בשולי פתח הכניסה יש שני שלטים מאולתרים...

פסוקים מספר "שמואל" ומ"תהילים"..... ובהם מסופר איך דוד נמלט על נפשו והתחבא במערת עדולם....

בכניסה למערה ניתן מיד להבחין...

שאין סוף למערות...מערה יוצאת ממערה ושוב הסתעפות מכל מערה בנפרד וביחד...בליל שלם של מערות...במעברים צריך להשתופף כי התקרה נמוכה... עברתי בזהירות ממערה למערה...כאשר אני משאיר לי סימני חזרה, שלא אאבד את הדרך...לא קשה להתבלבל שם...אבל אני זהיר ויודע שאם אלך שם לאיבוד רק ה' יכול לסייע לי.

את היציאה מהמערות ביצעתי מפתח עילי...

הפורץ מסבך הצמחיה.

בצאתי מהמערה, בצעדי בשביל חזרה...

עשרות פרפרים יפים ריחפו סביבי...ואפילו "סתירית משויישת" כמדומני, נעמדה על "דרדר" והמתינה שאסיים את הצילומים.

מכאן החוויה משתמרת...מלווה בפריחת הצבר...

והזכרון מתמחזר שנית...אני חווה בכל פעם מחדש את הטיול...ונהנה לצפות בו שוב ושוב... מכאן רואים את כביש הפטרולים החדש לאורך גדר ההפרדה. תם ונשלם הטיול...אתנחתא בתחנת הדלק בצומת האלה והפלגה הביתה... תודה על תשומת הלב, להתראות בשמחות. רוני.

בשטח חורבת פטום מצאתי מערות חצובות בסלע הקירטון...

כמו גם קולומבריום או מערת כוכי קבורה קטנים... מערה שקשה לרדת אליה, ענפי התאנה חוסמים מעט את הדרך...vיעקב, האם פקדתם את המערה הזאת ? פתח המערה בנוי למשעי עם קיר אבנים ומשקוף מפואר...

קולומבריום=גידול יונים, לא קבורה.

מכאן החוויה משתמרת...מלווה בפריחת הצבר...

והזכרון מתמחזר שנית...אני חווה בכל פעם מחדש את הטיול...ונהנה לצפות בו שוב ושוב... מכאן רואים את כביש הפטרולים החדש לאורך גדר ההפרדה. תם ונשלם הטיול...אתנחתא בתחנת הדלק בצומת האלה והפלגה הביתה... תודה על תשומת הלב, להתראות בשמחות. רוני.

רוני, מאד נהנתי "לטייל"אתך.

בכניסה למערה ניתן מיד להבחין...

שאין סוף למערות...מערה יוצאת ממערה ושוב הסתעפות מכל מערה בנפרד וביחד...בליל שלם של מערות...במעברים צריך להשתופף כי התקרה נמוכה... עברתי בזהירות ממערה למערה...כאשר אני משאיר לי סימני חזרה, שלא אאבד את הדרך...לא קשה להתבלבל שם...אבל אני זהיר ויודע שאם אלך שם לאיבוד רק ה' יכול לסייע לי.

אנא רוני , הכנס מעט הסבר נוסף ותמונות על המערות .

כדי שיהיה לי מושג מה מצפה לי שם . vיעקב

קולומבריום=גידול יונים, לא קבורה.

אכן, אך הדעות חלוקות...

או קולומבריות = שובך יונים... או כוכי קבורה = שבהם היו מניחים את אפר המתים אחרי שריפתם. שני המונחים יכולים להתאים אם כן.

קולומבריום כמובן...ודוגמא טובה יותר ראינו בחורבת מדרס.

[הסיומת נחסמה ואינה ניתנת יותר לתצוגה.]

[הסיומת נחסמה ואינה ניתנת יותר לתצוגה.]

אנא רוני , הכנס מעט הסבר נוסף ותמונות על המערות .

כדי שיהיה לי מושג מה מצפה לי שם . vיעקב

מצפה לך שם vיעקב זחילה רצינית...

אך עם הרבה רצון ויכולת תצליח כמוני... המערה, כללית, משתרעת במדרון שאינו תלול...אני לא יכולתי לראות את הסוף...כי אין לה סוף... אני מניח שאם הייתי נשאר שם יום שלם לא הייתי ממצה את כל השטח... אין שם אולמות גבוהים, אך יש מרווח עמידה בכל מערה ומערה... המעברים מאד נמוכים...אין ישקיעו שם עוד מאמץ, אפשר להנמיך את הרצפה ולסדר מעברים יותר נוחים...אולי פעם עוד ישקיעו. שכחתי לחלוטין את טחנת הקמח במערה...הבנויה מאבני ריחיים: "אבני הריחיים הן זוג אבנים המונחות אחת על השניה העליונה נקראת רכב והתחתונה שכב. בריחיים טוחנים גרעינים, בעקר גרעיני דגנים, לקמח. אבן הרכב סובבת על אבן השכב והגרעינים נטחנים ביניהן. בתרבויות פחות מפותחות יש ריחיים של יד ובהן טוחנים קמח לצרכי הבית. ביצור תעשייתי בטחנות קמח, מנוע מסובב את אבן הרכב ובעבר היו בשימוש טחנות המונעות בכח המים ובאנרגית הרוח, וגם על ידי בהמות ועבדים. במרכז אבן הרכב יש חור דרכו מכניסים את הגרעינים והקמח נשפך בהקף". (ויקיפדיה)

אכן, אך הדעות חלוקות...

או קולומבריות = שובך יונים... או כוכי קבורה = שבהם היו מניחים את אפר המתים אחרי שריפתם. שני המונחים יכולים להתאים אם כן.

אכן , יש כמה וכמה דיעות

והנפוצות ביותר הן : גידול יונים וכוכי קבר/אפר . מקובל יותר לחשוב שמדובר בגידול יונים הואיל וכמה כבר אפשר להתעסק במוות . אני אישית לא התרשמתי שהיונים העכשוויות מקננות בכוכים . ההפך הוא הנכון . כמו כן אינני חסיד על השיטה הגורסת 'כל דבר שאינך יודע מהוא אזי הוא פולחני/אלוהי' . לכן עד שלא יוכח אחרת אני אישית דוחה את שתי הדיעות הנ"ל ומשלים עם חוסר הידיעה . לקינוח כנסו לקישור הבא אגדת הקולומבריום ובפרק ששמו אגדת הקולומבריום תמצאו אגדה חמודה שמסבירה את מקור הכוכים . אגדה אגדה אבל נחמדה .

בעקבותי ?

אז למה אני חא מכיר את חורבת פטום ? נראה שעכשיו אצטרך ללכת בעקבותך . צילומים יפים . Vיעקב

כן Vיעקב, בעקבותך...אם לא עדכנת אותי...

לא הייתי מודע למקום. פשוט עקבתי אחר השילוט ופקדתי את כל 7 הנקודות במסלול.

בעקבותיו של vיעקב - לחורבת בורג'ין...ועוד.

יום חפשי, אני מרשה לעצמי להעתיק מvיעקב שטייל שם בחג. אף פעם לא הגעתי עד שם...הכי רחוק היה בחורבת עתרי. 6 ק"מ מהכניסה לאיזור...ממש מול הפניה ל"מצפה משואה". חורבת בורגין - ארכיאולוגים מרשות העתיקות זיהו את בורגין עם כפר ביש, יישוב שנזכר ב"מלחמות היהודים", ספרו של יוסף בן מתתיהו. כפר ביש, עיירה גדולה ומבוצרת, נכנעה ללגיון הרומי החמישי בעת מסעו באזור. בשנת 2008 התגלו בבורגין שרידי ביצורים וחללים תת קרקעיים ששימשו כמערכות מסתור, מערות קבורה, חללי אחסון, בורות מים, מתקנים חקלאיים ושרידים של מבני מגורים.

ועכשיו גם הסרט

טוב , לא סרט . רק סרטון חורבת בורגין ביום העצמאות

הסרטון...ממש'שהו........

עבור לעמוד
, , ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיולים בארץ
בחר
בחר