גפילטע פיש "מיימי

גפילטע פיש "מיימי

הכנתי גפילטע לפי המתכון של ניצי ממאכלי עדות, בטעימה ראשונה אחרי שהייה של לילה במקרר נראה לי שהקציצות מימיות משהו. יש למישהו רעיון אם ניתן לעשות משהו? תודה

אויש יוחאי, מזה מצטערת

האם כשאתה אומר "מיימיות" הכוונה היא שהקציצות רכות? כי יש שתי אסכולות של קציצות געפילטע. אילו הקשות עם המון קמח מצה ואילו שרכות יותר. אצלנו אוהבים את הקציצות קצת רכות יותר. ענין של מסורת והרגלים מהבית. אנחנו אוכלים גם את הקשות, כשיש. שמתי גם לב שלעיתים אותו מתכון יוצא פעם ככה ופעם ככה. באמת שאין לי מושג מה אפשר לעשות עכשיו כשהן כבר מוכנות. אם הן טעימות, ונראה לך שאפשר להגיש אותן, נסה להגיש עם הרוטב בצד. אם הקציצות לגמרי מיימיות ומתפרקות ואי אפשר להגיש אותן, הייתי מנסה להציל אותן על ידי פירוקן מחדש, כלומר, ללוש את כל העיסה שוב, להוסיף קמח מצה וטעמים ואם צריך, ורק אם צריך, ביצה אחת בלבד. ואז לבשל בציר עשיר בירקות וטעמים. העיסה צריכה לצאת יציבה יותר. מעט קשה יותר. אולי שווה לנסות עם קציצה אחת, לבשל ולנסות ולראות מה קורה. אבל שוב, לא יודעת אם זה יצליח. זה ניסיון להצלה של מה שנועד לזריקה בלבד. רגע לפני הכנה של כל הסיפור מחדש. נורא מצטערת שהמתכון שלי הרס לך את הגעפילטע.

יוחאי...

לא מצליחה להפסיק לחשוב על איך התחרבשו לך הדגים. לא יודעת אם יצליח הניסיון שכתבתי לך. אולי שווה לנסות רק עם קציצה אחת, כדי שלא להרוס עוד יותר את מה שהרוס כבר. תסחט את הקציצה היטב מכל הנוזלים ותתייחס אליה כאל חומר גלם חדש. אם מצליח, תלך על כל הכמות. אני מזה מצטערת.

אויש יוחאי, מזה מצטערת

האם כשאתה אומר "מיימיות" הכוונה היא שהקציצות רכות? כי יש שתי אסכולות של קציצות געפילטע. אילו הקשות עם המון קמח מצה ואילו שרכות יותר. אצלנו אוהבים את הקציצות קצת רכות יותר. ענין של מסורת והרגלים מהבית. אנחנו אוכלים גם את הקשות, כשיש. שמתי גם לב שלעיתים אותו מתכון יוצא פעם ככה ופעם ככה. באמת שאין לי מושג מה אפשר לעשות עכשיו כשהן כבר מוכנות. אם הן טעימות, ונראה לך שאפשר להגיש אותן, נסה להגיש עם הרוטב בצד. אם הקציצות לגמרי מיימיות ומתפרקות ואי אפשר להגיש אותן, הייתי מנסה להציל אותן על ידי פירוקן מחדש, כלומר, ללוש את כל העיסה שוב, להוסיף קמח מצה וטעמים ואם צריך, ורק אם צריך, ביצה אחת בלבד. ואז לבשל בציר עשיר בירקות וטעמים. העיסה צריכה לצאת יציבה יותר. מעט קשה יותר. אולי שווה לנסות עם קציצה אחת, לבשל ולנסות ולראות מה קורה. אבל שוב, לא יודעת אם זה יצליח. זה ניסיון להצלה של מה שנועד לזריקה בלבד. רגע לפני הכנה של כל הסיפור מחדש. נורא מצטערת שהמתכון שלי הרס לך את הגעפילטע.

תעלה את המתכון ואם אפשר תמונה

אם שינת את המתכון כתוב במה וננסה להציל מה שנשאר. אל תזרוק עדין. נפתח מבצע פורום להצלת הקציצת הדג של יוחאי. חחח אל תיקח ללב.

כאן זה המקום הנכון

הטעם יצא די טוב והקציצות לא מתפרקות הבעיה היחידה הי כשנוגסים יש מעט "מיימיות" נראה לי שלא שמתי מספיק קמח מצה. חשבתי לאפות אותן בתנור בלי רוטב אבל..... הייתי מתחיל הכל מחדש רק שבניו יורק להשיג קרפיון טחון זו משימה.... אולי אני אנסה את אופציית הפירוק והרכבה מחדש. זה המתכון שלפיו הלכתי 1 ק"ג בשר טחון של דגי קרפיון לא גדולים במיוחד 3-4 גזרים גדולים (ואפשר גם יותר) קלופים ופרוסים לפרוסות אלכסוניות 1 בצל גדול חתוך לטבעות או חצוי לשניים 1 ביצה כ- 1/4 כוס פירורי קמח מצה או פירורי לחם 1 כפית גדושה מלח, 1/2 כפית פלפל שחור גרוס טרי (אני משתמשת רק בפלפל שחור של מקורמיק, שטעמו העז לא נמוג) כ-1/2 כוס סוכר + 1/2 כוס סוכר מים אופן הכנה: שמים את תערובת הדגים בקערה, מוסיפים קמח מצה, מלח, פלפל שחור, וסוכר. מוסיפים את הביצה ומערבבים ביחד. נותנים לתערובת לעמוד קצת ולהתמצק. ניתן לגרור את הבצל ביחד עם התערובת או לחילופין להוסיף למי הבישול, חתוך לחצי (כדי שלא "ילכלך" את מיי הבישול בחתיכות, וניתן יהיה להוציאו בשלמותו) או לטבעות. לקחת סיר גדול ורחב, לשים את פרוסות הגזר בתחתית הסיר, להוסיף את הבצל (בכל דרך שתחתכו אותו), להוסיף מים עד 1/3 גובה הסיר (2/3 מגובה הסיר ריקים), להוסיף עוד סוכר, פלפל שחור בנדיבות ומלח. ליצור קציצות עגולות או אליפסיות בידיים רטובות, ולהחליק אותן לתוך המים הקרים. לבשל על אש גבוהה עד שמגיע לרתיחה ולהנמיך האש לנמוכה, להמשיך לבשל עוד כשעה וחצי או שעתיים כשהסיר מכוסה במכסה. לטעום את ציר הדגים ולתקן תיבול. מי שאוהב יותר מתוק, יוכל להוסיף לציר עוד סוכר, אם חסר מלח, להוסיף מלח, וכנ"ל פלפל שחור. אצלנו הגפילטע פיש נע בטעמו בין המתוק-מלוח-חריף של פלפל שחור. בתום הבישול, להוריד את מכסה הסיר ולתת לדג להתצטנן בתוך ציר הבישול. כך הדג סופג עוד את טעם הציר ומשתבח. להוציא הקציצות לפיירקס או כלי השה. לסנן את הציר ולהעביר לצנצנת. לעטר את קציצות הדג בפרוסות גזר. לשלוח לצינון טוב במקרר. בתיאבון.

אכן כן. זה המתכון. בדיוק כך.

גם אצלי לפעמים קורה שהקציצות מתפרקות ישר כשאני שמה אותן בתוך הציר ללא כל סיבה נראית לעין. סתם כך. לפי אותו מתכון ואותן כמויות כמו תמיד. אין לי הסבר. יודעת שזו משימה לא קלה להשיג קרפיון בניו יורק. פעם רציתי להכין כהפתעה לחברים שלי ונסעתי במיוחד לכל השכונות תואמות מאה שערים. לא הצלחתי להשיג. בסוף הכנתי פאלש געפילטע פיש - כלומר בדיוק אותו דבר, אבל מבשר של חזה עוף טחון. בשולחן לא כולם הצליחו לזהות שלא מדובר בדג...

לומדים מניסיון

לפעם הבאה כבר תדע לתקן כדי שזה יהיה בדיוק לטעמך.

אכן כן. זה המתכון. בדיוק כך.

גם אצלי לפעמים קורה שהקציצות מתפרקות ישר כשאני שמה אותן בתוך הציר ללא כל סיבה נראית לעין. סתם כך. לפי אותו מתכון ואותן כמויות כמו תמיד. אין לי הסבר. יודעת שזו משימה לא קלה להשיג קרפיון בניו יורק. פעם רציתי להכין כהפתעה לחברים שלי ונסעתי במיוחד לכל השכונות תואמות מאה שערים. לא הצלחתי להשיג. בסוף הכנתי פאלש געפילטע פיש - כלומר בדיוק אותו דבר, אבל מבשר של חזה עוף טחון. בשולחן לא כולם הצליחו לזהות שלא מדובר בדג...

נתת לי רעיון לשנה הבאה.... הקטע של גפילטע עוף מאוד מצא חן בעיני

הייתי בחנות לקנות דברים אחרים וראיתי שמוכרים קרפיון טרי וכסיף וטוחנים... החלטתי שזאת קארמה להזביל את הניסיון הקודם והתחלתי מחדש בישנויים קלים - יותר קמח מצה יותר ביצים, ולתת לתערובת לנוח כשעה לפני הבישול. על פניו נראה יותר מוצק מפעם קודמת, נראה בעוד שעתיים בישול יבוא עדכון. בכל אופן תודה על ההתגייסות. ניצי נראה לי שלפי התגובה שלך את עדיין בטראומה מההשתלחויות של אבי אין סיבה ניסוי וטעיה זה שם המשחק... חג שמייח לכל הפורום מניו יורק שהתחממה וקפאה שוב. יוחאי 

את הגעפילטע עוף הכירה לי לראשונה טובה ארן.

היא סיפרה שאצלה נהגו להכין פאלש פיש או פאלש געפילטע עוף ופעמים רבות אף אחד לא הרגיש בשינוי. אח"כ כשהייתי בניו ג'רזי אצל חברים רציתי להכין להם געפילטע פיש ולא מצאתי אז נזכרתי בגעפילטע עוף וזה הצליח בהחלט. מאוחר יותר ראיתי מתכון נוסף בספרה הנהדר של ציפורה קרייזמן "ניחוחות שבת וחג". היא מכינה את הקציצות האלו לפסח וקוראת להם: פרלצ'ע פיש - דגים מדומים, מחזה עוף. היא מספרת שכנראה מקור המתכון הוא במנהג שבהרבה בתים נמנעים מלאכול דגים בפסח. אם תרצה, אקליד לך את המתכון, ואם לא, אפשר להשתמש בדיוק במתכון של הדג כפי שאתה אוהב. התגובה שלי מקורה בהשתתפות ברמת העיצבון על מתכון שלא עבד היטב ושעכשיו, ערב חג צריך למצוא לו פתרון. במיוחד כשמדובר בניו יורק ולא שני מטר מבני ברק. אהבתי את ההתייחסות הקלילה שלך לענין, ומאוד מענין אותי לראות איך צלח הניסיון הזה עם תוספת הביצים. מחכה לשמוע איך יצא ומחזיקה לך אצבעות. תוכל לשלוח קצת מזג אוויר קפוא, ביחד עם ההתרשמויות מהמתכון המשופר של הדג? כי איכשהו מרגיש לי שאחרי כל המזג אוויר הקריר הנפלא הזה של הימים האחרונים, יגיעו חמסינים בלתי נסבלים... תודה יוחאי וחג שמח. דרך אדב, מה מגיע לצד הדגים? מה הכנת ומה עוד מתכונן? נשמח לקבל תפריט ותמונות והתרשמויות ושיתוך בכל שתמצא לנכון. תודה מראש.

למי שלא ישן מרוב דאגה (ןוגם למי שכן ישן)

אנחנו שמחים לבשר שבשעה 1:15 לפנות בוקר שעון ניו יורק הנגלה השנייה הוכתרה כהצלחה (רק על ידי כי אף אחד אחר בבית לא מוכן לטעום את זה) החלק השני כלל 2 ביצים, וחצי כוס קמח מצה ל ק"ג דגים, נראה לי שהטעות הקריטית ביותר בפעם הראשונה הייתה לתת לקציצות להתקרר לגמרי בתוך הציר, ואז הן "שתו" אותו בחזרה. את אלו הוצאתי כאשר הציר עוד היה די חם ועשיתי ניסוי עם קציצה אחת שלה נתתי להתקרר ואמנם היא הייתה מיימית יותר (ניצי האשמה הוסרה מהמתכון שלך). לצד הדגים יהיה מרק עם קניידלך, כבד קצוץ, תפו"א בתנור עם עשבי תבלין, שוק טלה, סלטים (האוכל של האוכל), חרעמזלך של סבתא שלי שהן בעצם לחמניות פסח ממולאות בפירות יבשים ומטוגנות בדבש ונראה לי שזהו.

יוחאי חג שמח כל הכבודלהתמדה..

שלא ויתרת וניסית שוב אני היתי מותרת ומתיאשת. יש לי שאלה מהיכן סבתא שלך? כי המתכוןשל החרמזלאך הממולא ומטוגן בדבש היה גם המתכון של סבתי ז"ל ולא הרבה מכירים אותו עד שנה שעברה הכנתי לאבי ז"ל הוא מאוד אהב זאת. חג פסח שמח לך ולמשפחתך.

לאחר שהתעוררתי ובדרך עברתי לכבות את המחשב וכבר נתקעתי כאן

פרשתי סופית להמשיך לישון ולא ראיתי את מקצה השיפורים הזה. תודה על השיתוף. רווח לי שבכל זאת יש דגים לחג אצלכם בבית. אני דווקא משאירה את הדגים להצטנן בתוך הציר, במיוחד כדי שישתו את הציר. אני גם מתבלת את הציר הרבה יותר מאשר את הדגים עצמם. הדגים מתובלים במידה והציר חייב להיות בדיוק בדיוק בטעם. יש שתי אסכולות של געפילטע. הראשונה הם מחסידי הגעפילטע הרכים והשניה אוהבת אותם קשים ומוצקים יותר. אפשר לחלק את החסידים גם לבית הילל - אוהבי הגעפילטע החם, ובית שמאי - אוהבי הגעפילטע הקר. אני אוהבת אותם קרים, למרות שבק"ק מאה שערים למשל, נותנים דגים חמים רק לאנ"ש, למכובדים ולכאלו שרוצים ביקרם. זה נחשב הרבה יותר. כי זה טרי מהרגע. נראה לי שסוגיית הגעפילטע הגיעה לסופה המבורך. נראה לי שבסופו של דבר מדובר רק בהבדלי צריכה. געפילטע רכים מול געפילטע קשים. בכל מקרה, התפריט שלך נשמע מעולה. חגיגי ומסורתי גם יחד. הייתי שמחה לדעת איך אתה מכיו את החרמזלך של סבתא, עם הפירות היבשים והדבש. נשמע כמו גרסה הרבה יותר מענינית לחרמזלך מהבית. תודה וחג שמח.

זה הגיע..

כבר לחדשות. אל ג'זירה אפילו שוקלים לעשות על הנושא כתבה..:)

יוחאי חג שמח כל הכבודלהתמדה..

שלא ויתרת וניסית שוב אני היתי מותרת ומתיאשת. יש לי שאלה מהיכן סבתא שלך? כי המתכוןשל החרמזלאך הממולא ומטוגן בדבש היה גם המתכון של סבתי ז"ל ולא הרבה מכירים אותו עד שנה שעברה הכנתי לאבי ז"ל הוא מאוד אהב זאת. חג פסח שמח לך ולמשפחתך.

תודה

סבתא שנפתרה השנה שלי מבסרביה, רומניה לא בטוח שמשם המקור אבל בכל אופן זכרון מתוק בייחוד את אלו שהיינו גונבים לפני הסדר (היא הייתה סופרת אותן כל שעה)

לאחר שהתעוררתי ובדרך עברתי לכבות את המחשב וכבר נתקעתי כאן

פרשתי סופית להמשיך לישון ולא ראיתי את מקצה השיפורים הזה. תודה על השיתוף. רווח לי שבכל זאת יש דגים לחג אצלכם בבית. אני דווקא משאירה את הדגים להצטנן בתוך הציר, במיוחד כדי שישתו את הציר. אני גם מתבלת את הציר הרבה יותר מאשר את הדגים עצמם. הדגים מתובלים במידה והציר חייב להיות בדיוק בדיוק בטעם. יש שתי אסכולות של געפילטע. הראשונה הם מחסידי הגעפילטע הרכים והשניה אוהבת אותם קשים ומוצקים יותר. אפשר לחלק את החסידים גם לבית הילל - אוהבי הגעפילטע החם, ובית שמאי - אוהבי הגעפילטע הקר. אני אוהבת אותם קרים, למרות שבק"ק מאה שערים למשל, נותנים דגים חמים רק לאנ"ש, למכובדים ולכאלו שרוצים ביקרם. זה נחשב הרבה יותר. כי זה טרי מהרגע. נראה לי שסוגיית הגעפילטע הגיעה לסופה המבורך. נראה לי שבסופו של דבר מדובר רק בהבדלי צריכה. געפילטע רכים מול געפילטע קשים. בכל מקרה, התפריט שלך נשמע מעולה. חגיגי ומסורתי גם יחד. הייתי שמחה לדעת איך אתה מכיו את החרמזלך של סבתא, עם הפירות היבשים והדבש. נשמע כמו גרסה הרבה יותר מענינית לחרמזלך מהבית. תודה וחג שמח.

ישר תייגת את אוכלי הקר כבית שמאי......

לפי הקריטריונים שציינת לא נראה לי שיש סיכוי שאי פעם אני אזכה לגיפלטע חם....נראה לי שבמקרה שלי חצי קפוא זה גם יהיה הישג. רשמים ותמונות במידה ואספיק אחרי החג
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: danarti
עבור לפורום:
אוכל
בחר
בחר