכים לקוביות 4 שיני שום קצוצות חצי כפית זעפרן קליפה משני תפוזים קליפה משני לימונים 10 ארטישוקים מנוקים – רק הלבבות ולא להשתמש בקפואים מיץ משני תפוזים 1 כוס יין לבן יבש מים הכנה === 1. מנגבים היטב את הבשר (מאוד חשוב כדי שזה ישאר עסיסי). 2. אם אתם עושים אוסובוקו: עוטפים אותו בקמח מכל הכיוונים, שמים מלח ופלפל. מחממים מחבת ברזל עם מעט שמן זית. מטגנים מכל הכיוונים עד שזה אטום. ומאוד חשוב שהחתיכות לא יגעו אחת בשנייה. בד"כ צריך 2-3 נגלות, תלוי בגודל המחבת שלכם. מעבירים לסיר ברזל. אם אתם עושים טלה רגיל פשוט מטגנים אותו בשמן זית חם, עדיף בשתיים שלוש נגלות – עד שהוא אטום מכל הכיוונים ותוך כדי טיגון מוסיפים מלח ופלפל. 3. אחרי שכל הבשר בסיר, שמים במחבת ¼ כוס יין כאשר המחבת עדיין על האש. מגרדים בכף עץ את כל השאריות מהמחבת ושופכים לסיר עם הבשר. חוזרים על הפעולה עם עוד ¼ כוס יין. 4. באותו מחבת מחממים שוב מעט שמן זית. מוסיפים את הבצל ומטגנים קצת. מוסיפים את קליפות ההדרים, הזעפרן, התבלינים והשום ומטגנים עד שהבצל שקוף. מוסיפים מיץ תפוזים ומאדים 2-3 דקות. מוסיפים ½ כוס יין ומאדים עוד 2-3 דקות. מעבירים לסיר עם הבשר. מכסים במים ומביאים את הסיר לרתיחה. מוסיפים מעט מלח. מבשלים כשעה על אש מאוד קטנה עד שכל הבשר רך (אוסבוקו צריך שעה לפחות ולפעמים יותר, קוביות צריכות 40 דקות בערך). לא להיבהל אם בהתחלה הזעפרן משתלט על התבשיל. 5. כשהבשר רך, טועמים ומתקנים תיבול לפי הצורך. חותכים את לבבות הארטישוק לרבעים (כדאי לשמור אותם במים עם הרבה מיץ לימון כדי למנוע השחרה). מוסיפים את הארטישוקים ומבשלים עד שהם מתרככים (10 עד 20 דקות). מגישים עם אורז או פירה סלרי. בתיאבון, אם יהיו שאלות אענה ביום ראשון הקרוב כי לפני כן לא אהיה ליד מחשב. אילת

באמת עבר המון זמן...

אני עוד זוכרת את רעיונות מילוי הרביולי שלך.. ברוכה השבה

שלום גם לכולך. זוכרים, זוכרים לך חסד נעוריך, ועוד איך. ברוך שובך!

שמחה לראותך פה שוב. ספרי מה נשמע, מה חדש, מה הספקת בהעדרך. ותבואי מפעם לפעם לשתף אותנו. (ושנדע רק: אילת - לבטא כמו העיר הדרומית ההיא, או כמו איילת השחר, רק עם יוד אחת?) בוקר טוב, יום טוב והכל טוב, ס.

באמת עבר המון זמן...

אני עוד זוכרת את רעיונות מילוי הרביולי שלך.. ברוכה השבה

תודה והנה הסבר לגבי שמי

קוראים לי אילת כמו איילת השחר ולא כמו העיר הדרומית. אבל בעברית יש חוקים לגבי שמות שאומרים ששמות כותבים בכתיב חסר, כמו שכתובים עם ניקוד. רובנו לא מודעים לכך אבל כשלומדים באולפן לומדים גם את זה. אבי היה עולה חדש, ואכן למד באולפן, והוא זה שרשם אותי אחרי שנולדתי. וכך יצאתי אילת עם י' אחת. ואפילו אמא שלי טועה וכותבת את זה עם שני י'... אילת

ספרי, אילת-אהבים...

אה, הבנתי עכשיו. תודה על ההסבר, אילת-שם-עברי-בכתיב-חסר. בהצלחה בכל ולהתראות, (-) ס.=ההולכת-עד-הסוף-עם-חוקי-העברית-המחמירים-לגבי-שמות-בכתיב-חסר...

איך כותבים ס. בכתיב חסר?

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
אוכל
בחר
בחר