לוח שנה עברי-גריגוריאני

שלום חברים פעם בנעורי הרחוקים אמרו לי כי אחת ל-19 שנה מתלכדים לוחות השנה שלנו ושל הגויים ימ"ש. רציתי לבדוק זאת והסתכלתי על לוח השנה של אוקטובר השנה, של שנת 85, של שנת 66 וכו' עד שנת 1871. התוצאות מעניינות - ה-1 באוקטובר נופל בט"ז או בי"ז בתשרי. האם זו הוכחה סופית שכל מה שלימדו אותי בבית הספר לא נכון?

זה רק בגדול

הלוח הגראוגוריאני מבוסס על הסיבוב השמשי בלבד כלומר, בעקרון שנה היא משך סיבוב השמש סביב כדוה"א (לעיני הצופה מהארץ) וחודש הוא אחד חלקי 12 של שנה כזו. הלוח העברי, לעומת זאת, חדשיו מייצגים את הסיבוב הירחי, אך השנה היא בממוצע שנת החמה, ומכיוון שבשנה שמשית יש קצת יותר מ-12 ושליש חדשי ירח, ישנם שנים של 13 חודש, הנקראות שנים מעוברות. מחזור העיבור, הוא של 19 שנה, במשך זמן זה ישנם 12 שנים בנות 12 חודש ו7 בנות 13 חודש. כך שאחרי 19 שנה אז בגדול שני הלוחות מתלכדים. אך ישנם עוד כל מיני פרטים בלוח העברי לפיהם מאחרים לפעמים את יום תחילת השנה, (זה לא פוגע בממוצע כי הכל מושלם בהמשך), מלבד זאת בעוד הלוח הגראוגוריאני מניח ששנת החמה היא בת 365 יום, 5 שעות, 49 דקות ו-12 שניות, הלוח העברי מבוסס על ההנחה שאורך שנת החמה - 365 יום 5 שעות, 55 דקות ו-25 ועוד 25 חלקי 57 שניות. ובגלל שני סיבות אלו לא תוכל לצפות לכך ששני הלוחות יתלכדו במדויק כל 19 שנה.

לוח שנה עברי גרגוריאני

מצורף קישור עם הסברים ודוגמאות ממוחשבות להתלכדות השנה העברית והגרגוריאנית. אמנם הדוגמאות הן למציאת אורך המחזור כולל תאום בין הימים, כלומר שנוכל להשתמש בלוח הישן והתאריכים והימים יתאימו, אבל בדוגמאות אפשר לראות את השוני בתאריכים בכלל. תכנס לקטע "מחזוריות השנים " בברכה אריה

תודה

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע
בחר
בחר