בעקבותיו של vיעקב - לחורבת בורג'ין...ועוד.

יום חפשי, אני מרשה לעצמי להעתיק מvיעקב שטייל שם בחג. אף פעם לא הגעתי עד שם...הכי רחוק היה בחורבת עתרי. 6 ק"מ מהכניסה לאיזור...ממש מול הפניה ל"מצפה משואה". חורבת בורגין - ארכיאולוגים מרשות העתיקות זיהו את בורגין עם כפר ביש, יישוב שנזכר ב"מלחמות היהודים", ספרו של יוסף בן מתתיהו. כפר ביש, עיירה גדולה ומבוצרת, נכנעה ללגיון הרומי החמישי בעת מסעו באזור. בשנת 2008 התגלו בבורגין שרידי ביצורים וחללים תת קרקעיים ששימשו כמערכות מסתור, מערות קבורה, חללי אחסון, בורות מים, מתקנים חקלאיים ושרידים של מבני מגורים.

ממשיך טיפה מעל חניון, וקושר את הקטנוע היטב בשרשרת...

ליד מאהל של בדואים מודרנים...יש להם שם צלחת לקליטת שידורי לוויין. בתמונה השניה אפשר להבחין בראש הגבעה, בשרידי הכפר. הסיור הרגלי מתחיל מרגע זה...

האתר הראשון במסלול - חורבת פטום.

חורבת פטום היא שרידי יישוב מהתקופה הביזנטית, שהמשיך להתקיים עד התקופה העותומנית. הגבעה "עשתה את זה" להרבה אנשים. שמה של החורבה בא לה כנראה מעברות שמו של בעל המקום בתקופה העותומנית, פ'טום. המשוטטים ברחבי האתר יימצאו כאן שרידי מבנים, בהם מבנה ציבורי גדול, משקופי אבן, בורות מים, מערות חצובות בקרטון ואבני גזית (אבני בנייה מסותתות) לרוב.

בשטח חורבת פטום מצאתי מערות חצובות בסלע הקירטון...

כמו גם קולומבריום או מערת כוכי קבורה קטנים... מערה שקשה לרדת אליה, ענפי התאנה חוסמים מעט את הדרך...vיעקב, האם פקדתם את המערה הזאת ? פתח המערה בנוי למשעי עם קיר אבנים ומשקוף מפואר...

נמשיך הלאה לאייטם הבא...מערת העמוד...

בעצם יש שם 2 עמודים...קיפחו את השני... "מערת העמוד" - מעבר צר ובו מדרגות מוביל לתוך מערת קבורה מרשימה, חצובה בסלע. בדפנות המערה חצובות שקתות שכוסו בלוחות אבן, שלא נמצאו. במרכז החדר ניצבים שני עמודים חצובים בסגנון יווני. שודדי עתיקות פגעו באחד מהם, שזכה לשיקום. חזית הכותרות מעוטרת במדליונים שבכל אחד מהם חרוט צלב. על פי אופי המערה ועיטוריה ניתן לשייכה לתקופה הביזנטית.

התחנה הבאה הינה מערת הקבורה המפוארת...תחנה 3

מערת הקבורה "בית המספד", מימי בית שני. זוהי מערה גדולה הכוללת גרם מדרגות רחב, חצר, חדר מבוא שתקרתו קרסה וחדר קבורה. בצדו הדרומי של גרם המדרגות יש בריכת אגירה קטנה, המזוהה כמקווה טהרה. בדפנות חדר הקבורה חצובים כוכי קבורה שנסגרו בלוחות אבן. בצדו הצפוני של הפתח חצוב בור מעוגל חצוב ששימש לליקוט העצמות.

במערה מספר כוכי קבורה...שהיו מוקד לשודדי קברים

ובתמונה השניה מופיע - הבור לליקוט העצמות.

יוצא ממערת הקבורה...לא נחה עלי השכינה שם...

מגיע לפרשת דרכים להמשך המסלול לחורבה או למערכת המיסתור ולחניה. אני כמובן מחליט להמשיל לחורבה, הרי זוהי מטרת הטיול...מיצוי המקום לכל אתריו. ליד הצומת נמצאת מערת הקאקים...אין אפשרות כניסה, רק לצפות לאיזה עורב קטן (קאק) שיצא לדגמן...רואים שהסבלנות משתלמת.

האתר הראשון במסלול - חורבת פטום.

חורבת פטום היא שרידי יישוב מהתקופה הביזנטית, שהמשיך להתקיים עד התקופה העותומנית. הגבעה "עשתה את זה" להרבה אנשים. שמה של החורבה בא לה כנראה מעברות שמו של בעל המקום בתקופה העותומנית, פ'טום. המשוטטים ברחבי האתר יימצאו כאן שרידי מבנים, בהם מבנה ציבורי גדול, משקופי אבן, בורות מים, מערות חצובות בקרטון ואבני גזית (אבני בנייה מסותתות) לרוב.

בעקבותי ?

אז למה אני חא מכיר את חורבת פטום ? נראה שעכשיו אצטרך ללכת בעקבותך . צילומים יפים . Vיעקב

יוצא ממערת הקבורה...לא נחה עלי השכינה שם...

מגיע לפרשת דרכים להמשך המסלול לחורבה או למערכת המיסתור ולחניה. אני כמובן מחליט להמשיל לחורבה, הרי זוהי מטרת הטיול...מיצוי המקום לכל אתריו. ליד הצומת נמצאת מערת הקאקים...אין אפשרות כניסה, רק לצפות לאיזה עורב קטן (קאק) שיצא לדגמן...רואים שהסבלנות משתלמת.

עולה לתחנה מס' 5...(לא דילגתי על 4, לא לדאוג)

פשוט, השביל מוביל לבמת התצפית הממוקמת במרומי החורבה. רציתי להכניס אתכם לאווירה עם הנופים היפים.

ראיתם את מגדל היערנים של מצפה משואה, בשורה הקודמת...

בצילום נוף לכוון צפון/מערב...?? אז כן, זה זה. מתגלגל אט אט במדרון לעבר איטם מס' 4...מערות הפעמון...הפעמון הראשון פתוח למעלה ומואר... השני לוט באפילה...הזדקקתי שם לפנס, ע"פ המלצתו של vיעקב.

במערה הפתוחה והמוארת צומח לו עץ תאנה יפה...

שצמרתו יוצאת לאור במרומי פתח הפעמון. המעבר למערה האפלה גם הוא צר, ובעזרת הפנס אני מצליח להכנס ולהתפעל ממנה....מגודלה ומעיצובה.

תקרת המערה סגורה עם אבן גולל...כנראה פתח לדליית מים...

וסיטוטים רבים של פירים ומדרגות לכל אורך היקפה...קריר שם מאד ונעים. המערה עגולה וללא פינות...בכל זאת כתבתי פינה בגלל שבכל צד שלה יש בליטות בצורות שונות.

יצאתי לאור מתוך המערות...ממשיך לכיוון...אתר # 6

אתר מערכת המיסתור המיסתורית.... מערכת מחילות המיסתור כרגע מתנקזת דרך פתח אחד שאליו מטפסים בעזרת סולם...שלא נראה לי מאותה התקופה...

המחילה הראשונה מובילה לחדר ביניים...

שממנו יוצאות מחילות נוספות לכל הכיוונים.
עבור לעמוד
, , ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיולים בארץ
בחר
בחר